Kategorie

CIT od aportów do spółek kapitałowych - jak obliczyć przychód

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
CIT od aportów do spółek kapitałowych - jak obliczyć przychód
CIT od aportów do spółek kapitałowych - jak obliczyć przychód
Fotolia
Fotolia
Podatek od wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej powinien być liczony od ceny ustalonej w umowie, a nie od wartości rynkowej. Tak zdecydowało siedmiu sędziów NSA w wyroku z 20 lipca 2015 r.

Problem polega na tym, że omawiany wyrok (sygn. akt II FSK 1772/13) dotyczy stanu prawnego z 2012 r. Jakie będzie orzecznictwo sądów w świetle obowiązujących przepisów, tego na razie nie wiadomo.

Sędziowie orzekli, że organy podatkowe nie mogły szacować przychodu podatnika wnoszącego aport do spółki kapitałowej, gdy nadwyżka emisyjna (zwana agio) trafiała na kapitał zapasowy. Dlaczego? Bo kosztem spółki, do której był wnoszony aport, była też wartość nominalna akcji.

Tak było do 2014 r. Dziś art. 15 ust. 1k ustawy o CIT mówi, że koszty podatkowe spółki ustala się w wysokości określonej zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7. Nie wiadomo jeszcze, co ta zmiana oznacza dla podatników, bo sprawy dotyczące aktualnego stanu prawnego nie trafiły jeszcze na wokandę sądu kasacyjnego.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Czy szacować

Wczoraj jednak podatnicy wygrali. Dzięki temu nie muszą przynajmniej obawiać się o ewentualne zaległości podatkowe.

Reklama

Spór dotyczył wykładni art. 12 ust.1 pkt 7 ustawy o CIT. Przepis ten mówi, jak ustalać przychód podatnika wnoszącego do spółki aport inny niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, w sytuacji gdy w zamian otrzymuje on akcje (lub udziały) o wartości niższej niż rynkowa wartość wkładu. Stwierdza on, że przychodem jest wartość nominalna udziałów lub akcji otrzymanych w zamian za wkład. Problem polega na tym, że w dalszej części odsyła do art. 14, który dopuszcza szacowanie przychodu, gdy cena ustalona w umowie bez uzasadnionej przyczyny odbiega od wartości rynkowej.

Podatnicy nie zgadzają się na szacowanie, bo ich zdaniem samo odesłanie do art. 14 nie upoważnia jeszcze organów do jego stosowania. Jest ono bowiem możliwe tylko wówczas, gdy różnica w cenie nie ma uzasadnionej przyczyny. Tymczasem przy aporcie różnica w cenie ma swoje uzasadnienie w kodeksie spółek handlowych. Wynika z niego jedynie, że akcje nie mogą być obejmowane poniżej ceny nominalnej. Nie musi być ona jednak równa cenie rynkowej. Do 2014 r. argumentem na korzyść podatników był także art. 15 ust. 1k ustawy o CIT, który mówił, że kosztem podatkowym spółki, do której wniesiono aport, jest cena udziałów lub akcji. W ten sposób zapewniał współmierność przychodów i kosztów.

Organy podatkowe uważają jednak, że podatnik wnoszący aport powinien umieć uzasadnić różnicę w cenie i czekać na decyzję organów podatkowych w tej sprawie. Ta jednak może zostać wydana dopiero po latach, w postępowaniu podatkowym, co naraża wnoszącego aport na ewentualną zaległość podatkową.

Jest się o co bić

Praktyka pokazuje, że wkłady niepieniężne to dobry sposób na dofinansowanie spółek, przy jednoczesnej optymalizacji podatkowej (na dzień wniesienia wkładu). Jeśli bowiem spółka A wnosi do spółki B jako wkład nieruchomość o wartości 1 mln zł, a w zamian spółka B przekazuje jej akcje o wartości nominalnej 200 tys. zł, to bój toczy się o 152 tys. zł podatku (plus ewentualne odsetki). Zgodnie z wolą spółek byłby on bowiem należny jedynie od ceny ustalonej w umowie (200 tys. zł), podczas gdy agio na kapitale zapasowym (800 tys. zł) byłoby neutralne podatkowo. Spółka musiałaby wówczas zapłacić jedynie 38 tys. zł daniny. Fiskus liczy na znacznie więcej, bo aż 190 tys. zł, obliczając podatek od całej wartości wkładu (1 mln zł). Do tego dochodzą jeszcze odsetki od zaległości podatkowej.

Jajko czy kura

Reklama

Dotychczas w orzecznictwie ukształtowały się trzy podejścia. Pierwsze, zgodne ze stanowiskiem podatników, nie pozwalało fiskusowi na szacowanie przychodu, przyjmując, że jest nim wartość nominalna obejmowanych akcji (wyroki NSA sygn. akt II FSK 1442/12, II FS 1678/11, II FSK 1213/11, II FSK 480/12, II FSK 1438/13).

Drugie, zgodne z wolą organów podatkowych, dopuszczało możliwość szacowania przy każdej różnicy w cenie. Sądy, które się za nim opowiedziały, uważały, że cena może odbiegać od wartości rynkowej wyłącznie dla celów korporacyjnych, a nie podatkowych. W przeciwnym wypadku ustawodawca nie odsyłałby w art. 12 ust. 1 pkt 7 do przepisów o szacowaniu (wyroki NSA sygn. akt II FSK 1223/11, II FSK 2433/11, II FSK 3032/11, II FSK 883/11, II FSK 481/12, II FSK 2591/12).

Trzecie pozwalało na szacowanie tylko, gdy różnica w cenie była znacząca, a podatnik nie był w stanie jej uzasadnić (wyroki NSA sygn. akt II FSK 1445/12, II FSK 1478/12, II FSK 1678/11, II FSK 3032/11).

Wczorajszy wyrok

Zapadł on na tle sprawy spółki, która w 2012 r. wniosła aportem grunt znajdujący się w użytkowaniu wieczystym wraz z rozpoczętymi nakładami inwestycyjnymi. W zamian objęła udziały o wartości nominalnej niższej niż wartość aportu. Nadwyżka trafiła na kapitał zapasowy. Dzięki temu suma przeniesiona na kapitały zakładowy i zapasowy odpowiadała rynkowej wartości aportu. Spółka wnosząca aport chciała zapłacić CIT wyłącznie od wartości nominalnej udziałów.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach odpowiedział, że owszem, dopuszcza taką możliwość, ale nie wykluczył ingerencji organów, jeśli ustalona cena nie będzie uzasadniona ekonomicznie.

WSA w Krakowie stanął po stronie podatnika. Stwierdził, że w świetle obowiązujących przepisów przychodem może być wyłącznie wartość nominalna.

Tak samo orzekł NSA. Uzasadniając wyrok, sędzia Bogusław Dauter stwierdził, że ustawodawca świadomie określił przychód w wysokości wartości nominalnej udziałów (lub akcji). Tym bardziej że w ten sam sposób nakazuje ustalać koszty spółki, do której aport został wniesiony.

Sędzia podkreślił jednak, że orzeczenie 7 sędziów nie przesądza podejścia sądów do możliwości szacowania przychodu po zmianie przepisów.

Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Okiem eksperta

Według Moniki Lewandowskiej z Crido Taxand wyrok jest dobrym sygnałem dla działań restrukturyzacyjnych, ale pozostawia pewien niedosyt. Po pierwsze, NSA zastrzegł, że ocena dotyczy tylko stanu prawnego istniejącego na dzień wydania interpretacji będącej przedmiotem sporu, i zaznaczył, że nad bieżącym stanem prawnym należałoby się pochylić odrębnie. Po drugie, z ustnego uzasadnienia nie wynika, czemu w zasadzie ma służyć zawarte w art. 12 ust. 1 pkt 7 odesłanie do art. 14 ustawy o CIT. NSA uznał jedynie, że nie ma ono zastosowania do wartości nominalnej udziałów, nie wskazał jednak, czy ma np. zastosowanie do wartości rynkowej aportu. Mimo to, trzeba patrzeć na rozstrzygnięcie NSA pozytywnie – sąd wyraźnie odciął się od restrykcyjnej interpretacji przepisów lansowanej przez organy podatkowe i – w pewnym zakresie – zakończył długotrwały spór.


Przepisy trzeba rozumieć, a nie tylko czytać

Anna Turska doradca podatkowy, Kancelaria Ożóg Tomczykowski

Ustawa o CIT nie zawiera definicji pojęcia „wartość nominalna”, zatem brak jest przesłanek, aby twierdzić, że wartość nominalna udziałów czy akcji musi być równa wartości rynkowej. Co więcej, sam ustawodawca dostrzega różnice między obydwoma pojęciami, w niektórych przepisach ustaw podatkowych odnosząc się do wartości nominalnej, w innych znów do wartości rynkowej. Jak mówi stara paremia rzymska: „Znać prawa to nie znaczy trzymać się słów ustawy, ale jej treści i mocy działania”, dopiero wykładnia systemowa i funkcjonalna, w połączeniu z wykładnią literalną prowadzą do pełnego zrozumienia norm prawnych.

Patrycja Dudek

 patrycja.dudek@infor.pl

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
89,00 zł
99,00
Przejdź do sklepu
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość
  1 sty 2000
  28 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Najem prywatny od 2022 roku opodatkowany tylko ryczałtem

  Najem prywatny 2022. Od przyszłego roku przychody z najmu i dzierżawy osiągane poza działalnością gospodarczą (tzw. najem prywatny) nie będą mogły być opodatkowane PIT. Jedyną formą opodatkowania tych przychodów będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5% do kwoty 100 000 zł rocznych przychodów oraz 12,5% od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł przychodów. Taka zmiana znalazła się w projekcie z 26 lipca 2021 r. nowelizacji wielu ustaw podatkowych (w tym ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne i ustawy o PIT). Zmiana ta będzie niekorzystna dla tych najemców, którzy ponoszą wysokie koszty dotyczące przedmiotu najmu. Na przykład remontują, czy modernizują wynajmowane mieszkania lub spłacają kredyt zaciągnięty na zakup tego mieszkania. Nie będzie można też uwzględniać odpisów amortyzacyjnych.

  Karta podatkowa 2022 - zmiany

  Karta podatkowa 2022 - zmiany. W 2022 roku opodatkowanie w formie karty podatkowej będzie dotyczyło wyłącznie podatników, którzy korzystali z tej formy opodatkowania na dzień 31 grudnia 2021 r. i będą kontynuować stosowanie tej formy opodatkowania. Od 1 stycznia 2022 r. nikt nowy nie będzie mógł złożyć wniosku o zastosowanie opodatkowania w tej formie. Taka zmiana znalazła się w projekcie z 26 lipca 2021 r. nowelizacji wielu ustaw podatkowych (w tym ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne i ustawy o PIT).

  Koszty 50 % przy zbyciu praw autorskich a zwolnienie z PIT dla młodych

  Koszty 50 % przy zbyciu praw autorskich a zwolnienie z PIT dla młodych. Po niespełna dwóch latach od początku funkcjonowania ulgi w podatku dochodowym dla osób do 26 roku życia, nadal istnieje szereg niejasności związanych z ograniczeniami w jej stosowaniu. Wiele wątpliwości pojawia się w momencie, kiedy beneficjenci ww. ulgi uzyskują przychody z tytułu przeniesienia praw autorskich.

  Podmioty medyczne nie muszą wymieniać kas rejestrujących

  Kasy fiskalne a usługi medyczne. Od 1 lipca 2021 r. kolejni podatnicy są zobowiązani do wymiany kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii na tzw. kasy online. Obowiązek wymiany kas rejestrujących dotyczy również podatników świadczących usługi w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów.

  Procedura zwrotu akcyzy

  Zwrot akcyzy. Jedną z cech charakterystycznych podatku akcyzowego, odróżniających go od pozostałych podatków pośrednich jest jego jednofazowość, która zakłada nałożenie akcyzy na pierwszym szczeblu obrotu, tj. w momencie wydania towarów do konsumpcji. Niejednokrotnie zdarza się jednak, że wyroby opodatkowane akcyzą w jednym państwie członkowskim zostają następnie przemieszczone do innego kraju, w którym również przeznaczane są do konsumpcji, co z założenia rodzi obowiązek nałożenia na nie akcyzy. W celu uniknięcia podwójnego opodatkowania, polski ustawodawca wprowadził do ustawy o podatku akcyzowym procedurę zwrotu akcyzy, której założenia i warunki zostaną omówione poniżej.

  Składka zdrowotna a PIT - co się zmieni od 2022 roku?

  Składka zdrowotna a PIT. Projekt (z 26 lipca br.) nowelizacji wielu ustaw podatkowych (w tym ustawy o PIT i ustawy o NFZ) przewiduje m.in. ujednolicenie stawki składki zdrowotnej do wysokości 9% dla wszystkich podatników oraz likwidację możliwości odliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne od podatku dochodowego od osób fizycznych. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2022 r., tak jak większość innych zmian w PIT.

  Kwota wolna od podatku 30 tys. zł, kwota zmniejszająca podatek 5100 zł - PIT 2022

  Kwota wolna od podatku 2022. W opublikowanym 26 lipca br. projekcie nowelizacji wielu ustaw podatkowych (w tym ustawy o PIT) znalazła się m.in. nowa wysokość kwoty wolnej od podatku w PIT - 30 tys. zł - dla wszystkich podatników obliczających podatek według skali podatkowej. Taka kwota wolna od podatku w PIT uzyskana będzie dzięki podwyższeniu kwoty zmniejszającej podatek do wysokości 5100 zł (30 000 zł x 17% minus 5 100 zł = 0 zł). Ministerstwo Finansów wskazuje, że to europejski poziom kwoty wolnej od podatku, porównywalny z tym osiąganym w Niemczech czy Francji. To 10 razy większa kwota wolna niż jeszcze pięć lat temu. Nowa kwota wolna ma obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. obok innych zmian w PIT.

  Ulga dla klasy średniej w PIT (ulga dla pracowników) od 2022 roku

  Ulga dla klasy średniej. W skierowanym 26 lipca br. do konsultacji projekcie nowelizacji wielu ustaw podatkowych (w tym ustawy o PIT) znalazła się nowa ulga podatkowa w PIT - tzw. ulga dla klasy średniej. Ministerstwo Finansów wskazuje, że w celu ochrony klasy średniej projekt nie tylko przewiduje podwyższenie do 120 000 zł progu rocznych dochodów, po przekroczeniu którego ma zastosowanie 32% stawka podatku, ale również ulgę podatkową dla pracowników. Ulga ta ma obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. obok innych zmian w PIT. Na czym ma polegać ulga dla klasy średniej?

  Źródła dochodów Unii Europejskiej - zasoby własne UE

  Źródła dochodów Unii Europejskiej. W przeciwieństwie do budżetów krajowych, budżet UE jest budżetem inwestycyjnym i nie może wykazywać deficytu. Unia Europejska osiągnęła kompromis ws. wiążącego harmonogramu wprowadzania nowych źródeł dochodów UE. Jakie nowe źródła dochodów zyska Unia?

  Podatki 2022 - kto zyska na zmianach podatkowych

  Polski Ład - kto zyska na zmianach podatkowych. Podwyżka kwoty wolnej od podatku PIT do 30 tys. zł, wzrost do 120 tys. zł progu podatkowego, podatkowe fair play i podatkowy restart gospodarki – to główne elementy podatkowej części Polskiego Ładu. 26 lipca 2021 r. rozpoczęły się konsultacje pakietu zmian podatkowych. Ministerstwo Finansów planuje, że nowe przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2022 r. Co się zmieni w podatkach od 2022 roku? Kto zyska a kto straci na tych zmianach?

  Zmiany w PIT od 2022 roku - projekt, szczegóły, nowe ulgi

  Zmiany w PIT od 2022 roku. W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano 26 lipca 2021 r. szczegółowe założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (nr UD260). Tego samego dnia gotowy projekt nowelizacji wielu przepisów podatkowych został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Projekt ten stanowi część zmian legislacyjnych w ramach Polskiego Ładu. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów oraz Prezesa Rady Ministrów zmiany w PIT mają wejść w życie od początku 2022 roku. Jakie zmiany w PIT są zapisane w tym projekcie?

  Polski Ład: projekt ustawy podatkowej w konsultacjach

  Polski Ład: projekt ustawy podatkowej w konsultacjach. Przygotowany projekt ustawy podatkowej, będącej elementem Polskiego Ładu, został skierowany do konsultacji publicznych - poinformował 26 lipca 2021 r. minister finansów Tadeusz Kościński. Projekt zawiera m.in. kwotę wolną od podatku PIT w wysokości 30 tys. zł. Pierwsze czytanie tego projektu w Sejmie jest planowane za kilka tygodni, tak by proces legislacyjny zakończył się przed 30 listopada - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

  Kiedy wszczęcie postępowania karnego skarbowego jest "instrumentalne"?

  Kiedy wszczęcie postępowania karnego skarbowego jest "instrumentalne"? Naczelny Sąd Administracyjny opublikował już uzasadnienie uchwały z 24 maja 2021 r. sygn. akt I FPS 1/21, zgodnie z którą sądy administracyjne są uprawnione do dokonywania oceny, czy wszczęcie postępowania karnego skarbowego miało charakter instrumentalny i czy mogło skutecznie wywołać efekt w postaci zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Uzasadnienie dostarcza cennych wskazówek, jak należy dokonywać oceny kryterium “instrumentalności”.

  Czy od 1 lipca 2021 r. złożenie JPK_VAT z oznaczeniami MPP jest błędem?

  JPK_VAT z oznaczeniami MPP. Od 1 lipca 2021 r. zmianie uległo rozporządzenie z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (ostatnia zmiana - w par. 11 uchylono pkt 2 ustępu 2, co oznacza, że ewidencja nie musi zawierać oznaczenia "MPP"). Jednocześnie ministerstwo nie zmieniło schemy JPK (zmiana będzie wprowadzona w nowym roku), zatem istnieje nadal możliwość wypełniania pola "MPP" w ewidencji. Czy obecnie - po wejściu w życie zmian w powyższym rozporządzeniu - złożenie w urzędzie JPK_VAT z oznaczeniami MPP będzie traktowane jako błąd?

  Jaka stawka VAT dla instalacji fotowoltaicznej?

  Stawka VAT dla instalacji fotowoltaicznej. Firma jest podwykonawcą. Wykonuje usługę montażu instalacji fotowoltaicznej na rzecz innego przedsiębiorcy na domu jednorodzinnym o powierzchni do 300 m2. Czy w takim przypadku można zastosować stawkę VAT 8%? Czy należy zastosować stawkę 23%?

  Rachunek do spłaty subwencji z PFR a biała lista podatników VAT

  Rachunek do spłaty subwencji z PFR a biała lista podatników VAT. Podatnicy VAT, którzy otrzymali subwencje z Tarczy Finansowej PFR mają wątpliwości, czy rachunek do spłaty subwencji otrzymanej z PFR ma być zgłoszony na białą listę?

  Amortyzacja podatkowa i rozliczenie leasingu - będą zmiany

  Amortyzacja podatkowa i leasing. W ramach pakietu uszczelniającego podatki Ministerstwo Finansów planuje zmianę w przepisach o amortyzacji składników majątku prywatnego wprowadzanego do majątku firmy. Zmienią się także zasady rozliczenia podatkowego sprzedaży majątku firmowego (np. przedmiotów wykupionych z leasingu) przez właścicieli firm – dowiedziała się PAP.

  Pracodawca zapłaci zaległe podatki. Pakiet uszczelniający podatki CIT, PIT, VAT

  Pakiet uszczelniający podatki CIT, PIT, VAT. Ministerstwo finansów chce rozbić solidarność pracodawców i pracowników, która ma miejsce w związku w wypłatą wynagrodzeń "pod stołem". W pakiecie uszczelniającym proponuje m.in., by po ujawnieniu takiej wypłaty to pracodawca, a nie pracownik musiał zapłacić zaległe podatki - dowiedziała się PAP.

  Zabezpieczenie zobowiązania podatkowego - procedura wydania decyzji

  Zabezpieczenie zobowiązania podatkowego to specjalna instytucja, umożliwiająca odciążenie majątku podatnika (a w określonych przypadkach również jego małżonka). Co kluczowe dla podatnika, może ona mieć miejsce nie tylko w toku egzekucji, ale również jeszcze przed wydaniem decyzji o wysokości zobowiązania i przed terminem wymagalności takiego. To narzędzie, w sposób zdecydowany, chroni interesy wierzyciela podatkowego, zwiększając jego możliwości uzyskania zobowiązania podatkowego. Można jednak zrozumieć obawy podatników przy funkcjonowaniu takiego odformalizowanego narzędzia - takie zabezpieczenie (nazywane „przedwymiarowym”) może być przecież ograniczeniem praw podatnika.

  Beneficjenci Tarczy Finansowej PFR 1.0 zaczynają spłatę subwencji

  W poniedziałek 26 lipca 2021 r. beneficjenci Tarczy Finansowej PFR 1.0 zaczynają spłatę części subwencji, które pozostała im po umorzeniu pozostałej kwoty wsparcia z PFR - powiedział PAP wiceprezes PFR Bartosz Marczuk.

  Rejestracja w punkcie kompleksowej obsługi (OSS)

  Rejestracja w punkcie kompleksowej obsługi (OSS). Ministerstwo Finansów przypomina o możliwości rejestracji w punkcie kompleksowej obsługi (OSS). Jak to zrobić?

  Umorzenie subwencji PFR - ujęcie w księgach rachunkowych

  Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że umorzenie subwencji finansowej (z Tarczy Finansowej PFR), które nastąpiło w 2021 roku powinno zostać ujęte w księgach rachunkowych roku, w którym nastąpiło to umorzenie. Zaniechanie poboru podatku ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych przez beneficjentów wsparcia począwszy od 1 czerwca 2021 r. do 31 grudnia 2022 r.

  Ceny benzyny w 2021 roku będą nadal rosły. Kiedy 6 zł za litr?

  Ceny benzyny. Zdaniem analityków e-petrol, sytuacja cenowa na rynku paliw w Polsce cały czas nie daje kierowcom podstaw do optymizmu. Według nich, spadek cen paliw w rafineriach w tym tygodniu nie zwiastuje dalszych obniżek i jednocześnie jest zbyt mały, by pokazał się w cenach paliw na stacjach.

  Nadgodziny kierowców - jak obliczyć prawidłowo?

  Nadgodziny kierowców - jak obliczyć? Państwowa Inspekcja Pracy wyjątkowo polubiła się z branżą transportową i tematem nadgodzin. Dlaczego? Dlatego, że praca „za kółkiem” i nadgodziny są tak samo nierozłączne jak bajkowy Bolek i Lolek czy też filmowy Flip i Flap. Dlatego nie ma się co dziwić inspektorom, którzy pierwsze co biorą pod lupę, w przypadku firmy transportowej, to rozliczenia godzinowe.

  Dochody z pracy za granicą – gdzie trzeba płacić podatek dochodowy (PIT)?

  Dochody z pracy za granicą a podatek. Miejsce zamieszkania osoby fizycznej wpływa na ustalenie czy podlega ona nieograniczonemu, czy ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Trzeba podkreślić, że jeśli podatnik będzie miał stałe miejsce zamieszkania za granicą, to w Polsce będzie płacił podatek tylko od dochodów (przychodów) uzyskanych w danym roku podatkowym w Polsce.