REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy w spółce partnerskiej koszty mogą być rozliczane w innej proporcji niż przychody

Małgorzata Rymarz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Spółka partnerska radców prawnych składa się z trzech osób, z których dwie wniosły wkład pieniężny w tej samej wysokości, a trzecia - budynek. Wspólnicy postanowili, że przychód będzie przypisywany każdemu z partnerów w zależności od uzyskanych przez niego w danym miesiącu wpływów, zaś koszty dzielone będą zawsze po równo. Czy tego rodzaju rozliczenia są poprawne pod względem podatkowym? Czy wspólnik, który wniósł budynek, może zaliczyć do własnych kosztów podatkowych całość odpisów amortyzacyjnych?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Przyjęty sposób rozliczania przychodów i kosztów nie jest prawidłowy z punktu widzenia rozliczenia podatku dochodowego. Przychody, koszty uzyskania oraz ulgi podatkowe powinny być rozliczane proporcjonalnie do prawa każdego wspólnika (partnera) w udziale w zysku spółki.

UZASADNIENIE

Spółka partnerska jest rodzajem handlowej spółki osobowej. W myśl art. 51 k.s.h. w związku z art. 89 tej ustawy każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i uczestniczy w stratach w takim samym stosunku, bez względu na rodzaj i wartość wkładu. Udział ten może być jednak określony inaczej w umowie spółki. W razie wątpliwości uważa się, że określony w umowie spółki udział wspólnika w zysku odnosi się także do jego udziału w stratach.

Specyfika spółki partnerskiej polega przede wszystkim na tym, że partner nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki powstałe w związku z wykonywaniem przez pozostałych partnerów wolnego zawodu w spółce, jak również za zobowiązania spółki będące następstwem działań i zaniechań osób zatrudnionych przez spółkę na podstawie umowy o pracę lub innego stosunku prawnego, które podlegały kierownictwu innego partnera przy świadczeniu usług związanych z przedmiotem działalności spółki (art. 95 § 1 k.s.h.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednak ani ten wyjątkowo ukształtowany stosunek wspólników do osób trzecich, ani swoboda w ustalaniu udziału w zysku lub stracie nie ma wpływu na sposób podatkowego rozliczania przychodów i kosztów jego uzyskania.

Kluczowe znaczenie w tej kwestii ma art. 8 updof, który stanowi, iż przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. W braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. W braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Wspólnik spółki osobowej powinien uzyskane przychody z udziału w tej spółce połączyć z pozostałymi przychodami i opodatkować według skali albo, jeśli wybrał opodatkowanie liniowe, zastosować 19-proc. stawkę.

Powyższa zasada odnosi się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów oraz ulg podatkowych.

Dla celów podatkowych koszty przyporządkowuje się więc wspólnikom według proporcji przyjętych dla podziału zysków. Jeśli z umowy spółki wynika, że jeden z partnerów partycypuje w zyskach w 10 proc., a w kosztach w 33,33 proc., to taki zapis ma znaczenie tylko we wzajemnych rozliczeniach między stronami umowy. Natomiast dla fiskusa koszty poniesione przez tegoż wspólnika będą wynosiły 10 proc. sumy kosztów, które można przypisać spółce (wszystkim wspólnikom).

Takie stanowisko potwierdzają również organy podatkowe. W piśmie z 14 marca 2006 r. nr PB1-415-3-06-KN Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście czytamy, że:

REKLAMA

(...) wielkość przychodu przypadającego na Podatnika (wspólnika spółki partnerskiej) w ogólnym przychodzie spółki będzie wyznaczona przez udział, w jakim podatnik partycypuje w przychodzie spółki, taką samą zasadę należy zastosować przy określaniu kosztów uzyskania przychodu, zysków/strat przypadających na podatnika. Z zapisów umowy spółki wynika, że udział Pana C. w przychodzie spółki jest równy 33,33 proc., zatem przy wypełnianiu deklaracji PIT-5, w poz. 69, 70, 71, 72, Podatnik winien wykazać przypadający na niego przychód, koszty uzyskania przychodu, dochód/stratę z pozarolniczej działalności gospodarczej, z uwzględnieniem 33,33 proc. udziału.

W związku z tym, iż jedną z pozycji po stronie kosztów podatkowych są odpisy amortyzacyjne naliczane od wartości początkowej środków trwałych, do nich również będą miały zastosowanie przedstawione powyżej zasady rozliczeń.

Jak słusznie bowiem zauważył Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku w piśmie z 25 lipca 2007 r. nr RO-XV/415/PDOF-411/8/JS/05:

(...) podstawą proporcjonalnego rozliczenia jest suma poniesionych kosztów uzyskania przychodów, w tym również całość zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych. Wykluczone jest zatem stosowanie innej proporcji udziałów do odpisów amortyzacyjnych, a innej do pozostałych kosztów uzyskania przychodów, w konsekwencji nie można również wyłączyć wspólnika od udziału w zakupie i odpisach amortyzacyjnych od konkretnego środka trwałego wchodzącego do majątku spółki partnerskiej. Spółka partnerska obowiązana jest do prowadzenia jednej księgi przychodów i rozchodów oraz jednej ewidencji środków trwałych.

W świetle powyższego nie jest możliwe obciążanie odpisami amortyzacyjnymi kosztów podatkowych tylko jednego wspólnika.

• art. 51, art. 89, art. 95 § 1 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - j.t. Dz.U. Nr 94, poz. 1037; ost.zm. Dz.U z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

• art. 8 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1378

Małgorzata Rymarz

konsultant w kancelarii doradztwa podatkowego

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znaczenie ESG w zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami. Od kiedy i jak wdrażać nowe przepisy?

Od 2024 roku duże przedsiębiorstwa publiczne w Unii Europejskiej, takie jak spółki giełdowe, banki oraz zakłady ubezpieczeń, zostaną zobligowane do raportowania kwestii środowiskowych, społecznych oraz związanych z zarządzaniem (ESG) na mocy nowych wytycznych dyrektywy CSRD. 

Uszkodzenie towarów w transporcie lub niedostarczenie ich na czas. Kiedy przewoźnik może się powołać na siłę wyższą? Prawo przewozowe, Konwencja CMR, kodeks cywilny

Klęski żywiołowe takie jak powódź, śnieżyce, nawalne opady deszczu, zamknięcie granicy, strajki, zamieszki i inne tego typu nadzwyczajne zdarzenia mogą spowodować problemy z transportem towarów, w tym z dostarczeniem ich na czas bądź utratą lub uszkodzeniem. Przewoźnik nie ma wpływu na ich wystąpienie i nie jest w stanie zapobiec ich konsekwencjom. Czy takie okoliczności dają podstawy do powołania się na siłę wyższą?

InPost startuje z bezpośrednimi przesyłkami z Polski do maszyn Paczkomat® lub punktu PUDO w 7 europejskich krajach

Grupa InPost uruchomiła usługę dostaw międzynarodowych pomiędzy Polską a Francją, Hiszpanią, Portugalią, Włochami, Belgią, Holandią oraz Luksemburgiem (usługa cross network). Umożliwi to zarówno sklepom internetowym, jak i klientom indywidualnym szybką wysyłkę i dostawy za granicę, przy najniższej na rynku cenie. Usługa jest dostępna dla biznesowych i indywidualnych klientów InPost

To już pewne: takie będą wszystkie nowe terminy dotyczące obowiązku e-fakturowania. Jest nowa ustawa o KSeF

5 listopada Ministerstwo Finansów opublikowało rządowy projekt ustawy dotyczący obowiązkowego wystawiania faktur w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF).  W ten sposób realizuje część reformy z Krajowego Planu Odbudowy i Wzmacniania Odporności - KPO. Znane są już wszystkie terminy wdrożenia fakturowania w systemie KSeF.

REKLAMA

Prof. Modzelewski: Dlaczego wdrożenie obowiązkowego KSeF skończy się fiaskiem; nie usunięto zasadniczych błędów faktur ustrukturyzowanych

Opublikowano wreszcie nowelizację nowelizacji przepisów dotyczących faktur ustrukturyzowanych. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Ministra Finansów (które podatnicy przyjęli z ulgą i zadowoleniem), nie usunięto zasadniczych błędów tej koncepcji, a proponowane zmiany mają charakter wręcz kosmetyczny. Czyli dalej forsowany jest absurdalny, kosztowny, szkodliwy politycznie i w sumie niewdrażalny projekt niewiadomego autorstwa, który doprowadzi do całkowitej destrukcji systemu rozliczeń i dokumentowania sprzedaży i zakupów w obrocie gospodarczym – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski z Instytutu Studiów Podatkowych. 

Prof. Modzelewski: Dlaczego wdrożenie obowiązkowego KSeF skończy się fiaskiem; nie usunięto zasadniczych błędów faktur ustrukturyzowanych

Opublikowano wreszcie nowelizację nowelizacji przepisów dotyczących faktur ustrukturyzowanych. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Ministra Finansów (które podatnicy przyjęli z ulgą i zadowoleniem), nie usunięto zasadniczych błędów tej koncepcji, a proponowane zmiany mają charakter wręcz kosmetyczny. Czyli dalej forsowany jest absurdalny, kosztowny, szkodliwy politycznie i w sumie niewdrażalny projekt niewiadomego autorstwa, który doprowadzi do całkowitej destrukcji systemu rozliczeń i dokumentowania sprzedaży i zakupów w obrocie gospodarczym – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski z Instytutu Studiów Podatkowych. 

Wdrażanie ustawy o sygnalistach. Ważna data dla firm: 1 stycznia 2025 r.

Ustawa o sygnalistach weszła w życie 25 września 2024 r. Na jej mocy wiele firm ma obowiązek wyznaczenia osoby, która będzie przyjmowała zgłoszenia wewnętrzne od pracowników. Stan zatrudnienia należy pierwszy raz ustalić na dzień 1 stycznia 2025 r. i również na ten dzień trzeba mieć przygotowaną procedurę zgłoszeń wewnętrznych chroniącą sygnalistów. Dotyczy to tych podmiotów, których dotyczą przepisy ustawy o ochronie sygnalistów z uwagi na zatrudnienie co najmniej 50 osób.

Czy prawo pozwala zwolnić pracownika i zastąpić go sztuczną inteligencją? Adwokat: nie ma specjalnych przepisów ale etat może być zlikwidowany, gdy firma wprowadza automatyzację

Czy pracodawca ma prawo zwolnić pracowników i zastąpić ich przez sztuczną inteligencję? Jak mówi adwokat Marek Jarosiewicz, wspólnik w kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski sytuacja jest delikatna, bo sztuczna inteligencja, szczególnie w kontekście rynku pracy, wymaga jeszcze dużego doprecyzowania. – Przedsiębiorca ma prawo unowocześniać procesy w swojej firmie. Z etycznego punktu widzenia jednak powoływanie się na sztuczną inteligencję przy redukcji etatów może być wątpliwe – przyznaje mecenas Jarosiewicz. 

REKLAMA

Koniec realnych zysków z lokat bankowych. W 2025 r. inflacja będzie spadała szybciej niż stopy procentowe?

Zanotowane we wrześniu 2024 r. przyspieszenie inflacji to zła informacja dla oszczędzających na lokatach bankowych. Osoby posiadające przeciętne lokaty w bankach znowu zaczynają realnie tracić, czyli przegrywać z inflacją. Oprocentowanie depozytów przestaje bowiem chronić siłę nabywczą zaoszczędzonych pieniędzy przed zgubnym działaniem inflacji. Dalsze przyspieszenie inflacji i spodziewane obniżki stóp procentowych to scenariusz, który działa na niekorzyść bankowych ciułaczy.

Jak działa ulga na zabytki? Można odliczyć wpłaty na fundusz remontowy, ale też wydatki na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku nieruchomym wpisanym do rejestru zabytków

Ulga na zabytki to forma preferencji podatkowej dostępna dla podatników PIT, którzy rozliczają się według skali podatkowej, podatku liniowego lub ryczałtu. Aby móc z niej skorzystać, konieczne jest posiadanie statusu właściciela lub współwłaściciela zabytkowej nieruchomości. Można odliczyć wpłat na fundusz remontowy oraz wydatki na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane.

REKLAMA