Pobór podatku „u źródła” – po jakim kursie przeliczać przychody
REKLAMA
REKLAMA
Pytanie podatnika:
REKLAMA
Według jakiego kursu należy przeliczać przychody uzyskane przez podatników (nierezydentów) z tytułów, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) dla celów poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od tych wypłat? Czy jeśli przychód ten wiąże się z działalnością gospodarczą nierezydenta, powinien on zostać jako przychód należny przeliczony na złote wg średniego kursu NBP na dzień poprzedzający dzień uzyskania przychodu, określony zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Odpowiedź KIP:
Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o CIT, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat.
Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji.
Kiedy prezenty firmy dla pracowników są zwolnione z PIT
PIT-2 i inne oświadczenia, które zmniejszają zaliczki na PIT
Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy o CIT, przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. W związku z tym, iż podatek potrącany jest przez wypłacającego w momencie wypłaty, to dniem uzyskania przychodu będzie w tym przypadku dzień dokonania wypłaty.
Ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wypłaty będzie zatem dniem z którego należy zastosować kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski do przeliczenia kwoty przychodu z waluty obcej na złote.
Dopiero od tej kwoty wyrażonej w walucie polskiej należy obliczyć podatek zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych i właściwymi umowami w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat