REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akcyza 2015: Prostsze procedury związane z działalnością w zakresie wyrobów akcyzowych

Podatek akcyzowy 2015 – nowelizacja ustawy
Podatek akcyzowy 2015 – nowelizacja ustawy

REKLAMA

REKLAMA

Projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, która ma wejść w życie w 2015 r., zakłada m.in. wprowadzenie uproszczeń w zakresie procedur związanych z prowadzeniem działalności w zakresie wyrobów akcyzowych.

Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, która ma wejść w życie 30 czerwca 2015 r. Niektóre z proponowanych zmian do ustawy są bardzo istotne z perspektywy płatnika podatku akcyzowego, a wiele z nich ułatwia procedury administracyjne. Warto zwrócić uwagę na niektóre z założeń noweli, co z racji objętości przedmiotowej noweli wymaga dość wnikliwej analizy każdego z punktów projektu.

Autopromocja

Wydaje się, że jedną z ważniejszych zmian przewiduje punkt 31. założeń do projektu. Mówi on o zmianach przepisów w zakresie kontroli mających na celu uproszczenie procedur związanych z prowadzeniem działalności w zakresie wyrobów akcyzowych. Generalnie to dobry sygnał dla przedsiębiorców, bowiem zmiany mają ułatwić im prowadzenie działalności, jednak pojawiają się pewne wątpliwości w kontekście proponowanych rozwiązań.

Umożliwia się chociażby wnoszenie zastrzeżeń do protokołu z kontroli obrachunkowej. Jest to z pewnością krok w dobrym kierunku, jednak zmiana powinna być bardziej ogólna i powinna odnosić się do protokołów nie tylko kontroli obrachunkowych. Należy wskazać, iż np. w sytuacji, gdy kontrola wykonywana jest na podstawie przepisów celnych (na mocy rozporządzenia w sprawie kontroli niektórych wyrobów akcyzowych), to możliwość wnoszenia zastrzeżeń nie jest w noweli jednoznacznie ujęta. Może to budzić zasadne kontrowersje, bowiem podatnik w tym momencie zmuszony jest do zaskarżenia protokołu z kontroli tego typu na gruncie przepisów o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, a sądy często nie uznają się władne w sprawach w tym zakresie. Wydaje się, że regulacja powinna pozwalać w takim momencie na wnoszenie zastrzeżeń.

Stawki akcyzy w 2015 r.

Następnie planuje się wyeliminowanie podwójnej weryfikacji podmiotów przed wydaniem zezwolenia akcyzowego oraz podwójnej dokumentacji dotyczącej składu podatkowego. Postulat wydaje się słuszny, jednak równocześnie wskazuje on jako konieczny warunek na uzyskanie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego zatwierdzenie akt weryfikacyjnych. Oznacza to, iż wciąż przedsiębiorca będzie musiał przejść przez dwa postępowania – jedno mające służyć urzędowemu sprawdzeniu dotyczącemu chociażby oceny składu podatkowego, a drugie to postępowanie związane z uzyskaniem samego pozwolenia. Wydaje się, iż procedury te powinny zostać związane tylko z jednym postępowaniem lub powinno się zrezygnować ze sporządzania akt weryfikacyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowelizacja wprowadza również jeden wniosek o wydanie zezwolenia i o urzędowe sprawdzenie. Nie jest jednak jasne, czy kolejne urzędowe sprawdzenia lub czynności wykonywane przez służbę celną będą wykonywane przez organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności, czy ze względu na siedzibę podatnika. Obecnie pierwsze sprawdzenie (w tym otwarcie akt weryfikacyjnych) przeprowadza organ właściwy ze względu na siedzibę przedsiębiorcy, jednak wciąż nie jest jasnym, jaki organ przeprowadzi kolejne urzędowe sprawdzenie np. w przypadku aktualizacji danych z akt weryfikacyjnych.

Zmiany w podatku akcyzowym od 2015 roku

Postuluje się również określenie jednej delegacji do wydania rozporządzenia w sprawie warunków dotyczących miejsca prowadzenia składu podatkowego oraz miejsca, w którym są odbierane wyroby akcyzowe przez zarejestrowanego odbiorcę. Aktualne przepisy przewidują dwie delegacje we wspomnianych wyżej kwestiach, a zmiana powinna sprawić, iż rozporządzenia będą bardziej jasne i klarowne.

Należy jednak zaznaczyć, iż zmiany, dzięki którym odstępuje się od przeprowadzenia urzędowego sprawdzenia po wznowieniu działalności oraz wprowadzenie terminu na przystąpienie do inwentaryzacji to regulacje dobre i nie wymagają głębszych zmian, a z pewnością w znaczący sposób ułatwią prowadzenie działalności.

Autor: Piotr Dobrowolski

Akcyza na papierosy w 2015 r.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  REKLAMA