Czy spółka może amortyzować budynki przeznaczone pod wynajem
REKLAMA
REKLAMA
Kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
REKLAMA
Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT
Amortyzacji podlegają co do zasady stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
- budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
- maszyny, urządzenia i środki transportu,
- inne przedmioty,
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.
Musimy jednak pamiętać, że nie podlegają amortyzacji składniki majątku, które nie są używane na skutek zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej albo zaprzestania działalności, w której te składniki były używane.
Zasada ta ma jednak zastosowanie jedynie do przypadków zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej albo zaprzestania działalności, w której te składniki są używane. Nie dotyczy natomiast sytuacji w której działalność gospodarcza jest prowadzona, a składniki majątkowe nie są aktualnie wykorzystywane.
Spółka nie wskazała, że nie prowadzi działalności gospodarczej albo zawiesiła jej prowadzenie. Jej pytanie dotyczy sytuacji, w której niektóre budynki przeznaczone na wynajem są wynajmowane, a niektóre z posiadanych budynków nie są aktualnie wynajmowane.
Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach
Jeżeli więc spółka prowadzi działalność gospodarczą i w jej ramach zajmuje się wynajmem to może amortyzować wszystkie budynki stanowiące jej środki trwałe, w tym również te, które nie są przedmiotem najmu. Fakt, że część środków trwałych spółka nie wynajmuje nie ma znaczenia z punktu widzenia amortyzacji.
Oczywiście dokonywane przez podatnika odpisy amortyzacyjne od wynajmowanych środków trwałych będą stanowiły jego koszty uzyskania przychodów.
Podstawa prawna:
- art. 15 ust. 6, art. 16a ust. 1, art. 16c pkt 5 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat