REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wiążąca Informacja Akcyzowa od 2015 r.

Wiążąca Informacja Akcyzowa od 2015 r.
Wiążąca Informacja Akcyzowa od 2015 r.

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej wprowadza do ustawy o podatku akcyzowym instytucję tzw. Wiążącej Informacji Akcyzowej (WIA), która stanowi swoistą formę indywidualnej interpretacji prawa podatkowego, dającą ochronę jej właścicielowi.

Artykuł pochodzi z

REKLAMA

Autopromocja

WIA będzie funkcjonować w podatku akcyzowym obok zwykłych interpretacji oraz celnych Wiążących Informacji Taryfowych, co może wydawać się zbędnym „zamieszaniem”. Jednak WIA nie tylko stanowi ich połączenie, ale jednocześnie zawiera w sobie mechanizmy dostosowujące te dwie pierwsze instytucje do realiów akcyzy.

Dlaczego Wiążąca Informacja Akcyzowa jest potrzebna

Specyfika podatku akcyzowego (w szczególności jego selektywność, a nie powszechność, jak VAT) skutkuje tym, że o opodatkowaniu danych towarów decyduje nie tylko to, czy dokonano wobec nich odpowiednich czynności lub zaistniał z ich udziałem dany stan faktyczny, który skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego. Znaczenie ma również to, czy dane towary są wyrobami akcyzowymi lub samochodami osobowymi w rozumieniu ustawy o akcyzie.

Ponieważ w wielu przypadkach o klasyfikacji danego towaru jako podlegającego akcyzie decyduje jego klasyfikacja według Nomenklatury Scalonej (czyli według kodów CN), nie można uzyskać skutecznie wiążącej indywidualnej interpretacji prawa podatkowego potwierdzającej (lub nie), że dany towar jest wyrobem akcyzowym lub samochodem osobowym. Problem ten wynika z faktu, iż organy wydające te interpretacje nie są uprawnione do dokonywania klasyfikacji wyrobów do kodów CN i wydają te interpretacje przy założeniu prawidłowości kodów wskazanych przez wnioskodawcę.

Problemu tego nie rozwiązuje do końca istniejąca od 1 września 2010 r. możliwość odpowiedniego stosowania w obrocie krajowym i wewnątrzwspólnotowym Wiążących Informacji Taryfowych, wynikających ze Wspólnotowego Kodeksu Celnego, czyli WIT stosowanych w sprawach celnych. Na przeszkodzie temu stoi fakt, że zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy akcyzowej zmiany w kodach CN nie mają wpływu na opodatkowanie akcyzą, jeżeli nie zostały wprowadzone do ustawy akcyzowej. Ponieważ więc zmiany do kodów CN następują corocznie z dniem 1 stycznia, a jednocześnie nigdy nie dokonano zmiany oznaczenia kodów CN w treści ustawy akcyzowej i załącznikach do niej, więc w praktyce zastosowanie mają tylko i wyłącznie te WIT, które odnoszą się do klasyfikacji CN z 6 grudnia 2008 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Dodatkowym problemem jest to, że część wyrobów zdefiniowana jest w ustawie akcyzowej w sposób opisowy, w związku z czym dochodzi do rozbieżności, gdyż opisy te w niektórych okresach nie były zgodne z opisami klasyfikacji CN, więc występowały przypadki, gdy np. podmiot posiadający WIT na cygara płacił cło od nich jak od cygar, ale jednocześnie płacił akcyzę jak od tytoniu do palenia. Równie zdradliwa jest klasyfikacja tzw. wyrobów pośrednich (alkoholi), gdyż klasyfikuje się je do tych samych kodów CN co wina i napoje fermentowane (odpowiednio CN 2204 i 2205 oraz 2206), ale akcyza na nie wynosi 318 zł za hektolitr zamiast 158 zł za hektolitr. Ponadto do końca 2014 r. WIT można było stosować tylko do wyrobów akcyzowych, a dopiero od 1 stycznia 2015 r. ich stosowanie rozszerzone zostanie również na samochody osobowe.

Ze względu na te problemy ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie WIA, która ma być stosowana w tych sytuacjach, gdy zwykłe interpretacje oraz WIT są ułomne.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

PRZYKŁAD

REKLAMA

Jeżeli podatnik we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego wskaże, że według niego dany towar zaklasyfikowany jest do kodu CN 1234 23 23, to dyrektor izby skarbowej dokona oceny wskazanego stanu faktycznego, przyjmując, iż jest to prawda. Skutkiem będzie to, że jeśli prawidłowa klasyfikacja tego towaru jest inna, to wydana interpretacja nie stanowi żadnej ochrony dla jej posiadacza. O fakcie tym podatnik jest oczywiście informowany. Na przykład Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z 19 lipca 2012 r. (sygn. IPTPP3/443A-81/12-5/KK) obszernie wyjaśnił, że:

(...) kwestie dotyczące klasyfikacji statystycznych nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W związku z powyższym tutejszy Organ nie jest uprawniony do oceny stanowiska Wnioskodawcy dotyczącego klasyfikacji statystycznej wyrobów. Za prawidłową klasyfikację wyrobu odpowiedzialny jest bowiem Wnioskodawca. Zasadą jest, że Zainteresowany podmiot sam klasyfikuje swoje produkty (wyroby) wg zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach. Z powyższych przepisów wynika zarazem, że przedmiotem interpretacji może być jedynie ocena stanowiska Wnioskodawcy w odniesieniu do przedstawionej we wniosku sytuacji (przedstawionego zdarzenia przyszłego) obejmującego zawartą klasyfikację wyrobu.

Dorota Kowalczyk


Cały artykuł dostępny na INFORFK: Wiążąca Informacja Akcyzowa od 2015 r. – nowość dla podatników akcyzy

Artykuł omawia nową formę indywidualnej interpretacji podatkowej dla podatników akcyzy, która zacznie funkcjonować z początkiem 2015 r. Tekst podpowiada:

- kto i w jakim celu powinien uzyskać WIA

- jak uzyskać WIA

- jakie będą opłaty za uzyskanie WIA

- kiedy WIA nie zostanie wydana.


Czytaj także na INFORFK:

"Zmiany w wiążącej informacji akcyzowej" >>

"Zmiany w ustawie akcyzowej w 2015 r." >>

„Obrót węglem – najczęściej popełniane błędy, które powodują obowiązek zapłaty akcyzy” >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: InforFK

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najniższa krajowa 2025 - ile od stycznia? Jakie brutto w umowie, ile netto do wypłaty na rękę? Jakie koszty pracodawcy płacy minimalnej?

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę (zwane też najniższą krajową lub płacą minimalną) ma wynieść 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia i podobnych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025 r. wynosić ma 30,20 zł brutto. Takie są propozycje Rady Ministrów przedstawione 13 czerwca 2024 r.

Błędna stawka VAT na paragonie z NIP nabywcy. Jak dokonać korekty i ująć w ewidencji i JPK V7M?

W praktyce zdarza się nie tak rzadko, że wystawiony paragon z NIP nabywcy zawiera błędną stawkę VAT. Czy i jak można skorygować taki paragon z błędną stawką VAT?

Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca ma obowiązek zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy każdy pracownik może na to liczyć?

W jakich sytuacjach i terminach pracownik nabywa prawo do zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowych dni urlopu? Co wynika z przepisów?

REKLAMA

Zwolnienie z VAT dla małych firm. Minister Finansów szykuje istotne zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT ma pozwolić na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT w Polsce przez małe firmy (do 200 tys. zł rocznej wartości sprzedaży) mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE. A polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, które zostały opublikowane 12 czerwca 2024 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Nowa składka zdrowotna komplikuje system. Przedsiębiorcy chcą inaczej

Składak zdrowotna ma być rozliczana inaczej już od początku 2025 roku. Niestety, z pozytywnym odbiorem przedsiębiorców nie spotkały się rządowe zapowiedzi dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową i ryczałtem. W obu tych przypadkach planowane rozwiązania podnoszą wysokość składki zdrowotnej i komplikują system.

Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Definicje budynku i budowli, ujednolicenie opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych

W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano 11 czerwca 2024 r. założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. W zakresie podatku od nieruchomości ten projekt zakłada wprowadzenie definicji budynku i budowli a także ujednolicenie zasad opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych.

Dotacje dla biznesu 2024. Ścieżka SMART: kolejne rundy naborów wniosków dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw

Ścieżka SMART jest jednym z czterech priorytetów w ramach Programu FENG na lata 2021-2027. Wydaje się ona być jedną z najpopularniejszych dotacji oferowanych przez Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw chcących zwiększyć swoją zdolność badawczą oraz innowacyjność. Trzecia runda konkursu zgodnie z aktualnym harmonogramem naborów FENG rozpocznie się 27 czerwca i potrwa do 24 października. 

REKLAMA

Podatek od psa i kota w Polsce – kto musi płacić, a kto jest zwolniony?

W Polsce właściciele psów mogą być zobowiązani do opłacenia podatku od posiadania zwierząt, co jest regulowane przepisami lokalnymi gmin. Opłata ta wynika z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i jest stosowana w celu pokrycia kosztów związanych z utrzymaniem czystości i porządku w miejscach publicznych oraz finansowaniem opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Inaczej jest w przypadku kotów.

MF: dwa etapy wdrożenia obowiązkowego KSeF. Będzie kolejna zmiana ustawy o VAT

W dniu 5 czerwca 2024 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę przesuwającą termin wdrożenia obowiązkowego KSeF na dzień 1 lutego 2026 r. Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw 10 czerwca br. i wejdzie w życie 1 lipca br. W drugim etapie procesu legislacyjnego Ministerstwo Finansów zaproponuje rozwiązania w zakresie uproszczenia stosowania obligatoryjnego KSeF i etapowego wdrażania tego systemu. Ministerstwo Finansów udostępniło wersję produkcyjną Aplikacji Mobilnej KSeF.

REKLAMA