REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zeznanie CIT za 2015 rok – ostatnie odliczenie ulgi na nowe technologie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Deloitte
Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe, podatkowe i prawne
Zeznanie CIT za 2015 rok – ostatnie odliczenie ulgi na nowe technologie
Zeznanie CIT za 2015 rok – ostatnie odliczenie ulgi na nowe technologie

REKLAMA

REKLAMA

Za rok 2015 można po raz ostatni rozliczyć nabycie nowych technologii na dotychczasowych zasadach. Jedynie podatnicy z rokiem podatkowym kończącym się po 1 stycznia 2016 r. będą mogli skorzystać z odliczenia trochę dłużej - do końca takiego roku podatkowego.

Ulga na nowe technologie - kto może skorzystać?

To szansa dla podatników, którzy w 2015 r. wprowadzili do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych (WNIP) nową technologię, o której mówiły przepisy podatkowe obowiązujące do końca 2015 r.

REKLAMA

Autopromocja

Nową technologią jest wiedza technologiczna, która umożliwia wytwarzanie nowych lub udoskonalenie wyrobów lub usług i nie jest stosowana na świecie przez okres dłuższy niż ostatnie 5 lat. Nabycie obejmuje nie tylko całkowite przeniesienie własności (z wyłączeniem aportu), ale także uzyskanie licencji na korzystanie z praw.

Co można zyskać ?

Odliczeniu od dochodu podlega do 50% wydatków poniesionych na nabycie nowych technologii stanowiących WNIP, co daje oszczędność rzędu 9,5% wydatków na nabycie nowej technologii. Ustawa wprowadza też wymóg faktycznego poniesienia wydatku w określonym czasie w stosunku do daty wprowadzenia WNIP do ewidencji. W praktyce możliwość zastosowania ulgi najczęściej ograniczał wymóg nabycia technologii w postaci WNIP – zwłaszcza w przypadku licencji na korzystanie z know-how produkcyjnego, w których wynagrodzenie płatne jest jako procent od obrotu i nie stanowi wartości początkowej WNIP. W efekcie najczęstsze przypadki odliczeń dotyczyły nabycia kompleksowych licencji na oprogramowanie ERP i kapitalizowanych nakładów na ich wdrożenie.

Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm

Jak skorzystać z ulgi na nowe technologie

Zaletą ulgi jest prostota jej zastosowania. Odliczenie następuje w zeznaniu rocznym (bądź w latach kolejnych, jeśli kwota odliczenia przekracza kwotę dochodu za rok), przy czym jedynym wymogiem formalnym jest uzyskanie potwierdzenia statusu nowej technologii w postaci opinii niezależnej jednostki naukowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeszcze możliwa korekta zeznania za lata poprzednie

Warto jednak zauważyć, iż odliczenia można dokonać w formie korekty zeznania rocznego – to rozwiązanie np. dla tych podatników, którzy dopiero niedawno uzyskali potwierdzenie statusu nowej technologii nabytych w przeszłości w okresie nieobjętym przedawnieniem.

A co od 2016 roku?

Od 2016 r. w miejsce ulgi na nabycie nowej technologii pojawia się odliczenie wydatków poniesionych w celu wytworzenia nowych technologii, czyli kosztów działalności badawczo-rozwojowej (bez uwarunkowań, iż działania takie mają zakończyć się sukcesem w postaci wytworzenia nowej technologii).  

Odliczenie następuje w podobnej formie, poprzez wykazanie kwoty wydatków kwalifikowanych w zeznaniu rocznym. W szczególności wydatkiem kwalifikowanym są koszty płac pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo rozwojowej (w wysokości 30% takich kosztów), a także m.in. koszty materiałów i surowców, ekspertyz, usług doradczych, dzierżawy aparatury i amortyzacji środków trwałych wykorzystywanych (wyłącznie) na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej (do 20% w przypadku MŚP i 10% w przypadku pozostałych przedsiębiorców).

Ustawa podatkowa została wzbogacona o definicję działalności badawczo-rozwojowej (zaczerpniętą z ustawy o zasadach finansowania nauki), obejmującą zarówno:

  • badania (w tym badania stosowane, zorientowane na zastosowanie w praktyce i badania przemysłowe, mające na celu opracowywanie nowych/znaczące ulepszanie istniejących) produktów, procesów i usług), jak i
  • prace rozwojowe obejmujące nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług (z wyłączeniem prac dotyczących rutynowych/okresowych zmian produktów/procesów).

REKLAMA

W warunkach wysokiej konkurencyjności współczesnej gospodarki, prace badawczo-rozwojowe są niezbędnym elementem długoterminowego funkcjonowania przedsiębiorstw – można się zatem spodziewać, że nowa forma ulgi pozwoli z niej skorzystać znacznie szerszemu gronu podatników. 

Jednocześnie jednak, wartość kosztów polegających odliczeniu jest stosunkowo ograniczona (do 30% kosztów płac pracowników i 20% lub 10% pozostałych kosztów kwalifikowanych)– tym bardziej istotna będzie zatem odpowiednia identyfikacja pełnej bazy kosztów kwalifikowanych. Może to wymagać nowego spojrzenia na systematykę ujmowania kosztów badań i rozwoju w przedsiębiorstwach. O ile nawet taki proces może się wiązać wstępnie z dodatkowym nakładem prac, to warto pamiętać, iż dotyczyć one będą dłuższego okresu, w którym można będzie korzystać z ulgi. 

Planowane zmiany

Z najnowszych prac legislacyjnych wynika też, iż począwszy od 2017 r. planowane są zmiany do obecnych przepisów dotyczących ulgi, np. przewiduje się zwiększenie nie tylko katalogu kosztów podlegających odliczeniu, ale też ich wartości (do 50% w przypadku kosztów płac i 30% pozostałych kosztów dla dużych podatników).  Sygnalizowane zmiany przewidziane są projektem z dnia 4 marca 2016 r. w/s zmian niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej, który znajduje się obecnie na etapie konsultacji.  Ostateczny kształt zmian dotyczących ulgi dopiero poznamy, ale już  ich zwiastun zapowiada, iż obecna ulga ma stać się atrakcyjniejsza dla podatników -  tym bardziej warto zatem zbadać w każdym przedsiębiorstwie możliwość skorzystania z ulgi na obecnych zasadach. 

Zobacz także:
Webcast: CFC - Zagraniczne spółki kontrolowane - Pierwszy rok raportowania i opodatkowania w Polsce dochodów CFC.

Kontakt:

Robert Nowak
Dyrektor w dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte
Biuro w Warszawie
rnowak@deloittece.com


Magdalena Szmulewska-Wich
Dyrektor w dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte
Biuro w Poznaniu
mszmulewskawich@deloittece.com

Michał Turczyk
Dyrektor w Zespole R&D and Government Incentives Deloitte
Biuro w Krakowie
mturczyk@deloittece.com

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będzie likwidacja JPK VAT? Prof. Modzelewski: nieoficjalnie mówi się o redukcji obowiązków

Od samego początku (można sprawdzić) byłem krytykiem wprowadzenia powszechnych „jotpeków”, czyli zmuszania ogółu podatników do systematycznego wysyłania urzędom skarbowym ich ewidencji podatkowych. Po co zaśmiecać archiwa tych organów bilionami zbędnych informacji, do których nigdy nie sięgnie i nie można ich racjonalnie zinterpretować?

Księgowi nie spodziewają się w najbliższej przyszłości wielkich rewolucji w wynagrodzeniu i systemie swojej pracy

Co księgowi naprawdę myślą o kondycji swojej branży? Ukazał się pierwszy w Polsce barometr nastrojów księgowych. Jak oceniają oni miniony rok, czego oczekują po 2025. Odpowiedzi badanych księgowych pokazują prawdziwy obraz branży.

Zasada wielokrotności opodatkowania wyrobów akcyzowych w przypadku wtórnego obowiązku podatkowego a zmiana podatkowego przeznaczenia wyrobu akcyzowego

Istotnym problemem prawnym i praktycznym jest możliwość wielokrotnego opodatkowania tego samego wyrobu akcyzowego na etapie wtórnego obowiązku podatkowego (zwanego również obowiązkiem podatkowym drugiego stopnia.) – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Ulga na ekspansje a koszty marketingowe – jak szeroki jest katalog wydatków?

Niedawna interpretacja podatkowa (sygn. 0111-KDIB2-1.4010.66.2025.2.ED) dla producenta opakowań z tworzyw sztucznych rozstrzyga tę kwestię, wskazując, które wydatki targowe i promocyjne podlegają odliczeniu, a które - mimo argumentacji podatnika - pozostają poza zakresem ulgi. Organ zastosował ścisłą wykładnię językową, potwierdzając kwalifikowalność jedynie części ponoszonych przez przedsiębiorców kosztów.

REKLAMA

KSeF 2026: Pożegnanie z papierowymi fakturami. Jak przygotować się na rewolucję w rozliczeniach VAT i uniknąć kar i problemów z fiskusem [branża TSL]

Niecały rok dzieli podatników VAT (w tym branżę transportową) od księgowej rewolucji. Ministerstwo Finansów potwierdziło w komunikacie z kwietnia 2025 r., że początek 2026 roku to ostateczny termin wejścia w życie Krajowego Systemu e-Faktur dla większości przedsiębiorców. Oznacza to, że już niedługo sektor TSL, zdominowany przez rozliczenia papierowe, musi stać się cyfrowy. To wyzwanie zwłaszcza dla spedycji, które rozliczają się z wieloma podmiotami równocześnie. Jak przygotować się do wdrożenia KSeF, by uniknąć problemów i kar?

Co myślą księgowi o przyszłości swojej branży? Barometr nastrojów księgowych 2025 ujawnia kulisy rynku

Czy zawód księgowego przechodzi kryzys, czy może ewoluuje w stronę większego znaczenia strategicznego? Nowo opublikowany Barometr nastrojów księgowych 2025 to pierwsze tego typu badanie w Polsce, które w kompleksowy sposób analizuje wyzwania, emocje i kierunki rozwoju zawodu księgowego.

Zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych prawdopodobnie od 2026 r. Koniec obecnych korzyści? Co planuje Ministerstwo Finansów?

Fundacje rodzinne miały być długo oczekiwanym narzędziem sukcesji i ochrony majątku polskich przedsiębiorców. W Polsce działa około 800 tysięcy firm rodzinnych, które odpowiadają za nawet 20% PKB. To właśnie dla nich fundacje miały stać się mechanizmem zapewniającym ciągłość, bezpieczeństwo i porządek w zarządzaniu majątkiem. Choć ich konstrukcja budzi zainteresowanie i daje realne korzyści, to już po dwóch latach funkcjonowania szykują się poważne zmiany prawne. O ich konsekwencjach mówi adwokat Michał Pomorski, specjalista w zakresie prawa podatkowego z kancelarii Pomorski Tax Legal Finance.

Korygowałeś deklaracje podatkowe po otrzymaniu subwencji z PFR? Możesz być bezpodstawnie pozwany – sprawdź, co zrobić w takiej sytuacji

Wśród ponad 16 tys. pozwów, które Polski Fundusz Rozwoju (PFR) złożył przeciwko przedsiębiorcom w ramach programu „Tarcza Finansowa”, około 2700 dotyczy firm (wg danych z 2023 r.), które po złożeniu wniosku o subwencję dokonały korekty deklaracji podatkowych.

REKLAMA

KSeF: zbliżająca się zmiana, która nie wybaczy opóźnień

Wprowadzenie obowiązku KSeF jest nie tylko kwestią spełnienia wymogów – to zmiana, która ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie działów finansowych i księgowych. W przypadku dużych organizacji proces przygotowań jest złożony i wymaga dokładnego planowania.

Kiedy Krajowy System e-Faktur stanie się obowiązkowy? – Stan legislacyjny i wyzwania przed przedsiębiorcami

11 kwietnia 2025 roku na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy dotyczący obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), który reguluje wdrożenie tego systemu w Polsce. Choć przepisy nie zostały jeszcze ostatecznie zatwierdzone, większość kluczowych kwestii jest już znana, co daje przedsiębiorcom czas na rozpoczęcie przygotowań do nadchodzących zmian.

REKLAMA