REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w SENT oraz w podatku akcyzowym dotyczące obrotu paliwami opałowymi

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Zmiany w SENT oraz w podatku akcyzowym dotyczące obrotu paliwami opałowymi
Zmiany w SENT oraz w podatku akcyzowym dotyczące obrotu paliwami opałowymi
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Trwają prace legislacyjne dotyczące nowelizacji ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów, która zmieni również m.in. ustawę o podatku akcyzowym. Projekt omawiają eksperci z ECDP TAX Mazur i Wspólnicy sp. k.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL) opublikowany został projekt ustawy zmieniającej ustawę o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz niektórych innych ustaw (dalej jako projekt). Zgodnie z założeniami projektu, ma on zmienić przepisy Ustawy z 9.03.2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 2332 z późn. zm., dalej jako ustawa o SENT), poprzez zwiększenie zakresu monitorowania obrotu paliwami opałowymi. Jednocześnie na gruncie przepisów ustawy o podatku akcyzowym, projekt określa, iż dotychczasowe oświadczenia o przeznaczeniu paliw opałowych składane w formie papierowej mają być zlikwidowane i zastąpione oświadczeniami składanymi elektronicznie za pomocą systemu SENT.

Autopromocja

Monitorowanie „obrotu” paliwami opałowymi

W pierwszej kolejności należy wskazać, że po wejściu w życiu projektowanych przepisów monitorowaniu będzie podlegać obrót paliwami opałowymi, przez które rozumieć należy towary nieobjęte zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, o których mowa w art. 89 ust. 1 pkt 9, 10 i 15 lit. a ustawy o podatku akcyzowym. System monitorowania obejmować będzie zatem przewóz paliw opałowych, bez względu na ich ilość znajdującą się w przesyłce. Od tej reguły wprowadzono ważny wyjątek. Otóż systemowi monitorowania przewozu i obrotu nie będzie podlegać przewóz (sprzedaż) paliw opałowych w opakowaniach jednostkowych o masie brutto nieprzekraczającej 30 kg lub o objętości nieprzekraczającej 30 litrów, w łącznej ilości nieprzekraczającej odpowiednio 100 kg lub objętości 100 litrów dla jednego podmiotu odbierającego.

Pośredniczący podmiot olejowy

Podmioty zajmujące się obrotem paliwami opałowymi objętymi obniżoną stawką akcyzy obowiązane będą do rejestracji jako pośredniczący podmiot olejowy. W tym celu konieczne będzie złożenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego.

Zużywający podmiot olejowy

Planowane zmiany będą nakładać nie tylko obowiązki na podmiot dokonujący sprzedaży paliw opałowych. Pewne wymogi ciążyć będą także na nabywcy tych wyrobów (również gdy nie prowadzą oni działalności gospodarczej), którzy będą zazwyczaj obowiązani do rejestracji jako zużywający podmiot olejowy.

Dla uzyskania statusu zużywającego podmiotu olejowego konieczne będzie złożenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego. Dokonanie zgłoszenia będzie konieczne przed dniem wykonania pierwszej czynności z wykorzystaniem wyrobów akcyzowych nieobjętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, określonych w art. 89 ust. 1 pkt 9,10 i 15 lit. a ustawy o podatku akcyzowym. Obowiązek złożenia zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego nie będzie obejmować podmiotów nabywających paliwa opałowe w opakowaniach jednostkowych o masie brutto nieprzekraczającej 30 kg lub o objętości nieprzekraczającej 30 litrów, w łącznej ilości nieprzekraczającej jednorazowo odpowiednio 100 kg lub objętości 100 litrów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podmioty obowiązane do dokonania zgłoszenia

Wszelkie zgłoszenia dotyczące obrotu paliwami opałowymi dokonywane będą na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo – Celnych (PUESC). Zasadniczo podmiotem obowiązanym do dokonania zgłoszenia przewozu paliwa opałowego będzie jego dostawca. Jednakże zużywający podmiot olejowy lub pośredniczący podmiot olejowy nabywający paliwa opałowe co do zasady obowiązany będzie do uzupełnienia przedmiotowego zgłoszenia o:

 • informację o ilości odebranego towaru,
 • informację, że działa jako zużywający podmiot olejowy lub pośredniczący podmiot olejowy,
 • oświadczenie, że nabywane wyroby są przeznaczone do celów opałowych lub będą sprzedane z przeznaczeniem do celów opałowych.

Uzupełnienie zgłoszenia przez nabywcę powinno być dokonane co do zasady z chwilą przeniesienia posiadania lub własności towaru.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Elektroniczne oświadczenie o przeznaczeniu paliwa na cele opałowe

Opisywane zmiany wprowadzają zatem nowy sposób składania oświadczeń o przeznaczeniu wyrobów do celów opałowych uprawniających do zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego. Zużywający podmiot olejowy lub pośredniczący podmiot olejowy obowiązany będzie co do zasady składać takie oświadczenie za pośrednictwem portalu PUESC, w chwili uzupełnienia zgłoszenia, w związku z przeniesieniem na niego posiadania lub własności towaru.

Termin wejścia w życie projektowanych przepisów

Projekt ma wejść w życie 1 września 2019 r., przy czym możliwość składania zgłoszenia rejestracyjnego uproszczonego w celu rejestracji jako pośredniczący podmiot olejowy lub zużywający podmiot olejowy istnieć będzie od 1 czerwca 2019 r. Projektowane przepisy przewidują dodatkowo opcjonalną możliwość sprzedaży paliw opałowych w oparciu o papierowe oświadczenia w okresie do 31 grudnia 2019 r.

Kamil Kowalski, Konsultant podatkowy w ECDP TAX Mazur i Wspólnicy sp. k.

Piotr Paszek, doradca podatkowy, Z-ca Dyrektora Dep. Podatku Akcyzowego w ECDP TAX Mazur i Wspólnicy sp. k.

www.ecdpgroup.com

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA