| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Akcyza > Rozliczanie i dokumentacja > Akcyza 2015: Prostsze procedury związane z działalnością w zakresie wyrobów akcyzowych

Akcyza 2015: Prostsze procedury związane z działalnością w zakresie wyrobów akcyzowych

Projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, która ma wejść w życie w 2015 r., zakłada m.in. wprowadzenie uproszczeń w zakresie procedur związanych z prowadzeniem działalności w zakresie wyrobów akcyzowych.

Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, która ma wejść w życie 30 czerwca 2015 r. Niektóre z proponowanych zmian do ustawy są bardzo istotne z perspektywy płatnika podatku akcyzowego, a wiele z nich ułatwia procedury administracyjne. Warto zwrócić uwagę na niektóre z założeń noweli, co z racji objętości przedmiotowej noweli wymaga dość wnikliwej analizy każdego z punktów projektu.

Wydaje się, że jedną z ważniejszych zmian przewiduje punkt 31. założeń do projektu. Mówi on o zmianach przepisów w zakresie kontroli mających na celu uproszczenie procedur związanych z prowadzeniem działalności w zakresie wyrobów akcyzowych. Generalnie to dobry sygnał dla przedsiębiorców, bowiem zmiany mają ułatwić im prowadzenie działalności, jednak pojawiają się pewne wątpliwości w kontekście proponowanych rozwiązań.

Umożliwia się chociażby wnoszenie zastrzeżeń do protokołu z kontroli obrachunkowej. Jest to z pewnością krok w dobrym kierunku, jednak zmiana powinna być bardziej ogólna i powinna odnosić się do protokołów nie tylko kontroli obrachunkowych. Należy wskazać, iż np. w sytuacji, gdy kontrola wykonywana jest na podstawie przepisów celnych (na mocy rozporządzenia w sprawie kontroli niektórych wyrobów akcyzowych), to możliwość wnoszenia zastrzeżeń nie jest w noweli jednoznacznie ujęta. Może to budzić zasadne kontrowersje, bowiem podatnik w tym momencie zmuszony jest do zaskarżenia protokołu z kontroli tego typu na gruncie przepisów o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, a sądy często nie uznają się władne w sprawach w tym zakresie. Wydaje się, że regulacja powinna pozwalać w takim momencie na wnoszenie zastrzeżeń.

Stawki akcyzy w 2015 r.

Następnie planuje się wyeliminowanie podwójnej weryfikacji podmiotów przed wydaniem zezwolenia akcyzowego oraz podwójnej dokumentacji dotyczącej składu podatkowego. Postulat wydaje się słuszny, jednak równocześnie wskazuje on jako konieczny warunek na uzyskanie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego zatwierdzenie akt weryfikacyjnych. Oznacza to, iż wciąż przedsiębiorca będzie musiał przejść przez dwa postępowania – jedno mające służyć urzędowemu sprawdzeniu dotyczącemu chociażby oceny składu podatkowego, a drugie to postępowanie związane z uzyskaniem samego pozwolenia. Wydaje się, iż procedury te powinny zostać związane tylko z jednym postępowaniem lub powinno się zrezygnować ze sporządzania akt weryfikacyjnych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »