REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przejęcie pożyczki - skutki w CIT

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Przejęcie pożyczki - skutki w CIT
Przejęcie pożyczki - skutki w CIT
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przejęcia pożyczki, której kwotę spółka otrzyma i przeznaczy na funkcjonowanie swojej działalności nie należy kwalifikować podatkowo jako przejęcia długu, które nie ma związku z przychodami w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). Okoliczność, że część środków z pożyczki przeznaczona zostanie na zapłatę zobowiązań podatkowych nie może stanowić argumentu, który by co do istoty i co do zasady wykluczał odsetki od takiej pożyczki z kosztów podatkowych.

Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 8 marca 2016 r. (sygn. II FSK 3914/13).

Autopromocja

Sprawa dotyczyła spółki należącej do grupy kapitałowej. Spółka dominująca utworzyła specjalny podmiot z siedzibą w Holandii, którego zadaniem jest pozyskiwanie finansowania dla tej spółki, a przez to faktycznie dla całej grupy spółek przez nią kontrolowanych. Podmiot ten pozyskuje środki na rynku poprzez emisję dłużnych papierów wartościowych, a pozyskane tak środki są bezzwłocznie pożyczane spółce dominującej lub innym spółkom z grupy. Spółki zależne mogą uzyskać środki finansowe poprzez przejęcie od spółki dominującej zobowiązań (długu) z tytułu umowy pożyczki zawartej podmiotem holenderskim, w zamian za środki tej pożyczki oraz rozliczenie rekompensaty (w celu dostosowania warunków przejęcia długu do warunków panujących na rynkach finansowych)  i narosłych do dnia przejęcia pożyczki odsetek.

Na tym tle spółka powzięła wątpliwość, co do rozliczenia powyższego mechanizmu finansowania dla celów podatkowych, w szczególności  rozpoznania przychodów i kosztów, w tym odsetek i różnic kursowych i zwróciła się z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej.

W wydanej interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej stwierdził, że kwota otrzymana w związku z przejęciem długu od spółki dominującej (która ostatecznie będzie podlegać zwrotowi z odsetkami na rzecz podmiotu holenderskiego) nie stanowi trwałego i definitywnego powiększenia majątku spółki, a tym samym nie stanowi przychodu podatkowego. Niemniej jednak w ocenie organu podatkowego spółka nie zaciąga samodzielnej pożyczki. Ponadto organ zaznaczył, że w związku z tym płacone przez spółkę odsetki od przejętej pożyczki nie będą stanowiły kosztu uzyskania przychodu. Przejęcia długu nie można bowiem utożsamiać i na zasadzie analogii, stosować do niego przepisów odnoszących się do skutków podatkowych zawarcia umowy pożyczki. Co więcej, zdaniem organu środki z przejętej pożyczki będą przeznaczone m.in. na spłatę jej zobowiązań publicznoprawnych, np. podatków, a w takim przypadku odsetki nie będą mieć związku z osiąganiem przychodów lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów.

Sprawa trafiła do WSA w Warszawie, który uchylił zaskarżoną interpretację. W uzasadnieniu wskazał, że wstąpienie spółki w miejsce dotychczasowego pożyczkobiorcy w swoich skutkach będzie tożsame z zaciągnięciem pożyczki. Sąd podkreślił, że spółka nie tylko przejęła dług, ale i otrzymała od dotychczasowego pożyczkobiorcy kapitał, który, będzie wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Organ podatkowy wniósł skargę kasacyjną, jednak NSA jej nie uwzględnił, przychylając się do stanowiska sądu I instancji.

W ustnym uzasadnieniu wskazał, że przedmiotowa sprawa dotyczy finansowania działalności (a nie przejęcia długu) i nieodłącznym elementem pozyskania ww. środków, tj. obowiązkiem zapłaty odsetek od pożyczki. Odsetki te powinny stanowić dla spółki koszt podatkowy. Odnosząc się do argumentu organu podatkowego dotyczącego wykorzystania środków z przejętej pożyczki na spłatę zobowiązań podatkowych, NSA uznał, kwestia ta nie wyklucza zaliczenia odsetek z kosztów podatkowych. W ocenie sądu, z przepisów ustawy o CIT nie wynika na jaki cel podatnik powinien przeznaczyć pożyczkę, aby odsetki od tej pożyczki rozliczyć w kosztach podatkowych.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

PIT 2024. Koszty uzyskania przychodów (pracownicze), zwykłe, podwyższone, autorskie - kwoty, limity, oświadczenia, praca zdalna

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2024 roku? Jakie są koszty zwykłe, a jakie podwyższone? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie daje prawa (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Czy Polska powinna przyjąć euro? Znamienny sondaż. Stanowcze słowa ministra finansów

W opinii 49 proc. badanych Polska w ogóle nie powinna przyjmować euro. Tak wynika z sondażu CBOS dla Polskiej Agencji Prasowej przeprowadzonego w dniach 20 do 23 maja 2024 roku. Według 13 proc. ankietowanych Polska powinna przyjąć euro w ciągu kolejnych 3 lat, w ocenie 22 proc. - w ciągu kolejnych 10 lat, a według 10 proc. - jeszcze później.

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej w 2024 roku. Do kiedy wniosek? Niedopłata już z odsetkami

ZUS informuje, że 3 czerwca 2024 r. upływa termin, w którym można złożyć wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za 2023 r. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku w określonym  czasie, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca tego roku.

Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

REKLAMA