REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akcyza od węgla - ogólna norma dopuszczalnych ubytków

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Akcyza od węgla - ogólna norma dopuszczalnych ubytków
Akcyza od węgla - ogólna norma dopuszczalnych ubytków
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

20 września 2013 r. zmianie uległy zasady opodatkowania akcyzą wyrobów węglowych. W tym bowiem dniu w życie weszła ustawa z 12 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym. Na podstawie przedmiotowej ustawy nowelizującej Minister Finansów uzyskał nowe uprawnienie – upoważnienie do wydania rozporządzenia, w którym może ustalić normę dopuszczalnych ubytków określonego wyrobu akcyzowego.

Skorzystanie przez Ministra Finansów z możliwości wydania takiego aktu wykonawczego ma istotny wpływ na  rozliczanie akcyzy przez podmioty, u których powstają ubytki wyrobów akcyzowych.

Autopromocja

Zmiany w akcyzie od węgla – ogólna norma dopuszczalnych ubytków

Na wstępie warto przypomnieć, że powstanie ubytków wyrobów węglowych jest jedną z czynności podlegających opodatkowaniem podatkiem akcyzowym. Zwolnieniem objęte są ubytki, które mieszczą się w ogólnej normie dopuszczalnych ubytków określonej w rozporządzeniu Ministra Finansów.

W przepisach ustawy nowelizującej z 12 lipca 2013 r. przewidziano rozszerzenie delegacji ustawowej do wydawania przez Ministra Finansów aktów wykonawczych do ustawy, o uprawnienia do wydania rozporządzenia określającego normy dopuszczalnych ubytków dla określonych wyrobów akcyzowych. Na podstawie tego upoważnienia opracowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów z 10 września 2013 r. w sprawie norm dopuszczalnych ubytków wyrobów węglowych (opublikowane w Dzienniku Ustaw dnia 16 września 2013 r.), które obowiązuje od 20 września 2013 r., a zatem od dnia w którym weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym.

Głównym następstwem wprowadzenia ww. rozporządzenia jest zniesienie konieczności występowania z wnioskiem o ustalenie dla każdego podmiotu zajmującego się obrotem wyrobami węglowymi norm dopuszczalnych ubytków przemieszczanych wyrobów węglowych. Na podstawie przedmiotowego rozporządzenia zwolnieniem objęe są bowiem wszystkie ubytki wyrobów węglowych mieszczące się we wskazanych w rozporządzeniu ogólnych normach dopuszczalnych ubytków.

Podmioty, które na gruncie dotychczasowych przepisów uzyskały decyzję właściwego naczelnika urzędu celnego ustalającą dla nich normę dopuszczalnych ubytków, wraz z wejściem w życie rozporządzenia z 10 września 2013 r., przestały być związane normami wynikającymi z uzyskanych decyzji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wprowadzenie ogólnej normy spowodowało bowiem utratę mocy przedmiotowych decyzji indywidualnych w zakresie w jakim dotyczą ubytków uregulowanych w rozporządzeniu. Zatem, w stosunku do tych podmiotów ustalenie dopuszczalnych ubytków wyrobów węglowych nie powinno odbywać się w oparciu o normy wynikające z otrzymanych uprzednio decyzji, lecz winny być one ustalane z zastosowaniem normy wynikających z rozporządzenia.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Zakres dopuszczalnych ubytków węgla

Od 20 września 2013 r. podmiot, u którego doszło do powstania ubytków wyrobów węglowych nie jest zobowiązany do rozliczenia z tego tytułu akcyzy, jeżeli ilość powstałych ubytków nie przekroczy:

 • 2% ilości wysłanej – w przypadku ubytków powstałych w trakcie przemieszczania węgla na terytorium kraju w ramach czynności podlegających opodatkowaniu;
 • 1% ilości przeładowywanej – jeżeli ubytki powstały podczas przeładunku odbywającego się w czasie przemieszczania.

Reasumując, wprowadzona w życie nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym, a wraz z nią  rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie norm dopuszczalnych ubytków wyrobów węglowych, zwolniło podmioty zajmujące się obrotem węglem z konieczności występowania o ustalenie dopuszczalnych norm ubytków przemieszczanych wyrobów węglowych. Normy dopuszczalnych ubytków wyrobów węglowych zostały ustalone na tym samym poziomie dla wszystkich podmiotów.

 

Tomasz Kolarczyk, konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  „Biały wywiad” – nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania informacji

  Metody stosowane przez wywiad gospodarczy należy zaliczyć do tzw. wywiadu białego lub z ang. OSINT (ang. open-source Intelligence) czyli do kategorii wywiadu, polegającego na gromadzeniu informacji pochodzących z ogólnie dostępnych źródeł, jakim jest między innymi Internet. Jednak nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania niezbędnych informacji. Od dawna metodę tę stosują wywiady państwowe, a wraz z rozwojem Internetu i mediów społecznościowych, OSINT w Internecie zyskiwał na znaczeniu. Obecnie, ocenia się, że informacje zdobywane w ten sposób stanowią od 70 do 90% wszystkich informacji pozyskiwanych przez państwowe służby wywiadowcze.

  Tabela kursów średnich NBP z 30 listopada 2023 r. - NBP nr 232/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 30 listopada 2023 r. NBP nr 232/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,3492 zł.

  Ulga termomodernizacyjna 2024. Ile zwrotu?

  Ulga termomodernizacyjna w rozliczeniu PIT dokonywanym w 2024 roku daje możliwość odliczenia maksymalnie 106 tys. zł. Tak wysokie odliczenie w PIT występuje w przypadku podatników pozostających w związku małżeńskim, gdzie każdy z małżonków dysponuje odrębnym limitem w wysokości 53 tys. zł.

  REKLAMA