REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Masterfile nie tylko dla dużych. Grupowa dokumentacja cen transferowych do 31 marca

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.
Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe
Grupowa dokumentacja cen transferowych (masterfile)
Grupowa dokumentacja cen transferowych (masterfile)
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy o cenach transferowych nie pozwalają o sobie zapomnieć. Wielu podatników, księgowych i doradców ledwo złapało oddech po przygotowaniu lokalnych dokumentacji oraz informacji o cenach transferowych (TPR), a już zbliża się termin kolejnych obowiązków. Już 31 marca 2023 r. upływa termin przygotowania grupowej dokumentacji cen transferowych (masterfile) przez podatników, którzy mieli obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych za 2021 r. (co do zasady dotyczy to podatników o roku podatkowym zgodnym z rokiem kalendarzowym).

Oczywiście nie wszyscy podatnicy sporządzający lokalną dokumentację cen transferowych mają obowiązek przygotować też jej grupową wersję, ale jak się okazuje obowiązek ten nie dotyczy tylko dużych podatników. W praktyce nawet średniej wielkości spółka, która funkcjonuje w dużej, często międzynarodowej grupie kapitałowej może mieć taki obowiązek.

REKLAMA

Autopromocja

Kiedy wystąpi obowiązek przygotowania masterfile?

Przepisy podatkowe uzależniają obowiązek przygotowania dokumentacji grupowej od wystąpienia następujących warunków: 

  • objęcia podatnika skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym, 
  • wykazaniem przez grupę kapitałową przychodów na poziomie co najmniej 200 000 000 zł oraz
  • wystąpieniem obowiązku przygotowania lokalnej dokumentacji cen transferowych. 

Możemy sobie wyobrazić spółkę, która świadczy tylko usługi dla zagranicznych podmiotów z grupy kapitałowej, przy czym nie osiąga znacznych przychodów, bo ma obrót na poziomie trochę powyżej 2 mln zł. Jeśli jednak funkcjonuje w dużej grupie kapitałowej, której przychody przekroczyły kwotę 200 mln zł i zostanie objęta skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym tej grupy, to - na gruncie polskich przepisów - będzie ciążył na niej obowiązek przygotowania grupowej dokumentacji cen transferowych.

Oczywiście można zastanowić się, czy nie mamy tu sytuacji nadmiernego fiskalizmu przepisów podatkowych, szczególnie jeśli przykładowo polskie przepisy zwolniłyby naszą średnią spółkę z obowiązku konsolidacji. Objęcie obowiązkiem posiadania grupowej dokumentacji cen transferowych szerokiego kręgu podmiotów wydaje się uzasadnione, biorąc pod uwagę, że celem omawianych regulacji jest przede wszystkim zidentyfikowanie przesunięć dochodu do opodatkowania pomiędzy poszczególnymi krajami. Nie da się ukryć, że tego typu transakcje najłatwiej można przeprowadzić w dużych grupach kapitałowych. Ta okoliczność uzasadnia przyjęcie - jako głównego kryterium - wielkości przychodów grupy kapitałowej jako całości.

Kto sporządza masterfile?

Zgodnie z obecnymi regulacjami podatnik nie ma obowiązku samodzielnego sporządzania grupowej dokumentacji cen transferowych. Może skorzystać z dokumentacji przygotowanej przez inny podmiot z grupy. W przypadku średniej spółki o niewielkich obrotach skorzystanie z gotowej dokumentacji grupowej jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż jest najmniej kosztochłonne – grupowe dokumentacje cen transferowych to zwykle bardzo obszerne – kilkudziesięcio-, a nawet kilkusetstronicowe dokumenty. Ustawodawca zostawił zatem praktyczną furtkę dla podatników. Wskazał nawet, że grupową dokumentację można przechowywać w języku obcym, a dopiero na ewentualne żądanie organu powinna zostać przetłumaczona. W przypadku żądania przetłumaczenia grupowej dokumentacji cen transferowych podatnik ma 30 dni na przedłożenie tego tłumaczenia, co w praktyce powinno być wystarczającym terminem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto odpowiada za masterfile?

REKLAMA

Mimo, że podatnik może skorzystać z grupowej dokumentacji cen transferowych, to w przypadku kontroli organu podatkowego ewentualne zastrzeżenia co do jej treści będą kierowane właśnie do niego. Przepisy podatkowe wprost określają bowiem, że sporządzanie grupowej dokumentacji przez inny podmiot z grupy nie zwalnia polskiego podatnika z odpowiedzialności za zgodność jej treści z wymogami polskich przepisów, które określają z jakich elementów taka dokumentacja powinna się składać. 

W praktyce wiele z tych elementów jest zbieżnych z tym, co pojawia się w grupowych dokumentacjach w innych krajach, w szczególności dotyczy to informacji: o transakcjach grupowych i sposobach ich rozliczeń, o kluczowych aktywach, w tym wartościach niematerialnych i prawnych czy informacji finansowych. Zależnie jednak od tego, czy spółka z grupy kapitałowej sporządzająca grupową dokumentację cen transferowych funkcjonuje w reżimie bardziej restrykcyjnym lub mniej niż polskie ustawodawstwo, może być konieczne uzupełnienie ewentualnych braków w dokumentacji grupowej. Okazuje się zatem, że nie zawsze wystarczy odhaczyć czy grupowa dokumentacja cen transferowych w grupie jest sporządzona, ale warto zweryfikować jakie elementy faktycznie zawiera.

Anita Olbrych, doradca podatkowy w Business Tax Professionals sp. z o. o. sp. k. tax@impel.pl 

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA