Praktyczne aspekty korzystania z ulgi podatkowej na badania i rozwój
REKLAMA
REKLAMA
Dlaczego tak się dzieje?
Sytuacja ta jest spowodowana najprawdopodobniej niskim poziomem wiedzy w zakresie korzyści, jakie płyną z zastosowania takiej ulgi B+R oraz braku identyfikowania działalności badawczo-rozwojowej w przedsiębiorstwach. Wielu przedstawicieli firm nie zdaje sobie sprawy z faktu, iż prowadzone działania związane z rozwojem i ulepszeniem dotychczasowych produktów lub usług oraz tworzeniem nowych produktów stanowią działalność badawczo-rozwojową.
REKLAMA
Co to jest ulga B+R?
Ulga podatkowa na działania B+R to mechanizm wspierania innowacyjności dostępny dla przedsiębiorstw w Polsce od początku 2016 r. Rozwiązanie to pozwala na odliczenie od podstawy opodatkowania części wydatków poniesionych na działalność badawczo-rozwojową, zwanych kosztami kwalifikowanymi. Odliczenie to jest niezależne od uprzedniego zaliczenia wydatków na działalność B+R do kosztów podatkowych. Pozytywnym aspektem wprowadzonej ulgi jest fakt, że można ją zastosować bez względu na poziom innowacyjności czy rezultat podjętych prac badawczo-rozwojowych.
KOSZTY KWALIFIKOWALNE:
- płace i składki pracowników;
- nabycie materiałów i surowców;
- ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, a także nabycie wyników badań naukowych;
- odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej;
- odpisy amortyzacyjne od ŚT oraz WNiP.
Źródło: Opracowanie własne Zespołu Accreo
Za koszty kwalifikowane uznać będzie można 30% należności z tytułu wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej. W przypadku pozostałych kosztów kwalifikowalnych przedsiębiorstwa ze statusem MŚP mogą dokonać odpisu w wysokości 20%, a w przypadku pozostałych podatników 10 % kosztów kwalifikowanych.
Polecamy: Komplet żółtych książek – Podatki 2017
Należy pamiętać o dwóch wyłączeniach dla stosowania ulgi za rok 2016:
- koszty podlegają odliczeniu, jeśli nie zostały zwrócone w jakiejkolwiek innej formie (np. objęte dotacją);
- przedsiębiorstwo korzystające z ulgi nie prowadzi działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej.
Zobacz także: Moja firma
ZMIANY W 2017 ROKU!
Od 1 stycznia 2017 r. wprowadzone zostały dodatkowe korzyści związane z ulgą m.in. w postaci rozszerzenia katalogu wydatków kwalifikowanych oraz zwiększenia limitu odliczeń.
Poniższa tabela prezentuje poziomy odliczeń:
Źródło: Opracowanie własne Zespołu Accreo
Dodatkowo nastąpiło wydłużenie terminu na dokonanie odliczenia kosztów kwalifikowanych z 3 do 6 lat.
Na uwagę zasługuje fakt, iż wykazana przez podatnika w zeznaniu rocznym wartość ulgi wliczana będzie do puli środków stanowiących pomoc de minimis udzielaną w zakresie i na zasadach określonych w Rozporządzeniu 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r.
Rozporządzenie to wprowadziło m.in. definicję pojęcia pojedynczego przedsiębiorstwa do którego zastosowanie ma limit 200 tys. EUR pomocy de minimis. Oznacza to, iż w przypadku podmiotów powiązanych istnieje jeden limit pomocy de minimis w okresie trzech lat podatkowych.
Początek 2017 roku to dobry moment na zapoznanie się z mechanizmem działania oraz korzyściami płynącymi z wykorzystania ulgi B+R.
Autor: Karolina Superson, Starszy Konsultant w Zespole doradztwa podatkowego Accreo
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat