Wkład niepieniężny z agio – co jest przychodem w CIT
REKLAMA
REKLAMA
Aport z agio - czego dotyczyła sprawa ?
Spółka rozważała wniesienie aportem aktywa w postaci gruntu, a wartość nominalna objętych udziałów miała być niższa od wartości rynkowej przedmiotu aportu – miała wystąpić nadwyżka wartości wkładu nad wartością nominalną obejmowanych udziałów, która zostanie przekazana na kapitał zapasowy (agio). Łącznie wartość nominalna objętych udziałów oraz agio odpowiadać miała wartości rynkowej przedmiotu aportu.
REKLAMA
W związku z tym Spółka wystąpiła o interpretację przepisów podatkowych potwierdzającą, że przychodem z tytułu aportu będzie wartość nominalna objętych udziałów w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt. 7 ustawy o CIT, także wówczas gdy ta wartość będzie niższa niż wartość rynkowa aportu. Minister Finansów udzielił odpowiedzi negatywnej, powołując się na art.. 14 ust.1 w związku z art. 12 ust.1 pkt. 7 ustawy o CIT, iż w takiej sytuacji przychód może zostać ustalony w wartości innej niż wartość nominalna, jeżeli wartość przedmiotu wkładu bez uzasadnionej przyczyny ekonomicznej będzie wyższa.
Spółka wniosła skargę do WSA. WSA w Krakowie uchylił interpretację, uznając, że nie jest możliwe ustalanie wartości rynkowej przychodu w sytuacji kiedy wartość nominalna jest określona kwotowo. Od tego wyroku MF wniósł skargę kasacyjną. Sprawa została ostatecznie przejęta do rozpoznania w składzie siedmiu sędziów.
Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
Monitor Księgowego – prenumerata
Rozstrzygnięcie
Sąd oddalił skargę kasacyjną MF. Stwierdził, iż organ podatkowy nie jest uprawniony do określenia wartości przychodu z tytułu aportu w wartości innej niż wartość nominalna objętych udziałów (akcji). W ustnym uzasadnieniu NSA wskazał, iż dla interpretacji art. 12 ust. 1 pkt. 7 w związku z art. 14 ust. 1,2 i 3 ustawy o CIT, pierwszeństwo powinny mieć dyrektywy wykładni językowej, a z przepisu art. 12 ust. 1 pkt. 7 ustawy o CIT jasno wynika, że ustawodawca określił przychód z tytułu objęcia udziałów akcji w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo w wysokości wartości nominalnej. Wartość nominalna jest stała i nie odnosi się wprost do ceny rynkowej, nie musi być więc z nią tożsama. Organy podatkowe nie mogą zmieniać wartości nominalnej udziałów, także w sytuacji gdy wartość ta odbiega od wartości rynkowej przedmiotu wkładu.
NSA wskazał przy tym, iż wyrok odnosi się do stanu prawnego z roku 2012 r., kiedy wydana została interpretacja i nie odnosi się do zmian legislacyjnych interpretowanego przepisu, które miały miejsce w późniejszym okresie.
50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online
Znaczenie wyroku
Wyrok w poszerzonym składzie 7 sędziów NSA jest wiążący jedynie w danej sprawie. Jednocześnie jednak można oczekiwać, iż sądy administracyjne będą stosowały się do wyroku także w przypadku orzekania w podobnych sprawach, szczególnie w tożsamym stanie prawnym. Możliwość z kolei szerszego powołania się na wyrok do stanów prawnych po zmianach legislacyjnych, o których wspominano w rozstrzygnięciu poszerzonego składu NSA, można będzie ocenić po lekturze treści uzasadnienia pisemnego.
Wyrok NSA 20 lipca 2015 r. (II FSK 1772/13)
Kontakt:
Magdalena Szmulewska-Wich
Dyrektor w dziale doradztwa podatkowego
mszmulewskawich@deloittece.com
Adam Wacławczyk
Dyrektor w Dziale Doradztwa Podatkowego
awaclawczyk@deloittece.com
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA