reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Koszty > Wydatki na przygotowanie wniosku o dotację ze środków unijnych - moment zaliczenia do kosztów podatkowych

Wydatki na przygotowanie wniosku o dotację ze środków unijnych - moment zaliczenia do kosztów podatkowych

Koszt poniesiony w celu uzyskania dofinansowania z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” związany z przygotowaniem wniosku o dofinansowanie stanowi dla spółki koszty uzyskania przychodów. Jako koszt pośredni podlega on potrąceniu w dacie poniesienia, a więc w dniu, na który ujęto taki koszt w księgach rachunkowych na podstawie odpowiedniego dowodu księgowego zgodnie z art. 15 ust. 4d i 4e ustawy o CIT, z wyjątkiem sytuacji, gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Tak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 12 września 2011 r. (IPTPB3/423-183/11-2/PM).

Sprawa dotyczyła spółki, której jedynym udziałowcem była gmina. Spółka ta została powołana do świadczenia usług użyteczności publicznej w zakresie gospodarki odpadami.

Ubiegała się ona o dotację na sfinansowanie swojej inwestycji ze środków unijnych z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na lata 2007-2013. Sporządzenie wniosku spółka zleciła firmie zewnętrznej.

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Wydatek poniesiony na opracowanie wniosku aplikacyjnego nie stanowił przy tym kosztu kwalifikowanego projektu, co oznacza, że nie mógł zostać sfinansowany z dotacji.

Koszt pośredni jest rozliczany w dacie poniesienia

W związku z powyższym, spółka wystąpiła do organu podatkowego z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, w którym zapytała, czy koszt opracowania przedmiotowego wniosku, stanowi podatkowy koszt uzyskania przychodów w okresie, w którym został poniesiony?

W ocenie spółki – tak. Wskazała ona na, że w stanie faktycznym, będącym przedmiotem wniosku o interpretację, nie znajdzie zastosowania  art. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy o CIT, zgodnie z którym nie stanowią kosztów uzyskania przychodów wydatki i koszty bezpośrednio sfinansowane z dochodów (przychodów) wolnych od podatku.

Polecamy: serwis Koszty

Koszt opracowania wniosku o dofinansowanie został bowiem poniesiony przez spółkę i nie zostanie pokryty z dotacji. Spółka wyjaśniła również, że koszt opracowania wniosku stanowi koszt uzyskania przychodów, nawet w sytuacji nie otrzymania przez nią dotacji ze środków unijnych na realizowane zadania inwestycyjne.

Organ uznał stanowisko prezentowane przez spółkę za prawidłowe.

Podzielił pogląd, że wydatek sfinansowany ze środków własnych spółki, który ma związek z opracowaniem wniosku, do tego jest nieobjęty dofinansowaniem, nie będzie wykluczony z kosztów podatkowych na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy o CIT.

Organ wskazał też, że wydatek ten będzie mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów spółki, o ile spełnione zostaną ogólne przesłanki określone w art. 15 ust. 1 ustawy.

W ocenie organu wydatek związany z przygotowaniem wniosku przez firmę consultingową nie wiąże się bezpośrednio z uzyskiwanymi przychodami, niemniej jednak, należy zauważyć, że związany jest z funkcjonowaniem spółki i jako taki stanowi pośrednie koszty uzyskania przychodów, bez względu na ostateczne efekty starań o przyznanie dotacji.

Tym samym podlega on potrąceniu w dacie poniesienia, a więc w dniu, na który ujęto taki koszt w księgach rachunkowych na podstawie odpowiedniego dowodu księgowego zgodnie z art. 15 ust. 4d i 4e ustawy o CIT, z wyjątkiem sytuacji, gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Łukasz Burakowski jest konsultantem w Zespole Zarządzania Wiedzą działu prawno-podatkowego PwC.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Beata Naróg

Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama