reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Koszty > Ulga na badania i rozwój - świadczenia na rzecz pracowników

Ulga na badania i rozwój - świadczenia na rzecz pracowników

Ulga na działalność badawczo-rozwojową jest nową konstrukcją prawną, która obowiązuje od 1 stycznia 2016 r. W jej ramach podatnik podatku dochodowego od osób prawnych, prowadzący działalność badawczo-rozwojową może od podstawy opodatkowania CIT odliczyć maksymalnie 30 proc. świadczeń wypłacanych na rzecz pracowników.

Działalność badawczo-rozwojowa

Działalność o charakterze badawczo-rozwojowym definiowana jest jako twórcza działalność obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy, w tym wiedzy o człowieku, kulturze i społeczeństwie, oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Badania naukowe są takim procesem, który bez nastawienia na zastosowanie komercyjne skutkować ma zdobyciem nowej wiedzy lub też umiejętności czy to w dziedzinie poznania zjawisk lub faktów, czy też wprowadzania ulepszeń istniejących już produktów, procesów i usług. Prace rozwojowe mają na celu wykorzystywanie zdobytej już wiedzy prowadzące do tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług.

Podstawa uzyskania ulgi

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych odlicza się koszty uzyskania przychodów poniesione przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową, czyli tak zwane koszty kwalifikowane.

Kosztami kwalifikowanymi są między innymi przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, czyli wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartości pieniężne świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Oznacza to, iż prowadzący działalność badawczo-rozwojową, może w ramach ulgi na prace badawczo-rozwojowe od podstawy opodatkowania CIT odliczyć świadczenia wypłacane na rzecz pracowników, które dla tych pracowników stanowią przychody ze stosunku pracy, jak również składki na ubezpieczenia społeczne płacone od tych przychodów, w części finansowanej przez pracodawcę. Wymiar tej ulgi wynosić może maksymalnie 30 proc. wszystkich świadczeń wypłacanych na rzecz pracowników.

Pracownicy zatrudnieni w celu realizacji działalności

Ulga ta nie przysługuje z tytułu świadczeń na każdego pracownika zatrudnionego w ramach funkcjonującej działalności badawczo-rozwojowej. Ustawodawca stawia następujące trzy warunki:

- koszty te muszą stanowić koszty uzyskania przychodów dla pracodawcy,

- koszty muszą dotyczyć pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej, oraz

- koszty te muszą stanowić należności z tytułów stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy

Polecamy: Podatki 2017 - PIT, CIT, ryczałt 2017 (książka)

Co prawda przepisy ustawy nie precyzują i nie wprowadzają ograniczeń w zakresie dotyczącym tego, z czego powinno wynikać zatrudnienie konkretnego pracownika w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej, jednakże przyjmuje się, podstawą do uznania danego pracownika jako zatrudnionego w celu działalności badawczo-rozwojowej jest dokładne określenie w zapisach umowy bądź jej załącznikach obowiązków, które pełnić będzie przyszły pracownik.

W związku z powyższym na gruncie ustawy za pracownika zatrudnionego w celu działalności badawczo-rozwojowej uważa się pracownika, w zakresie obowiązków którego, w myśl zawartej umowy o pracę wytycznych wewnętrznych lub innych dokumentów, pozostaje uczestnictwo w prowadzonych pracach badawczo-rozwojowych.

Zobacz: Ulga podatkowa na badania i rozwój (B+R)

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama