Zawiadomienie o wyborze alternatywnych zasad zaliczania do kosztów podatkowych odsetek od pożyczek
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Od 1 stycznia 2015 r., na podstawie dodanego do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nowego art. 15c, mogą być stosowane alternatywne zasady określania wysokości odsetek od pożyczek otrzymanych przez spółki od ich znaczących udziałowców, podlegających zaliczeniu do kosztów podatkowych. Przepis ten pozwala spółkom i spółdzielniom nie stosować ograniczeń zawartych w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 updop, jeśli dokonają wyboru tych zasad i zawiadomią o swoim wyborze, w formie pisemnej, właściwego naczelnika urzędu skarbowego.
Zawiadomienie to musi zostać złożone organowi podatkowemu w terminie do końca pierwszego miesiąca roku podatkowego. Oznacza to, że jeśli ocenią Państwo, że nowe zasady zaliczania do kosztów odsetek od pożyczki otrzymanej od większościowego udziałowca są korzystniejsze, gdyż pozwalają zaliczyć do kosztów większą kwotę tych odsetek, niż dotychczasowe przepisy o tzw. cienkiej kapitalizacji, to powyższe zawiadomienie powinni Państwo złożyć do końca stycznia -zakładając, że rok podatkowy Państwa spółki pokrywa się z rokiem kalendarzowym.
Trzeba pamiętać, że te alternatywne zasady zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek, o których stosowaniu podatnik zawiadomił na piśmie organ podatkowy, muszą być stosowane przez okres nie krótszy niż trzy lata podatkowe, liczony łącznie z rokiem podatkowym, w którym rozpoczęto ich stosowanie. Jeśli podatnik po upływie trzyletniego okresu zrezygnuje z zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek według alternatywnych zasad, to jest on obowiązany zawiadomić o takiej rezygnacji w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca roku podatkowego poprzedzającego rok podatkowy, w którym podatnik zamierza zrezygnować ze stosowania tych zasad. Konsekwencją niezłożenia zawiadomienia w tym terminie jest domniemanie, że podatnik w dalszym ciągu stosuje te alternatywne zasady.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
PODSTAWA PRAWNA:
- art. 15c ust. 1, 9 i 10 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)
- art. 1 pkt 12 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat