reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Przychody i dochód > Rozliczenie działalności w SSE - sprzedaż odpadów poprodukcyjnych

Rozliczenie działalności w SSE - sprzedaż odpadów poprodukcyjnych

W trakcie produkcji na masową skalę oprócz produktu końcowego przedsiębiorstwa wytwarzają również odpady. Wiele z nich nadaje się do ponownego wykorzystania w innych procesach produkcyjnych, dlatego przedsiębiorcy często decydują się na nawiązanie kontaktów handlowych z podmiotami zainteresowanymi zakupem takich odpadów. Wskutek takiego działania przedsiębiorcy udaje się częściowo odzyskać środki finansowe przeznaczone na produkcję, ale z punktu widzenia podatkowego przy sprzedaży odpadów poprodukcyjnych po stronie przedsiębiorcy powstaje przychód.

Zasadą jest, że na mocy zezwolenia strefowego przedsiębiorca może być zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych (jeżeli prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą) bądź podatku dochodowego od osób prawnych (jeżeli przedsiębiorca jest spółką kapitałową) w odniesieniu do przychodu z działalności wskazanej w  zezwoleniu strefowym.

Sprzedaż odpadów poprodukcyjnych - element działalności na podstawie zezwolenia strefowego

Sprzedaż odpadów poprodukcyjnych, mimo że stanowi jak gdyby „skutek uboczny” produkcji prowadzonej na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej na podstawie zezwolenia strefowego, nie może zostać zwolniona z podatku dochodowego, o ile nie została wskazana jako działalność przedsiębiorcy w zezwoleniu strefowym.

Organy podatkowe w wielu interpretacjach podkreślały, że mimo iż produkcja odpadów jest nierozerwalnie związana z produkcją strefową i jest jej wynikiem, przychód ze sprzedaży odpadów nie będzie zwolniony z podatku dochodowego o ile zezwolenie strefowe nie obejmuje tego rodzaju działalności.

Z tego względu przedsiębiorcy, którzy rozważają sprzedaż odpadów poprodukcyjnych innym podmiotom w trakcie swojej działalności w strefie, już na etapie składania wniosku o udzielenie zezwolenia powinni uwzględnić kody PKWiU przypisane do sprzedaży odpadów zarówno w ofercie składanej danej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, jak i w dokumentach towarzyszących, czyli w biznesplanie i ankiecie inwestora.

Druki PIT i broszury informacyjne MF

W  tych Specjalnych Strefach Ekonomicznych, w których wymagane jest złożenie Wstępnego Zgłoszenia Inwestora, zamiar prowadzenia działalności polegającej na sprzedaży odpadów powinien zostać zasygnalizowany Strefie już na tym etapie. Działalność związana z odpadami została ujęta w  dziale 38 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z  2008 roku, jakkolwiek należy zaznaczyć, iż nie każda klasa PKWiU dotycząca odpadów będzie mogła zostać objęta zezwoleniem na działalność w strefie.

Anna Smagowicz-Tokarz, Associate Partner  w Rödl & Partner, adwokat

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Rabczewski

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama