REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundacje i stowarzyszenia non profit złożą CIT-8 na papierze - od 25 października 2019 r.

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Fundacje i stowarzyszenia non profit złożą CIT-8 na papierze - od 25 października 2019 r. /fot.Shutterstock
Fundacje i stowarzyszenia non profit złożą CIT-8 na papierze - od 25 października 2019 r. /fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 25 października 2019 r. podatnicy CIT, którzy osiągają tylko dochód zwolniony z podatku i nie zatrudniają żadnych pracowników ani zleceniobiorców, będą z powrotem mogli składać roczne zeznania CIT-8 w postaci papierowej, a nie elektronicznej. Zmiana obejmuje fundacje i stowarzyszenia non profit.

Wynika to z ustawy z 11 września 2019 r. uchylającej przepisy o specjalnym podatku węglowodorowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Czeka ona już tylko na podpis prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw.

Autopromocja

Zyskają jeszcze w tym roku

Zmiana zasad składania rocznych zeznań (art. 27a ustawy o CIT) to dobra wiadomość m.in. dla ok. 130 tys. podatników CIT, którym kilka miesięcy temu minister finansów przesunął do 31 października br. czas na złożenie deklaracji CIT-8 (rozporządzeniem z 21 marca 2019 r., Dz.U. poz. 549). Zasadniczo bowiem CIT-8 trzeba złożyć do końca trzeciego miesiąca następnego roku podatkowego.

Odroczenie dotyczyło podatników, którzy łącznie spełniają następujące warunki:

  • mają dochody zwolnione z podatku dochodowego,
  • nie byli zobowiązani do sporządzenia deklaracji lub informacji związanych z podatkiem dochodowym od osób fizycznych,
  • mieli rok podatkowy, który rozpoczął się po 31 grudnia 2017 r. i zakończy się przed 1 lipca 2019 r.

Chodzi tu zarówno o podatników z przesuniętym okresem rozliczeniowym, jak i tych, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym (2018 r.).

Jeżeli więc podatnicy ci nie złożyli jeszcze rocznego zeznania w formie elektronicznej, to od 25 października będą mogli je przesłać do urzędu skarbowego w formie papierowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Będzie to dotyczyć tylko podatników CIT, którzy nie pełnią funkcji płatnika PIT i osiągają wyłącznie dochody wolne od podatku (art. 17 ust. 1 ustawy o CIT).

Ustawodawca przewidział też przepis przejściowy, z którego jasno wynika, że nowe zasady stosuje się do zeznań składanych od 25 października br. (art. 9 nowelizacji).

Najpierw było utrudnienie

Problem ze składaniem CIT-8 powstał z początkiem roku, bo 1 stycznia 2019 r. wprowadzono zasadę, że każde zeznanie składane przez podatników CIT, niezależnie od wielkości i zakresu działania podatnika, musi mieć formę elektroniczną i być opatrzone kwalifikowanym podpisem.

Nowy wymóg okazał się szczególnie uciążliwy dla fundacji, stowarzyszeń, kół gospodyń wiejskich, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Oznaczało to dla nich dodatkowy wydatek na zakup podpisu elektronicznego, niezależnie od tego, czy same go kupiły (od podmiotu wpisanego do rejestru prowadzonego przez Narodowe Centrum Certyfikacji), czy zrobił to wyznaczony przez nie pełnomocnik, mający pełnomocnictwo UPL-1 do podpisywania deklaracji (np. biuro rachunkowe).

Z tego kłopotu zdawało sobie sprawę Ministerstwo Finansów. Dlatego najpierw wydłużyło czas na złożenie CIT-8 m.in. fundacjom i stowarzyszeniom działającym non profit, a potem zaproponowało powrót do składania przez nie CIT-8 na papierze.

Roczne sprawozdania

Nowelizacja zmienia też zasady sporządzania i przesyłania sprawozdań finansowych przez podatników CIT niewpisanych do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (np. wspomniane już fundacje i stowarzyszenia nieprowadzące działalności gospodarczej).

Od 1 stycznia 2020 r. będą oni musieli przesyłać szefowi Krajowej Administracji Skarbowej sprawozdania finansowe przygotowane elektronicznie w strukturze logicznej (tj. w formacie XML).

Już dziś podmioty wpisane do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej muszą sporządzać sprawozdania elektroniczne, ale ich forma nie musi być ustrukturyzowana. Dokumenty te mogą być tworzone np. w pliku PDF i przekazywane do urzędu skarbowego np. z wykorzystaniem e-PUAP-u lub na nośniku danych (np. pendrivie).

Od przyszłego roku fundacje i stowarzyszenia będą tworzyć swoje roczne raporty w formacie XML i przesyłać je nie do urzędu skarbowego, tylko do szefa KAS. Do tworzenia i przesyłania dokumentów posłuży im udostępniona przez Ministerstwo Finansów aplikacja e-Sprawozdania Finansowe.

Polecamy: CIT 2019. Komentarz

Fundacje i stowarzyszenia mogły z niej korzystać już w tym roku (nie było zakazu tworzenia ustrukturyzowanych sprawozdań), ale nie miały takiego obowiązku.

Teraz trzeba będzie skorzystać z nowej wersji tej aplikacji (tj. w wersji 1_2), która działa tylko online (bez możliwości zainstalowania na komputerze). Pisaliśmy o tym: "Jest nowa, sprawniejsza aplikacja do tworzenia e-sprawozdań" (DGP nr 179/2019).

Podpis elektroniczny

Mimo że nie ma już powrotu do papierowych sprawozdań finansowych (będzie to możliwe tylko w przypadku zeznań CIT-8), to fundacje i stowarzyszenia non profit nie będą musiały kupować kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Mogą posłużyć się bezpłatnym profilem zaufanym, który można założyć np. w kilka minut za pomocą bankowości elektronicznej (w dziewięciu serwisach bankowych). ©℗

Etap legislacyjny

Ustawa o uchyleniu ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw - skierowana do podpisu prezydenta

Agnieszka Pokojska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazetaprawna.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA