reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Akcyza > Rozliczanie i dokumentacja > Wiążąca Informacja Akcyzowa od 2015 r.

Wiążąca Informacja Akcyzowa od 2015 r.

Ustawa z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej wprowadza do ustawy o podatku akcyzowym instytucję tzw. Wiążącej Informacji Akcyzowej (WIA), która stanowi swoistą formę indywidualnej interpretacji prawa podatkowego, dającą ochronę jej właścicielowi.

Artykuł pochodzi z

WIA będzie funkcjonować w podatku akcyzowym obok zwykłych interpretacji oraz celnych Wiążących Informacji Taryfowych, co może wydawać się zbędnym „zamieszaniem”. Jednak WIA nie tylko stanowi ich połączenie, ale jednocześnie zawiera w sobie mechanizmy dostosowujące te dwie pierwsze instytucje do realiów akcyzy.

Dlaczego Wiążąca Informacja Akcyzowa jest potrzebna

Specyfika podatku akcyzowego (w szczególności jego selektywność, a nie powszechność, jak VAT) skutkuje tym, że o opodatkowaniu danych towarów decyduje nie tylko to, czy dokonano wobec nich odpowiednich czynności lub zaistniał z ich udziałem dany stan faktyczny, który skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego. Znaczenie ma również to, czy dane towary są wyrobami akcyzowymi lub samochodami osobowymi w rozumieniu ustawy o akcyzie.

Ponieważ w wielu przypadkach o klasyfikacji danego towaru jako podlegającego akcyzie decyduje jego klasyfikacja według Nomenklatury Scalonej (czyli według kodów CN), nie można uzyskać skutecznie wiążącej indywidualnej interpretacji prawa podatkowego potwierdzającej (lub nie), że dany towar jest wyrobem akcyzowym lub samochodem osobowym. Problem ten wynika z faktu, iż organy wydające te interpretacje nie są uprawnione do dokonywania klasyfikacji wyrobów do kodów CN i wydają te interpretacje przy założeniu prawidłowości kodów wskazanych przez wnioskodawcę.

Problemu tego nie rozwiązuje do końca istniejąca od 1 września 2010 r. możliwość odpowiedniego stosowania w obrocie krajowym i wewnątrzwspólnotowym Wiążących Informacji Taryfowych, wynikających ze Wspólnotowego Kodeksu Celnego, czyli WIT stosowanych w sprawach celnych. Na przeszkodzie temu stoi fakt, że zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy akcyzowej zmiany w kodach CN nie mają wpływu na opodatkowanie akcyzą, jeżeli nie zostały wprowadzone do ustawy akcyzowej. Ponieważ więc zmiany do kodów CN następują corocznie z dniem 1 stycznia, a jednocześnie nigdy nie dokonano zmiany oznaczenia kodów CN w treści ustawy akcyzowej i załącznikach do niej, więc w praktyce zastosowanie mają tylko i wyłącznie te WIT, które odnoszą się do klasyfikacji CN z 6 grudnia 2008 r.

Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Dodatkowym problemem jest to, że część wyrobów zdefiniowana jest w ustawie akcyzowej w sposób opisowy, w związku z czym dochodzi do rozbieżności, gdyż opisy te w niektórych okresach nie były zgodne z opisami klasyfikacji CN, więc występowały przypadki, gdy np. podmiot posiadający WIT na cygara płacił cło od nich jak od cygar, ale jednocześnie płacił akcyzę jak od tytoniu do palenia. Równie zdradliwa jest klasyfikacja tzw. wyrobów pośrednich (alkoholi), gdyż klasyfikuje się je do tych samych kodów CN co wina i napoje fermentowane (odpowiednio CN 2204 i 2205 oraz 2206), ale akcyza na nie wynosi 318 zł za hektolitr zamiast 158 zł za hektolitr. Ponadto do końca 2014 r. WIT można było stosować tylko do wyrobów akcyzowych, a dopiero od 1 stycznia 2015 r. ich stosowanie rozszerzone zostanie również na samochody osobowe.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ProfiAuto

ProfiAuto to należąca do firmy Moto-Profil marka zrzeszająca ponad 150 hurtowni, sklepów i warsztatów, znajdujących się w miastach na terenie całej Polski. Pod szyldem ProfiAuto funkcjonują wyselekcjonowane, najlepsze na rynku motoryzacyjnym podmioty.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama