REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy utracone wadium może być kosztem uzyskania przychodów?

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Czy utracone wadium może być kosztem uzyskania przychodów?
Czy utracone wadium może być kosztem uzyskania przychodów?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wydatki poniesione na skutek niewłaściwego postępowania podatnika nie mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów. Jeśli zatem uczestnik przetargu uchyla się od zawarcia umowy lub do zawarcia umowy nie dochodzi w wyniku jego zaniedbań, zatrzymane przez organizatora przetargu wadium nie może stanowić kosztów podatkowych.

Przedsiębiorcy biorący udział w przetargu zobowiązywani są często przez organizatora do ustanowienia zabezpieczenia dotrzymania warunków danej umowy (wadium). W sytuacji, gdy do zawarcia umowy nie dochodzi z winy uczestnika, organizator może zachować pobraną sumę zabezpieczenia. Jeśli natomiast do zawarcia umowy nie dochodzi wskutek działania organizatora, jest on zobowiązany do zwrotu podwójnej wysokości wadium bądź naprawienia szkody w inny sposób. Można zatem uznać, że wadium służy zabezpieczeniu interesów obu stron przyszłej transakcji.

REKLAMA

Autopromocja

Po zakończeniu przetargu, wadium, co do zasady, podlega zwrotowi. Zwrotny charakter wadium powoduje, że jego kwota nie stanowi kosztów uzyskania przychodów. Zwrócone wadium nie będzie również dla przedsiębiorcy przychodem. Wątpliwości nasuwają się jednak w przypadku, gdy nie dochodzi do zawarcia umowy, a wadium zostaje zatrzymane przez organizatora przetargu. Powstaje bowiem pytanie czy w takiej sytuacji kwota wadium może zostać zaliczona przez przedsiębiorcę do kosztów uzyskania przychodów. 

Jak wynika z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako: ustawa o PDOP), podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródeł, z wyjątkiem kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów (art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP).

Polecamy: CIT 2018. Komentarz

REKLAMA

Dla oceny dopuszczalności kwalifikacji utraconego wadium do kosztów uzyskania przychodów, w pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że utraty wadium nie należy utożsamiać z karą umowną lub utraconym zadatkiem, które są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na gruncie art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP. Przepisy art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP nie wyłączają zatem bezpośrednio wadium z kosztów uzyskania przychodów. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wpłacenie wadium warunkuje często możliwość przystąpienia do przetargu. Uczestnictwo w przetargu, co do zasady, wykazuje związek z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą. Wygranie przetargu może z kolei doprowadzić do podpisania przez przedsiębiorcę intratnej umowy. Może się zatem wydawać, że w sytuacji, gdy w wyniku różnych okoliczności, do zawarcia umowy nie dojdzie, a organizator będzie uprawniony do zatrzymania kwoty wadium, kwota ta będzie mogła stanowić dla przedsiębiorcy koszty uzyskania przychodów.

Analizując jednak przesłanki pozwalające zaliczyć dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów należy się odnieść do przesłanki związanej z celowością wydatku, który powinien być nakierowany na osiągnięcie, zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodu. W związku z powyższym, poniesienie wydatku na skutek nienależytej staranności lub zawinionego działania podatnika nie może stanowić kosztów uzyskania przychodów. Wydatek poniesiony w wyniku zawinionego lub nienależytego postępowania z całą pewnością nie chroni źródła przychodu, ani też nie zabezpiecza go przed uszczerbkiem. Tym samym kwota zatrzymanego przez organizatora przetargu wadium nie może zostać zaliczona przez przedsiębiorcę do kosztów uzyskania przychodów.

Ze stanowiskiem tym zgadzają się sądy oraz organy podatkowe. Przykładowo w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 06.10.2017 r. (znak: 0114-KDIP2-3.4010.208.2017.1.KK) stwierdzono że: „celowość wydatku polega na podejmowaniu działań zmierzających do osiągnięcia przychodu, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodu. Pod hipotezę normy z art. 15 ust. 1 updop nie podlegają zaś takie wydatki, które zmniejszają przychód podatkowy. Działanie podatnika obarczone błędami, które powodują sankcje w postaci utraty wadium (zmniejszenia przychodu), są jednoznacznym przykładem postępowania nakierowanego na zmniejszenie przychodu podatkowego.” W tym zakresie warto także zwrócić uwagę na wyrok WSA w Warszawie z 11.01.2017 r. (sygn. akt: III SA/Wa 2590/15).

Przemysław Szwed,

Młodszy Konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

REKLAMA

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

REKLAMA