REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akcyza od węgla - ogólna norma dopuszczalnych ubytków

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Akcyza od węgla - ogólna norma dopuszczalnych ubytków
Akcyza od węgla - ogólna norma dopuszczalnych ubytków
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

20 września 2013 r. zmianie uległy zasady opodatkowania akcyzą wyrobów węglowych. W tym bowiem dniu w życie weszła ustawa z 12 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym. Na podstawie przedmiotowej ustawy nowelizującej Minister Finansów uzyskał nowe uprawnienie – upoważnienie do wydania rozporządzenia, w którym może ustalić normę dopuszczalnych ubytków określonego wyrobu akcyzowego.

Skorzystanie przez Ministra Finansów z możliwości wydania takiego aktu wykonawczego ma istotny wpływ na  rozliczanie akcyzy przez podmioty, u których powstają ubytki wyrobów akcyzowych.

Autopromocja

Zmiany w akcyzie od węgla – ogólna norma dopuszczalnych ubytków

Na wstępie warto przypomnieć, że powstanie ubytków wyrobów węglowych jest jedną z czynności podlegających opodatkowaniem podatkiem akcyzowym. Zwolnieniem objęte są ubytki, które mieszczą się w ogólnej normie dopuszczalnych ubytków określonej w rozporządzeniu Ministra Finansów.

W przepisach ustawy nowelizującej z 12 lipca 2013 r. przewidziano rozszerzenie delegacji ustawowej do wydawania przez Ministra Finansów aktów wykonawczych do ustawy, o uprawnienia do wydania rozporządzenia określającego normy dopuszczalnych ubytków dla określonych wyrobów akcyzowych. Na podstawie tego upoważnienia opracowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z 10 września 2013 r. w sprawie norm dopuszczalnych ubytków wyrobów węglowych (opublikowane w Dzienniku Ustaw dnia 16 września 2013 r.), które obowiązuje od 20 września 2013 r., a zatem od dnia w którym weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym.

Głównym następstwem wprowadzenia ww. rozporządzenia jest zniesienie konieczności występowania z wnioskiem o ustalenie dla każdego podmiotu zajmującego się obrotem wyrobami węglowymi norm dopuszczalnych ubytków przemieszczanych wyrobów węglowych. Na podstawie przedmiotowego rozporządzenia zwolnieniem objęe są bowiem wszystkie ubytki wyrobów węglowych mieszczące się we wskazanych w rozporządzeniu ogólnych normach dopuszczalnych ubytków.

Podmioty, które na gruncie dotychczasowych przepisów uzyskały decyzję właściwego naczelnika urzędu celnego ustalającą dla nich normę dopuszczalnych ubytków, wraz z wejściem w życie rozporządzenia z 10 września 2013 r., przestały być związane normami wynikającymi z uzyskanych decyzji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wprowadzenie ogólnej normy spowodowało bowiem utratę mocy przedmiotowych decyzji indywidualnych w zakresie w jakim dotyczą ubytków uregulowanych w rozporządzeniu. Zatem, w stosunku do tych podmiotów ustalenie dopuszczalnych ubytków wyrobów węglowych nie powinno odbywać się w oparciu o normy wynikające z otrzymanych uprzednio decyzji, lecz winny być one ustalane z zastosowaniem normy wynikających z rozporządzenia.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Zakres dopuszczalnych ubytków węgla

Od 20 września 2013 r. podmiot, u którego doszło do powstania ubytków wyrobów węglowych nie jest zobowiązany do rozliczenia z tego tytułu akcyzy, jeżeli ilość powstałych ubytków nie przekroczy:

  • 2% ilości wysłanej – w przypadku ubytków powstałych w trakcie przemieszczania węgla na terytorium kraju w ramach czynności podlegających opodatkowaniu;
  • 1% ilości przeładowywanej – jeżeli ubytki powstały podczas przeładunku odbywającego się w czasie przemieszczania.

Reasumując, wprowadzona w życie nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym, a wraz z nią  rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie norm dopuszczalnych ubytków wyrobów węglowych, zwolniło podmioty zajmujące się obrotem węglem z konieczności występowania o ustalenie dopuszczalnych norm ubytków przemieszczanych wyrobów węglowych. Normy dopuszczalnych ubytków wyrobów węglowych zostały ustalone na tym samym poziomie dla wszystkich podmiotów.

 

Tomasz Kolarczyk, konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

Wysokość kosztów pracowniczych u seniorów w 2024 r.

Zasady rozliczania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na ich wiek. Dlatego również pracujący seniorzy, którzy już osiągnęli wiek emerytalny – mimo zwolnienia podatkowego – mają takie same koszty jak inni pracownicy.

Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

PIT 2024. Koszty uzyskania przychodów (pracownicze), zwykłe, podwyższone, autorskie - kwoty, limity, oświadczenia, praca zdalna

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2024 roku? Jakie są koszty zwykłe, a jakie podwyższone? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie daje prawa (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Czy Polska powinna przyjąć euro? Znamienny sondaż. Stanowcze słowa ministra finansów

W opinii 49 proc. badanych Polska w ogóle nie powinna przyjmować euro. Tak wynika z sondażu CBOS dla Polskiej Agencji Prasowej przeprowadzonego w dniach 20 do 23 maja 2024 roku. Według 13 proc. ankietowanych Polska powinna przyjąć euro w ciągu kolejnych 3 lat, w ocenie 22 proc. - w ciągu kolejnych 10 lat, a według 10 proc. - jeszcze później.

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej w 2024 roku. Do kiedy wniosek? Niedopłata już z odsetkami

ZUS informuje, że 3 czerwca 2024 r. upływa termin, w którym można złożyć wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za 2023 r. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku w określonym  czasie, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca tego roku.

Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

REKLAMA