Opodatkowanie dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych
REKLAMA
REKLAMA
Wypracowanie przez spółkę zysku nie oznacza, że wspólnik może żądać wypłaty dywidendy, a w konsekwencji nie oznacza również obowiązku zapłaty podatku.
REKLAMA
O przeznaczeniu uzyskanego zysku decyduje uchwała zgromadzenia wspólników (akcjonariuszy). Jeśli zgromadzenie wspólników albo akcjonariuszy podejmie uchwałę o przeznaczeniu zysku na wypłatę dywidendy, to na spółce ciąży obowiązek obliczenia i poboru podatku już w momencie wypłaty dywidendy. Spółka pełni bowiem obowiązki płatnika.
Wypłata dywidendy oznacza wykonanie zobowiązania w jakiejkolwiek formie, w tym poprzez zapłatę, potrącenie lub kapitalizację odsetek.
Podmiotem otrzymującym dywidendę (wspólnikiem, akcjonariuszem) może być zarówno osoba fizyczna jak i osoba prawna.
Inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych
Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także:
1. dochód z umorzenia udziałów (akcji),
2. dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki, w celu umorzenia tych udziałów (akcji),
3. wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej,
4. dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, a w spółdzielniach – dochód przeznaczony na podwyższenie funduszu udziałowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) osoby prawnej,
5. w przypadku połączenia lub podziału spółek - dopłaty w gotówce otrzymane przez udziałowców (akcjonariuszy) spółki przejmowanej, spółek łączonych lub dzielonych,
6. w przypadku podziału spółek ustalona na dzień podziału nadwyżka nominalnej wartości udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa,
7. należna w zamian za zbywane udziały (akcje) zapłata w gotówce otrzymana wraz z udziałami (akcjami) spółki nabywającej,
8. wartość niepodzielonych zysków w spółce kapitałowej w przypadku przekształcenia jej w spółkę osobową.
Należy jednak pamiętać, że przychód z umorzenia udziałów (akcji) lub odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki, w celu umorzenia tych udziałów (akcji), objętych za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych, a więc opodatkowanie w formie ryczałtu nie znajdzie w takim przypadku zastosowania.
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje 19% zryczałtowany podatek od dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (rezydentów). Podatek jest płacony od przychodu, a więc od uzyskanej kwoty brutto, której nie pomniejszamy o koszty uzyskania przychodu.
Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy
Pamiętajmy jednak, że po spełnieniu warunków wskazanych w ustawie spółka uzyskująca przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych posiadających siedzibę w Polsce nie zapłaci podatku.
Polecamy: Jak założyć firmę
Należy również pamiętać, że przepisy dotyczące zryczałtowanego podatku od dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska. Dotyczy to przypadków uzyskania przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych z siedzibą w Polsce przez nierezydentów, a więc podmioty niemające w Polsce siedziby ani zarządu.
Podstawa prawna:
- art. 10, art. 22 ust. 1, art. 22a, art. 26 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat