reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Amortyzacja > Czy spółka może amortyzować budynki przeznaczone pod wynajem

Czy spółka może amortyzować budynki przeznaczone pod wynajem

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wynajmuje budynki. Niektóre z nich nie są jednak aktualnie wynajmowane. Czy spółka może amortyzować wszystkie budynki, czy tylko te obecnie wynajmowane.

Kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Amortyzacji podlegają co do zasady stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty,
  • o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Musimy jednak pamiętać, że nie podlegają amortyzacji składniki majątku, które nie są używane na skutek zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej albo zaprzestania działalności, w której te składniki były używane.

Zasada ta ma jednak zastosowanie jedynie do przypadków zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej albo zaprzestania działalności, w której te składniki są używane. Nie dotyczy natomiast sytuacji w której działalność gospodarcza jest prowadzona, a składniki majątkowe nie są aktualnie wykorzystywane.
Spółka nie wskazała, że nie prowadzi działalności gospodarczej albo zawiesiła jej prowadzenie. Jej pytanie dotyczy sytuacji, w której niektóre budynki przeznaczone na wynajem są wynajmowane, a niektóre z posiadanych budynków nie są aktualnie wynajmowane.

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Jeżeli więc spółka prowadzi działalność gospodarczą i w jej ramach zajmuje się wynajmem to może amortyzować wszystkie budynki stanowiące jej środki trwałe, w tym również te, które nie są przedmiotem najmu. Fakt, że część środków trwałych spółka nie wynajmuje nie ma znaczenia z punktu widzenia amortyzacji.

Oczywiście dokonywane przez podatnika odpisy amortyzacyjne od wynajmowanych środków trwałych będą stanowiły jego koszty uzyskania przychodów.

Podstawa prawna:
- art. 15 ust. 6, art. 16a ust. 1, art. 16c pkt 5 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kwiatkowska-Cylke

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama