REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółka na Cyprze – stawka podatku CIT tylko 12,5%

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kancelaria Prawna Skarbiec
Kancelaria Prawna Skarbiec świadczy doradztwo prawne z zakresu prawa podatkowego, gospodarczego, cywilnego i karnego.
Spółka na Cyprze – stawek podatku CIT tylko 12,5% /Fot. Fotolia
Spółka na Cyprze – stawek podatku CIT tylko 12,5% /Fot. Fotolia
/
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Cypr należy do Unii Europejskiej, a zatem spółka opodatkowująca w całości swoje dochody na jego terytorium spełni przesłankę wyłączającą objęcie 19% podatkiem w Polsce. Zyski cypryjskiej spółki według tamtejszego prawa będą podlegać 12,5% stawce podatku dochodowego, czyli jednej z najniższych stawek podatku CIT w całej Unii Europejskiej.

Wielostronna konwencja podatkowa MLI oraz zmiany ustaw podatkowych miały w znaczący sposób wpłynąć na sytuację polskich przedsiębiorców będących udziałowcami lub właścicielami zagranicznych spółek. Jednak mimo prób wprowadzenia nowych obostrzeń ulokowanie majątku i obrót nim w obcych jurysdykcjach nadal są bardzo opłacalne. Wciąż jednym z najatrakcyjniejszych kierunków jest należący do Unii Europejskiej Cypr.

REKLAMA

Autopromocja

Obowiązująca od 1 stycznia 2018 r. Ustawa z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2017 r., poz. 2175) zniosła limit 250 tys. euro, poniżej którego przychody osiągnięte przez zagraniczną spółkę były zwolnione z obowiązku zapłaty 19% podatku w Polsce. Poszerzył się również katalog źródeł przychodów, których wystąpienie zostanie uznane za podległe opodatkowaniu z tytułu działalności zagranicznej spółki kontrolowanej (ang. Controlled Foreign Corporation – CFC).

Zostały jednak zachowane lub rozszerzone kryteria, których niespełnienie pozwoli uniknąć zagranicznej spółce uznania jej za kontrolowaną. Są nimi m.in.:

- posiadanie przez okres nie krótszy niż 30 dni, bezpośrednio lub pośrednio, ponad 50% udziałów w kapitale lub ponad 50% praw głosu w organach kontrolnych lub stanowiących, lub ponad 50% udziałów związanych z prawem do uczestnictwa w zyskach;

- pochodzenie co najmniej 33% przychodów tej spółki osiągniętych w roku podatkowym ze wskazanych w ustawie źródeł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepisów o CFC nie stosuje się również do spółek, które podlegają opodatkowaniu od całości swoich dochodów w państwie członkowskim UE lub OECD i tam też prowadzą istotną, rzeczywistą działalność gospodarczą.

Spółka na Cyprze to spółka w UE

Cypr jest państwem członkowskim Unii Europejskiej, a więc spółka opodatkowująca w całości swoje dochody na jego terytorium spełni przesłankę wyłączającą objęcie 19% podatkiem w Polsce. Zyski cypryjskiej spółki według tamtejszego prawa będą podlegać 12,5% stawce podatku dochodowego. To jedna z najniższych stawek podatku CIT w całej Unii Europejskiej.

Poza tym Cypr oferuje liczne ulgi i udogodnienia dla biznesu – głównie dzięki temu, że ma zawartych kilkadziesiąt międzynarodowych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. W efekcie prowadzenie firmy i ulokowanie jej majątku w cypryjskiej spółce niesie ze sobą duże korzyści.

Brak podatku od kapitałów pieniężnych, dywidend i odsetek

Cypr nie pobiera podatku, którego podstawą byłyby zyski kapitałowe. Przychody oraz dochody z tytułu obrotu papierami wartościowymi, a więc obligacjami, akcjami, udziałami, świadectwami założycielskimi oraz innymi podobnymi instrumentami finansowymi są zwolnione z podatku dochodowego.

Brak opodatkowania przychodów i dochodów od kapitałów pieniężnych, przy szeroko rozbudowanej sieci podpisanych przez Cypr umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, czyni jego terytorium idealnym do utworzenia spółki holdingowej, w pełni wykorzystującej kolejną z ulg, jaką jest brak podatku u źródła od wypłacanych ze spółki cypryjskiej dywidend i odsetek.

Prawa licencyjne i własności intelektualnej

Podpisane przez Cypr umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pozwalają działającej tam spółce na korzystanie ze zwolnienia z podatku od należności licencyjnych. Dla przykładu, na podstawie umowy pomiędzy Polską a Cyprem takie należności wypłacane przez polską spółkę na rzecz spółki cypryjskiej obciążone będą 5% podatkiem u źródła, ale z możliwością uzyskania z niego zwolnienia.

Atrakcyjnymi preferencjami podatkowymi na Cyprze objęte jest też korzystanie z praw własności intelektualnej. Aż 80% dochodu netto spółki cypryjskiej, osiągniętego z tytułu ich użytkowania, zwolnione jest z opodatkowania. Ulga uwzględnia również dochody uzyskane z tytułu rozporządzania tymi prawami. Przy tym pojęcie prawa własności intelektualnej w prawie cypryjskim jest bardzo szeroko rozumiane – obejmuje ono swym zakresem praktycznie każde dobro niematerialne funkcjonujące w obrocie gospodarczym i stanowiące wytwór ludzkiego umysłu.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Zmiana umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania

Do dochodów uzyskiwanych za pośrednictwem spółki zarejestrowanej na Cyprze ma wciąż zastosowanie Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku sporządzona w Warszawie 4 czerwca 1992 r. (Dz. U. z 1993 r. Nr 117, poz. 523 z późn. zm.). Pomimo jej istotnej zmiany protokołem podpisanym 22 marca 2012 r. (Dz. U. z 2012 r., poz. 1383), Cypr nadal pozostaje atrakcyjnym kierunkiem dla polskiego przedsiębiorcy. Przemawiają za tym nie tylko wskazane korzyści podatkowe, lecz także położenie Cypru, zlokalizowanego na terenie Unii Europejskiej, rozwinięta infrastruktura wyspy oraz wysoki standard regulacji prawnych, opartych na rozwiązaniach anglosaskich.

Zobacz także: Moja firma


Trust i fundacja prywatna jako remedium na opodatkowanie CFC

Obciążenie polskich przedsiębiorców dodatkowym, 19% podatkiem z tytułu dochodów uzyskiwanych za pośrednictwem należących do nich zagranicznych spółek może zostać złagodzone dzięki zastosowaniu konstrukcji trustu lub fundacji prywatnej. Założyciel fundacji lub trustu, przekazując majątek pod zarząd powiernika niebędącego polskim rezydentem podatkowym, unika spełnienia przesłanki podmiotowej podlegania regulacjom dotyczącym zagranicznych spółek kontrolowanych.

Spółki cypryjskie – instrukcja obsługi

Choć minimalny kapitał zakładowy cypryjskiej spółki to zaledwie 1 euro cent, należy pamiętać, że jego wpłacenie to tylko jeden z pierwszych kroków do jej założenia. Do prawidłowej rejestracji, pozwalającej uniknąć negatywnych następstw podatkowo-prawnych nieprofesjonalnego działania, niezbędne jest wykonanie szeregu czynności przed cypryjskim magistratem. Oprócz zatwierdzenia firmy czy złożenia przed urzędnikiem sądowym wymaganych oświadczeń pod przysięgą, konieczne jest również przygotowanie memorandum oraz umowy spółki w języku greckim i angielskim oraz dopełnienie pozostałych wymaganych cypryjskim prawem formalności.

Konwencja MLI

Zakładanie spółek na Cyprze jest nadal bardzo korzystnym rozwiązaniem dla polskich przedsiębiorców – zarówno pod względem planowania podatkowego, jak i ochrony majątku firmy. Sytuacji tej nie powinna zmienić podpisana przez Polskę 7 czerwca 2017 r. Konwencja wielostronna implementująca środki traktatowego prawa podatkowego mające na celu zapobieganie erozji podstawy opodatkowania i przenoszeniu zysku, sporządzona w Paryżu 24 listopada 2016 r., czyli tzw. konwencja MLI (ang. Multilateral Instrument to Modify Bilateral Tax Treaties). Choć Polska, jako czwarty sygnatariusz, złożyła 23 stycznia 2018 r. w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju dokument potwierdzający jej ratyfikację, to do jej wejścia w życie potrzebna jest ratyfikacja pięciu sygnatariuszy. Aby zaś konwencja MLI zmieniła konkretną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania (np. między Polską a Cyprem), musi być ratyfikowana przez obie strony umowy.

Czy ratyfikuje ją Cypr, a jeśli tak, to jakie to będzie miało skutki? Samo Ministerstwo Finansów w komunikacie na swojej stronie internetowej (http://www.mf.gov.pl) poinformowało, że „przyjęcie tzw. konwencji MLI nie zmieni sposobu rozliczania podatków przez Polaków mieszkających i żyjących za granicą”. Już teraz wiadomo też, że niektóre zapisy konwencji MLI, jeśli wejdą w życie w stosunkach na linii Cypr – Polska, byłyby mniej restrykcyjne dla właścicieli i udziałowców cypryjskich spółek niż obowiązujące teraz. Art. 8 MLI wprowadza bowiem minimalny 365-dniowy warunek posiadania udziałów, akcji lub innych podobnych praw w spółce, od którego spełnienia uzależnia możliwość zastosowania zwolnienia lub wyłączenia z opodatkowania wypłacanych dywidend. Obowiązująca obecnie między obydwoma państwami umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania przewiduje dłuższy, bo 24-miesięczny okres (art. 10 ust. 2 lit. a umowy przywołanej wyżej).

Autor: Kancelaria Prawna Skarbiec specjalizuje się w ochronie majątku oraz doradztwie strategicznym dla przedsiębiorców.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w przedawnieniu zobowiązań podatkowych od 2026 r. Wiceminister Neneman: czasem potrzebujemy więcej niż 5 lat. Co wynika z projektu nowelizacji ordynacji podatkowej

Jedna z wielu zmian zawartych w opublikowanym 28 marca 2025 r. projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej dotyczy zasad przedawniania zobowiązań podatkowych. Postanowiliśmy zmienić przepisy o przedawnieniu zobowiązań podatkowych, ale tak, aby nie wywrócić całego systemu – powiedział PAP wiceminister finansów Jarosław Neneman. Wskazał, że przerwanie biegu przedawnienia przez wszczęcie postępowania będzie możliwe tylko w przypadku poważnych przestępstw. Ponadto projekt przewiduje wykreślenie z kodeksu karnego skarbowego zapisu, że karalność przestępstwa skarbowego ustaje wraz z przedawnieniem podatku.

KSeF pod lupą hakerów? Dlaczego cyfrowa rewolucja może być ryzykowna dla polskich firm

Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur to milowy krok w cyfryzacji biznesu, ale czy na pewno jesteśmy na to gotowi? Za e-fakturowaniem stoi wizja uproszczenia i przejrzystości, ale też realne zagrożenia – od wycieków danych po cyberataki. Eksperci ostrzegają: bez odpowiednich zabezpieczeń KSeF może stać się niebezpieczną bramą dla cyberprzestępców.

Jak firmy w 2025 roku mogą sfinansować inwestycje w energooszczędność?

Rosnące koszty energii są jednym z większych problemów polskich przedsiębiorców w 2025 roku. W obliczu wzrostu cen wielu firmom najłatwiej byłoby przenieść dodatkowe koszty na klientów, jednak taka strategia niesie za sobą ryzyko utraty konkurencyjności i osłabienia pozycji rynkowej. Zamiast tego, skutecznym i długoterminowym rozwiązaniem mogą być inwestycje w efektywność energetyczną. Przedsiębiorstwa mają do dyspozycji różne formy wsparcia finansowego – od ulgi badawczo-rozwojowej, po szeroki wachlarz programów dotacyjnych, które mogą pomóc w realizacji tych działań. Jakie narzędzia są dostępne i jak z nich skorzystać?

Jak zachować orientację w taryfach D.Trumpa? Wzrośnie inflacja i ryzyko recesji? Co inwestorzy i przedsiębiorcy powinni wiedzieć

W ostatnich dniach globalne rynki pogrążyły się w chaosie w następstwie historycznych ceł ogłoszonych przez prezydenta USA Donalda Trumpa – to najpoważniejsza perturbacja od czasu załamania wywołanego pandemią COVID-19. Nagły wzrost zmienności wywołał niepokój wśród inwestorów, którzy poszukują teraz jasnych wskazówek. Jacob Falkencrone, główny strateg inwestycyjny w Saxo, poniżej odpowiada na najistotniejsze pytania, z którymi mierzą się inwestorzy.

REKLAMA

Zasada 6 miesięcy vacatio legis dla zmian w podatkach; urząd skarbowy ma rozstrzygać wątpliwości na korzyść podatnika. Zmiany w ordynacji podatkowej

W dniu 7 kwietnia 2025 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano założenia dwóch projektów nowelizacji Ordynacji podatkowej. Pierwszy ma dotyczyć wprowadzenia zasady co najmniej 6-miesięcznego vacatio legis dla zmian przepisów podatkowych. Druga nowelizacja ma wzmocnić zasadę rozstrzygania spraw podatkowych na korzyść podatników. Jeśli w wyniku postępowania dowodowego nie uda się usunąć wątpliwości co do stanu faktycznego, organy skarbowe będą musiały je rozstrzygnąć na korzyść podatnika.

Zmiany w Ordynacji podatkowej: Skarbówka nadal będzie mogła naciągać terminy przedawnienia

Ministerstwo Finansów chce znowu „poprawiać” Ordynację podatkową – ale zamiast reform, może tylko cementować nadużycia. Ekspert MDDP ostrzega: projektowane zmiany wciąż pozwalają skarbówce przedłużać postępowania latami, wykorzystując postępowania karne skarbowe jako narzędzie, a nie cel.

Zmiany w ordynacji podatkowej

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja Podatkowa oraz niektórych innych ustaw został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Projekt ten skupiać się miał przede wszystkim na zwiększeniu efektywności organów podatkowych, ale również na tym by współpraca między organami a podatnikami przebiegała sprawniej a relacje miedzy nimi uległy poprawie. Pomimo tak zarysowanych celów nie wszystkie wprowadzone zmiany będą na rękę podatnikom i skorzystają na nich przede wszystkim organy podatkowe.

Komunikat MF: Groźne próby oszustw "na e-sprawozdanie finansowe". Jak nie stracić cennych danych

W komunikacie z 4 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów ostrzegło przed nową formą oszustwa, której ofiarami mogą paść osoby zainteresowane elektronicznymi sprawozdaniami finansowymi. Próba oszustwa polega na tym, że cyberprzestępcy wysyłają wiadomości e-mail z linkami do fałszywej strony na temat e-Sprawozdań Finansowych i chcą w ten sposób wyłudzać dane osobowe, czy firmowe. Ministerstwo Finansów wyraźnie informuje, że jego pracownicy nie wysyłają tego typu wiadomości. A korzystanie z ministerialnej aplikacji e-Sprawozdania Finansowe nie wymaga podawania loginu ani hasła do poczty elektronicznej.

REKLAMA

Obniżka stóp procentowych NBP już w maju 2025 r.? Prezes NBP, członkowie RPP i ekonomiści uważają, że to możliwe

Zdaniem Prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego, Rada Polityki Pieniężnej przymierza się do cięcia stóp procentowych NBP, być może już w maju, w zależności od danych. Zdaniem Glapińskiego w 2025 roku możliwe są obniżki dwa razy po 0,5 pp., a w 2026 r. stopy mogą spaść do 3,5 proc. Podobnego zdania są niektórzy członkowie RPP a także analitycy i ekonomiści.

Kompromitacja „JPK-ów” – zwroty VAT-u w 2024 r. wyniosły 188 mld zł. Prof. Modzelewski: Jest źle ale nie beznadziejnie; trzeba rozszerzyć stosowanie MPP

Według najnowszych informacji kwoty zwrotów podatku od towarów i usług wciąż są bardzo wysokie i wyniosły w 2024 r. 188 mld zł. Co prawda spadły o 31 mld zł w stosunku do rekordowej kwoty z 2023 r. Są jednak wciąż wyższe od kwoty wypłaconej w 2022 r. (177 mld zł) i o ponad 70 mld zł niż w ostatnim „normalnym” roku, czyli w 2021 (113 mld zł). Czyli rok poprzedni zakończył się jednak jakimś sukcesem – rozdano trochę mniej pieniędzy niż w poprzednich latach. Udział zwrotów we wpływach z tego podatku jest wciąż na alarmującym poziomie – wyniósł około 40%: jest więc źle, a nie beznadziejnie – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA