REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ewidencja zdarzeń gospodarczych dla celów IP Box jednak nie na bieżąco – korzystny wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim

BG TAX & LEGAL
Spółka BG TAX & LEGAL od 2015 r. świadczy usługi profesjonalnego doradztwa podatkowego na rzecz średnich i dużych przedsiębiorstw, specjalizując się w bieżącym doradztwie podatkowym, jak i transakcyjnym.
Paula Kołodziejska, aplikant radcowski, BG Tax & Legal
Ewidencja zdarzeń gospodarczych dla celów IP Box jednak nie na bieżąco – korzystny wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim
Ewidencja zdarzeń gospodarczych dla celów IP Box jednak nie na bieżąco – korzystny wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim

REKLAMA

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim wydał korzystny dla podatników wyrok w sprawie ulgi IP Box. Zgodnie ze stanowiskiem sądu, przepisy ustaw podatkowych w zakresie, w jakim odnoszą się do omawianej preferencji, nie nakładają na podatników obowiązku bieżącego prowadzenia ewidencji zdarzeń gospodarczych dla celów IP Box.

Pierwsza interpretacja indywidualna dot. możliwości stosowania preferencyjnego podatku od osiągniętego przez podatnika kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, w przypadku ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej także jako ,,ustawa o PIT”) – została wydana 17 stycznia 2019 r., natomiast w przypadku ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej także jako ,,ustawa o CIT”) – 11 czerwca 2019 r. Co ciekawe, odnosząc się do regulacji IP Box, obie ww. ustawy dzieli nie tylko czas, który upłynął od dnia wprowadzenia do polskiego porządku prawnego przepisów konstytuujących tę instytucję (tj. 1 stycznia 2019 r.) do dnia zajęcia przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pierwszego stanowiska w przedmiotowym zakresie, ale i skala zjawiska. Mianowicie, na dzień opracowania niniejszego artykułu, pod reżimem ustawy o PIT wydano ponad 23 razy więcej interpretacji indywidualnych dot. IP Box (względem ustawy o CIT). Na szczęście, z uwagi na tożsamy zakres regulacji, podatnicy ustawy o CIT mogą pomocniczo skorzystać z interpretacji wydanych na gruncie ustawy o PIT – i odwrotnie. Czy powyższe przybliża podatników do rozstrzygnięcia zagadki IP Box? Trudno zająć w tym zakresie (jednoznacznie) pozytywne stanowisko.

Ograniczając pulę wątpliwości, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim, dnia 30 lipca 2020 r. wydał korzystny dla podatników wyrok o sygn. I SA/Go 115/20. Zgodnie ze stanowiskiem sądu, przepisy ustaw podatkowych w zakresie, w jakim odnoszą się do omawianej preferencji, nie nakładają na podatników obowiązku bieżącego prowadzenia ewidencji zdarzeń gospodarczych dla celów IP Box. Podkreślono, iż objaśnienia podatkowe z dnia 15 lipca 2019 r. dot. preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej IP Box (dalej także jako ,,Objaśnienia podatkowe”), zostały opublikowane dopiero w drugiej połowie 2019 r., tym samym podatnicy, którzy chcieli skorzystać z preferencyjnego opodatkowania za 2019 r., spotykali się z licznymi wątpliwościami interpretacyjnymi w tym zakresie.

Kwestia realizacji obowiązków dokumentacyjnych związanych z IP Box, budzi istotne wątpliwości na gruncie wydawanych interpretacji indywidualnych. Zgodnie z art. 30cb ustawy o PIT (art. 24e ustawy o CIT), podatnicy, którzy podejmą decyzję w przedmiocie korzystania z tej preferencji podatkowej, mają obowiązek prowadzenia odrębnej ewidencji dla wszystkich operacji finansowych związanych z uzyskaniem kwalifikowanych dochodów. Ewidencja ta powinna w szczególności umożliwiać (1) ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, (2) wyodrębnienie kosztów bezpośrednio związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.

Wskazać jednak należy, iż przepisy dot. IP Box nie obligują do ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania tej preferencji w określony sposób. Generalnym założeniem wynikającym z ustaw podatkowych oraz Objaśnień podatkowych jest prowadzenie ewidencji w sposób należyty, aby móc w rocznym zeznaniu podatkowym wskazać łączną sumę przychodów, kosztów podatkowych, dochodów, strat, dochodów podlegających opodatkowaniu stawką 5%, oraz dochodu, który nie będzie podlegał preferencyjnemu opodatkowaniu. Innymi słowy, ustawodawca nie nałożył na podatników obowiązku bieżącego prowadzenia ewidencji w tym zakresie.

Autopromocja

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur

Kup książkę:

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku

Niemniej jednak, niezależnie od powyższego, zgodnie z prezentowanym stanowiskiem organów podatkowych, sporządzenie odrębnej ewidencji dopiero po zakończeniu roku podatkowego nie wypełnia przesłanki, o której mowa w ww. art. 30cb ustawy o PIT (art. 24c ustawy o CIT), w konsekwencji uniemożliwia skorzystanie z preferencyjnej stawki podatku. Powyższe potwierdza przykładowo interpretacja indywidualna z dnia 10 marca 2020 r. o sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.102.2020.1.ST, zgodnie z którą  ,,(…) fakt sporządzenia (przedstawienia czy posiadania) odrębnej ewidencji dopiero na potrzeby skorzystania z IP Box, tj. po zakończeniu roku podatkowego, nie wypełnia przesłanki z art. 30cb ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rzetelne dokumentowanie, monitorowanie wszystkich operacji finansowych dotyczących IP BOX nie może bowiem polegać na zaewidencjonowaniu i wyodrębnieniu ich na koniec okresu rozliczeniowego. Stworzenie w przyszłości odrębnej ewidencji tylko po to, aby wypełnić obowiązek wynikający z powołanego przepisu, nawet w sytuacji kiedy na jej podstawie możliwe będzie prawidłowe określenie podstawy opodatkowania stawką 5%, uniemożliwia zastosowanie preferencyjnej stawki opodatkowania uzyskiwanych dochodów.”

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rewolucyjny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim nie ma jeszcze uzasadnienia pisemnego. Niemniej jednak już na ten moment można ocenić go jako przełomowy i stojący w opozycji do powyżej zaprezentowanego poglądu organów podatkowych, tj.  jaskrawego przykładu interpretowania przepisów podatkowych z wykorzystaniem wykładni pro fisco. Czy wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim położy kres wydawaniu negatywnych interpretacji indywidualnych z uwagi na brak bieżącego prowadzenia ewidencji? Praktyka pokazuje, iż organy podatkowe niechętnie odchodzą od ugruntowanego dla siebie stanowiska. Niemniej jednak można przypuszczać, iż przynajmniej na tym polu, podatnicy, co do zasady, mogą liczyć na pozytywne rozstrzygnięcie w sądzie. Dodatkowo, jeżeli ww. wyrok się uprawomocni i wyznaczy kierunek innym sądom administracyjnym, ci z podatników, którym odmówiono wydania pozytywnej interpretacji indywidualnej przez wzgląd niespełnienie tej potencjalnej przesłanki ustawowej, będą mogli dokonać korekty swojego zeznania podatkowego.

Jedynie na marginesie można wskazać, iż prym wśród wątpliwości dot. IP Box nadal wiedzie wskaźnik nexus. Sposób jego kalkulacji został ujęty w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT (art. 24d ust. 4 ustawy o CIT). Co istotne, do kosztów, które uwzględnia się przy jego obliczeniu nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami. Zauważyć jednak należy, iż od początku funkcjonowania przepisów dot. IP Box, zakres rozumienia bezpośredniego związania kosztu z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, uległ istotnej ewolucji. Od kosztów, co do zasady, stricte pracowniczych i kosztów na nabycie licencji czy tłumaczeń, po koszty deskorolki – jako środka transportu umożliwiającego dojazd do miejsca prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej. Obecnie przyjmuje się także, iż składki na ubezpieczenie społeczne (w części w jakiej są związane z wytwarzaniem kwalifikowanego IP), mogą zostać uznane za koszty, o których stanowi art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT. Powyższe powinno eliminować dotychczasowe wątpliwości w przedmiocie możliwości skorzystania z przedmiotowej preferencji podatkowej przez programistów prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

Pozostaje mieć nadzieje, że w najbliższym czasie wyklarują się także pozostałe niejasności dot. tego innowacyjnego konstruktu, a jego stosowanie będzie obarczone mniejszym ryzykiem podatkowym niż dotychczas.

Paula Kołodziejska, aplikant radcowski
BG Tax & Legal

Autopromocja

KSEF: wystawianie faktur ustrukturyzowanych

Kto i kiedy musi wystawić fakturę ustrukturyzowaną? Co należy mieć, aby móc wystawić fakturę ustrukturyzowaną? Kary za naruszenie obowiązków w zakresie wystawiania faktur ustrukturyzowanych. Te oraz inne zagadnienia poruszone zostaną podczas tego webinarium.

Webinarium: KSEF: wystawianie faktur ustrukturyzowanych + certyfikat gwarantowany

Polecamy: CIT 2020. Komentarz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Darowizna w formie aktu notarialnego z zagranicy. Co jest istotne podatkowo?

    W dzisiejszych czasach, coraz częściej obywatele Polski otrzymują darowizny z zagranicy. Czy jednak taka darowizna podlega opodatkowaniu w Polsce? Jakie są obowiązki podatkowe osoby, która otrzymała taką darowiznę w formie aktu notarialnego?

    Odliczenie VAT od alkoholu dla kontrahenta. Inaczej traktowany poczęstunek a inaczej prezent

    Czy można odliczyć VAT od zakupu alkoholu dla kontrahenta? Czy ma znaczenie, że alkohol jest kupiony jako prezent, czy jako poczęstunek podczas spotkania biznesowego?

    Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw. Co pokazują dane GUS z sierpnia?

    GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2023 roku. Jakie tendy pokazują najnowsze dane?

    Korekta zgłoszenia celnego wywozowego w przypadku obniżki/podwyżki cen towaru po wywozie towaru

    Korekta zgłoszenia wywozowego będzie miała wpływ na rozliczenie VATu w przedsiębiorstwie, więc warto dochować należytej staranności i mylić się jak najmniej. W przypadku pomyłki w trakcie wywozu może się tak zdarzyć, że towaru umieścimy za dużo, za mało lub w ogóle pomylimy towar i wyślemy nie to co było zamówione. Zdarza się również tak, że odprawimy towar zamówiony przez klienta, ale nie na tych dokumentach co powinniśmy. Ścieżki postępowania w takich sytuacjach są podobne i niestety długotrwałe.

    Fundacja rodzinna jako family office

    Od połowy maja 2023 r. przedsiębiorcy mogą korzystać z rozwiązania, na które środowisko czekało ponad trzy dekady, czyli z fundacji rodzinnej na prawie polskim. Większość komentarzy dotyczy fundacji rodzinnej jako wehikułu sukcesyjnego. Jest to rzeczywiście najczęstszy powód, dla którego fundacje są powoływane, czyli budowanie biznesu na pokolenia. Tymczasem można spojrzeć na fundację w szerszej perspektywie. Jedną z nich jest wykorzystanie fundacji jako rozwiązania o charakterze family office.

    Faktura ustrukturyzowana nie jest dokumentem handlowym

    Faktura ustrukturyzowana nie nadaje się do roli dokumentu handlowego ze wszystkich możliwych powodów. Można usiłować nadać tej fakturze charakter dokumentu handlowego, ale wymaga to wielu dodatkowych działań prawnych – pisze profesor Witold Modzelewski.

    Kary za przestępstwa gospodarcze od 1 października. Nawet 25 lat za łapownictwo

    Kary za przestępstwa gospodarcze managerów w firmach, znane jako przestępstwa białych kołnierzyków (z ang. white collar crimes), od 1 października 2023 r. ulegną zaostrzeniu. Za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej w związku z piastowaniem kierowniczego stanowiska grozić będzie nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Dotychczas za taki czyn można było trafić do więzienia na 8 lat.

    Ulga mieszkaniowa w PIT 2023 – pieniądze ze sprzedaży mieszkania można wydać na spłatę udziału byłego małżonka w nieruchomości przyznanej w wyniku rozwodu

    18 września 2023 r. Szef KAS zmienił interpretację indywidualną wydaną we wrześniu 2022 r. przez Dyrektora KIS i uznał, że podatniczka,  która przeznaczyła środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania należącego do jej majątku odrębnego na spłatę udziału byłego męża w nieruchomości przyznanej jej na podstawie ugody sądowej zawartej po rozwodzie ma prawo do skorzystania z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust.1 pkt 131 ustawy o PIT. Zmiana stanowiska oznacza, że podatnicy którzy znajdą się w analogicznej sytuacji nie powinni płacić PIT z tytułu dokonanej sprzedaży nieruchomości. 

    Jednolita rejestracja VAT w ramach pakietu ViDA. Przedsiębiorcy popierają to rozwiązanie

    Na ten rok zapowiadane jest uchwalenie ostatecznego kształtu pakietu VAT w epoce cyfrowej (VAT in Digital Age – ViDA), który zakłada dalsze usprawnienie unijnego systemu podatku od wartości dodanej (VAT). Przyjęcie pakietu wiąże się ze znaczącymi zmianami w systemie rozliczenia VAT na terenie UE dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż wewnątrzwspólnotową. Krajowa Izba Gospodarcza dostrzega potrzebę poprawy otoczenia prawnego na poziomie unijnym, popierając projekt rozwiązań modernizujących system VAT oraz promujących gospodarkę cyfrową, zaproponowanych w ramach pakietu ViDA.

    Mikrorachunek podatkowy. Co musisz wiedzieć jako podatnik?

    W świecie podatków i opłat, mikrorachunek podatkowy stał się ważnym narzędziem dla podatników w Polsce. Ale co to dokładnie jest i jak działa? Oto, co musisz wiedzieć o mikrorachunku podatkowym.

    REKLAMA