REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zeznanie CIT za 2015 rok – ostatnie odliczenie ulgi na nowe technologie

Deloitte
Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe, podatkowe i prawne
Zeznanie CIT za 2015 rok – ostatnie odliczenie ulgi na nowe technologie
Zeznanie CIT za 2015 rok – ostatnie odliczenie ulgi na nowe technologie

REKLAMA

REKLAMA

Za rok 2015 można po raz ostatni rozliczyć nabycie nowych technologii na dotychczasowych zasadach. Jedynie podatnicy z rokiem podatkowym kończącym się po 1 stycznia 2016 r. będą mogli skorzystać z odliczenia trochę dłużej - do końca takiego roku podatkowego.

Ulga na nowe technologie - kto może skorzystać?

To szansa dla podatników, którzy w 2015 r. wprowadzili do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych (WNIP) nową technologię, o której mówiły przepisy podatkowe obowiązujące do końca 2015 r.

Autopromocja

Nową technologią jest wiedza technologiczna, która umożliwia wytwarzanie nowych lub udoskonalenie wyrobów lub usług i nie jest stosowana na świecie przez okres dłuższy niż ostatnie 5 lat. Nabycie obejmuje nie tylko całkowite przeniesienie własności (z wyłączeniem aportu), ale także uzyskanie licencji na korzystanie z praw.

Co można zyskać ?

Odliczeniu od dochodu podlega do 50% wydatków poniesionych na nabycie nowych technologii stanowiących WNIP, co daje oszczędność rzędu 9,5% wydatków na nabycie nowej technologii. Ustawa wprowadza też wymóg faktycznego poniesienia wydatku w określonym czasie w stosunku do daty wprowadzenia WNIP do ewidencji. W praktyce możliwość zastosowania ulgi najczęściej ograniczał wymóg nabycia technologii w postaci WNIP – zwłaszcza w przypadku licencji na korzystanie z know-how produkcyjnego, w których wynagrodzenie płatne jest jako procent od obrotu i nie stanowi wartości początkowej WNIP. W efekcie najczęstsze przypadki odliczeń dotyczyły nabycia kompleksowych licencji na oprogramowanie ERP i kapitalizowanych nakładów na ich wdrożenie.

Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm

Jak skorzystać z ulgi na nowe technologie

Zaletą ulgi jest prostota jej zastosowania. Odliczenie następuje w zeznaniu rocznym (bądź w latach kolejnych, jeśli kwota odliczenia przekracza kwotę dochodu za rok), przy czym jedynym wymogiem formalnym jest uzyskanie potwierdzenia statusu nowej technologii w postaci opinii niezależnej jednostki naukowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeszcze możliwa korekta zeznania za lata poprzednie

Warto jednak zauważyć, iż odliczenia można dokonać w formie korekty zeznania rocznego – to rozwiązanie np. dla tych podatników, którzy dopiero niedawno uzyskali potwierdzenie statusu nowej technologii nabytych w przeszłości w okresie nieobjętym przedawnieniem.

A co od 2016 roku?

Od 2016 r. w miejsce ulgi na nabycie nowej technologii pojawia się odliczenie wydatków poniesionych w celu wytworzenia nowych technologii, czyli kosztów działalności badawczo-rozwojowej (bez uwarunkowań, iż działania takie mają zakończyć się sukcesem w postaci wytworzenia nowej technologii).  

Odliczenie następuje w podobnej formie, poprzez wykazanie kwoty wydatków kwalifikowanych w zeznaniu rocznym. W szczególności wydatkiem kwalifikowanym są koszty płac pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo rozwojowej (w wysokości 30% takich kosztów), a także m.in. koszty materiałów i surowców, ekspertyz, usług doradczych, dzierżawy aparatury i amortyzacji środków trwałych wykorzystywanych (wyłącznie) na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej (do 20% w przypadku MŚP i 10% w przypadku pozostałych przedsiębiorców).

Ustawa podatkowa została wzbogacona o definicję działalności badawczo-rozwojowej (zaczerpniętą z ustawy o zasadach finansowania nauki), obejmującą zarówno:

  • badania (w tym badania stosowane, zorientowane na zastosowanie w praktyce i badania przemysłowe, mające na celu opracowywanie nowych/znaczące ulepszanie istniejących) produktów, procesów i usług), jak i
  • prace rozwojowe obejmujące nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług (z wyłączeniem prac dotyczących rutynowych/okresowych zmian produktów/procesów).

W warunkach wysokiej konkurencyjności współczesnej gospodarki, prace badawczo-rozwojowe są niezbędnym elementem długoterminowego funkcjonowania przedsiębiorstw – można się zatem spodziewać, że nowa forma ulgi pozwoli z niej skorzystać znacznie szerszemu gronu podatników. 

Jednocześnie jednak, wartość kosztów polegających odliczeniu jest stosunkowo ograniczona (do 30% kosztów płac pracowników i 20% lub 10% pozostałych kosztów kwalifikowanych)– tym bardziej istotna będzie zatem odpowiednia identyfikacja pełnej bazy kosztów kwalifikowanych. Może to wymagać nowego spojrzenia na systematykę ujmowania kosztów badań i rozwoju w przedsiębiorstwach. O ile nawet taki proces może się wiązać wstępnie z dodatkowym nakładem prac, to warto pamiętać, iż dotyczyć one będą dłuższego okresu, w którym można będzie korzystać z ulgi. 

Planowane zmiany

Z najnowszych prac legislacyjnych wynika też, iż począwszy od 2017 r. planowane są zmiany do obecnych przepisów dotyczących ulgi, np. przewiduje się zwiększenie nie tylko katalogu kosztów podlegających odliczeniu, ale też ich wartości (do 50% w przypadku kosztów płac i 30% pozostałych kosztów dla dużych podatników).  Sygnalizowane zmiany przewidziane są projektem z dnia 4 marca 2016 r. w/s zmian niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej, który znajduje się obecnie na etapie konsultacji.  Ostateczny kształt zmian dotyczących ulgi dopiero poznamy, ale już  ich zwiastun zapowiada, iż obecna ulga ma stać się atrakcyjniejsza dla podatników -  tym bardziej warto zatem zbadać w każdym przedsiębiorstwie możliwość skorzystania z ulgi na obecnych zasadach. 

Zobacz także:
Webcast: CFC - Zagraniczne spółki kontrolowane - Pierwszy rok raportowania i opodatkowania w Polsce dochodów CFC.

Kontakt:

Robert Nowak
Dyrektor w dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte
Biuro w Warszawie
rnowak@deloittece.com


Magdalena Szmulewska-Wich
Dyrektor w dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte
Biuro w Poznaniu
mszmulewskawich@deloittece.com

Michał Turczyk
Dyrektor w Zespole R&D and Government Incentives Deloitte
Biuro w Krakowie
mturczyk@deloittece.com

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku?

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

REKLAMA