reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Akcyza > Rozliczanie i dokumentacja > Akcyza od węgla - ogólna norma dopuszczalnych ubytków

Akcyza od węgla - ogólna norma dopuszczalnych ubytków

20 września 2013 r. zmianie uległy zasady opodatkowania akcyzą wyrobów węglowych. W tym bowiem dniu w życie weszła ustawa z 12 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym. Na podstawie przedmiotowej ustawy nowelizującej Minister Finansów uzyskał nowe uprawnienie – upoważnienie do wydania rozporządzenia, w którym może ustalić normę dopuszczalnych ubytków określonego wyrobu akcyzowego.

Skorzystanie przez Ministra Finansów z możliwości wydania takiego aktu wykonawczego ma istotny wpływ na  rozliczanie akcyzy przez podmioty, u których powstają ubytki wyrobów akcyzowych.

Zmiany w akcyzie od węgla – ogólna norma dopuszczalnych ubytków

Na wstępie warto przypomnieć, że powstanie ubytków wyrobów węglowych jest jedną z czynności podlegających opodatkowaniem podatkiem akcyzowym. Zwolnieniem objęte są ubytki, które mieszczą się w ogólnej normie dopuszczalnych ubytków określonej w rozporządzeniu Ministra Finansów.

W przepisach ustawy nowelizującej z 12 lipca 2013 r. przewidziano rozszerzenie delegacji ustawowej do wydawania przez Ministra Finansów aktów wykonawczych do ustawy, o uprawnienia do wydania rozporządzenia określającego normy dopuszczalnych ubytków dla określonych wyrobów akcyzowych. Na podstawie tego upoważnienia opracowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z 10 września 2013 r. w sprawie norm dopuszczalnych ubytków wyrobów węglowych (opublikowane w Dzienniku Ustaw dnia 16 września 2013 r.), które obowiązuje od 20 września 2013 r., a zatem od dnia w którym weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym.

Głównym następstwem wprowadzenia ww. rozporządzenia jest zniesienie konieczności występowania z wnioskiem o ustalenie dla każdego podmiotu zajmującego się obrotem wyrobami węglowymi norm dopuszczalnych ubytków przemieszczanych wyrobów węglowych. Na podstawie przedmiotowego rozporządzenia zwolnieniem objęe są bowiem wszystkie ubytki wyrobów węglowych mieszczące się we wskazanych w rozporządzeniu ogólnych normach dopuszczalnych ubytków.

Podmioty, które na gruncie dotychczasowych przepisów uzyskały decyzję właściwego naczelnika urzędu celnego ustalającą dla nich normę dopuszczalnych ubytków, wraz z wejściem w życie rozporządzenia z 10 września 2013 r., przestały być związane normami wynikającymi z uzyskanych decyzji.

Wprowadzenie ogólnej normy spowodowało bowiem utratę mocy przedmiotowych decyzji indywidualnych w zakresie w jakim dotyczą ubytków uregulowanych w rozporządzeniu. Zatem, w stosunku do tych podmiotów ustalenie dopuszczalnych ubytków wyrobów węglowych nie powinno odbywać się w oparciu o normy wynikające z otrzymanych uprzednio decyzji, lecz winny być one ustalane z zastosowaniem normy wynikających z rozporządzenia.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Zakres dopuszczalnych ubytków węgla

Od 20 września 2013 r. podmiot, u którego doszło do powstania ubytków wyrobów węglowych nie jest zobowiązany do rozliczenia z tego tytułu akcyzy, jeżeli ilość powstałych ubytków nie przekroczy:

  • 2% ilości wysłanej – w przypadku ubytków powstałych w trakcie przemieszczania węgla na terytorium kraju w ramach czynności podlegających opodatkowaniu;
  • 1% ilości przeładowywanej – jeżeli ubytki powstały podczas przeładunku odbywającego się w czasie przemieszczania.

Reasumując, wprowadzona w życie nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym, a wraz z nią  rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie norm dopuszczalnych ubytków wyrobów węglowych, zwolniło podmioty zajmujące się obrotem węglem z konieczności występowania o ustalenie dopuszczalnych norm ubytków przemieszczanych wyrobów węglowych. Normy dopuszczalnych ubytków wyrobów węglowych zostały ustalone na tym samym poziomie dla wszystkich podmiotów.

 

Tomasz Kolarczyk, konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

La Strada - Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu

Fundacja podejmuje działania mające na celu zwalczanie handlu kobietami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama