REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akcyza 2015: Prostsze procedury związane z działalnością w zakresie wyrobów akcyzowych

Podatek akcyzowy 2015 – nowelizacja ustawy
Podatek akcyzowy 2015 – nowelizacja ustawy

REKLAMA

REKLAMA

Projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, która ma wejść w życie w 2015 r., zakłada m.in. wprowadzenie uproszczeń w zakresie procedur związanych z prowadzeniem działalności w zakresie wyrobów akcyzowych.

Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, która ma wejść w życie 30 czerwca 2015 r. Niektóre z proponowanych zmian do ustawy są bardzo istotne z perspektywy płatnika podatku akcyzowego, a wiele z nich ułatwia procedury administracyjne. Warto zwrócić uwagę na niektóre z założeń noweli, co z racji objętości przedmiotowej noweli wymaga dość wnikliwej analizy każdego z punktów projektu.

REKLAMA

Autopromocja

Wydaje się, że jedną z ważniejszych zmian przewiduje punkt 31. założeń do projektu. Mówi on o zmianach przepisów w zakresie kontroli mających na celu uproszczenie procedur związanych z prowadzeniem działalności w zakresie wyrobów akcyzowych. Generalnie to dobry sygnał dla przedsiębiorców, bowiem zmiany mają ułatwić im prowadzenie działalności, jednak pojawiają się pewne wątpliwości w kontekście proponowanych rozwiązań.

Umożliwia się chociażby wnoszenie zastrzeżeń do protokołu z kontroli obrachunkowej. Jest to z pewnością krok w dobrym kierunku, jednak zmiana powinna być bardziej ogólna i powinna odnosić się do protokołów nie tylko kontroli obrachunkowych. Należy wskazać, iż np. w sytuacji, gdy kontrola wykonywana jest na podstawie przepisów celnych (na mocy rozporządzenia w sprawie kontroli niektórych wyrobów akcyzowych), to możliwość wnoszenia zastrzeżeń nie jest w noweli jednoznacznie ujęta. Może to budzić zasadne kontrowersje, bowiem podatnik w tym momencie zmuszony jest do zaskarżenia protokołu z kontroli tego typu na gruncie przepisów o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, a sądy często nie uznają się władne w sprawach w tym zakresie. Wydaje się, że regulacja powinna pozwalać w takim momencie na wnoszenie zastrzeżeń.

Stawki akcyzy w 2015 r.

REKLAMA

Następnie planuje się wyeliminowanie podwójnej weryfikacji podmiotów przed wydaniem zezwolenia akcyzowego oraz podwójnej dokumentacji dotyczącej składu podatkowego. Postulat wydaje się słuszny, jednak równocześnie wskazuje on jako konieczny warunek na uzyskanie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego zatwierdzenie akt weryfikacyjnych. Oznacza to, iż wciąż przedsiębiorca będzie musiał przejść przez dwa postępowania – jedno mające służyć urzędowemu sprawdzeniu dotyczącemu chociażby oceny składu podatkowego, a drugie to postępowanie związane z uzyskaniem samego pozwolenia. Wydaje się, iż procedury te powinny zostać związane tylko z jednym postępowaniem lub powinno się zrezygnować ze sporządzania akt weryfikacyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowelizacja wprowadza również jeden wniosek o wydanie zezwolenia i o urzędowe sprawdzenie. Nie jest jednak jasne, czy kolejne urzędowe sprawdzenia lub czynności wykonywane przez służbę celną będą wykonywane przez organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności, czy ze względu na siedzibę podatnika. Obecnie pierwsze sprawdzenie (w tym otwarcie akt weryfikacyjnych) przeprowadza organ właściwy ze względu na siedzibę przedsiębiorcy, jednak wciąż nie jest jasnym, jaki organ przeprowadzi kolejne urzędowe sprawdzenie np. w przypadku aktualizacji danych z akt weryfikacyjnych.

Zmiany w podatku akcyzowym od 2015 roku

Postuluje się również określenie jednej delegacji do wydania rozporządzenia w sprawie warunków dotyczących miejsca prowadzenia składu podatkowego oraz miejsca, w którym są odbierane wyroby akcyzowe przez zarejestrowanego odbiorcę. Aktualne przepisy przewidują dwie delegacje we wspomnianych wyżej kwestiach, a zmiana powinna sprawić, iż rozporządzenia będą bardziej jasne i klarowne.

Należy jednak zaznaczyć, iż zmiany, dzięki którym odstępuje się od przeprowadzenia urzędowego sprawdzenia po wznowieniu działalności oraz wprowadzenie terminu na przystąpienie do inwentaryzacji to regulacje dobre i nie wymagają głębszych zmian, a z pewnością w znaczący sposób ułatwią prowadzenie działalności.

Autor: Piotr Dobrowolski

Akcyza na papierosy w 2015 r.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

REKLAMA

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA