REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Obrót znakami akcyzy przez skład podatkowy
Obrót znakami akcyzy przez skład podatkowy

REKLAMA

REKLAMA

Spółka posiada status zarejestrowanego odbiorcy i w ramach prowadzonej działalności nabywa wewnątrzwspólnotowo wino. Dokonując przedmiotowych transakcji Spółka wysyła znaki akcyzy swojemu zagranicznemu kontrahentowi, ten nakłada je na opakowania jednostkowe i odsyłał do Polski towar z nałożonymi banderolami. Jako że Spółka planuje uzyskać zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego, pojawiła się wątpliwość w kwestii możliwości kontynuowania przeprowadzania transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia wina z nowym statusem, według dotychczasowego modelu.

Obowiązek oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy

Zgodnie z treścią art. 114 ustawy o podatku akcyzowym obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy podlegają wyroby akcyzowe określone w załączniku nr 3 do tejże ustawy.
Wśród podmiotów zobowiązanych do oznaczania wyrobów akcyzowych podatkowymi znakami akcyzy, w art. 116 ust 1 pkt 1 i 3 ustawy o podatku akcyzowym wymienione zostały podmioty prowadzące skład podatkowy oraz podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego.

W myśl art. 117 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym wyroby akcyzowe podlegające obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy powinny być prawidłowo oznaczone odpowiednimi podatkowymi znakami przed zakończeniem procedury zawieszenia poboru akcyzy.

Autopromocja

Obrót znakami akcyzy

Co do zasady znaków akcyzy nie można zbywać, odstępować lub przekazywać odpłatnie albo nieodpłatnie innym podmiotom. Na podstawie art. 130 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym dopuszcza się jednak ich przekazanie podmiotowi mającemu siedzibę poza terytorium kraju w celu ich naniesienia na opakowania jednostkowe wyrobów akcyzowych lub na wyroby akcyzowe będące przedmiotem nabycia wewnątrzwspólnotowego.

Regulacje dotyczące obrotu znakami akcyzy nie wymieniają wprawdzie podmiotów prowadzących skład podatkowy jako uprawionych do ich dalszego przekazywania, niemniej jednak dopuszczają takie działanie w przypadku podmiotów dokonujących nabycia wewnątrzwspólnotowego. Można zatem przyjąć na zasadzie analogii, że po uzyskaniu zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego Spółka będzie mogła nadal dokonywać nabycia wewnątrzwspólnotowego z wykorzystaniem dotychczasowego schematu.

Moment oznaczenia wyrobów akcyzowych znakami akcyzy

Nabycie wewnątrzwspólnotowe, którego przedmiotem są wyroby oznaczone znakami akcyzy nie zostało ujęte w zawartym w art. 41 ust. 9 ustawy o podatku akcyzowym katalogu czynności wyłączających możliwość zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy co oznacza, że znajdzie ona zastosowanie w stosunku do transakcji, które dokonywać będzie Spółka po uzyskaniu zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego.

Z przywołanego powyżej art. 117 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym wynika, że konieczność oznaczenia znakami akcyzy nie powstaje w stosunku do wyrobów akcyzowych objętych procedurą zawieszenia, w trakcie jej trwania. Ustawodawca określił jednak najpóźniejszy możliwy moment ich nałożenia, przed zakończeniem procedury - wyroby wymienione w załączniku nr 3 do ustawy o podatku akcyzowym nie mogą zostać bowiem dopuszczone do konsumpcji bez ich wcześniejszego oznakowania znakami legalizacji. Znaki akcyzy powinny zatem zostać nałożone na nabywane wyroby albo po ich dotarciu do Polski w składzie podatkowym Spółki, a w przypadku braku takiej możliwości u zagranicznego kontrahenta jeszcze przed ich przemieszczeniem - ustawa o podatku akcyzowym nie przewiduje bowiem regulacji zabraniających takiego działania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Reasumując, pomimo braku wyraźnego zapisu w przepisach ustawy o podatku akcyzowym należy przyjąć, że dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia wyrobów akcyzowych objętych obowiązkiem ich oznaczenia podatkowymi znakami akcyzy, podmiot prowadzący skład podatkowy jest uprawniony do przekazania tych znaków zagranicznemu dostawcy. Realizując tego typu transakcje może on zatem, tak jak w podanym na wstępie przykładzie, wysłać znaki akcyzy zagranicznemu kontrahentowi, który po ich nałożeniu na opakowania jednostkowe odeśle do Polski towar z nałożonymi banderolami.

Karolina Mnich, starszy konsultant podatkowy w TAXEO Komorniczak i Wspólnicy sp.k.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  REKLAMA