REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rejestracja spółki jawnej przez internet

Rejestracja spółki jawnej przez internet
Rejestracja spółki jawnej przez internet

REKLAMA

Koszt założenia spółki jawnej w KRS-ie w tradycyjny sposób to 600 zł. Ale gdy wniosek o rejestrację złożymy przez internet koszty są mniejsze (bo nie trzeba iść do notariusza) i czas trwania rejestracji skraca się do jednej doby. Ale zakładający spółkę wspólnicy muszą mieć Profile Zaufane lub bezpieczne podpisy elektroniczne z certyfikatem. E-rejestracja spółki ma jednak też swoje ograniczenia.

Aby ruszyć z działalnością gospodarczą w formie osobowej spółki jawnej, należy sporządzić m.in. jej umowę i złożyć wniosek do KRS-u. Przyszli wspólnicy spółki jawnej i równocześnie posiadacze któregoś z e-podpisów mogą te formalności załatwić elektronicznie. Wszystkie niezbędne dokumenty zostaną wygenerowane automatycznie.

Procedura założenia spółki jawnej drogą elektroniczną odbywa się poprzez Portal S24 na stronie http://ekrs.ms.gov.pl. Pierwszym krokiem jest stworzenie konta i to przez wszystkich przyszłych wspólników, gdyż na formularzu składania wniosku muszą znaleźć się login i hasło wszystkich podpisujących umowę. Na stronie startowej wybieramy „Utwórz konto” i podajemy kolejno ważny mail do korespondencji z portalem, hasło, przepisujemy kod, klikamy „Zapisz” i na koniec aktywujemy konto poprzez link z maila. Szybka weryfikacja konta i gotowe.

Wady podpisywania elektronicznej umowy spółki osobowej

Teraz na stronie startowej możemy przystąpić do rejestracji spółki jawnej, ale zanim rozpoczniemy internetową procedurę, warto przeanalizować jej wady. Przede wszystkim Portal S24 pozwala na złożenie elektronicznego wniosku do KRS-u wyłącznie na podstawie konkretnego, udostępnionego przez Ministerstwo Sprawiedliwości wzoru umowy. Możemy tu jedynie uzupełniać zaproponowane przez ustawodawcę pola, ale nie możemy dodać uszczegóławiających umowę paragrafów. Drugim minusem elektronicznej rejestracji jest to, że internetowo do spółki można wnieść jedynie wkłady pieniężne (art. 48 § 21 Kodeksu spółek handlowych).

Autopromocja

Kodeks spółek handlowych z komentarzem do zmian

Kup książkę:

Kodeks spółek handlowych z komentarzem do zmian

Rejestracja spółki jawnej sprowadza się do wypełnienia takich dokumentów jak – poza umową spółki i wnioskiem do KRS-u – oświadczenie o udzielonym pełnomocnictwie do złożenia wniosku, uchwałę w sprawie prokury czy dokument pełnomocnictwa do zawarcia umowy spółki. Trzeba też oczywiście podać wszystkie dane dotyczące spółki, od jej nazwy, przez określenie podziału straty i zysków wspólników, po kody PKD. W przejściu przez procedurę rejestracji krok po kroku pomoże „Dokumentacja użytkownika systemu informatycznego S24” dostępna na stronie startowej http://ekrs.ms.gov.pl pod „Pomoc” (strony 135-164). Rejestrację kończy podpisanie umowy i wniosku Profilem Zaufanym lub bezpiecznym podpisem elektronicznym opatrzonym ważnym certyfikatem kwalifikowanym – e-podpisy są równoważne z podpisami poświadczonymi notarialnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm

Zalety e-rejestracji

Autopromocja

PIT, CIT, Ryczałt 2023

Kup książkę:

PIT, CIT, Ryczałt 2023

Internet, jak zwykle, okazuje się tańszy i szybszy. E-rejestracja odbywa się bez udziału notariusza i kosztuje o ok. 250 zł mniej niż standardowo. Szybciej można uzyskać wpis do rejestru, gdyż sąd rejestrowy ma jeden dzień od daty wpływu e-wniosku na jego rozpatrzenie. Ponadto system S24 nie jest skomplikowany.

Autopromocja

Akademia podatków 2023/2024

Uczestnicy szkolenia przypomną podstawowe zagadnienia dotyczące opodatkowania, które często uchodzą uwadze, a mają kluczowe znaczenie. Prowadzący wskaże jak rozliczać VAT i o czym pamiętać, gdy przedsiębiorca prowadzi działalność w zakresie najmu prywatnego.

Szkolenie: VAT w transakcjach krajowych 2023

1 kwietnia 2016 r. wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu spółek handlowych. Od kwietnia za pośrednictwem Profilu Zaufanego lub bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego przy pomocy ważnego certyfikatem będzie można także m.in. zmieniać umowę spółki przy wykorzystaniu wzorca umowy czy spółkę rozwiązać (art. 23 § 4 oraz art 58 § 2 ww. Kodeksu, Dz.U. z 2015 r., poz. 1830).

Katarzyna Miazek, Tax Care

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wymiana towaru na nowy w toku reklamacji a VAT. Czy trzeba wystawić fakturę korygującą i nową fakturę?

  Jesteśmy spółką z o.o. W maju 2023 r. sprzedaliśmy klientowi towar. Sprzedaż została udokumentowana fakturą. Na początku sierpnia klient zareklamował sprzedany mu towar i odesłał go do nas. Zamierzamy uznać reklamację i wysłać klientowi nowy towar. Czy w tej sytuacji powinniśmy wystawić fakturę korygującą "zerującą" oraz fakturę dokumentującą nową sprzedaż?

  Podatek Belki drenuje kieszenie Polaków. W pół roku fiskus ściągnął ponad 5 mld zł

  Podatek Belki coraz bardziej uwiera Polaków. Tylko w pół roku fiskus ściągnął od nich ponad 5 mld zł.

  Darowizna w formie aktu notarialnego z zagranicy. Co jest istotne podatkowo?

  W dzisiejszych czasach, coraz częściej obywatele Polski otrzymują darowizny z zagranicy. Czy jednak taka darowizna podlega opodatkowaniu w Polsce? Jakie są obowiązki podatkowe osoby, która otrzymała taką darowiznę w formie aktu notarialnego?

  Odliczenie VAT od alkoholu dla kontrahenta. Inaczej traktowany poczęstunek a inaczej prezent

  Czy można odliczyć VAT od zakupu alkoholu dla kontrahenta? Czy ma znaczenie, że alkohol jest kupiony jako prezent, czy jako poczęstunek podczas spotkania biznesowego?

  Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw. Co pokazują dane GUS z sierpnia?

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2023 roku. Jakie tendy pokazują najnowsze dane?

  Korekta zgłoszenia celnego wywozowego w przypadku obniżki/podwyżki cen towaru po wywozie towaru

  Korekta zgłoszenia wywozowego będzie miała wpływ na rozliczenie VATu w przedsiębiorstwie, więc warto dochować należytej staranności i mylić się jak najmniej. W przypadku pomyłki w trakcie wywozu może się tak zdarzyć, że towaru umieścimy za dużo, za mało lub w ogóle pomylimy towar i wyślemy nie to co było zamówione. Zdarza się również tak, że odprawimy towar zamówiony przez klienta, ale nie na tych dokumentach co powinniśmy. Ścieżki postępowania w takich sytuacjach są podobne i niestety długotrwałe.

  Fundacja rodzinna jako family office

  Od połowy maja 2023 r. przedsiębiorcy mogą korzystać z rozwiązania, na które środowisko czekało ponad trzy dekady, czyli z fundacji rodzinnej na prawie polskim. Większość komentarzy dotyczy fundacji rodzinnej jako wehikułu sukcesyjnego. Jest to rzeczywiście najczęstszy powód, dla którego fundacje są powoływane, czyli budowanie biznesu na pokolenia. Tymczasem można spojrzeć na fundację w szerszej perspektywie. Jedną z nich jest wykorzystanie fundacji jako rozwiązania o charakterze family office.

  Faktura ustrukturyzowana nie jest dokumentem handlowym

  Faktura ustrukturyzowana nie nadaje się do roli dokumentu handlowego ze wszystkich możliwych powodów. Można usiłować nadać tej fakturze charakter dokumentu handlowego, ale wymaga to wielu dodatkowych działań prawnych – pisze profesor Witold Modzelewski.

  Kary za przestępstwa gospodarcze od 1 października. Nawet 25 lat za łapownictwo

  Kary za przestępstwa gospodarcze managerów w firmach, znane jako przestępstwa białych kołnierzyków (z ang. white collar crimes), od 1 października 2023 r. ulegną zaostrzeniu. Za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej w związku z piastowaniem kierowniczego stanowiska grozić będzie nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Dotychczas za taki czyn można było trafić do więzienia na 8 lat.

  Ulga mieszkaniowa w PIT 2023 – pieniądze ze sprzedaży mieszkania można wydać na spłatę udziału byłego małżonka w nieruchomości przyznanej w wyniku rozwodu

  18 września 2023 r. Szef KAS zmienił interpretację indywidualną wydaną we wrześniu 2022 r. przez Dyrektora KIS i uznał, że podatniczka,  która przeznaczyła środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania należącego do jej majątku odrębnego na spłatę udziału byłego męża w nieruchomości przyznanej jej na podstawie ugody sądowej zawartej po rozwodzie ma prawo do skorzystania z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust.1 pkt 131 ustawy o PIT. Zmiana stanowiska oznacza, że podatnicy którzy znajdą się w analogicznej sytuacji nie powinni płacić PIT z tytułu dokonanej sprzedaży nieruchomości. 

  REKLAMA