| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Podatnicy i zakres opodatkowania > Wspólnoty mieszkaniowe jako podatnicy CIT

Wspólnoty mieszkaniowe jako podatnicy CIT

Podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych są między innymi jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej. Przepisy prawa nie wskazują konkretnie co to jest jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej. Przyjmijmy, że jednostka taka musi być co najmniej zorganizowana (posiadać strukturę organizacyjną) oraz posiadać władzę, która będzie nią zarządzać. Takie cechy posiada wspólnota mieszkaniowa.

Wspólnota mieszkaniowa jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Przypomnijmy, że tworzy ją ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości. Właściciele lokalu mają prawo do współkorzystania także z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem.

Pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej, traktowane jako przychód wspólnoty, służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nieznajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.

Wspólnota może osiągać przychody z wielu źródeł. Przychody podatkowe wspólnoty mieszkaniowej stanowią między innymi:
- zaliczki na pokrycie kosztów utrzymania lokali indywidualnych,
- zaliczki na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej,
- wpływy z pożytków z nieruchomości wspólnej, związane z prowadzoną przez wspólnotę mieszkaniową działalnością gospodarczą, a więc kwoty należne z tytułu wynajmu pomieszczeń, elewacji, dachu, będących częścią nieruchomości wspólnej,
- odsetki od środków zgromadzonych na rachunkach bankowych wspólnoty mieszkaniowej,
- odsetki z tytułu nieterminowego regulowania należności wspólnoty mieszkaniowej przez jej członków,
- odszkodowania, dotacje, subwencje.
Podsumowując, środki pieniężne, które wpływają do kasy, bądź na rachunek bankowy wspólnoty mieszkaniowej stanowią w rozumieniu ustawy podatkowej jej przychód, bez względu na źródło ich pochodzenia.

Do kosztów uzyskania przychodów wspólnota mieszkaniowa może zaliczyć te wydatki, które pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z powstaniem lub powiększeniem przychodu oraz nie zostały wymienione pośród kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów.

Wydatki na uregulowanie kosztów zarządu nieruchomością wspólną stanowią koszty podatkowe wspólnoty mieszkaniowej.

Na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności:
- wydatki na remonty i bieżącą konserwację,
- opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody w części dotyczącej nieruchomości wspólnej oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę,
- ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne,
- wydatki na utrzymanie porządku i czystości,
- wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy.

Polecamy: Podatek od spadków i darowizn

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Ceret Grzywaczewska

Ceret Grzywaczewska Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska z siedzibą w Łodzi od ponad 25 lat świadczy usługi prawne na rzecz przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »