| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Najczęstsze problemy > Kiedy odsetki od pożyczki nie mogą być kosztem uzyskania przychodów

Kiedy odsetki od pożyczki nie mogą być kosztem uzyskania przychodów

Zjawisko tzw. niedostatecznej kapitalizacji („cienkiej” kapitalizacji) polega na finansowaniu działalności spółki kapitałowej w znacznej części z kapitału zwrotnego (np. pożyczek), przy jednoczesnym utworzeniu kapitału zakładowego takiej spółki na minimalnym poziomie, przewidzianym przez przepisy kodeksu spółek handlowych.

Ustawodawca wprowadził do ustawy CIT regulacje ograniczające możliwość zaliczania do kosztów podatkowych odsetek z tytułu pożyczek udzielanych podatnikom przez podmioty z podatnikami powiązane.

Ograniczenia dotyczą pożyczek uzyskanych od następujących podmiotów:
1) wspólnika (osobę prawną, osobę fizyczną, spółkę osobową prawa handlowego) posiadającego nie mniej niż 25% udziałów (akcji) spółki, która pożyczkę uzyskuje,
2) wspólników posiadających łącznie nie mniej niż 25% udziałów (akcji) spółki, która pożyczkę uzyskuje, oraz
3) od innej spółki (od spółki siostrzanej), jeżeli w obu tych podmiotach – w spółce będącej pożyczkodawcą i w spółce będącej pożyczkobiorcą - ten sam wspólnik posiada nie mniej niż po 25% udziałów (akcji)

Polecamy:

Jak rozliczać koszty w czasie

Z regulacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że w przypadku gdy wartość zadłużenia spółki otrzymującej pożyczkę wobec tego udziałowca (udziałowców) i wobec innych podmiotów (spółek-sióstr) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki, odsetki od pożyczek udzielonych spółce przez wymienione podmioty nie stanowią kosztów uzyskania przychodów w części, w jakiej pożyczka ta przekracza wartość zadłużenia (określoną na dzień zapłaty odsetek).

Odsetki od pożyczek udzielanych spółce, której zadłużenie wobec podmiotów powiązanych przekracza trzykrotność kapitału zakładowego, mogą więc zostać zaliczone do kosztów podatkowych, jednak jedynie w tej części, w jakiej pożyczka nie przekracza wartości zadłużenia spółki wobec tych podmiotów.

W ustawie znajdziemy wyjaśnienie jak obliczyć 25% wskaźnik posiadanych przez udziałowców udziałów w spółce. Określa się go na podstawie liczby praw głosu, jakie w związku z posiadanymi udziałami przysługują tym udziałowcom. Decydujące w tym zakresie znaczenie ma więc ewentualne istnienie tzw. udziałów uprzywilejowanych, przyznających określonym udziałowcom dwa lub trzy głosy na jeden udział.

Wartość kapitału zakładowego spółki określa się bez uwzględniania:
- kwoty należnych wpłat na ten kapitał, jakie jeszcze nie zostały faktycznie na kapitał przekazane,
- części kapitału, jaka została pokryta wierzytelnościami z tytułu pożyczek (kredytów) udzielonych spółce przez udziałowców oraz jaka została pokryta odsetkami od tych pożyczek (kredytów),
- części kapitału, jaka została pokryta wkładami niepieniężnymi w postaci wartości niematerialnych lub prawnych, od których nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

FAKRO Sp. z o.o

Lider w produkcji i sprzedaży okien dachowych w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK