Moment wykonania usług budowlanych w podatkach dochodowych

REKLAMA
REKLAMA
Wątpliwości podatników budzi kwestia określenia momentu powstania przychodu z tytułu usług budowlanych. Problematyczna jest zwłaszcza kwestia ustalenie momentu częściowego wykonania takich usług. Wątpliwości te zostały pogłębione na skutek zmian w zakresie określania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT, jakie obowiązują od 1 stycznia 2014 r.
REKLAMA
Jak informuje Ministerstwo Finansów, zgodnie z art. 14 ust. 1c ustawy o PIT oraz art. 12 ust. 3a ustawy o CIT przychód z tytułu świadczenia usług powstaje w dniu wykonania usługi lub jej częściowego wykonania, nie później jednak niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności, za wyjątkiem usług rozliczanych w okresach rozliczeniowych.
Moment wykonania usługi w przypadku usług budowlanych określa się na podstawie dokumentów potwierdzających ich przyjęcie i wykonanie. Jednym z takich dokumentów może być protokół zdawczo-odbiorczy, w którym inwestor m.in. potwierdza wykonanie przez wykonawcę uzgodnionych wcześniej prac.
Jeżeli umowy o świadczenie usług budowlanych zawierają zapisy dotyczące sposobu realizacji inwestycji, harmonogramu prac oraz warunków odbioru poszczególnych etapów wykonanych robót, a z umowy wynika, że rozliczenie inwestycji następować będzie w określonych etapach, których wykonanie będzie potwierdzone protokołem zdawczo-odbiorczym, wówczas należy uznać protokół za dokument potwierdzający częściowe wykonanie usługi. W konsekwencji potwierdzenie wykonania usługi określi moment uzyskania przychodu.
Jeżeli natomiast z umowy wynika, że odbiór i rozliczenie zrealizowanych robót nastąpi po ukończeniu całościowej inwestycji budowlanej, bez odbiorów „częściowych” i rozliczeń za poszczególne etapy wykonanych prac, wówczas przychód powstanie w momencie całkowitego zakończenia i rozliczenia inwestycji, nie później niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności.
Moment wykonania usługi budowlanej lub budowlano-montażowej na gruncie ustaw o podatkach dochodowych ustala się niezależnie od regulujących to zagadnienie przepisów ustawy o VAT. W związku z powyższym zmiany przepisów w/w ustawy w zakresie określania momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych nie mają wpływu na ustalanie momentu powstania przychodu na gruncie ustaw o podatkach dochodowych.
Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Wyjaśnień udzielił Departament Podatków Dochodowych Ministerstwa Finansów.
REKLAMA
REKLAMA