Czy można amortyzować budynek wybudowany na cudzym gruncie
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli właściciel gruntu zgodził się na wybudowanie budynku na własnym gruncie spółka może taki budynek amortyzować. Taka budowa nie stanowi jednak inwestycji w obcym środku trwałym.
REKLAMA
Ustawodawca przewidział, że budynki (budowle) wybudowane na cudzym gruncie stanowią środki trwałe podatników, którzy je wybudowali. Takie środki trwałe podlegają amortyzacji niezależnie od przewidywanego okresu używania i należy je amortyzować tak jak własne środki trwałe.
Polecamy: Amortyzacja podatkowa
Zaznaczmy, że nieprawidłowe zakwalifikowanie budynku wybudowanego na dzierżawionym gruncie do inwestycji w obcym środku trwałym mogłoby doprowadzić do przyjęcia niewłaściwej metody amortyzacji, naliczenia zbyt wysokich odpisów amortyzacyjnych, a w konsekwencji zawyżenia kosztów uzyskania przychodów i zaniżenia podatku do zapłaty.
Budynek postawiony na cudzym gruncie nie stanowi własności podatnika, pomimo że został przez niego wybudowany i jest wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej.
Przepisy kodeksu cywilnego mówią, że własność nieruchomości rozciąga się na rzecz ruchomą, która została połączona z nieruchomością w taki sposób, że stała się jej częścią składową. Do części składowych gruntu (z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie) należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane.
Wybudowany budynek podatnik może wpisać do ewidencji środków trwałych, ponieważ jest to jego środek trwały. Podatnik może go również amortyzować. Ustawodawca nie przewidział specjalnego sposobu amortyzowania budynków wybudowanych na cudzym gruncie. Należy więc stosować takie same zasady jak przy amortyzacji „zwykłych” środków trwałych.
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 26 lutego 2010 r., nr IPPB1/415-970/09-2/ES zauważył:
„(…) Błędne zakwalifikowanie wykonywanych prac prowadzi do stosowania niewłaściwej metody amortyzacji. Inwestycje w obcym środku trwałym można bowiem amortyzować, stosując indywidualnie ustaloną stawkę amortyzacyjną, np. inwestycja w obcym budynku może być amortyzowana stawką w wysokości 10%. Natomiast, jak wskazano powyżej, przy dokonywaniu odpisów amortyzacyjnych od budynków i budowli wybudowanych na cudzym gruncie stosuje się takie same zasady, jak przy amortyzacji własnych środków trwałych.
Polecamy: Faktura VAT od A do Z
Podstawa prawna:
- art. 16a ust. 2 pkt 1 i pkt 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych,
- art. 48 i art. 191 ustawy z 24 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat