REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gadżety reklamowe nabyte od zagranicznej spółki - podatek u źródła

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Gadżety reklamowe nabyte od zagranicznej spółki - podatek u źródła
Gadżety reklamowe nabyte od zagranicznej spółki - podatek u źródła

REKLAMA

Nabycie gadżetów reklamowych od zagranicznego kontrahenta (nierezydenta) może nastąpić w ramach świadczenia kompleksowej usługi marketingowej bądź też jako samoistna usługa. Prawidłowe określenie charakteru i skutków podatkowych wypłacanych z tego tytułu należności wymaga szczegółowej analizy treści zawartej umowy marketingowej pod kątem kwalifikacji konkretnego świadczenia, co ma istotny wpływ na obowiązek pobrania tzw. podatku u źródła w Polsce.

Usługi marketingowe a podatek u źródła

Opodatkowaniu podatkiem u źródła w Polsce podlega m.in. wypłata na rzecz nierezydenta (podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – dalej ustawa o CIT) należności z tytułu świadczenia usług doradczych, reklamowych czy badania rynku (art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT). Usługi marketingowe nie zostały wprost wymienione w powyższym przepisie, a pojęcie to nie zostało zdefiniowanie na gruncie ustawy o CIT.

Autopromocja

Zgodnie z definicją językową, pojęcie marketingu oznacza działania mające na celu poznanie potrzeb konsumentów, ustalenie wielkości produkcji oraz metod dystrybucji, sprzedaży i reklamy towarów lub usług. Wobec powyższego, co do zasady usługi reklamowe realizowane w ramach usługi marketingowej podlegają regulacji w zakresie podatku u źródła w Polsce.

Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm

Zakup wyprodukowanych gadżetów

W przypadku usług marketingowych obejmujących wyłącznie wyprodukowanie gadżetów reklamowych, należy rozstrzygnąć, czy usługi te stanowią usługi reklamowe w rozumieniu
art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT. Wskazana usługa, mająca charakter stricte techniczny, co do zasady nie powinna być traktowana jako usługa reklamy, lecz jako zakup towarów (gadżetów reklamowych). Jeżeli powyższy zakres usługi wynika z zawartej umowy marketingowej i nie obejmuje ona innych świadczeń realizowanych przez nierezydenta, to można spotkać stanowisko, zgodnie z którym zakup gadżetów nie stanowi usług reklamowych. Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 14.03.2011 r., znak IBPBI/2/423-1804/10/BG.

Polska spółka zleciła kontrahentowi z Niemiec wyprodukowanie kubków z logo spółki. Usługa marketingowa polegała wyłącznie na wyprodukowaniu wskazanego gadżetu reklamowego. W świetle przywołanej interpretacji, spółka nie będzie zobowiązania do pobrania tzw. podatku u źródła w Polsce  w związku z wypłacanym wynagrodzeniem za wskazane wyżej usługi, gdyż ww. usługi nie można zakwalifikować jako usługi reklamy na gruncie art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy jednak podkreślić, że istnieje ryzyko podatkowe związane z zastosowaniem ww. kwalifikacji. Należy bowiem zauważyć, że przepis art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT wskazuje zarówno wprost na usługi reklamowe jak i świadczenia o podobnym charakterze. Dodatkowo brak definicji ustawowej tego pojęcia. Nadto obserwowana rozszerzająca wykładnia organów podatkowych przy kwalifikowaniu wypłacanych należności do poszczególnych świadczeń regulowanych ww. przepisem może prowadzić do zakwalifikowania zakupu gadżetów reklamowych za granicą do świadczeń podlegających opodatkowaniu podatkiem u źródła w Polsce jako świadczenia reklamowe.

Uniknięcie ryzyka podatkowego może przynieść zastosowanie zwolnienia uregulowanego odpowiednią umową o unikaniu podwójnego opodatkowania (przykładowo art. 7 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej z Niemcami – kwalifikacja przychodu z tego rodzaju świadczeń jako zyski przedsiębiorstw). Zastosowanie regulacji umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania wymaga jednak pozyskania, przez podmiot wypłacający należności, certyfikatu rezydencji podatkowej podatnika.

Monitor Księgowego – prenumerata

Kompleksowa usługa marketingowa

Wskazana powyżej kwalifikacja prawnopodatkowa odnosi się jedynie do należności z tytułu usług marketingowych obejmujących tylko i wyłącznie wyprodukowanie gadżetów reklamowych (bez realizacji innych świadczeń). Jeśli bowiem usługa marketingowa obejmująca poza wyprodukowaniem gadżetów będzie obejmowała także inne usługi (np. realizowanie w ramach kompleksowej usługi marketingowej działań promocyjno – reklamowych z jednoczesnym brakiem możliwości wyodrębnienia wynagrodzenia z tytułu poszczególnych świadczeń - w tym ceny wyprodukowania gadżetów) to całość należności może zostać zakwalifikowana jako usługa reklamy określona w art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT.

Autopromocja

Instrukcje VAT. 15 praktycznych procedur dla podatników

Publikacja przedstawia wytyczne dotyczące rozliczania VAT i akcyzy od sprowadzanych samochodów. Omawia także kwestie związane z płatnościami faktur na rachunek bankowy, stosowaniem split payment oraz wyborem kwartalnego rozliczenia na rok 2024.
Sprawdź


Na gruncie art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT, istnieje duże prawdopodobieństwo zakwalifikowania kompleksowej usługi marketingowej jako usługi reklamowej, wobec czego podmiot wypłacający będzie zobowiązany do pobrania podatku u źródła w Polsce.

Polska spółka zleciła słowackiemu kontrahentowi kompleksową usługę marketingową przygotowania na terenie Słowacji kampanii reklamowej promującej nowy produkt, obejmującą również wyprodukowanie dla spółki gadżetów w postaci gier planszowych z logo spółki. Za całość usługi spółka wypłaciła kontrahentowi jedno wynagrodzenie, tj. bez wyszczególnienia odrębnego wynagrodzenia z tytułu wyprodukowania gadżetu reklamowego. Wypłata tego rodzaju należności na rzecz kontrahenta słowackiego będzie w całości zakwalifikowana jako podlegająca podatkowi u źródła w Polsce.

Odsetki 2016 – rewolucyjne zmiany

Tomasz Pastuszka, Konsultant Podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Tabela kursów średnich NBP nr 230/A/NBP/2023 z 28 listopada 2023 r. Kurs euro 4,3542 zł

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 28 listopada 2023 r. NBP nr 230/A/NBP/2023. Średni kurs euro 4,3542 zł.

  ZUS: Brak korekty ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA do końca 2023 r. bez kar dla przedsiębiorcy

  ZUS informuje, że korekta dokumentów rozliczeniowych ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. jest możliwa tylko do końca 2023 roku. Przy czym jeżeli ktoś nie zdąży z korektą w tym terminie, ZUS nie będzie stosował sankcji. Warto też wiedzieć, że błędy w dokumentach rozliczeniowych z ZUS za okres od stycznia 2022 r. - można korygować w ciągu kolejnych 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy. 

  Przedłużenie 0 proc. VAT na żywność w 2024 r. "Marszałek Hołownia nie poddaje projektu pod obrady Sejmu"

  Zamrażarka w gabinecie marszałka Sejmu jest aktywna - mówi szef klubu PiS Mariusz Błaszczak, zarzucając Szymonowi Hołowni, że nie poddaje pod obrady trzech projektów ustaw, dot. przedłużenia 0 proc. VAT na żywność, przedłużenia wakacji kredytowych i zamrożenia cen energii. Zaapelował też do Hołowni, by zachowywał więcej powagi kierując obradami Izby.

  Aktywna siła robocza w UE może zmniejszyć się o 50 mln osób w ciągu najbliższych 30 lat

  "W związku ze zmianami demograficznymi, aktywna siła robocza w UE może zmniejszyć się o 50 mln osób w ciągu najbliższych 30 lat. Pandemia covid-19 zaostrzyła niedobory umiejętności, z którymi boryka się już wiele sektorów." Jakie wyzwania czekają rynek pracy w UE? Rozmawiali o tym przedsiębiorcy podczas Europejskiego Parlamentu Przedsiębiorstw.

  PIT za 2023 rok: chcesz zapłacić niższy podatek, skorzystaj z ulg i odliczeń, jest na to jeszcze miesiąc. Ale czy potrafisz

  Znajomość prawa podatkowego nigdy nie była mocną stroną Polaków, także i dlatego, że ulg i odliczeń było dużo a same przepisy mało zrozumiałe. Dlatego składanie rocznych PIT-ów zawsze wywoływało tak wielkie poruszenie. Teraz większości Polaków spełnienie rocznego obowiązku podatkowego ułatwia sam fiskus, wypełniając PIT-y roczne i oddając je do cyfrowej akceptacji. Jednak tak przygotowane deklaracje podatkowe najczęściej nie uwzględniają wszystkich możliwych odliczeń i ulg podatkowych.

  Dostosowanie zasad wystawiania faktur uproszczonych do obowiązkowego KSEF – projekt rozporządzenia

  Ministerstwo Finansów opublikowało 27 listopada 2023 r. projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur. Zaproponowane zmiany mają dostosować  wystawiania faktur uproszczonych do obowiązkowego KSeF. Zmiany mają wejść w życie 1 lipca 2024 r., z wyjątkiem tych dotyczących faktur dokumentujących sprzedaż zwolnioną VAT, które będą obowiązywały od 2025 r.

  Nowe zasady korzystania z KSeF od 1 lipca 2024 roku. Jest już projekt rozporządzenia. Co się zmieni?

  Ministerstwo Finansów opublikowało 27 listopada 2023 r. projekt rozporządzenia w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. To nowe rozporządzenie ma od 1 lipca 2024 r. zastąpić rozporządzenie z 2021 r. o tej samej nazwie. W większości nowe rozporządzenie powieli dotychczasowe rozwiązania, ale wprowadza również nowe regulacje. ZAW-FA będzie można składać elektronicznie. Umożliwione zostanie samofakturowanie przez podmioty zagraniczne bez polskiego NIP. Wprowadzone zostanie większe zabezpieczenie dla wygenerowanych tokenów. Określono również zasady nadawania uprawnień i dostępu do faktur VAT RR przez rolników ryczałtowych oraz oznaczania faktur kodem QR.

  85,3 mld zł do budżetu państwa – rekordowe wpływy z CIT. Pięć firm wpłaca najwięcej

  W 2022 roku wpływy z CIT, czyli podatku dochodowego od osób prawnych, wyniosły 85,3 mld zł. W 2021 roku było to 66,7 mld zł, mieliśmy więc rekordowy wzrost, wynoszący 28 proc. Łączna wartość CIT-u zapłaconego przez pięciu największych płatników wyniosła 9,8 mld zł, co stanowi aż 11,5 proc. całkowitego przychodu z tego podatku.

  KSeF 2024 - nowe przepisy. Rozporządzenie techniczne i zmiana rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur [Komunikat MF]

  W komunikacie z 27 listopada 2023 r. Ministerstwo Finansów poinformowało o rozpoczęciu konsultacji dwóch aktów wykonawczych dotyczących powszechnego stosowania KSeF od 1 lipca 2024 r. To rozporządzenie techniczne oraz nowelizacja rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur. Nowe przepisy zawarte w tych projektach rozwiązania będą stosowane już w pierwszym etapie funkcjonowania obowiązkowego KSeF od 1 lipca 2024 r. Oczywiście trzeba mieć świadomość, że w grudniu bieżącego roku zostanie najprawdopodobniej powołany nowy rząd, a wraz z nim nowy minister finansów, który nie musi akceptować treści obecnych projektów i może wstrzymać wydanie tych przepisów.

  VAT 2023/2024. Zmiany w rozliczaniu sprzedaży mieszanej

  Zbliża się koniec roku a wraz z nim kolejne rozliczenie i zamknięcie roku podatkowego. I w tym roku nie obędzie się bez zmian, które wpłyną na sposób zamknięcia roku ubiegłego. Nowelizacja ustawy o VAT z 26 maja 2023 r. zwana potocznie "SLIM VAT 3" została opublikowana w Dzienniku Ustaw z 5 czerwca 2023 poz.1059 weszła w życie 1 lipca 2023 r. Nowelizacja ta wprowadziła kolejne zmiany, które z założenia mają uprościć system podatku VAT. Zmiany, które dotyczą między innymi sprzedaży mieszanej i prewspółczynnika odliczenia VAT będą miały zastosowanie od 01 stycznia 2024 i będą obowiązywały za cały rok 2023. 

  REKLAMA