| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Inne > Zbiórki publiczne 2014 - mniej formalności dla organizatorów

Zbiórki publiczne 2014 - mniej formalności dla organizatorów

Od 18 lipca 2014 r. organizacja zbiórek publicznych będzie tańsza. Zniknie opłata skarbowa od pozwolenia i konieczność zamieszczania sprawozdania ze zbiórki w prasie. Organizowanie zbiórek publicznych nie będzie też wymagało już uzyskania pozwolenia.

Nowa definicja zbiórki publicznej

Od 18 lipca 2014 r. zbiórką publiczną będzie wszelkie zbieranie ofiar w gotówce lub w naturze w miejscu publicznym (patrz: słowniczek) na określony, zgodny z prawem cel pozostający w sferze zadań publicznych, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, oraz na cele religijne.

Za zbiórkę publiczną nie będzie zatem uważane przekazywanie pieniędzy za pośrednictwem SMS-ów czy poprzez wpłaty na konto bankowe, w tym również za pośrednictwem Internetu. Tym samym ustawodawca zrezygnował z regulowania zbierania pieniędzy w sytuacjach, w których przepływ pieniędzy jest rejestrowany. Łatwo tu można udokumentować, jaka kwota wpłynęła na ogłoszony przez organizatora cel. Zbierający pieniądze w ten sposób nie muszą zatem dokonywać zgłoszenia, ani sporządzać sprawozdania przewidzianego ustawą.

Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Zapisz się na nasz newsletter

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

UWAGA!

Zbieranie pieniędzy na dozwolone cele przez przelewy na konto lub SMS-y nie będzie podlegało regulacjom dotyczącym zbiórek publicznych. Organizatorzy tego rodzaju zbiórek środków rozliczają je tak jak darowizny.

Tak jak dotychczas zbiórką publiczną nie będzie zbieranie ofiar w gotówce lub w naturze:

1) na cele religijne, na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą, naukową, oświatową i wychowawczą oraz na utrzymanie duchownych i członków zakonów, jeżeli odbywa się w obrębie terenów kościelnych, kaplic oraz w miejscach i okolicznościach zwyczajowo przyjętych w danej okolicy i w sposób tradycyjnie ustalony,

2) w drodze loterii pieniężnych i fantowych,

3) wśród grona osób znajomych osobiście przeprowadzających zbiórkę,

4) wśród młodzieży szkolnej na terenach szkolnych, odbywające się na podstawie pozwolenia władz szkolnych,

5) w ramach zbiórek koleżeńskich odbywających się w lokalach urzędów publicznych na podstawie pozwolenia kierownika urzędu lub w innych zakładach pracy (art. 2 ustawy).

Organizatorzy takich zbiórek nie muszą zatem dokonywać ich zgłoszenia do Ministerstwa ani sporządzać z nich formalnego sprawozdania.

SŁOWNICZEK

Miejsca publiczne – miejsca ogólnodostępne, a w szczególności ulice, place, parki i cmentarze.

Organizator zbiórki

Organizatorem zbiórki będą mogły być:

● organizacja pozarządowa w rozumieniu ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (np. niedziałające w celu osiągnięcia zysku fundacje i stowarzyszenia),

● podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (np. stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego, spółdzielnie socjalne), a także

● komitet społeczny powołany w celu przeprowadzenia zbiórki co najmniej przez 3 osoby fizyczne; założyciele komitetu muszą spełniać wymóg niekaralności w zakresie przestępstw wskazanych w ustawie (przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi oraz przestępstwa skarbowe).

Więcej na InforFK w artykule: Mniej formalności dla organizatorów zbiórek publicznych

Artykuł omawia zmiany, jakie wejdą w życie 18 lipca 2014 r. w związku z organizacją zbiórek publicznych. Podaje nową definicję zbiórki publicznej oraz wskazuje, kto może być organizatorem zbiórki. Tekst wymienia ponadto udogodnienia, jakie wprowadza ustawa z 14 marca 2014 r. o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »