reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Moment wykonania usług budowlanych w podatkach dochodowych

Moment wykonania usług budowlanych w podatkach dochodowych

Ministerstwo Finansów potwierdza, że moment wykonania usługi budowlanej lub budowlano-montażowej na gruncie ustaw o podatkach dochodowych ustala się niezależnie od regulujących to zagadnienie przepisów ustawy o VAT. Rozwiewa tym samym wątpliwości powstałe w wyniku wejścia w życie od początku 2014 roku nowych przepisów w zakresie określania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT.

Wątpliwości podatników budzi kwestia określenia momentu powstania przychodu z tytułu usług budowlanych. Problematyczna jest zwłaszcza kwestia  ustalenie momentu częściowego wykonania takich usług. Wątpliwości te zostały pogłębione na skutek zmian w zakresie określania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT, jakie obowiązują od 1 stycznia 2014 r.

Jak informuje Ministerstwo Finansów, zgodnie z art. 14 ust. 1c ustawy o PIT oraz art. 12 ust. 3a ustawy o CIT przychód z tytułu świadczenia usług powstaje w dniu wykonania usługi lub jej częściowego wykonania, nie później jednak niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności, za wyjątkiem usług rozliczanych w okresach rozliczeniowych.

Moment wykonania usługi w przypadku usług budowlanych określa się na podstawie dokumentów potwierdzających ich przyjęcie i wykonanie. Jednym z takich dokumentów może być protokół zdawczo-odbiorczy, w którym inwestor m.in. potwierdza wykonanie przez wykonawcę uzgodnionych wcześniej prac.

Jeżeli umowy o świadczenie usług budowlanych zawierają zapisy dotyczące sposobu realizacji inwestycji, harmonogramu prac oraz warunków odbioru poszczególnych etapów wykonanych robót, a z umowy wynika, że rozliczenie inwestycji następować będzie w określonych etapach, których wykonanie będzie potwierdzone protokołem zdawczo-odbiorczym, wówczas należy uznać protokół za dokument potwierdzający częściowe wykonanie usługi. W konsekwencji potwierdzenie wykonania usługi określi moment uzyskania przychodu.

Kalkulatory

Aktywne druki i formularze

Jeżeli natomiast z umowy wynika, że odbiór i rozliczenie zrealizowanych robót nastąpi po ukończeniu całościowej inwestycji budowlanej, bez odbiorów „częściowych” i rozliczeń za poszczególne etapy wykonanych prac, wówczas przychód powstanie w momencie całkowitego zakończenia i rozliczenia inwestycji, nie później niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Moment wykonania usługi budowlanej lub budowlano-montażowej na gruncie ustaw o podatkach dochodowych ustala się niezależnie od regulujących to zagadnienie przepisów ustawy o VAT. W związku z powyższym zmiany przepisów w/w ustawy w zakresie określania momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych nie mają wpływu na ustalanie momentu powstania przychodu na gruncie ustaw o podatkach dochodowych.

Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Wyjaśnień udzielił Departament Podatków Dochodowych Ministerstwa Finansów.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama