REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praktyczne aspekty korzystania z ulgi podatkowej na badania i rozwój

Praktyczne aspekty korzystania z ulgi podatkowej na badania i rozwój /shutterstock.com
Praktyczne aspekty korzystania z ulgi podatkowej na badania i rozwój /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Ulga podatkowa na badania i rozwój (tzw. ulga B+R) funkcjonuje od początku 2016 r. Jednak niespełna połowa przedsiębiorstw wie, że taka zachęta podatkowa jest dostępna, a tylko niewielka część deklaruje, że skorzysta z tej ulgi.

Dlaczego tak się dzieje?

Sytuacja ta jest spowodowana najprawdopodobniej niskim poziomem wiedzy w zakresie korzyści, jakie płyną z zastosowania takiej ulgi B+R oraz braku identyfikowania działalności badawczo-rozwojowej w przedsiębiorstwach. Wielu przedstawicieli firm nie zdaje sobie sprawy z faktu, iż prowadzone działania związane z rozwojem i ulepszeniem dotychczasowych produktów lub usług oraz tworzeniem nowych produktów stanowią działalność badawczo-rozwojową.

Autopromocja

Co to jest ulga B+R?

Ulga podatkowa na działania B+R to mechanizm wspierania innowacyjności dostępny dla przedsiębiorstw w Polsce od początku 2016 r. Rozwiązanie to pozwala na odliczenie od podstawy opodatkowania części wydatków poniesionych na działalność badawczo-rozwojową, zwanych kosztami kwalifikowanymi. Odliczenie to jest niezależne od uprzedniego zaliczenia wydatków na działalność B+R do kosztów podatkowych. Pozytywnym aspektem wprowadzonej ulgi jest fakt, że można ją zastosować bez względu na poziom innowacyjności czy rezultat podjętych prac badawczo-rozwojowych.

KOSZTY KWALIFIKOWALNE:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • płace i składki pracowników;
 • nabycie materiałów i surowców;
 • ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, a także nabycie wyników badań naukowych;
 • odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej;
 • odpisy amortyzacyjne od ŚT oraz WNiP.

Źródło: Opracowanie własne Zespołu Accreo

Za koszty kwalifikowane uznać będzie można 30% należności z tytułu wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej. W przypadku pozostałych kosztów kwalifikowalnych przedsiębiorstwa ze statusem MŚP mogą dokonać odpisu w wysokości 20%, a w przypadku pozostałych podatników 10 % kosztów kwalifikowanych.

Polecamy: Komplet żółtych książek – Podatki 2017

Należy pamiętać o dwóch wyłączeniach dla stosowania ulgi za rok 2016:

 • koszty podlegają odliczeniu, jeśli nie zostały zwrócone w jakiejkolwiek innej formie (np. objęte dotacją);
 • przedsiębiorstwo korzystające z ulgi nie prowadzi działalności w Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Zobacz także: Moja firma


ZMIANY W 2017 ROKU!

Od 1 stycznia 2017 r. wprowadzone zostały dodatkowe korzyści związane z ulgą m.in. w postaci rozszerzenia katalogu wydatków kwalifikowanych oraz zwiększenia limitu odliczeń.

Poniższa tabela prezentuje poziomy odliczeń:

Autopromocja

Źródło: Opracowanie własne Zespołu Accreo

Dodatkowo nastąpiło wydłużenie terminu na dokonanie odliczenia kosztów kwalifikowanych z 3 do 6 lat.

Autopromocja

Na uwagę zasługuje fakt, iż wykazana przez podatnika w zeznaniu rocznym wartość ulgi wliczana będzie do puli środków stanowiących pomoc de minimis udzielaną w zakresie i na zasadach określonych w Rozporządzeniu 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r.

Rozporządzenie to wprowadziło m.in. definicję pojęcia pojedynczego przedsiębiorstwa do którego zastosowanie ma limit 200 tys. EUR pomocy de minimis. Oznacza to, iż w przypadku podmiotów powiązanych istnieje jeden limit pomocy de minimis w okresie trzech lat podatkowych.

Początek 2017 roku to dobry moment na zapoznanie się z mechanizmem działania oraz korzyściami płynącymi z wykorzystania ulgi B+R.

Autor: Karolina Superson, Starszy Konsultant w Zespole doradztwa podatkowego Accreo

Autopromocja
Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS obniży podstawę 8000 zł i odbierze świadczenie

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA