Zeznanie CIT za 2015 rok – ostatnie odliczenie ulgi na nowe technologie
REKLAMA
REKLAMA
Ulga na nowe technologie - kto może skorzystać?
To szansa dla podatników, którzy w 2015 r. wprowadzili do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych (WNIP) nową technologię, o której mówiły przepisy podatkowe obowiązujące do końca 2015 r.
REKLAMA
Nową technologią jest wiedza technologiczna, która umożliwia wytwarzanie nowych lub udoskonalenie wyrobów lub usług i nie jest stosowana na świecie przez okres dłuższy niż ostatnie 5 lat. Nabycie obejmuje nie tylko całkowite przeniesienie własności (z wyłączeniem aportu), ale także uzyskanie licencji na korzystanie z praw.
Co można zyskać ?
Odliczeniu od dochodu podlega do 50% wydatków poniesionych na nabycie nowych technologii stanowiących WNIP, co daje oszczędność rzędu 9,5% wydatków na nabycie nowej technologii. Ustawa wprowadza też wymóg faktycznego poniesienia wydatku w określonym czasie w stosunku do daty wprowadzenia WNIP do ewidencji. W praktyce możliwość zastosowania ulgi najczęściej ograniczał wymóg nabycia technologii w postaci WNIP – zwłaszcza w przypadku licencji na korzystanie z know-how produkcyjnego, w których wynagrodzenie płatne jest jako procent od obrotu i nie stanowi wartości początkowej WNIP. W efekcie najczęstsze przypadki odliczeń dotyczyły nabycia kompleksowych licencji na oprogramowanie ERP i kapitalizowanych nakładów na ich wdrożenie.
Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm
Jak skorzystać z ulgi na nowe technologie
Zaletą ulgi jest prostota jej zastosowania. Odliczenie następuje w zeznaniu rocznym (bądź w latach kolejnych, jeśli kwota odliczenia przekracza kwotę dochodu za rok), przy czym jedynym wymogiem formalnym jest uzyskanie potwierdzenia statusu nowej technologii w postaci opinii niezależnej jednostki naukowej.
Jeszcze możliwa korekta zeznania za lata poprzednie
Warto jednak zauważyć, iż odliczenia można dokonać w formie korekty zeznania rocznego – to rozwiązanie np. dla tych podatników, którzy dopiero niedawno uzyskali potwierdzenie statusu nowej technologii nabytych w przeszłości w okresie nieobjętym przedawnieniem.
A co od 2016 roku?
Od 2016 r. w miejsce ulgi na nabycie nowej technologii pojawia się odliczenie wydatków poniesionych w celu wytworzenia nowych technologii, czyli kosztów działalności badawczo-rozwojowej (bez uwarunkowań, iż działania takie mają zakończyć się sukcesem w postaci wytworzenia nowej technologii).
Odliczenie następuje w podobnej formie, poprzez wykazanie kwoty wydatków kwalifikowanych w zeznaniu rocznym. W szczególności wydatkiem kwalifikowanym są koszty płac pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo rozwojowej (w wysokości 30% takich kosztów), a także m.in. koszty materiałów i surowców, ekspertyz, usług doradczych, dzierżawy aparatury i amortyzacji środków trwałych wykorzystywanych (wyłącznie) na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej (do 20% w przypadku MŚP i 10% w przypadku pozostałych przedsiębiorców).
Ustawa podatkowa została wzbogacona o definicję działalności badawczo-rozwojowej (zaczerpniętą z ustawy o zasadach finansowania nauki), obejmującą zarówno:
- badania (w tym badania stosowane, zorientowane na zastosowanie w praktyce i badania przemysłowe, mające na celu opracowywanie nowych/znaczące ulepszanie istniejących) produktów, procesów i usług), jak i
- prace rozwojowe obejmujące nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług (z wyłączeniem prac dotyczących rutynowych/okresowych zmian produktów/procesów).
W warunkach wysokiej konkurencyjności współczesnej gospodarki, prace badawczo-rozwojowe są niezbędnym elementem długoterminowego funkcjonowania przedsiębiorstw – można się zatem spodziewać, że nowa forma ulgi pozwoli z niej skorzystać znacznie szerszemu gronu podatników.
Jednocześnie jednak, wartość kosztów polegających odliczeniu jest stosunkowo ograniczona (do 30% kosztów płac pracowników i 20% lub 10% pozostałych kosztów kwalifikowanych)– tym bardziej istotna będzie zatem odpowiednia identyfikacja pełnej bazy kosztów kwalifikowanych. Może to wymagać nowego spojrzenia na systematykę ujmowania kosztów badań i rozwoju w przedsiębiorstwach. O ile nawet taki proces może się wiązać wstępnie z dodatkowym nakładem prac, to warto pamiętać, iż dotyczyć one będą dłuższego okresu, w którym można będzie korzystać z ulgi.
Planowane zmiany
Z najnowszych prac legislacyjnych wynika też, iż począwszy od 2017 r. planowane są zmiany do obecnych przepisów dotyczących ulgi, np. przewiduje się zwiększenie nie tylko katalogu kosztów podlegających odliczeniu, ale też ich wartości (do 50% w przypadku kosztów płac i 30% pozostałych kosztów dla dużych podatników). Sygnalizowane zmiany przewidziane są projektem z dnia 4 marca 2016 r. w/s zmian niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej, który znajduje się obecnie na etapie konsultacji. Ostateczny kształt zmian dotyczących ulgi dopiero poznamy, ale już ich zwiastun zapowiada, iż obecna ulga ma stać się atrakcyjniejsza dla podatników - tym bardziej warto zatem zbadać w każdym przedsiębiorstwie możliwość skorzystania z ulgi na obecnych zasadach.
Zobacz także:
Webcast: CFC - Zagraniczne spółki kontrolowane - Pierwszy rok raportowania i opodatkowania w Polsce dochodów CFC.
Kontakt:
Robert Nowak
Dyrektor w dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte
Biuro w Warszawie
rnowak@deloittece.com
Magdalena Szmulewska-Wich
Dyrektor w dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte
Biuro w Poznaniu
mszmulewskawich@deloittece.com
Michał Turczyk
Dyrektor w Zespole R&D and Government Incentives Deloitte
Biuro w Krakowie
mturczyk@deloittece.com
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat