Akcyza od węgla - ogólna norma dopuszczalnych ubytków
REKLAMA
REKLAMA
Skorzystanie przez Ministra Finansów z możliwości wydania takiego aktu wykonawczego ma istotny wpływ na rozliczanie akcyzy przez podmioty, u których powstają ubytki wyrobów akcyzowych.
REKLAMA
Zmiany w akcyzie od węgla – ogólna norma dopuszczalnych ubytków
Na wstępie warto przypomnieć, że powstanie ubytków wyrobów węglowych jest jedną z czynności podlegających opodatkowaniem podatkiem akcyzowym. Zwolnieniem objęte są ubytki, które mieszczą się w ogólnej normie dopuszczalnych ubytków określonej w rozporządzeniu Ministra Finansów.
W przepisach ustawy nowelizującej z 12 lipca 2013 r. przewidziano rozszerzenie delegacji ustawowej do wydawania przez Ministra Finansów aktów wykonawczych do ustawy, o uprawnienia do wydania rozporządzenia określającego normy dopuszczalnych ubytków dla określonych wyrobów akcyzowych. Na podstawie tego upoważnienia opracowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z 10 września 2013 r. w sprawie norm dopuszczalnych ubytków wyrobów węglowych (opublikowane w Dzienniku Ustaw dnia 16 września 2013 r.), które obowiązuje od 20 września 2013 r., a zatem od dnia w którym weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym.
Głównym następstwem wprowadzenia ww. rozporządzenia jest zniesienie konieczności występowania z wnioskiem o ustalenie dla każdego podmiotu zajmującego się obrotem wyrobami węglowymi norm dopuszczalnych ubytków przemieszczanych wyrobów węglowych. Na podstawie przedmiotowego rozporządzenia zwolnieniem objęe są bowiem wszystkie ubytki wyrobów węglowych mieszczące się we wskazanych w rozporządzeniu ogólnych normach dopuszczalnych ubytków.
REKLAMA
Podmioty, które na gruncie dotychczasowych przepisów uzyskały decyzję właściwego naczelnika urzędu celnego ustalającą dla nich normę dopuszczalnych ubytków, wraz z wejściem w życie rozporządzenia z 10 września 2013 r., przestały być związane normami wynikającymi z uzyskanych decyzji.
Wprowadzenie ogólnej normy spowodowało bowiem utratę mocy przedmiotowych decyzji indywidualnych w zakresie w jakim dotyczą ubytków uregulowanych w rozporządzeniu. Zatem, w stosunku do tych podmiotów ustalenie dopuszczalnych ubytków wyrobów węglowych nie powinno odbywać się w oparciu o normy wynikające z otrzymanych uprzednio decyzji, lecz winny być one ustalane z zastosowaniem normy wynikających z rozporządzenia.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
Zakres dopuszczalnych ubytków węgla
Od 20 września 2013 r. podmiot, u którego doszło do powstania ubytków wyrobów węglowych nie jest zobowiązany do rozliczenia z tego tytułu akcyzy, jeżeli ilość powstałych ubytków nie przekroczy:
- 2% ilości wysłanej – w przypadku ubytków powstałych w trakcie przemieszczania węgla na terytorium kraju w ramach czynności podlegających opodatkowaniu;
- 1% ilości przeładowywanej – jeżeli ubytki powstały podczas przeładunku odbywającego się w czasie przemieszczania.
Reasumując, wprowadzona w życie nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym, a wraz z nią rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie norm dopuszczalnych ubytków wyrobów węglowych, zwolniło podmioty zajmujące się obrotem węglem z konieczności występowania o ustalenie dopuszczalnych norm ubytków przemieszczanych wyrobów węglowych. Normy dopuszczalnych ubytków wyrobów węglowych zostały ustalone na tym samym poziomie dla wszystkich podmiotów.
Tomasz Kolarczyk, konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat