REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można zapobiec przystąpieniu do spółki z o.o. współmałżonka wspólnika

Sławomir Biliński

REKLAMA

Planujemy założenie spółki z o.o. Jednak jeden ze wspólników jest w nieformalnej separacji ze swoją małżonką, z którą ma wspólność majątkową. 1. Czy w przypadku podziału majątku udziały te będą dzielone, a jego małżonka zostanie wspólnikiem? 2. Czy w takiej sytuacji można zabezpieczyć się przed przystąpieniem małżonka do spółki?

 

rada

 

Ad 1. Tak, gdyż udział w spółce posiadany przez małżonka stanowi składnik majątku wspólnego, który dzieli on ze swoim współmałżonkiem.

Ad 2. Kodeks spółek handlowych daje wspólnikom spółki z o.o. możliwość ograniczenia lub wyłączenia w umowie spółki z o.o. wstąpienia do spółki współmałżonka wspólnika, gdy jego udziały są objęte wspólnością majątkową małżeńską.

uzasadnienie

Jeżeli jeden z małżonków posiadał udziały, to przy podziale majątku będzie rozstrzygana kwestia ich przynależności. Za wspólnika spółki z o.o. uważamy tego z małżonków, który dokonał czynności prawnej prowadzącej do nabycia udziału. Czytelnik słusznie się jednak obawia możliwości przyznania udziału współmałżonkowi osoby, której do tej pory przysługiwał status wspólnika.

Ryzyku temu można zapobiec w umowie spółki. Przepisy przewidują możliwość umieszczenia w umowie spółki regulacji wyłączającej lub ograniczającej wstąpienie współmałżonka, gdy jego udział lub udziały są objęte wspólnością majątkową małżeńską (art. 1831 k.s.h.). Wprowadzenie takiego zapisu daje wspólnikom kontrolę nad tym, kto zostaje dopuszczony do udziału w spółce. Wprowadzenie do umowy spółki takiej klauzuli oznacza, że tylko małżonek wymieniony w umowie spółki będzie wspólnikiem, także wtedy gdy udział wchodzi w skład majątku wspólnego.
WAŻNE!
Umowa spółki może ograniczyć lub wyłączyć wstąpienie do spółki współmałżonka wspólnika, gdy udział lub udziały są objęte wspólnością majątkową małżeńską (art. 1831 k.s.h.).

Wyłączenie będzie miało zastosowanie, gdy udziały zostały nabyte przez jednego małżonka. Przepis ten nie odnosi się do przypadku nabycia udziału przez oboje małżonków. Wprowadzenie do umowy spółki zakazu wstąpienia współmałżonka do spółki nie oznacza natomiast, że będzie on pozbawiony wartości ekonomicznych wynikających z posiadania w majątku wspólnym udziałów w spółce. Uzyskana przez wspólnika dywidenda wejdzie zatem do małżeńskiego majątku wspólnego, i to nawet wtedy, gdy udziały należą do majątku osobistego wspólnika. Może to zmienić jedynie odpowiednia umowa małżeńska.

Przyjęcie w umowie spółki tego ograniczenia oznacza, że sąd rozpoznający sprawę o podział majątku wspólnego nie ma prawa dokonywać podziału udziałów bez zgody wspólników spółki. Pierwszeństwo w zastosowaniu mają przepisy k.s.h. przed Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym. Współmałżonek wspólnika nie może wykonywać praw wynikających z udziałów i o czymkolwiek decydować.

Podstawa prawna

l art. 1831 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - Dz.U. Nr 94, poz. 1037; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS obniży podstawę 8000 zł i odbierze świadczenie

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA