REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Usługi świadczone przez wspólnika nieodpłatnie a przychód spółki

Usługi świadczone przez wspólnika nieodpłatnie a przychód spółki /fot. Fotolia
Usługi świadczone przez wspólnika nieodpłatnie a przychód spółki /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Niejednokrotnie usługi świadczone na rzecz spółki przez jej wspólników dokonywane są nieodpłatnie. W zależności od tego jaki charakter ma usługa świadczona przez wspólnika, może okazać się, że otrzymanie takiego świadczenia przez spółkę będzie powodowało po jej stronie powstanie przychodu z nieodpłatnych świadczeń.

Warto zwrócić uwagę na te usługi wspólników, które świadczone są na rzecz spółek w zakresie wykraczającym poza pełnione w spółce funkcje zarządcze, np. członka zarządu. Wśród takich usług często znajdują się usługi, którymi wspólnicy wspierają działalność spółki, w tym prowadząc jej księgowość, udostępniając jej lokal, opiniując realizowane przez nią projekty itp.

Autopromocja

Usługi wspólników świadczone na rzecz spółek są często przedmiotem kontroli władz skarbowych, w szczególności sposób ich udokumentowania oraz warunki ich wynagrodzenia. Okazuje się bowiem, że katalog usług wspólnika, które mogą zostać uznane za świadczone na rzecz spółki nieodpłatnie jest dość szeroki. Takimi usługami mogą być nie tylko te usługi, które związane są udostępnianiem przez wspólników posiadanego majątku np. samochodu, nieruchomości, ale również te usługi wspólnika, w ramach których udostępnia on spółce swoją fachową wiedzę, dzięki której spółka realizuje określone cele gospodarcze.

Jedną z takich właśnie spraw rozpatrywał w ostatnim czasie Naczelny Sąd Administracyjny (wyrok z dnia 5 lipca 2016 r. o sygn. akt II FSK 1889/14). W sprawie tej, na rzecz spółki wspólnik, będący jednocześnie członkiem zarządu tej spółki, świadczył usługi w zakresie m.in. opiniowania zgodności placów zabaw z obowiązującymi normami, doradztwa w projektowaniu i budowaniu placów zabaw. Ponieważ wszystkie te usługi wspólnik świadczył bez wynagrodzenia, NSA potwierdził ustalenia organu podatkowego, że ich otrzymanie w ramach nieodpłatnego świadczenia od wspólnika skutkować będzie powstaniem po jej stronie przychodu.

Polecamy: Jak rozliczyć wypłatę dywidendy - w podatkach i rachunkowości

Niemniej jednak, na tle analizowanej sprawy po raz kolejny sąd administracyjny zwrócił uwagę na istotną kwestię przy ocenie, które z usług świadczonych nieodpłatnie przez wspólnika mogą powodować powstanie po stronie spółki przychodu. Orzecznictwo sądów administracyjnych jest spójne w zakresie, w jakim uznaje się, że pełnienie bez wynagrodzenia obowiązków członka zarządu spółki przez jej wspólnika nie powinno być uznawane za nieodpłatne świadczenie wspólnika na rzecz spółki. Przyjmuje się bowiem, że ekwiwalentem dla tych usług przypisanych do tej funkcji jest dywidenda należna temu wspólnikowi. Inne skutki podatkowe wiążą się natomiast z usługami niezwiązanymi z pełnioną funkcją członka zarządu spółki, opisanymi powyższej. Przyjmuje się bowiem, że ich świadczenie przez wspólnika na rzecz spółki jest dodatkowym obowiązkiem wspólnika, od których wypełnienia nie jest uwarunkowana wypłata dywidendy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autor: Karol Brzozowski, Starszy Konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego Accreo Sp. z o.o.

Autopromocja
Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA