REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Masterfile nie tylko dla dużych. Grupowa dokumentacja cen transferowych do 31 marca

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.
Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe
Grupowa dokumentacja cen transferowych (masterfile)
Grupowa dokumentacja cen transferowych (masterfile)
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy o cenach transferowych nie pozwalają o sobie zapomnieć. Wielu podatników, księgowych i doradców ledwo złapało oddech po przygotowaniu lokalnych dokumentacji oraz informacji o cenach transferowych (TPR), a już zbliża się termin kolejnych obowiązków. Już 31 marca 2023 r. upływa termin przygotowania grupowej dokumentacji cen transferowych (masterfile) przez podatników, którzy mieli obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych za 2021 r. (co do zasady dotyczy to podatników o roku podatkowym zgodnym z rokiem kalendarzowym).

Oczywiście nie wszyscy podatnicy sporządzający lokalną dokumentację cen transferowych mają obowiązek przygotować też jej grupową wersję, ale jak się okazuje obowiązek ten nie dotyczy tylko dużych podatników. W praktyce nawet średniej wielkości spółka, która funkcjonuje w dużej, często międzynarodowej grupie kapitałowej może mieć taki obowiązek.

Autopromocja

Kiedy wystąpi obowiązek przygotowania masterfile?

Przepisy podatkowe uzależniają obowiązek przygotowania dokumentacji grupowej od wystąpienia następujących warunków: 

 • objęcia podatnika skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym, 
 • wykazaniem przez grupę kapitałową przychodów na poziomie co najmniej 200 000 000 zł oraz
 • wystąpieniem obowiązku przygotowania lokalnej dokumentacji cen transferowych. 

Możemy sobie wyobrazić spółkę, która świadczy tylko usługi dla zagranicznych podmiotów z grupy kapitałowej, przy czym nie osiąga znacznych przychodów, bo ma obrót na poziomie trochę powyżej 2 mln zł. Jeśli jednak funkcjonuje w dużej grupie kapitałowej, której przychody przekroczyły kwotę 200 mln zł i zostanie objęta skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym tej grupy, to - na gruncie polskich przepisów - będzie ciążył na niej obowiązek przygotowania grupowej dokumentacji cen transferowych.

Oczywiście można zastanowić się, czy nie mamy tu sytuacji nadmiernego fiskalizmu przepisów podatkowych, szczególnie jeśli przykładowo polskie przepisy zwolniłyby naszą średnią spółkę z obowiązku konsolidacji. Objęcie obowiązkiem posiadania grupowej dokumentacji cen transferowych szerokiego kręgu podmiotów wydaje się uzasadnione, biorąc pod uwagę, że celem omawianych regulacji jest przede wszystkim zidentyfikowanie przesunięć dochodu do opodatkowania pomiędzy poszczególnymi krajami. Nie da się ukryć, że tego typu transakcje najłatwiej można przeprowadzić w dużych grupach kapitałowych. Ta okoliczność uzasadnia przyjęcie - jako głównego kryterium - wielkości przychodów grupy kapitałowej jako całości.

Kto sporządza masterfile?

Zgodnie z obecnymi regulacjami podatnik nie ma obowiązku samodzielnego sporządzania grupowej dokumentacji cen transferowych. Może skorzystać z dokumentacji przygotowanej przez inny podmiot z grupy. W przypadku średniej spółki o niewielkich obrotach skorzystanie z gotowej dokumentacji grupowej jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż jest najmniej kosztochłonne – grupowe dokumentacje cen transferowych to zwykle bardzo obszerne – kilkudziesięcio-, a nawet kilkusetstronicowe dokumenty. Ustawodawca zostawił zatem praktyczną furtkę dla podatników. Wskazał nawet, że grupową dokumentację można przechowywać w języku obcym, a dopiero na ewentualne żądanie organu powinna zostać przetłumaczona. W przypadku żądania przetłumaczenia grupowej dokumentacji cen transferowych podatnik ma 30 dni na przedłożenie tego tłumaczenia, co w praktyce powinno być wystarczającym terminem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto odpowiada za masterfile?

Mimo, że podatnik może skorzystać z grupowej dokumentacji cen transferowych, to w przypadku kontroli organu podatkowego ewentualne zastrzeżenia co do jej treści będą kierowane właśnie do niego. Przepisy podatkowe wprost określają bowiem, że sporządzanie grupowej dokumentacji przez inny podmiot z grupy nie zwalnia polskiego podatnika z odpowiedzialności za zgodność jej treści z wymogami polskich przepisów, które określają z jakich elementów taka dokumentacja powinna się składać. 

W praktyce wiele z tych elementów jest zbieżnych z tym, co pojawia się w grupowych dokumentacjach w innych krajach, w szczególności dotyczy to informacji: o transakcjach grupowych i sposobach ich rozliczeń, o kluczowych aktywach, w tym wartościach niematerialnych i prawnych czy informacji finansowych. Zależnie jednak od tego, czy spółka z grupy kapitałowej sporządzająca grupową dokumentację cen transferowych funkcjonuje w reżimie bardziej restrykcyjnym lub mniej niż polskie ustawodawstwo, może być konieczne uzupełnienie ewentualnych braków w dokumentacji grupowej. Okazuje się zatem, że nie zawsze wystarczy odhaczyć czy grupowa dokumentacja cen transferowych w grupie jest sporządzona, ale warto zweryfikować jakie elementy faktycznie zawiera.

Anita Olbrych, doradca podatkowy w Business Tax Professionals sp. z o. o. sp. k. tax@impel.pl 

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA