Wspólnoty mieszkaniowe jako podatnicy CIT
REKLAMA
REKLAMA
Wspólnota mieszkaniowa jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Przypomnijmy, że tworzy ją ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości. Właściciele lokalu mają prawo do współkorzystania także z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem.
REKLAMA
Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej, traktowane jako przychód wspólnoty, służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nieznajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.
Wspólnota może osiągać przychody z wielu źródeł. Przychody podatkowe wspólnoty mieszkaniowej stanowią między innymi:
- zaliczki na pokrycie kosztów utrzymania lokali indywidualnych,
- zaliczki na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej,
- wpływy z pożytków z nieruchomości wspólnej, związane z prowadzoną przez wspólnotę mieszkaniową działalnością gospodarczą, a więc kwoty należne z tytułu wynajmu pomieszczeń, elewacji, dachu, będących częścią nieruchomości wspólnej,
- odsetki od środków zgromadzonych na rachunkach bankowych wspólnoty mieszkaniowej,
- odsetki z tytułu nieterminowego regulowania należności wspólnoty mieszkaniowej przez jej członków,
- odszkodowania, dotacje, subwencje.
Podsumowując, środki pieniężne, które wpływają do kasy, bądź na rachunek bankowy wspólnoty mieszkaniowej stanowią w rozumieniu ustawy podatkowej jej przychód, bez względu na źródło ich pochodzenia.
Do kosztów uzyskania przychodów wspólnota mieszkaniowa może zaliczyć te wydatki, które pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z powstaniem lub powiększeniem przychodu oraz nie zostały wymienione pośród kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów.
Wydatki na uregulowanie kosztów zarządu nieruchomością wspólną stanowią koszty podatkowe wspólnoty mieszkaniowej.
Na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności:
- wydatki na remonty i bieżącą konserwację,
- opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody w części dotyczącej nieruchomości wspólnej oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę,
- ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne,
- wydatki na utrzymanie porządku i czystości,
- wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy.
Polecamy: Podatek od spadków i darowizn
REKLAMA
Kosztami uzyskania przychodów są również wydatki poniesione na dochodzenie wyegzekwowanych odsetek z tytułu nieterminowych wpłat należności wspólnoty mieszkaniowej przez jej członków oraz wydatki dokonane w celu przysposobienia części nieruchomości wspólnej do wynajmu lub dzierżawy.
Dochody wspólnot mieszkaniowych są opodatkowane CIT. Wspólnota nie zapłaci jednak podatku dochodowego jeśli jej dochody:
- zostały uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi,
- w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów,
Wspólnota nie zapłaci więc podatku dochodowego od dochodów uzyskanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, jeśli dochody zostały przeznaczone na utrzymanie tych zasobów.
Od dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi należy uiścić podatek dochodowy.
Dla prawidłowego obliczenia podatku wspólnota powinna prowadzić więc odrębną ewidencję dla przychodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i innych przychodów oraz odrębną ewidencję kosztów powiązanych z tymi przychodami.
Polecamy: Postępowanie podatkowe
Podstawa prawna
- art. 1, art. 12, art. 15 ust. 1, art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych
- art. 6, art. 12 ust. i 2, art. 14 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat