REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niedostateczna kapitalizacja 2012/2013 – co się zmieni?

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Niedostateczna kapitalizacja 2012/2013
Niedostateczna kapitalizacja 2012/2013

REKLAMA

REKLAMA

Restrykcjom w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów będą podlegały również odsetki od pożyczek (kredytów) udzielonych polskim podatnikom przez pośrednich udziałowców (akcjonariuszy). Taką zmianę przewiduje opublikowany niedawno projekt Ministerstwa Finansów dotyczący planowanych zmian do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (projekt z 24 sierpnia 2012 roku).

Jak jest, jak będzie?

Przypomnijmy, że dotychczas przepisom o niedostatecznej kapitalizacji podlegały odsetki płacone od pożyczek (kredytów) udzielonych wyłącznie przez:

Autopromocja
  • udziałowca (akcjonariusza) posiadającego nie mniej niż 25% udziałów (akcji) w spółce będącej pożyczkobiorcą;
  • udziałowców (akcjonariuszy) posiadających łącznie nie mniej niż 25% udziałów (akcji) w spółce będącej pożyczkobiorcą;
  • spółkę, jeżeli w tej spółce i w spółce biorącej pożyczkę ten sam udziałowiec (akcjonariusz) posiada nie mniej niż 25% udziałów (akcji).

Po nowelizacji, o ile przepisy w projektowanym brzmieniu zostaną uchwalone i wejdą w życie, powyższy katalog zostanie rozszerzony o:

  • podmiot posiadający pośrednio nie mniej niż 25% udziałów (akcji) pożyczkobiorcy;
  • podmioty posiadające łącznie pośrednio nie mniej niż 25% udziałów (akcji) pożyczkobiorcy;
  • spółkę, jeżeli w tej spółce i w spółce biorącej pożyczkę ten sam podmiot posiada pośrednio nie mniej niż 25% udziałów (akcji).

Wskaźnik procentowy posiadanych udziałów (akcji), tak jak do tej pory, określać się będzie na podstawie liczby praw głosu, jakie w związku z posiadanymi udziałami lub akcjami przysługują danemu podmiotowi.

Przy czym nowością jest, iż w przypadku komplementariuszy spółek komandytowo-akcyjnych powyższy wskaźnik pozostanie spełniony bez względu na wielkość ich udziału w spółce.

Dla określenia udziału pośredniego zastosowanie znajdą natomiast dotychczasowe przepisy ustawy o CIT w zakresie cen transferowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z nimi, określając wielkość udziału pośredniego, jaki podmiot posiada w kapitale innego podmiotu, przyjmuje się zasadę, że jeżeli jeden podmiot posiada w kapitale drugiego podmiotu określony udział, a ten drugi posiada taki sam udział w kapitale innego podmiotu, to pierwszy podmiot posiada udział pośredni w kapitale tego innego podmiotu w tej samej wysokości; jeżeli te wartości są różne, za wysokość udziału pośredniego przyjmuje się wartość niższą.

Doprecyzowanie „wartości zadłużenia” i modyfikacja w liczeniu proporcji

Zmieni się również samo brzmienie przepisów o niedostatecznej kapitalizacji, które w przeszłości budziło wiele wątpliwości. W szczególności, doprecyzowane zostanie pojęcie „wartości zadłużenia” pożyczkobiorcy poprzez dodanie, iż wartość ta uwzględnia również zadłużenie z pożyczek (kredytów) udzielonych przez te kwalifikowane podmioty.

Jak zostało wskazane w uzasadnieniu Ministerstwa Finansów do projektu, celem tego doprecyzowania jest wyeliminowanie istniejących w orzecznictwie wątpliwości interpretacyjnych.

Nowa treść przepisu ma przesądzać, iż zakres użytego w nich określenia „zadłużenie” nie jest ograniczony wyłącznie do zadłużenia podatnika z tytułu pożyczek.

Ponadto, zmieniona zostanie całkowicie ta część przepisu, która dotyczy liczenia proporcji, w jakiej odsetki od pożyczek udzielonych przez kwalifikowane podmioty nie będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów pożyczkobiorcy.

W nowym brzmieniu przepisów, „niepodatkowe” będą odsetki w proporcji, w jakiej wartość zadłużenia (dotychczas przepis posługiwał się w tym miejscu pojęciem „pożyczka”) przekraczająca trzykrotność kapitału zakładowego spółki pozostaje do całkowitej kwoty tego zadłużenia wobec wyżej wskazanych podmiotów.

Podatki dochodowe 2013 - eksperci o projekcie nowelizacji

Jak należy ocenić zmiany?

Na pewno należy pochwalić zmianę brzmienia przepisów o niedostatecznej kapitalizacji w zakresie sposobu liczenia proporcji.

Do tej pory ich interpretacja budziła spore wątpliwości, a liczenie „niepodatkowych” odsetek w oparciu o literalne brzmienie dotychczas obowiązujących przepisów wypaczało ich sens.

Na chwilę obecną wydaje się, że zmiana ta ma charakter wyłącznie redakcyjny i sposób liczenia proporcji, w jakiej odsetki od kwalifikowanych pożyczek będą pozostawały nieodliczalne pozostanie taki, jaki – bazując na interpretacjach sądów administracyjnych – w większości był dotychczas stosowany przez podatników.

Proponowana przez Ministerstwo Finansów zmiana co do rozszerzenia zakresu podmiotów powiązanych, od których udzielane podatnikowi pożyczki podlegają regulacji o niedostatecznej kapitalizacji, w dobie powiększającego się deficytu budżetowego nie dziwi, zwłaszcza, że nieoficjalnie już od jakiegoś czasu mówiło się, iż MF pracuje nad wprowadzeniem jej do ustawy o CIT.

Niewątpliwie zmiana ta spowoduje, że restrykcjami zostanie objęta znacznie większa cześć pożyczek zaciąganych przez polskich podatników niż dotychczas. Tym samym, część podatników zostanie zmuszona do prześledzenia swoich dotychczasowych źródeł (struktur) finansowania i być może ich zamiany na takie, które okażą się bardziej efektywne podatkowo (np. cash pooling).

Czy przepisy dotyczące niedostatecznej kapitalizacji stosuje się przy umowie cash pooling-u?

Nowe przepisy miałyby mieć zastosowanie do odsetek od pożyczek (kredytów), których kwota została faktycznie przekazana podatnikowi po dniu wejścia w życie ustawy nowelizacyjnej. W pozostałych przypadkach, zastosowanie znajdą przepisy o niedostatecznej kapitalizacji w dotychczasowym brzmieniu.

Katarzyna Bober, doradca podatkowy, starszy konsultant w PwC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ubezpieczenie dla firmy – czy to mi się opłaci? Spokój za 1 promil wartości majątku

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu biznesu i firmy. Ile to kosztuje, co można ubezpieczyć? I najważniejsze: czy ubezpieczenie się opłaci?

Opodatkowanie wyrównawcze od 2025 roku. Trzy nowe podatki dla biznesu. Konsultacje trwają do 24 maja 2024 r.

W Ministerstwie Finansów trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Ustawa ta ma wprowadzić w Polsce od 2025 roku system globalnego podatku minimalnego oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego:  globalny podatek wyrównawczy, krajowy podatek wyrównawczy oraz podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Konsultacje publiczne tego projektu zakończą się 24 maja 2024 r. Do tego dnia można przesyłać do MF swoje uwagi i opinie.

Fundacja rodzinna - opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń dla beneficjentów

Fundacja rodzinna jako instytucja prawna będzie 22 maja 2024 r. obchodzić swoje pierwsze urodziny. Zgodnie z ustawowymi celami ma służyć do zarządzania i kumulowania majątku w interesie beneficjentów oraz wypłacania im świadczeń. Jakie są zasady opodatkowania i oskładkowania świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej?

Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku?

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

REKLAMA