Umorzenie udziałów w spółce z o.o. bez wynagrodzenia – skutki w CIT
REKLAMA
REKLAMA
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 9 grudnia 2016r., 2461-IBPB-1-3.4510.849.2016.2.APO.
REKLAMA
Sprawa dotyczyła podatnika, który zamierza zawiązać wraz z innymi podmiotami spółkę z o.o. Po założeniu spółki oraz wniesieniu wkładów przez wszystkich wspólników nastąpi dobrowolne umorzenie udziałów jednego ze wspólników w spółce (tzn. zbycie udziałów posiadanych przez jednego ze wspólników na rzecz spółki w celu ich umorzenia) - przy czym umorzenie to nastąpi bez wynagrodzenia.
Na tym tle podatnik zapytał organ podatkowy, czy umorzenie udziałów jednego ze wspólników w spółce, które zostanie dokonane bez wynagrodzenia, będzie rodziło jakiekolwiek konsekwencje podatkowe po stronie spółki w podatku CIT, w szczególności, czy spowoduje powstanie przychodu po stronie spółki.
Zdaniem podatnika, umorzenie udziałów jednego ze wspólników nie będzie rodziło po stronie spółki żadnych konsekwencji w podatku CIT. Podatnik wskazał, że w wyniku umorzenia udziałów własnych bez wypłaty wynagrodzenia wspólnika, spółka nie otrzymuje żadnego przysporzenia, nie wiąże się z nim napływ środków finansowych z zewnątrz - nie osiąga korzyści skutkujących powstaniem u niej przychodu, bowiem w sensie ekonomicznym niczego nie uzyska. Jednocześnie, umorzenie udziałów nie może być traktowane na gruncie prawa podatkowego jako umorzenie zobowiązań spółki.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
Organ uznał to stanowisko za prawidłowe. W uzasadnieniu wskazał, że warunkiem koniecznym dla osiągnięcia przychodu jest , zgodnie z przepisami ustawy o CIT, uzyskanie definitywnego przysporzenia majątkowego. Transakcja nabycia udziałów bez wynagrodzenia w celu ich umorzenia, przeprowadzona stosownie do uregulowań Kodeksu spółek handlowych, nie skutkuje dla podmiotu dokonującego takiego nabycia przyrostem aktywów (zmniejszeniem zobowiązań), tym samym należy stwierdzić, że operacja ta nie wiąże się z obowiązkiem rozpoznania przez podatnika przychodu podatkowego.
Patrycja Łukasiewicz
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat