REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praktyczne aspekty korzystania z ulgi podatkowej na badania i rozwój

Praktyczne aspekty korzystania z ulgi podatkowej na badania i rozwój /shutterstock.com
Praktyczne aspekty korzystania z ulgi podatkowej na badania i rozwój /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Ulga podatkowa na badania i rozwój (tzw. ulga B+R) funkcjonuje od początku 2016 r. Jednak niespełna połowa przedsiębiorstw wie, że taka zachęta podatkowa jest dostępna, a tylko niewielka część deklaruje, że skorzysta z tej ulgi.

Dlaczego tak się dzieje?

Sytuacja ta jest spowodowana najprawdopodobniej niskim poziomem wiedzy w zakresie korzyści, jakie płyną z zastosowania takiej ulgi B+R oraz braku identyfikowania działalności badawczo-rozwojowej w przedsiębiorstwach. Wielu przedstawicieli firm nie zdaje sobie sprawy z faktu, iż prowadzone działania związane z rozwojem i ulepszeniem dotychczasowych produktów lub usług oraz tworzeniem nowych produktów stanowią działalność badawczo-rozwojową.

Autopromocja

Co to jest ulga B+R?

Ulga podatkowa na działania B+R to mechanizm wspierania innowacyjności dostępny dla przedsiębiorstw w Polsce od początku 2016 r. Rozwiązanie to pozwala na odliczenie od podstawy opodatkowania części wydatków poniesionych na działalność badawczo-rozwojową, zwanych kosztami kwalifikowanymi. Odliczenie to jest niezależne od uprzedniego zaliczenia wydatków na działalność B+R do kosztów podatkowych. Pozytywnym aspektem wprowadzonej ulgi jest fakt, że można ją zastosować bez względu na poziom innowacyjności czy rezultat podjętych prac badawczo-rozwojowych.

KOSZTY KWALIFIKOWALNE:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • płace i składki pracowników;
  • nabycie materiałów i surowców;
  • ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, a także nabycie wyników badań naukowych;
  • odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej;
  • odpisy amortyzacyjne od ŚT oraz WNiP.

Źródło: Opracowanie własne Zespołu Accreo

Za koszty kwalifikowane uznać będzie można 30% należności z tytułu wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej. W przypadku pozostałych kosztów kwalifikowalnych przedsiębiorstwa ze statusem MŚP mogą dokonać odpisu w wysokości 20%, a w przypadku pozostałych podatników 10 % kosztów kwalifikowanych.

Polecamy: Komplet żółtych książek – Podatki 2017

Należy pamiętać o dwóch wyłączeniach dla stosowania ulgi za rok 2016:

  • koszty podlegają odliczeniu, jeśli nie zostały zwrócone w jakiejkolwiek innej formie (np. objęte dotacją);
  • przedsiębiorstwo korzystające z ulgi nie prowadzi działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Zobacz także: Moja firma


ZMIANY W 2017 ROKU!

Od 1 stycznia 2017 r. wprowadzone zostały dodatkowe korzyści związane z ulgą m.in. w postaci rozszerzenia katalogu wydatków kwalifikowanych oraz zwiększenia limitu odliczeń.

Poniższa tabela prezentuje poziomy odliczeń:

Źródło: Opracowanie własne Zespołu Accreo

Dodatkowo nastąpiło wydłużenie terminu na dokonanie odliczenia kosztów kwalifikowanych z 3 do 6 lat.

Na uwagę zasługuje fakt, iż wykazana przez podatnika w zeznaniu rocznym wartość ulgi wliczana będzie do puli środków stanowiących pomoc de minimis udzielaną w zakresie i na zasadach określonych w Rozporządzeniu 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r.

Rozporządzenie to wprowadziło m.in. definicję pojęcia pojedynczego przedsiębiorstwa do którego zastosowanie ma limit 200 tys. EUR pomocy de minimis. Oznacza to, iż w przypadku podmiotów powiązanych istnieje jeden limit pomocy de minimis w okresie trzech lat podatkowych.

Początek 2017 roku to dobry moment na zapoznanie się z mechanizmem działania oraz korzyściami płynącymi z wykorzystania ulgi B+R.

Autor: Karolina Superson, Starszy Konsultant w Zespole doradztwa podatkowego Accreo

Autopromocja
Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku?

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

REKLAMA