REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zerowa stawka akcyzy w przypadku niedostarczenia wyrobów akcyzowych

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Zerowa stawka akcyzy w przypadku niedostarczenia wyrobów akcyzowych
Zerowa stawka akcyzy w przypadku niedostarczenia wyrobów akcyzowych

REKLAMA

REKLAMA

Zerowa stawka podatku akcyzowego ma również zastosowanie w przypadku zwrotu do składu podatkowego przez podmiot zużywający wyrobów akcyzowych, które ze względu na ich przeznaczenie zostały objęte zerową stawką akcyzy podczas ich wysyłki z tego składu podatkowego do podmiotu zużywającego. Warunkiem zastosowania ww. stawki akcyzy dla zwracanych wyrobów jest dołączenie do nich dokumentu dostawy.

Co do zasady dla wyrobów akcyzowych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy o podatku akcyzowym, dla których ustawodawca nie określił stawek podatku akcyzowego w art. 89 ust. 1 pkt 1-13 ustawy o podatku akcyzowym, przeznaczonych na cele inne niż opałowe, jako dodatki lub domieszki do paliw opałowych, do napędu silników spalinowych albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych (dalej jako wyroby akcyzowe) zastosowanie znajdzie zerowa stawka akcyzy.

Autopromocja

Stawkę tą można jednak zastosować m.in. w przypadku przemieszczania ww. wyrobów akcyzowych na terytorium kraju poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy na podstawie dokumentu dostawy ze składu podatkowego do podmiotu, który zużywa je w ramach prowadzonej działalności gospodarczej do celów uprawniających do zastosowania zerowej stawki akcyzy (dalej jako podmiot zużywający).

W obrocie gospodarczym może zdarzyć się jednak sytuacja gdy wyroby akcyzowe nie zostaną dostarczone ze składu podatkowego do podmiotu zużywającego, np. na skutek odmowy przyjęcia tych wyrobów przez podmiot zużywający. W takim wypadku pojawiać się mogą wątpliwości jaką stawkę podatku akcyzowego należy zastosować w sytuacji powrotnego przemieszczania wyrobów akcyzowych do składu podatkowego od pomiotu zużywającego.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Rozważmy zatem następujący przykład:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spółka A (prowadząca skład podatkowy) dokonała przemieszczenia benzyny lakowej o kodzie CN 2710 11 21 na terytorium kraju poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy na dokumencie dostawy do podmiotu zużywającego (Spółki B) ww. wyrób w ramach działalności gospodarczej do celów uprawniających do zastosowania zerowej stawki akcyzy. Spółka B odmówiła przyjęcia wyrobu z uwagi na ilość niezgodną z zamówieniem. W związku z niedostarczeniem do Spółki B benzyny lakowej zostaje ona powtórnie przemieszczana poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy na podstawie dokumentu dostawy do składu podatkowego Spółki A.

W powyższym przypadku możliwe jest zastosowanie zerowej stawki akcyzy dla przemieszczanej w wyniku niedostarczenia do pomiotu zużywającego (Spółki B) benzyny lakowej w przypadku dołączenia do niej dokumentu dostawy.

W sytuacji, w której podmiot zużywający odmówił odbioru wyrobów akcyzowych, przemieszczenia dokonuje się na tym samym komplecie dokumentów dostawy, na podstawie których wyrób był pierwotnie przemieszczany do pomiotu zużywającego. Jeśli jednak pomiot zużywający odbierze wyroby akcyzowe, a następnie po jakimś czasie dojdzie do wniosku że ww. wyroby chce zwrócić, to przemieszczenia takiego dokonuje się na nowym komplecie dokumentów dostawy. Przy czym nowy komplet dokumentów dostawy zobowiązany jest wystawić podmiot prowadzący skład podatkowy. Dokument dostawy wystawia się w trzech egzemplarzach. Pierwszy i drugi egzemplarz podmiot prowadzący skład podatkowy winien przekazać podmiotowi zużywającemu, od którego wyroby akcyzowe będą przemieszczane, trzeci egzemplarz natomiast jest przeznaczony dla składu podatkowego.

Dokument dostawy może być zastąpiony przez inny dokument, w przypadku gdy dokument ten zawiera takie same dane, jakie są wymagane dla dokumentu dostawy (np. list przewozowy CMR).

Marcelina Fabia, Konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o. o.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie? Najnowsze dane GUS

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Projekt CPK - potrzebne będą zmiany w prawie celno-podatkowym

  Żeby projekt CPK miał szanse powodzenia, niezbędne będą zmian w prawie celno-podatkowym. Powstanie hubu lotniczo-kolejowego powinno się zacząć od przygotowań do prawno-celnej jego obsługi.

  Ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT. Czy jest automatycznie uwzględniana?

  Czy ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT jest uwzględniana automatycznie? Jak skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów w rozliczeniu rocznym PIT?

  Obowiązek raportowania ESG już za 2024 rok. Jak mierzyć oddziaływanie biznesu na otoczenie społeczne i środowisko?

  Dyrektywa ds. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), opublikowana w grudniu 2022 r., nakłada na firmy obowiązek ujawniania konkretnych informacji pozafinansowych. Regulacje w zakresie ESG zaczną obowiązywać już od 2024 roku. Dzisiaj decydenci nie zastanawiają się czy mierzyć skalę oddziaływania biznesu na otoczenie społeczne i środowisko, ale jak to realnie robić. 

  Obniżony VAT dla branży beauty. MF wyda w marcu nowe rozporządzenie

  Rozporządzenie, którego celem jest wprowadzenie obniżonej, 8-proc. stawki VAT na usługi branży beauty zostanie wydane w marcu. Tak wynika z informacji opublikowanej w wykazie prac Ministerstwa Finansów.

  Jak udoskonalić procesy HR? Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online w dniu 27 lutego, z cyklu Kawa z INFORLEX

  Jak udoskonalić procesy HR? Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu Kawa z INFORLEX, które odbędzie się w dniu 27 lutego br.

  Twój e-PIT - ulga na dziecko urodzone w 2023 roku. Czy jest uwzględniona?

  Czy w usłudze Twój e-PIT jest automatycznie uwzględniona ulga na dziecko urodzone w 2023 roku?

  REKLAMA