reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Gadżety reklamowe nabyte od zagranicznej spółki - podatek u źródła

Gadżety reklamowe nabyte od zagranicznej spółki - podatek u źródła

Nabycie gadżetów reklamowych od zagranicznego kontrahenta (nierezydenta) może nastąpić w ramach świadczenia kompleksowej usługi marketingowej bądź też jako samoistna usługa. Prawidłowe określenie charakteru i skutków podatkowych wypłacanych z tego tytułu należności wymaga szczegółowej analizy treści zawartej umowy marketingowej pod kątem kwalifikacji konkretnego świadczenia, co ma istotny wpływ na obowiązek pobrania tzw. podatku u źródła w Polsce.

Usługi marketingowe a podatek u źródła

Opodatkowaniu podatkiem u źródła w Polsce podlega m.in. wypłata na rzecz nierezydenta (podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – dalej ustawa o CIT) należności z tytułu świadczenia usług doradczych, reklamowych czy badania rynku (art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT). Usługi marketingowe nie zostały wprost wymienione w powyższym przepisie, a pojęcie to nie zostało zdefiniowanie na gruncie ustawy o CIT.

Zgodnie z definicją językową, pojęcie marketingu oznacza działania mające na celu poznanie potrzeb konsumentów, ustalenie wielkości produkcji oraz metod dystrybucji, sprzedaży i reklamy towarów lub usług. Wobec powyższego, co do zasady usługi reklamowe realizowane w ramach usługi marketingowej podlegają regulacji w zakresie podatku u źródła w Polsce.

Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm

Zakup wyprodukowanych gadżetów

W przypadku usług marketingowych obejmujących wyłącznie wyprodukowanie gadżetów reklamowych, należy rozstrzygnąć, czy usługi te stanowią usługi reklamowe w rozumieniu
art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT. Wskazana usługa, mająca charakter stricte techniczny, co do zasady nie powinna być traktowana jako usługa reklamy, lecz jako zakup towarów (gadżetów reklamowych). Jeżeli powyższy zakres usługi wynika z zawartej umowy marketingowej i nie obejmuje ona innych świadczeń realizowanych przez nierezydenta, to można spotkać stanowisko, zgodnie z którym zakup gadżetów nie stanowi usług reklamowych. Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 14.03.2011 r., znak IBPBI/2/423-1804/10/BG.

Polska spółka zleciła kontrahentowi z Niemiec wyprodukowanie kubków z logo spółki. Usługa marketingowa polegała wyłącznie na wyprodukowaniu wskazanego gadżetu reklamowego. W świetle przywołanej interpretacji, spółka nie będzie zobowiązania do pobrania tzw. podatku u źródła w Polsce  w związku z wypłacanym wynagrodzeniem za wskazane wyżej usługi, gdyż ww. usługi nie można zakwalifikować jako usługi reklamy na gruncie art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT.

Należy jednak podkreślić, że istnieje ryzyko podatkowe związane z zastosowaniem ww. kwalifikacji. Należy bowiem zauważyć, że przepis art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT wskazuje zarówno wprost na usługi reklamowe jak i świadczenia o podobnym charakterze. Dodatkowo brak definicji ustawowej tego pojęcia. Nadto obserwowana rozszerzająca wykładnia organów podatkowych przy kwalifikowaniu wypłacanych należności do poszczególnych świadczeń regulowanych ww. przepisem może prowadzić do zakwalifikowania zakupu gadżetów reklamowych za granicą do świadczeń podlegających opodatkowaniu podatkiem u źródła w Polsce jako świadczenia reklamowe.

Uniknięcie ryzyka podatkowego może przynieść zastosowanie zwolnienia uregulowanego odpowiednią umową o unikaniu podwójnego opodatkowania (przykładowo art. 7 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej z Niemcami – kwalifikacja przychodu z tego rodzaju świadczeń jako zyski przedsiębiorstw). Zastosowanie regulacji umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania wymaga jednak pozyskania, przez podmiot wypłacający należności, certyfikatu rezydencji podatkowej podatnika.

Monitor Księgowego – prenumerata

Kompleksowa usługa marketingowa

Wskazana powyżej kwalifikacja prawnopodatkowa odnosi się jedynie do należności z tytułu usług marketingowych obejmujących tylko i wyłącznie wyprodukowanie gadżetów reklamowych (bez realizacji innych świadczeń). Jeśli bowiem usługa marketingowa obejmująca poza wyprodukowaniem gadżetów będzie obejmowała także inne usługi (np. realizowanie w ramach kompleksowej usługi marketingowej działań promocyjno – reklamowych z jednoczesnym brakiem możliwości wyodrębnienia wynagrodzenia z tytułu poszczególnych świadczeń - w tym ceny wyprodukowania gadżetów) to całość należności może zostać zakwalifikowana jako usługa reklamy określona w art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Kłosińska-Pyka

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama