reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Nowy wzór zeznania CIT-CFC od 1 stycznia 2016 r.

Nowy wzór zeznania CIT-CFC od 1 stycznia 2016 r.

Od początku stycznia 2016 r. obowiązywał będzie nowy wzór zeznania o wysokości dochodu z zagranicznej spółki kontrolowanej obowiązującego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT-CFC).

Nowy CIT-CFC

Minister Finansów w drodze rozporządzenia określił nowy wzór zeznania o wysokości dochodu z zagranicznej spółki kontrolowanej obowiązującego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT-CFC) - Dz.U. z 2015 r. poz. 1980. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Nowa wersja zeznania CIT-CFC została dostosowana do zmian, które zakłada ustawa z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy  - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r., poz. 1649), wchodząca w życie z początkiem 2016 r.

Zgodnie z nowelizacją ustawy - Ordynacja podatkowa, skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie deklaracji korygującej. Zniesiony zostanie zatem obowiązek dołączenia do korekty deklaracji podatkowej pisemnego uzasadnienia przyczyn korekty. Modyfikacji uległy niektóre objaśnienia do formularza CIT-CFC, dotyczące podstawy prawnej do złożenia korekty deklaracji.

Zobacz: Rozporządzenie MF z nowym wzorem zeznania CIT-CFC

W związku z wejściem w życie nowego rozporządzenia traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 2014 r. w sprawie określenia wzoru zeznania o wysokości dochodu z zagranicznej spółki kontrolowanej obowiązującego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz. U. poz. 1878).

CIT-CFC - rozliczenie

Formularz CIT-CFC przeznaczony jest dla podatników, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, uzyskujący dochody z zagranicznej spółki kontrolowanej.

Zeznanie wskazuje sposób obliczania podstawy opodatkowania i wysokości podatku z tytułu dochodów osiąganych z zagranicznej spółki kontrolowanej.

Termin składania deklaracji do końca dziewiątego miesiąca następnego po roku podatkowego (art.27 ust. 2e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Opodatkowanie zagranicznych spółek kontrolowanych CFC a optymalizacja podatkowa

W przypadku niewypłacenia w  obowiązującym terminie kwoty z poz. 43 lub wypłacenia jej w niepełnej wysokości niniejsze zeznanie stanowi podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 17 czerwca 1966 o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (DZ. U. z 2014 r. poz. 1619).

Za podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy i przez to narażenie na uszczuplenie podatku grozi odpowiedzialności przewidziana w Kodeksie karnym skarbowym.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama