REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zeznanie CIT za 2015 rok – ostatnie odliczenie ulgi na nowe technologie

Deloitte
Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe, podatkowe i prawne
Zeznanie CIT za 2015 rok – ostatnie odliczenie ulgi na nowe technologie
Zeznanie CIT za 2015 rok – ostatnie odliczenie ulgi na nowe technologie

REKLAMA

REKLAMA

Za rok 2015 można po raz ostatni rozliczyć nabycie nowych technologii na dotychczasowych zasadach. Jedynie podatnicy z rokiem podatkowym kończącym się po 1 stycznia 2016 r. będą mogli skorzystać z odliczenia trochę dłużej - do końca takiego roku podatkowego.

Ulga na nowe technologie - kto może skorzystać?

To szansa dla podatników, którzy w 2015 r. wprowadzili do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych (WNIP) nową technologię, o której mówiły przepisy podatkowe obowiązujące do końca 2015 r.

REKLAMA

Autopromocja

Nową technologią jest wiedza technologiczna, która umożliwia wytwarzanie nowych lub udoskonalenie wyrobów lub usług i nie jest stosowana na świecie przez okres dłuższy niż ostatnie 5 lat. Nabycie obejmuje nie tylko całkowite przeniesienie własności (z wyłączeniem aportu), ale także uzyskanie licencji na korzystanie z praw.

Co można zyskać ?

Odliczeniu od dochodu podlega do 50% wydatków poniesionych na nabycie nowych technologii stanowiących WNIP, co daje oszczędność rzędu 9,5% wydatków na nabycie nowej technologii. Ustawa wprowadza też wymóg faktycznego poniesienia wydatku w określonym czasie w stosunku do daty wprowadzenia WNIP do ewidencji. W praktyce możliwość zastosowania ulgi najczęściej ograniczał wymóg nabycia technologii w postaci WNIP – zwłaszcza w przypadku licencji na korzystanie z know-how produkcyjnego, w których wynagrodzenie płatne jest jako procent od obrotu i nie stanowi wartości początkowej WNIP. W efekcie najczęstsze przypadki odliczeń dotyczyły nabycia kompleksowych licencji na oprogramowanie ERP i kapitalizowanych nakładów na ich wdrożenie.

Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm

Jak skorzystać z ulgi na nowe technologie

Zaletą ulgi jest prostota jej zastosowania. Odliczenie następuje w zeznaniu rocznym (bądź w latach kolejnych, jeśli kwota odliczenia przekracza kwotę dochodu za rok), przy czym jedynym wymogiem formalnym jest uzyskanie potwierdzenia statusu nowej technologii w postaci opinii niezależnej jednostki naukowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeszcze możliwa korekta zeznania za lata poprzednie

Warto jednak zauważyć, iż odliczenia można dokonać w formie korekty zeznania rocznego – to rozwiązanie np. dla tych podatników, którzy dopiero niedawno uzyskali potwierdzenie statusu nowej technologii nabytych w przeszłości w okresie nieobjętym przedawnieniem.

A co od 2016 roku?

Od 2016 r. w miejsce ulgi na nabycie nowej technologii pojawia się odliczenie wydatków poniesionych w celu wytworzenia nowych technologii, czyli kosztów działalności badawczo-rozwojowej (bez uwarunkowań, iż działania takie mają zakończyć się sukcesem w postaci wytworzenia nowej technologii).  

Odliczenie następuje w podobnej formie, poprzez wykazanie kwoty wydatków kwalifikowanych w zeznaniu rocznym. W szczególności wydatkiem kwalifikowanym są koszty płac pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo rozwojowej (w wysokości 30% takich kosztów), a także m.in. koszty materiałów i surowców, ekspertyz, usług doradczych, dzierżawy aparatury i amortyzacji środków trwałych wykorzystywanych (wyłącznie) na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej (do 20% w przypadku MŚP i 10% w przypadku pozostałych przedsiębiorców).

Ustawa podatkowa została wzbogacona o definicję działalności badawczo-rozwojowej (zaczerpniętą z ustawy o zasadach finansowania nauki), obejmującą zarówno:

  • badania (w tym badania stosowane, zorientowane na zastosowanie w praktyce i badania przemysłowe, mające na celu opracowywanie nowych/znaczące ulepszanie istniejących) produktów, procesów i usług), jak i
  • prace rozwojowe obejmujące nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług (z wyłączeniem prac dotyczących rutynowych/okresowych zmian produktów/procesów).

W warunkach wysokiej konkurencyjności współczesnej gospodarki, prace badawczo-rozwojowe są niezbędnym elementem długoterminowego funkcjonowania przedsiębiorstw – można się zatem spodziewać, że nowa forma ulgi pozwoli z niej skorzystać znacznie szerszemu gronu podatników. 

Jednocześnie jednak, wartość kosztów polegających odliczeniu jest stosunkowo ograniczona (do 30% kosztów płac pracowników i 20% lub 10% pozostałych kosztów kwalifikowanych)– tym bardziej istotna będzie zatem odpowiednia identyfikacja pełnej bazy kosztów kwalifikowanych. Może to wymagać nowego spojrzenia na systematykę ujmowania kosztów badań i rozwoju w przedsiębiorstwach. O ile nawet taki proces może się wiązać wstępnie z dodatkowym nakładem prac, to warto pamiętać, iż dotyczyć one będą dłuższego okresu, w którym można będzie korzystać z ulgi. 

Planowane zmiany

Z najnowszych prac legislacyjnych wynika też, iż począwszy od 2017 r. planowane są zmiany do obecnych przepisów dotyczących ulgi, np. przewiduje się zwiększenie nie tylko katalogu kosztów podlegających odliczeniu, ale też ich wartości (do 50% w przypadku kosztów płac i 30% pozostałych kosztów dla dużych podatników).  Sygnalizowane zmiany przewidziane są projektem z dnia 4 marca 2016 r. w/s zmian niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej, który znajduje się obecnie na etapie konsultacji.  Ostateczny kształt zmian dotyczących ulgi dopiero poznamy, ale już  ich zwiastun zapowiada, iż obecna ulga ma stać się atrakcyjniejsza dla podatników -  tym bardziej warto zatem zbadać w każdym przedsiębiorstwie możliwość skorzystania z ulgi na obecnych zasadach. 

Zobacz także:
Webcast: CFC - Zagraniczne spółki kontrolowane - Pierwszy rok raportowania i opodatkowania w Polsce dochodów CFC.

Kontakt:

Robert Nowak
Dyrektor w dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte
Biuro w Warszawie
rnowak@deloittece.com


Magdalena Szmulewska-Wich
Dyrektor w dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte
Biuro w Poznaniu
mszmulewskawich@deloittece.com

Michał Turczyk
Dyrektor w Zespole R&D and Government Incentives Deloitte
Biuro w Krakowie
mturczyk@deloittece.com

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Integracja z KSeF - jak zdążyć przed 2026 rokiem? 5 głównych problemów i rad, jak je rozwiązać. Dlaczego warto przystąpić do systemu jeszcze w okresie fakultatywnym

Przesunięcia terminu obowiązkowego przystąpienia do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 2026 rok sprawiły, że wiele firm odłożyło przygotowania na później. Zdaniem Moniki Zaród, Head of Innovation & Software Products w NTT DATA Business Solutions, to ostatni moment, aby wrócić do prac, zanim presja czasu i kumulacja obowiązków zaczną utrudniać wdrożenie. Tym bardziej, że przedsiębiorcy mogą mierzyć się z kilkoma kluczowymi wyzwaniami, wśród których wymień można: rotację kadr, konieczność dostosowania się do innych zmian prawnych, uzyskanie zgody central w przypadku zagranicznych firm, konieczność ręcznego zbierania danych przed wdrożeniem automatyzacji oraz ryzyko awarii systemu. Oto 5 kroków, które ułatwią firmom skuteczne przygotowanie się do KSeF i uniknąć problemów.

Cyberbezpieczeństwo: ile kosztuje zabezpieczenie danych w firmie. Przykłady: firma mała, średnia, duża

W obliczu rosnącego ryzyka cyberataków każda firma, niezależnie od wielkości, musi inwestować w odpowiednią ochronę danych i systemów informatycznych. Zagrożenia cybernetyczne stają się coraz bardziej zaawansowane, a ich skutki mogą być katastrofalne dla stabilności przedsiębiorstwa, zarówno w kontekście finansowym, jak i reputacyjnym. Bez odpowiednich zabezpieczeń, firmy są narażone na straty wynikające z utraty danych, złośliwego oprogramowania czy ataków ransomware. Eksperci z DNR Group pokazują na przykładach ile kosztuje w Polsce zabezpieczenie danych IT firm produkcyjnych.

Teraz kontrolerzy ZUS szczególnie upatrzyli sobie firmy z jednej branży, praktycznie żadna nie uniknie kontroli w najbliższym czasie. Co sprawdzają i dlaczego

W ciągu ostatniego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wziął pod lupę polskie firmy transportowe i rozpoczął szczegółowe kontrole, które są odczuwalne przez branżę. Dla ekspertów nie jest to zaskoczeniem, bo to efekt rozpoznania przez ZUS trików stosowanych w firmach tej branży.

Rząd szuka pieniędzy. Podatek cyfrowy coraz bliżej?

Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad nowym podatkiem, który miałby objąć duże korporacje technologiczne działające w Polsce. Wicepremier Krzysztof Gawkowski zapowiada, że koncepcja podatku cyfrowego zostanie przedstawiona w ciągu kilku miesięcy, a wpływy z niego mogą sięgnąć miliardów złotych. Pomysł budzi jednak kontrowersje.

REKLAMA

Wspólne rozliczenie PIT małżonków w 2025 r. za 2024 rok – kto i jak może to zrobić. Korzyści, warunki, jaki formularz wypełnić

Wspólne rozliczenie rocznego zeznania podatkowego PIT przez małżonków jest ważną preferencją podatkową w podatku dochodowym od osób fizycznych, dostępną dla podatników opodatkowanych na zasadach ogólnych, tj. wg skali podatkowej. Rozliczenie wspólne jest korzystne zwłaszcza dla małżonków, których dochody roczne znacznie się różnią (znajdują się w różnych progach podatkowych), w tym w szczególności jeżeli jeden z małżonków nie osiągnął dochodu w danym roku. Kiedy małżonkowie mogą rozliczyć się wspólnie? Na czym polega wspólne rozliczenie PIT małżonków? Czy jest możliwe wspólne rozliczenie ze zmarłym małżonkiem, po rozwodzie i w separacji? Czy jest możliwe wspólne rozliczenie małżonków w przypadku uzyskiwania przychodów z najmu prywatnego, działalności rolniczej, kapitałów pieniężnych, działalności nierejestrowanej? Jakie formy opodatkowania wykluczają wspólne rozliczenie małżonków? Odpowiadamy na te wszystkie pytania.

Będzie rewolucja w raportowaniu ESG po zmianach w dyrektywie CSRD? Obowiązki tylko dla największych firm. Pakiet Omnibus I Komisji Europejskiej

W lutym 2025 roku Komisja Europejska ogłosiła przełomowe zmiany w unijnym systemie raportowania zrównoważonego rozwoju, wywołując gorącą debatę wśród przedsiębiorców, prawników i ekspertów ESG. Propozycje zawarte w pakiecie Omnibus, obejmujące m.in. modyfikacje dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) i CSDDD (Corporate Sustainability Due Diligence Directive), zdaniem wielu komentatorów stanowią próbę znalezienia równowagi między ambicjami klimatycznymi UE a realiami gospodarczymi. Wspólnie z dr Anną Partyką-Opielą, partnerką kancelarii Rymarz Zdort Maruta i laureatką rankingu Top 25 Women Lawyers in Business by Forbes 2024, analizujemy konsekwencje tych zmian dla europejskiego biznesu.

Biznes ma dość! Domaga się prostych i stabilnych podatków. Jest 100 postulatów

Chaos w podatkach, powolne sądy i drakońskie areszty gospodarcze – polscy przedsiębiorcy mają dość! Domagają się uproszczenia systemu podatkowego, rozszerzenia estońskiego CIT oraz stabilnych przepisów. Czy rząd posłucha biznesu, zanim firmy zaczną masowo uciekać za granicę?

Lista ok. 40 zmian deregulacyjnych przepisów dla biznesu od 1 maja 2025 r. Kontrole firm, rzemiosło, mały ZUS plus, zamówienia publiczne i inne ułatwienia

W dniu 11 marca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Zmiany mają wejść w życie w większości od 1 maja 2025 roku

REKLAMA

Wynagrodzenie brutto, a netto w 2025 roku. Jak obliczyć kwotę pensji do wypłaty? [Przykłady]

Jedną z podstawowych kwestii dla pracownika i pracodawcy jest ustalenie stawki wynagrodzenia, jaką pracownik będzie co miesiąc otrzymywał za wykonywanie swoich obowiązków służbowych. Pracownicy często mają wątpliwości dlaczego kwota netto, która dostają na konto, jest o tyle niższa niż ta zapisana w umowie. Kwota która podana jest na umowie o pracę to najczęściej kwota brutto, czyli całość wynagrodzenia, które zostaje pomniejszane o należne świadczenia publicznoprawne. Po odjęciu tych świadczeń pozostaje kwota netto, którą pracownik otrzymuje, tzw. „kwota na rękę”.

Zasiłek chorobowy już od pierwszego dnia? Przedsiębiorcy apelują do rządu o natychmiastowe działania

Rada Przedsiębiorców domaga się realizacji obietnicy wyborczej – ZUS powinien przejąć wypłatę zasiłku chorobowego już od pierwszego dnia absencji pracownika. W liście do premiera Donalda Tuska i liderów koalicji przedsiębiorcy wzywają do uchwalenia przepisów jeszcze przed wyborami prezydenckimi. Czy rząd dotrzyma słowa?

REKLAMA