REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć w CIT prowizje od wynajmu nieruchomości firmowych

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Jak rozliczyć w CIT prowizje od wynajmu nieruchomości firmowych
Jak rozliczyć w CIT prowizje od wynajmu nieruchomości firmowych
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Spółka z o.o. jest właścicielem magazynu. Zleca firmie zewnętrznej znalezienie najemcy. Jak rozliczyć w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, fakt wypłaty prowizji przez spółkę z o.o. dla firmy zewnętrznej?

Kwalifikacja podatkowa prowizji wypłaconej podmiotowi, który znalazł najemcę dla nieruchomości należącej do osoby prawnej, dotyczy najczęściej problemu rozróżnienia kosztu bezpośredniego albo pośredniego.

Autopromocja

Pojawia się także problem, w którym momencie np. spółka akcyjna albo z o.o. jest uprawniona do zaliczenia wypłaconej prowizji do kosztów uzyskania przychodów.

Prowizja wypłacona z tytułu doprowadzenia do zawarcia umowy najmu jest rodzajem wynagrodzenia za usługę pośrednictwa (z reguły ustalona procentowo w stosunku do wartości ustalonego czynszu).

Polecamy: Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?

Ten rodzaj wydatku ma pośredni związek z przychodami uzyskiwanymi przez spółkę akcyjną albo spółkę z o.o. Przepis art.15 ust. 4 ustawy o CIT stanowi, że koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym zostały osiągnięte.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepis ten nie będzie więc miał zastosowania do prowizji wypłaconej pośrednikowi, który doprowadził do zawarcia umowy najmu.

Dla rozpoznania momentu poniesienia tego typu kosztu, zastosowanie ma art. 15 ust. 4d ustawy o CIT. Na tej postawie koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia.

Jednocześnie nie stosuje się w tym przypadku zasady z art. 15 ust. 4d ustawy o CIT stanowiącej, że jeżeli koszty pośrednie dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, to w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Niestosowanie tej zasady wynika z tego, że kosztów prowizji za skorzystanie z usług pośrednika nie można powiązać z konkretnym okresem, którego dotyczą.

Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów (art. 15 ust. 4e ustawy o CIT).

Interpretację podatkową dotyczącą tego typu wydatku wydał 24 sierpnia 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. akt IPPB3/423-405/10-2/JG).

Organ podatkowy odniósł się w niej także do relacji między ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych a ustawą o rachunkowości. Organ podatkowy stwierdził, że koszty prowizji dla agencji pośredniczącej w zawieraniu umów najmu, stanowią dla właściciela nieruchomości, który zleca usługę pośrednictwa agentowi, koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia, rozumianej jako moment ujęcia kosztu w księgach rachunkowych, tzn. w momencie wykazania tych kosztów w rachunku zysków strat (na podstawie art. 15 ust. 4d zdanie pierwsze updop w zw. z art. 15 ust. 4e ustawy o CIT).

Interpretacja ta została wydana dla spółki, będącej właścicielem centrum handlowego. Działalność prowadzona przez spółkę polega na wynajmie powierzchni handlowej najemcom. Umowy najmu zawierane są przeważnie na 3 - 5 lat.

Kalkulator odsetek podatkowych

Pozyskanie najemców spółka zleciła firmie zewnętrznej (agentowi), która wyszukuje potencjalnych najemców, negocjuje z nimi warunki wynajmu i doprowadza do zawarcia umowy.

Autopromocja

Agentowi należy się wynagrodzenie za doprowadzenie do zawarcia nowej umowy najmu, jak również za przedłużenie umów już zawartych. Wynagrodzenie to wynosi: 13% średniorocznego czynszu za cały okres najmu w odniesieniu do wynajmu powierzchni w centrum handlowym; 12% czynszu za cały okres najmu, nie mniej niż 2000 EUR w odniesieniu do stoisk (np. kiosków) zlokalizowanych na obszarze centrum handlowego; 9% średniorocznego czynszu za przedłużenie umowy najmu plus 7% bonus liczony od różnicy pomiędzy zabudżetowanym czynszem średniorocznym a czynszem rzeczywiście osiągniętym.

Wynagrodzenie agenta nie jest zależne od faktycznego czasu trwania najmu. Co więcej, w niektórych wypadkach należy się ono agentowi również po rozwiązaniu umowy agencyjnej.

Spółka przed uzyskaniem interpretacji przepisów podatkowych prowizje wypłacane agentowi w zamian za zawarcie umowy najmu ujmowała jako bezpośredni koszt uzyskania przychodu (w dacie poniesienia), zarówno dla celów rachunkowych jak i księgowych.

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Minister Finansów podpisze rozporządzenie w sprawie 0 proc. VAT na żywność w I kwartale 2024 r. - poinformował dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że odpowiedzialny rząd PiS pracuje od pierwszego do ostatniego dnia swojej misji.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  REKLAMA