Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polski Ład - zbiór kluczowych zmian w podatkach

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Polski Ład: zmiany w podatkach
Polski Ład: zmiany w podatkach
shutterstock
Polski Ład to pakiet zmian legislacyjnych, które w założeniu mają pomóc odbudować gospodarkę nadwyrężoną z powodu pandemii Covid-19. Pojawiają się jednak opinie krytyczne – zbyt wiele zmian jednocześnie, błędy legislacyjne, nieprecyzyjne przepisy. Nie wszystkie zmiany ustanowione przez Polski Ład obniżają należności podatkowe.
rozwiń >

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Progi podatkowe  

Jedną z ważniejszych zmian ustanowionych przez Polski Ład jest podwyższenie kwoty wolnej od podatku. W latach 2018 – 2021 ta wartość była równa 8000 zł. Od roku 2022 wysokość kwoty wolnej od podatku została podwyższona do 30 000 zł.

W kwestii stawek i progów podatku PIT:

 • I próg podatkowy: do 120 tys. zł. brutto, stawka podatku PIT w wysokości 12%
 • II próg podatkowy: nadwyżka ponad kwotę 120 tys. zł. brutto jest opodatkowana stawką PIT w wysokości 32%

Składka zdrowotna już nieodliczana od podatku PIT

Polski Ład to nie tylko nowe przywileje podatkowe, pojawiły się również zmiany na niekorzyść. Odliczanie składki zdrowotnej od podatku miało zasadnicze znaczenie na etapie końcowym rozliczania PIT-u.  Zabranie tej możliwości zostało bardzo negatywnie odebrane przez niektóre grupy podatników.  Rząd pozostawił w tej kwestii pewne możliwości zmniejszenia należności wobec fiskusa jednak w tym konkretnym aspekcie zmiana jest zdecydowanie profiskalna.

Składka zdrowotna przedsiębiorców – nowe zasady obliczania

Podstawowa zmiana – zasady obliczania składki zdrowotnej były bardziej jednolite, po zmianach staną się bardziej zróżnicowane, w zależności od formy opodatkowania:

 • Dla podatników opodatkowanych skalą podatkową lub podatkiem liniowym – składka zdrowotna proporcjonalna do dochodu
 • Dla podatników rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych – składka zdrowotna zryczałtowana, zależna od przychodu
 • W przypadku karty podatkowej – stała wysokość

Więcej w temacie składki zdrowotnej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Niższe stawki

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest uproszczoną formą opodatkowania. Polega na opodatkowaniu przychodu (a nie dochodu) tzn. przy obliczaniu podatku nie uwzględnia się kosztów uzyskania przychodu. Dzięki temu rozliczenia podatkowe stają się prostsze. Polski Ład przewiduje obniżenie stawek. Stawka dla lekarzy obniży się z 17% do 14%. Z kolei dla informatyków – stawka obniży się z 15% do 12%.

Więcej w temacie ryczałtu i jego stawek

Członkowie zarządu otrzymujący wynagrodzenie – obowiązek składki zdrowotnej

Polski Ład ustanowił nowy obowiązek - osoby powołane do pełnienia funkcji członków zarządu na mocy aktu powołania i otrzymujące z tego tytułu wynagrodzenie zostaną objęci składką zdrowotną.

Nielegalne zatrudnianie pracowników. Sankcje dla pracodawców zatrudniających „na czarno”

Jednym z założeń Polskiego Ładu jest zapobieganie zatrudnianiu „na czarno”. Nowe rozwiązania zakładają sankcje dla pracodawców próbujących obniżyć tym sposobem należności publicznoprawne.

Pracodawca zapłaci podatek od wynagrodzenia „na czarno” lub od jego części wypłacanej „pod stołem”.  Co więcej, pracodawcy zostanie przypisany dodatkowy przychód w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę za każdy miesiąc nielegalnego zatrudnienia. Pracodawca zostanie także zobowiązany do zapłaty składek na ZUS.

Samochód służbowy na cele prywatne. Zmiana punktu odniesienia w obliczaniu podatku PIT

Do końca 2021 r. obowiązywała w tej kwestii stawka ryczałtowa zależna od pojemności silnika. Zmiana polega na tym, że podstawą do obliczania stawki stała się moc silnika (a nie pojemność jak do tej pory). Stawki przewidziane przez Polski Ład:

 • 250 zł miesięcznie w przypadku pojazdów o mocy silnika do 60 kW, jak również samochodów elektrycznych oraz napędzanych wodorem;
 • 400 zł miesięcznie w przypadku pojazdów o mocy silnika przekraczającej 60 kW

Powyższe kwoty będą traktowane jak przychód pracownika.

Więcej w temacie rozliczeń samochodów służbowych na cele prywatne

Zmiany w opodatkowaniu przychodów z najmu indywidualnego

Polski Ład zakłada, że najem prywatny będzie mógł być rozliczony jedynie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Przewidziane zostały dwie stawki:

 • 8,5% dla przychodów nieprzekraczających 100 000 zł.
 • 12,5% dla przychodów stanowiących nadwyżkę ponad 100 000 zł.

Zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2023 r.

Więcej w temacie opodatkowania najmu prywatnego

Ulga na powrót z emigracji. Czasowe zwolnienie z PIT

Ulga na powrót ma być zachętą dla osób, które postanowią wrócić z emigracji (co najmniej trzy lata mieszkali i pracowali za granicą) i zamieszkać na stałe w Polsce. Ten przywilej ma zastosowanie w przypadku osób, które zdecydowały się na powrót 1 stycznia 2022 lub później (ulga nie obejmie osób powracających w grudniu 2021 r. lub wcześniej).

Założenie: przychód do kwoty  85 528 zł rocznie w okresie czterech kolejnych lat podatkowych (342 112 zł w ciągu czterech lat) jest zwolniony z podatku.

Więcej w temacie ulgi na powrót

Ryczałt od przychodów zagranicznych dla podatników ze znacznym poziomem aktywów

Polski Ład zawiera rozwiązanie mające zachęcać do zmiany rezydencji podatkowej na polską i jednocześnie poniesienia wydatków (co najmniej 100 tys. zł rocznie) na określone cele. Podatnicy, którzy wybiorą  taką opcję zapłacą podatek w wysokości 200 tys. zł rocznie niezależnie od wielkości zagranicznego dochodu lub przychodu.

Więcej w temacie high net worth individuals

Reklama
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Stopy procentowe NBP bez zmian w czerwcu 2023 r.

  Rada Polityki Pieniężnej w czasie posiedzenia w dniach 5-6 czerwca 2023 r. nie podjęła decyzji o zmianie wysokości żadnej stopy procentowej NBP. Stopa referencyjna wynosi nadal 6,75 proc.

  Czy zwrot nadpłaty składki zdrowotnej jest przychodem?

  Przedsiębiorcy czekają na zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej. Powstaje jednak pytanie, czy środki, które oddaje ZUS, powinny zostać uznane za przychód przedsiębiorstwa. Wszystko zależy od wybranej metody rozliczania podatku.

  Czy drobny producent wina ma obowiązek stosowania e-SAD?

  W komunikacie z 5 czerwca 2023 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że służby Komisji Europejskiej potwierdziły, że brak jest podstaw do zwolnienia drobnych producentów wina z wymogów określonych w art. 33-43 dyrektywy 2020/262, w tym z obowiązku stosowania e-SAD przy przemieszczaniu wewnątrzwspólnotowym poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy wyprodukowanego przez nich wina oraz posiadania numeru akcyzowego uprawnionego/certyfikowanego wysyłającego.

  Kaucja za butelki plastikowe, szklane i puszki od 2025 roku. Ile wyniesie?

  6 czerwca 2023 r. Rada Ministrów przyjęła i skierowała do Sejmu projekt ustawy o wprowadzeniu systemu kaucyjnego. System kaucyjny ma objąć od 2025 roku, np. butelki z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku do 3 l, szklane wielokrotnego użytku do 1,5 l i puszki metalowe do 1 l.

  Usługi dla stałego miejsca prowadzenia działalności pod lupą NSA

  Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrzył skargę kasacyjną spółki, która toczyła spór z organem podatkowym w zakresie miejsca rozliczania VAT od usług wsparcia (orzeczenie z 14 lutego 2023 r., sygnatura I FSK 1794/19).

  Nowelizacja SLIM VAT 3 to także zmiany w PIT, wyższe kwoty wolne w podatku od spadków i darowizn i odroczenie obowiązku wysyłania JPK_PIT i JPK_CIT

  W dniu 1 czerwca 2023 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (zwana potocznie SLIM VAT 3). Ta nowelizacja zawiera nie tylko zmiany w podatku VAT ale także kilka zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) i wyższe kwoty wolne w podatku od spadków i darowizn. Przesunięto o rok obowiązek wysyłania JPK_PIT i JPK_CIT.

  Księgowość to fundament rozwoju firmy

  Zarówno w małych firmach, jak i w międzynarodowych przedsiębiorstwach, dział księgowości odgrywa kluczową rolę w zakresie zarządzania finansami i zapewnianiu przejrzystości informacji finansowych. Obchodzony 9 czerwca Dzień Księgowego to doskonała okazja, aby uznać i docenić wkład grupy, która zapewnia solidne podstawy do podejmowania decyzji biznesowych w firmach.

  800 plus za styczeń 2024 r. może być wypłacone w lutym

  Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowało projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, który ma na celu podwyższenie świadczenia wychowawczego (tzw. 500 plus) do kwoty 800 zł miesięcznie od 2024 roku.

  "Ewa, nasza tęczowa księgowa". Historyjka napisana przez ChatGPT

  "Ewa, nasza tęczowa księgowa" - tak nazwaliśmy historyjkę o księgowej, którą napisał ChatGPT-4. Ciekawi jesteśmy jak Wam się spodoba i przede wszystkim, czy wywoła uśmiech na Waszych twarzach… a w których miejscach - to już sprawka sztucznej inteligencji!

  Przelewy bankowe w Boże Ciało 2023 i długi weekend 8-11 czerwca

  Jak działają międzybankowe systemy rozliczeniowe Elixir, Euro Elixir i Express Elixir w czasie Bożego Ciała (8 czerwca 2023 r.) i całego długiego weekendu 8-11 czerwca? Kiedy dojdzie do odbiorcy przelew bankowy wysłany w Boże Ciało?

  Księgowość na wesoło. Żarty z okazji Międzynarodowego Dnia Księgowego

  Międzynarodowy Dzień Księgowego już w najbliższy piątek - 9 czerwca. My zaczynamy świętowanie już od dziś i mamy dla Was, drodzy Księgowi i Księgowe, kolejną porcję dowcipów prosto z biur rachunkowych. Bo liczy się humor!

  WIRON stosowany do prefinansowania PROW 2014-2020 od 1 września 2023 r.

  Nowy wskaźnik referencyjny WIRON, który ma zastąpić dotychczasowy WIBOR, będzie stosowany przy prefinansowaniu działań w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Tak przewiduje zakłada projekt rozporządzenia opublikowany 24 maja 2023 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

  Od początku 2023 roku spadają wskaźniki WIBOR i WIRON. Co dalej?

  Trzymiesięczny WIRON spadł od początku 2023 roku z 6,18 proc. do 5,83 proc. W tym samym czasie WIBOR 3M stopniał o 10 pkt bazowych (do 6,9 proc.). Jeśli sytuacja się nie zmieni, inwestorzy po zaplanowanej na 1 stycznia 2025 r. tranzycji, będą zarabiali mniej.

  Prezydent podpisał ustawę SLIM VAT 3. Jakie zmiany i od kiedy?

  Prezydent podpisał ustawę znaną jako SLIM VAT 3. Na mocy nowych przepisów zwiększony został m.in. limit dla podatników, którzy mogą korzystać z metody kasowej rozliczania podatku VAT oraz rozliczać się kwartalnie. Próg przychodowy wzrósł z 1,2 miliona do 2 milionów euro. Ustawa wejdzie w życie 1 lipca. Jej celem jest uproszczenie regulacji podatkowych i ułatwienie prowadzenia działalności przedsiębiorcom. Jakie zmiany na nich czekają?

  Domy seniora z preferencyjną stawką podatku od nieruchomości

  Zapadł ważny wyrok dla praktyki naliczania stawki podatku od nieruchomości dla działalności opiekuńczej (domów seniora). Chodzi o wyrok z dnia 23 maja 2023 r. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie w sprawie o sygn. I SA/ Kr 250/23.

  Pomysły na prezent dla współpracownika odchodzącego na emeryturę

  Prezent dla współpracownika odchodzącego na emeryturę to sympatyczny gest i podziękowanie za dotychczasową wspólną pracę. Ale co kupić? Przygotowaliśmy kilka pomysłów. 

  Prezydent podpisał pakiet Slim VAT 3

  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o VAT – podała kancelaria prezydenta. Ustawa wprowadza pakiet Slim VAT 3, który ma uprosić rozliczanie tego podatku.

  Emilewicz: projektem nowelizacji ustawy o KUKE w przyszłym tygodniu zajmie się rząd

  Zakładam, że projekt ustawy o KUKE w przyszłym tygodniu trafi pod obrady rządu, byśmy zdążyli przepracować ją w Sejmie w czerwcu i lipcu - powiedziała PAP pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwiga Emilewicz.

  Zwrot składki zdrowotnej: wydłużenie terminu, ostatni moment

  Jeżeli w wyniku rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne okaże się, że składka ta została opłacona w kwocie wyższej niż ustalona, płatnikowi składek przysługuje  jej zwrot. Termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty wynikającej z rocznego rozliczenia (RZS-R) został wydłużony do 5 czerwca 2023 r.

  Podatek od napiwku. Kto zapłaci?

  Napiwek przypisany konkretnej osobie nie jest dochodem spółki gastronomicznej, a spółka nie zapłaci podatku dochodowego. Podatek dochodowy za napiwek obciąża jednak osobę, która otrzymała napiwek.

  Spółka nie musi pobierać podatku przy wypłacie zaliczki na poczet zysku

  Do obliczenia podatku od zysku wypłaconego komplementariuszowi konieczne jest poznanie wysokości podatku należnego od spółki. Skoro PIT od zysku komplementariusza pomniejszany jest o proporcjonalną część CIT zapłaconego przez spółkę komandytową, to pierwszy z wymienionych podatków będzie mógł zostać wyliczony i pobrany dopiero po złożeniu przez spółkę rocznego zeznania i podjęciu przez wspólników uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i podziale zysku. Spółka, jako płatnik, nie ma więc obowiązku pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego przy wypłacie komplementariuszowi zaliczki na poczet zysku. Wyrok z 2 lutego 2023 r. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu (sygn. akt I SA/Wr 394/22).

  Aktualizacja aplikacji mZUS 2023 - nowe funkcje i zmiana wyglądu

  31 maja 2023 r. ZUS poinformował, że udostępnił aktualizację aplikacji mobilnej mZUS. W nowej wersji zmieniony został wygląd aplikacji i rozbudowano ją o kolejne funkcje.

  Wnioski na PUE ZUS o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej można składać do 5 czerwca

  Do 5 czerwca 2023 r. prowadzący działalność gospodarczą mają czas na złożenie wniosku RZS-R o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne wynikającej z rocznego rozliczenia. Wniosek w tej sprawie należy złożyć elektronicznie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS – poinformował 1 czerwca 2023 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

  Czy da się oszczędzić milion na emeryturę? Sprawdzamy!

  Aż 79% Polaków nie oszczędza pieniędzy na emeryturę poza obowiązującymi składkami, a 62,5% nie odkłada regularnie żadnej kwoty na żaden cel. Jednocześnie dochód rozporządzalny na 1 osobę w Polsce w 2022 roku wyniósł 2 249,79 zł. Czy daje to możliwość odłożenia miliona złotych na emeryturę?

  Mały ZUS Plus 2023/2024 - dodatkowe 12 miesięcy korzyści. Ile zaoszczędzi przedsiębiorca?

  Mały ZUS Plus będzie wydłużony o rok dla przedsiębiorców, którzy korzystają z tej preferencji (ulgi) w 2023 roku. Poinformowało o tym 31 maja 2023 r. Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Wskutek tego przedłużenia przedsiębiorcy ci zaoszczędzą nawet kilkaset złotych miesięcznie.