REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wiążąca Informacja Akcyzowa od 2015 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Wiążąca Informacja Akcyzowa od 2015 r.
Wiążąca Informacja Akcyzowa od 2015 r.

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej wprowadza do ustawy o podatku akcyzowym instytucję tzw. Wiążącej Informacji Akcyzowej (WIA), która stanowi swoistą formę indywidualnej interpretacji prawa podatkowego, dającą ochronę jej właścicielowi.

Artykuł pochodzi z

REKLAMA

Autopromocja

WIA będzie funkcjonować w podatku akcyzowym obok zwykłych interpretacji oraz celnych Wiążących Informacji Taryfowych, co może wydawać się zbędnym „zamieszaniem”. Jednak WIA nie tylko stanowi ich połączenie, ale jednocześnie zawiera w sobie mechanizmy dostosowujące te dwie pierwsze instytucje do realiów akcyzy.

Dlaczego Wiążąca Informacja Akcyzowa jest potrzebna

Specyfika podatku akcyzowego (w szczególności jego selektywność, a nie powszechność, jak VAT) skutkuje tym, że o opodatkowaniu danych towarów decyduje nie tylko to, czy dokonano wobec nich odpowiednich czynności lub zaistniał z ich udziałem dany stan faktyczny, który skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego. Znaczenie ma również to, czy dane towary są wyrobami akcyzowymi lub samochodami osobowymi w rozumieniu ustawy o akcyzie.

Ponieważ w wielu przypadkach o klasyfikacji danego towaru jako podlegającego akcyzie decyduje jego klasyfikacja według Nomenklatury Scalonej (czyli według kodów CN), nie można uzyskać skutecznie wiążącej indywidualnej interpretacji prawa podatkowego potwierdzającej (lub nie), że dany towar jest wyrobem akcyzowym lub samochodem osobowym. Problem ten wynika z faktu, iż organy wydające te interpretacje nie są uprawnione do dokonywania klasyfikacji wyrobów do kodów CN i wydają te interpretacje przy założeniu prawidłowości kodów wskazanych przez wnioskodawcę.

Problemu tego nie rozwiązuje do końca istniejąca od 1 września 2010 r. możliwość odpowiedniego stosowania w obrocie krajowym i wewnątrzwspólnotowym Wiążących Informacji Taryfowych, wynikających ze Wspólnotowego Kodeksu Celnego, czyli WIT stosowanych w sprawach celnych. Na przeszkodzie temu stoi fakt, że zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy akcyzowej zmiany w kodach CN nie mają wpływu na opodatkowanie akcyzą, jeżeli nie zostały wprowadzone do ustawy akcyzowej. Ponieważ więc zmiany do kodów CN następują corocznie z dniem 1 stycznia, a jednocześnie nigdy nie dokonano zmiany oznaczenia kodów CN w treści ustawy akcyzowej i załącznikach do niej, więc w praktyce zastosowanie mają tylko i wyłącznie te WIT, które odnoszą się do klasyfikacji CN z 6 grudnia 2008 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Dodatkowym problemem jest to, że część wyrobów zdefiniowana jest w ustawie akcyzowej w sposób opisowy, w związku z czym dochodzi do rozbieżności, gdyż opisy te w niektórych okresach nie były zgodne z opisami klasyfikacji CN, więc występowały przypadki, gdy np. podmiot posiadający WIT na cygara płacił cło od nich jak od cygar, ale jednocześnie płacił akcyzę jak od tytoniu do palenia. Równie zdradliwa jest klasyfikacja tzw. wyrobów pośrednich (alkoholi), gdyż klasyfikuje się je do tych samych kodów CN co wina i napoje fermentowane (odpowiednio CN 2204 i 2205 oraz 2206), ale akcyza na nie wynosi 318 zł za hektolitr zamiast 158 zł za hektolitr. Ponadto do końca 2014 r. WIT można było stosować tylko do wyrobów akcyzowych, a dopiero od 1 stycznia 2015 r. ich stosowanie rozszerzone zostanie również na samochody osobowe.

Ze względu na te problemy ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie WIA, która ma być stosowana w tych sytuacjach, gdy zwykłe interpretacje oraz WIT są ułomne.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

PRZYKŁAD

Jeżeli podatnik we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego wskaże, że według niego dany towar zaklasyfikowany jest do kodu CN 1234 23 23, to dyrektor izby skarbowej dokona oceny wskazanego stanu faktycznego, przyjmując, iż jest to prawda. Skutkiem będzie to, że jeśli prawidłowa klasyfikacja tego towaru jest inna, to wydana interpretacja nie stanowi żadnej ochrony dla jej posiadacza. O fakcie tym podatnik jest oczywiście informowany. Na przykład Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z 19 lipca 2012 r. (sygn. IPTPP3/443A-81/12-5/KK) obszernie wyjaśnił, że:

(...) kwestie dotyczące klasyfikacji statystycznych nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W związku z powyższym tutejszy Organ nie jest uprawniony do oceny stanowiska Wnioskodawcy dotyczącego klasyfikacji statystycznej wyrobów. Za prawidłową klasyfikację wyrobu odpowiedzialny jest bowiem Wnioskodawca. Zasadą jest, że Zainteresowany podmiot sam klasyfikuje swoje produkty (wyroby) wg zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach. Z powyższych przepisów wynika zarazem, że przedmiotem interpretacji może być jedynie ocena stanowiska Wnioskodawcy w odniesieniu do przedstawionej we wniosku sytuacji (przedstawionego zdarzenia przyszłego) obejmującego zawartą klasyfikację wyrobu.

Dorota Kowalczyk


Cały artykuł dostępny na INFORFK: Wiążąca Informacja Akcyzowa od 2015 r. – nowość dla podatników akcyzy

Artykuł omawia nową formę indywidualnej interpretacji podatkowej dla podatników akcyzy, która zacznie funkcjonować z początkiem 2015 r. Tekst podpowiada:

- kto i w jakim celu powinien uzyskać WIA

- jak uzyskać WIA

- jakie będą opłaty za uzyskanie WIA

- kiedy WIA nie zostanie wydana.


Czytaj także na INFORFK:

"Zmiany w wiążącej informacji akcyzowej" >>

"Zmiany w ustawie akcyzowej w 2015 r." >>

„Obrót węglem – najczęściej popełniane błędy, które powodują obowiązek zapłaty akcyzy” >>

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: InforFK

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy niegotowe na KSeF. Tylko 5230 przedsiębiorstw korzysta z systemu – czas ucieka. [DANE MF]

Z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że do 5 marca 2025 roku z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) skorzystało zaledwie 5230 firm. To oznacza, że w ciągu ponad trzech lat działania systemu zdecydowało się na niego jedynie kilka tysięcy przedsiębiorców. Tymczasem za 9 miesięcy korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe – a to oznacza prawdziwą rewolucję dla księgowości w Polsce.

Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie KSeF-u i faktur ustrukturyzowanych wszystkim podatnikom VAT to nie jest deregulacja gospodarki; ten pomysł powinien trafić do kosza

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

REKLAMA

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA