| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Inne > Zbiórki publiczne 2014 - mniej formalności dla organizatorów

Zbiórki publiczne 2014 - mniej formalności dla organizatorów

Od 18 lipca 2014 r. organizacja zbiórek publicznych będzie tańsza. Zniknie opłata skarbowa od pozwolenia i konieczność zamieszczania sprawozdania ze zbiórki w prasie. Organizowanie zbiórek publicznych nie będzie też wymagało już uzyskania pozwolenia.

Nowa definicja zbiórki publicznej

Od 18 lipca 2014 r. zbiórką publiczną będzie wszelkie zbieranie ofiar w gotówce lub w naturze w miejscu publicznym (patrz: słowniczek) na określony, zgodny z prawem cel pozostający w sferze zadań publicznych, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, oraz na cele religijne.

Za zbiórkę publiczną nie będzie zatem uważane przekazywanie pieniędzy za pośrednictwem SMS-ów czy poprzez wpłaty na konto bankowe, w tym również za pośrednictwem Internetu. Tym samym ustawodawca zrezygnował z regulowania zbierania pieniędzy w sytuacjach, w których przepływ pieniędzy jest rejestrowany. Łatwo tu można udokumentować, jaka kwota wpłynęła na ogłoszony przez organizatora cel. Zbierający pieniądze w ten sposób nie muszą zatem dokonywać zgłoszenia, ani sporządzać sprawozdania przewidzianego ustawą.

Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Zapisz się na nasz newsletter

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

UWAGA!

Zbieranie pieniędzy na dozwolone cele przez przelewy na konto lub SMS-y nie będzie podlegało regulacjom dotyczącym zbiórek publicznych. Organizatorzy tego rodzaju zbiórek środków rozliczają je tak jak darowizny.

Tak jak dotychczas zbiórką publiczną nie będzie zbieranie ofiar w gotówce lub w naturze:

1) na cele religijne, na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą, naukową, oświatową i wychowawczą oraz na utrzymanie duchownych i członków zakonów, jeżeli odbywa się w obrębie terenów kościelnych, kaplic oraz w miejscach i okolicznościach zwyczajowo przyjętych w danej okolicy i w sposób tradycyjnie ustalony,

2) w drodze loterii pieniężnych i fantowych,

3) wśród grona osób znajomych osobiście przeprowadzających zbiórkę,

4) wśród młodzieży szkolnej na terenach szkolnych, odbywające się na podstawie pozwolenia władz szkolnych,

5) w ramach zbiórek koleżeńskich odbywających się w lokalach urzędów publicznych na podstawie pozwolenia kierownika urzędu lub w innych zakładach pracy (art. 2 ustawy).

Organizatorzy takich zbiórek nie muszą zatem dokonywać ich zgłoszenia do Ministerstwa ani sporządzać z nich formalnego sprawozdania.

SŁOWNICZEK

Miejsca publiczne – miejsca ogólnodostępne, a w szczególności ulice, place, parki i cmentarze.

Organizator zbiórki

Organizatorem zbiórki będą mogły być:

● organizacja pozarządowa w rozumieniu ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (np. niedziałające w celu osiągnięcia zysku fundacje i stowarzyszenia),

● podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (np. stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego, spółdzielnie socjalne), a także

● komitet społeczny powołany w celu przeprowadzenia zbiórki co najmniej przez 3 osoby fizyczne; założyciele komitetu muszą spełniać wymóg niekaralności w zakresie przestępstw wskazanych w ustawie (przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi oraz przestępstwa skarbowe).

Więcej na InforFK w artykule: Mniej formalności dla organizatorów zbiórek publicznych

Artykuł omawia zmiany, jakie wejdą w życie 18 lipca 2014 r. w związku z organizacją zbiórek publicznych. Podaje nową definicję zbiórki publicznej oraz wskazuje, kto może być organizatorem zbiórki. Tekst wymienia ponadto udogodnienia, jakie wprowadza ustawa z 14 marca 2014 r. o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Leszek Markiewicz

Agent nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »