REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uzyskać zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego. Czym jest skład podatkowy?

Andersen w Polsce
Andersen w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, compliance, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.
Lis Elżbieta Maria
doradca podatkowy, radca prawny, partner w Andersen w Polsce
Szymon Chyra
doświadczony konsultant podatkowy w Andersen Tax & Legal, Poland
Jak uzyskać zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego. Czym jest skład podatkowy?
Jak uzyskać zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego. Czym jest skład podatkowy?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czym jest skład podatkowy? Jakie wymogi należy spełnić, by uzyskać zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego? W jaki sposób magazynować wyroby akcyzowe na terenie składu podatkowego? – odpowiedzi na te i więcej pytań znajdą Państwo w niniejszym artykule rozpoczynającym cykl dotyczący uzyskania zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego przygotowany przez ekspertów Andersen Tax & Legal, Poland.

Skład podatkowy jest miejscem o szczególnym statusie, w którym wyroby akcyzowe są produkowane, magazynowane, przeładowywane, wprowadzane lub wyprowadzane z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy. Konstrukcja składu podatkowego pozwala na korzystanie z tej procedury w najszerszym możliwym zakresie. Instytucja składu podatkowego (w tym m. in. magazynowego, produkcyjnego czy usługowego)  pozwala na odsunięcie w czasie obowiązku zapłaty podatku akcyzowego do momentu zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy (co do zasady będzie to moment dopuszczenia wyrobów akcyzowych do konsumpcji).

Autopromocja

W konsekwencji funkcjonowanie instytucji składów podatkowych pozwala nie tylko na przesunięcie momentu obowiązku zapłaty podatku akcyzowego, lecz również umożliwia przemieszczanie wyrobów akcyzowych pomiędzy poszczególnymi składami podatkowymi zlokalizowanymi w różnych częściach kraju lub UE bez obowiązku zapłaty podatku akcyzowego.

Czym jest procedura zawieszenia poboru akcyzy?

W tym miejscu powstaje pytanie na czym polega procedura zawieszenia poboru akcyzy i jakie korzyści ze sobą niesie? Procedura ta stosowana jest przy produkcji, magazynowaniu, przeładowywaniu oraz przemieszczaniu wyrobów akcyzowych, podczas stosowania której nie powstaje zobowiązanie podatkowe – pomimo powstania obowiązku podatkowego (w praktyce oznacza to odroczenie zapłaty podatku akcyzowego).

Procedura zawieszenia poboru akcyzy może być stosowana wyłącznie przez:

 • podmiot prowadzący skład podatkowy,
 • podmiot będący zarejestrowanym odbiorcą,
 • podmiot będący zarejestrowanym wysyłającym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Usługowy skład podatkowy

W składzie podatkowym mogą być magazynowane i produkowane nie tylko wyroby własne przedsiębiorcy prowadzącego skład podatkowy, ale także wyroby należące do podmiotów trzecich. Przepisy nie wykluczają zatem prowadzenia tzw. usługowego składu podatkowego, w którym podmiot prowadzący skład podatkowy nie dokonuje produkcji na swoją rzecz, lecz produkuje wyroby na zlecenie podmiotu trzeciego lub udostępnia miejsce magazynowe na rzecz swoich kontrahentów.

Miejsce prowadzenia składu podatkowego – wymagania techniczne

Przedsiębiorca, decydując się na otwarcie składu podatkowego powinien dysponować odpowiednio przystosowanym do tego miejscem, tj. przede wszystkim posiadać tytuł prawny do nieruchomości (np. umowa dzierżawy, najmu, prawo własności), a także odpowiednią infrastrukturą techniczną.

Miejsce, w którym będą magazynowane wyroby akcyzowe, powinno być dostosowane do bezpiecznego ich składowania. Proponowana lokalizacja składu podatkowego, stan lub wielkość pomieszczeń, w których ma być prowadzony skład podatkowy oraz ich wyposażenie powinny umożliwiać sprawowanie kontroli nad znajdującymi się tam wyrobami akcyzowymi.

Zgodnie z przepisami wykonawczymi, miejsce prowadzenia składu podatkowego powinno w szczególności być wydzielone od pozostałej części terenu lub pomieszczenia, w szczególności za pomocą ogrodzenia lub innego trwałego oznaczenia. Dodatkowo, konieczne jest oznaczenie miejsca poprzez umieszczenie tablicy zawierającej napis „Skład podatkowy”, a także imię, nazwisko lub nazwę podmiotu prowadzącego skład podatkowy. Skład podatkowy powinien ponadto posiadać zabezpieczenia techniczne lub elektroniczne gwarantujące nienaruszalność i niezmienialność znajdujących się w składzie podatkowym wyrobów akcyzowych.

Autopromocja

Instrukcje VAT. 15 praktycznych procedur dla podatników

Publikacja przedstawia wytyczne dotyczące rozliczania VAT i akcyzy od sprowadzanych samochodów. Omawia także kwestie związane z płatnościami faktur na rachunek bankowy, stosowaniem split payment oraz wyborem kwartalnego rozliczenia na rok 2024.
Sprawdź

W celu prowadzenia składu podatkowego, podmiot występujący z wnioskiem zobowiązany jest również do posiadania odpowiedniego wyposażenia technicznego umożliwiającego prowadzenie składu podatkowego, takiego jak np. zbiorniki produkcyjne, magazynowe, wagi, mieszalniki, nalewaki itd.

Dodatkowo, wszystkie urządzenia wykorzystywane w ramach składu podatkowego powinny posiadać odpowiednie dokumenty legalizacyjne (np. z urzędów miar).

Miejsce prowadzenia składu podatkowego – dokumentacja

Miejsce, w którym ma być prowadzony skład podatkowy powinno spełniać także szereg wymogów związanych z prowadzeniem określonego rodzaju działalności gospodarczej, które są wymagane m. in. przez Państwową Inspekcję Pracy, Inspekcję Ochrony Środowiska, czy też Państwową Inspekcję Sanitarną. Informacje te są potwierdzane w oświadczeniu składanym wraz z wnioskiem.

Ponadto, wraz z wnioskiem o wydanie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego, podmiot ubiegający się powinien złożyć oświadczenie, w którym potwierdza, że:

 • nie jest prowadzone wobec niego postępowanie egzekucyjne, likwidacyjne lub upadłościowe,
 • w miejscu lub pomieszczeniu, w którym ma być prowadzony skład podatkowy, nie jest prowadzony inny skład podatkowy,
 • nie zostało mu cofnięte, ze względu na naruszenie przepisów prawa, w okresie ostatnich 3 lat, licząc od dnia złożenia wniosku o wydanie zezwolenia, żadne z udzielonych mu zezwoleń, o których mowa w art. 84 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, jak również koncesja lub zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej oraz nie została wydana decyzja o zakazie wykonywania przez niego działalności regulowanej w rozumieniu przepisów ustawy Prawo przedsiębiorców, w zakresie wyrobów akcyzowych.

Magazynowanie wyrobów w składzie podatkowym

W składzie podatkowym wyroby akcyzowe objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy mogą być magazynowane wraz z m. in. wyrobami akcyzowymi o innym statusie (np. wyroby zwolnione lub z zapłaconą akcyzą) czy wyrobami nieakcyzowymi. Każdorazowo będzie to jednak wymagało spełnienia określonych warunków (wyroby muszą być magazynowane oddzielnie, miejsca magazynowania wyrobów objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy musi zostać wskazane w odpowiedniej ewidencji, sposób magazynowania poszczególnych towarów pozwala na określenie ich ilości).

Autorzy:
dr Elżbieta Lis – doradca podatkowy, partner w Andersen Tax & Legal, Poland
Szymon Chyra – doświadczony konsultant podatkowy w Andersen Tax & Legal, Poland

***

Zapraszamy do śledzenia kolejnych artykułów z cyklu: Jak uzyskać zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego oraz do zapoznania się z przewodnikiem ekspertów Andersen Tax & Legal, Poland: Jak uzyskać zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego?

Autopromocja

https://www.andersentaxlegal.pl/wp-content/uploads/2020/05/Przewodnik_Jak-za%C5%82o%C5%BCy%C4%87-sk%C5%82ad-podatkowy_Andersen_2020.pdf

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Tabela kursów średnich NBP z 30 listopada 2023 r. - NBP nr 232/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 30 listopada 2023 r. NBP nr 232/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,3492 zł.

  Ulga termomodernizacyjna 2024. Ile zwrotu?

  Ulga termomodernizacyjna w rozliczeniu PIT dokonywanym w 2024 roku daje możliwość odliczenia maksymalnie 106 tys. zł. Tak wysokie odliczenie w PIT występuje w przypadku podatników pozostających w związku małżeńskim, gdzie każdy z małżonków dysponuje odrębnym limitem w wysokości 53 tys. zł.

  Kiedy nieruchomość (np. budynek) powinna być opodatkowana wyższą stawką podatku od nieruchomości jako związana z prowadzeniem działalności gospodarczej?

  Na podstawie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych maksymalne stawki podatku od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej są znacznie (a w przypadku budynków - wielokrotnie) większe od stawek dotyczących np. nieruchomości przeznaczonych na cele mieszkalne. Rodzi to częste konflikty właścicieli nieruchomości z organami podatkowymi (gminami). Bo przecież nie każda nieruchomość będąca własnością przedsiębiorcy jest związana z prowadzoną przez niego działalnością. Choć czasem granica jest subtelna i cienka. Jakie kryteria decydują o tym, że nieruchomość jest związana z działalnością gospodarczą?

  Ruszyły wzmożone kontrole celne przed Świętami - głównie zabawek i elektroniki

  Sezon przedświąteczny oznacza zwiększony popyt i konieczność dostarczenia zamówień na czas. Organy celno-skarbowe mogą zażądać rewizji towaru, zwykle kontrolowane są towary podwyższonego ryzyka, takie jak zabawki i sprzęt elektroniczny. – W związku z koniecznością przeprowadzenia wszystkich procedur celnych na importowanym z krajów trzecich towarze, powinien on przybyć do Polski z odpowiednim wyprzedzeniem – mówi Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

  Obowiązki przed sprawozdaniem finansowym: ocena kontynuacji działalności

  Przed sporządzeniem sprawozdania finansowego, kierownik jednostki zobowiązany jest dokonać oceny zdolności jednostki do kontynuacji prowadzenia działalności. Ta ocena jest istotna przede wszystkim ze względu na właściwy sposób wyceny aktywów. 

  Chipy płatnicze – wygoda czy wyzwanie dla konsumenta? Chciałbyś mieć chipa pod skórą?

  Co myślimy o użytkownikach chipów płatniczych? Jakie przypisujemy im cechy? Ten temat zbadali dr Dominika Kaczorowska-Spychalska z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego i prof. Łukasz Sułkowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  „Nie trzymaj wszystkich jajek w jednym koszyku”, czyli jak inwestować w dzisiejszych czasach. I w co?

  Nie wystarczy oszczędzać, trzeba inwestować. Ale w co w wymagających czasach? Jak dywersyfikować inwestycje? Jak minimalizować ryzyko? 

  Nadpłaty VAT w związku z obrotem konsumenckim. Czy wyrok TSUE będzie korzystny dla podatników? Co wynika z opinii Rzecznik Generalnej?

  Podatnicy spierający się z fiskusem o stwierdzenie nadpłaty w związku z tym, że pobrali od konsumentów i odprowadzili do organów podatkowych VAT według stawki wyższej niż właściwa, zyskali nowego sojusznika. 16 listopada 2023 r. Rzecznik Generalna Juliane Kokott wydała opinię w polskiej sprawie C-606/22, rozpatrywanej przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w konsekwencji pytania prejudycjalnego zadanego przez Naczelny Sąd Administracyjny. Rzecznik uznała, że praktyka polskich organów podatkowych, polegająca na odmowie stwierdzenia nadpłat, uzasadniana m.in. ryzykiem bezpodstawnego wzbogacenia po stronie wnioskującego podatnika, jest niezgodna z przepisami UE.

  Niedziele handlowe w grudniu 2023 r. - dwie przed Wigilią. A 24 grudnia nie zrobisz zakupów w większości sklepów

  W dniu 29 listopada 2023 r. Sejm przyjął ustawę (nowelizację ustawy o zakazie handlu w niedziele), zgodnie z którą, jeżeli niedziela przypada 24 grudnia (Wigilia), to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię. W 2023 roku niedziele handlowe przed Świętami Bożego Narodzenia wypadają 10 i 17 grudnia.

  Korekta dokumentów złożonych do ZUS 2023/2024. Co z nadpłatami? Jakie zmiany od nowego roku? [Wyjaśnienia ZUS]

  ZUS w szerokiej kampanii medialnej informuje i przypomina od pewnego czasu, że tylko do 1 stycznia 2024 r. płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych (ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA) za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. Natomiast korekty tych dokumentów za okres od stycznia 2022 r. są możliwe w ciągu 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy. ZUS przygotował też odpowiedzi na 9 najczęściej pojawiających się pytań na ten temat. Wyjaśnia m.in. kwestię ew. sankcji za brak korekt, zasady odzyskiwania nadpłat, czy zmiany dot. korygowania dokumentów od 1 stycznia 2024 r.

  REKLAMA