| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Podatnicy i zakres opodatkowania > Kto wypełnia obowiązki wspólnoty mieszkaniowej w zakresie rachunkowości?

Kto wypełnia obowiązki wspólnoty mieszkaniowej w zakresie rachunkowości?

Wspólnoty mieszkaniowe mają obowiązek stosowania ustawy o rachunkowości niezależnie od podjętych w tym zakresie uchwał. Nie zawsze wspólnoty mieszkaniowe mają w swojej strukturze organizacyjnej wyodrębniony zarząd wspólnoty. Tym samym, wyjaśnienia wymaga na kim spoczywają obowiązki wynikające z ustawy o rachunkowości ( dalej: uor).

Co prawda ustawa o rachunkowości zawiera w art. 3 ust. 1 pkt 6 definicję kierownika jednostki lecz przepis ten wymaga dodatkowej analizy przed zastosowaniem go do wspólnot.

Przez kierownika jednostki w ustawie o rachunkowości rozumie się członka zarządu lub innego organu zarządzającego, a jeżeli organ jest wieloosobowy - członków tego organu, z wyłączeniem pełnomocników ustanowionych przez jednostkę.

W przypadku spółki jawnej i spółki cywilnej za kierownika jednostki uważa się - wspólników prowadzących sprawy spółki, w przypadku spółki partnerskiej - wspólników prowadzących sprawy spółki albo zarząd, a w odniesieniu do spółki komandytowej i spółki komandytowo-akcyjnej - komplementariuszy prowadzących sprawy spółki.

W przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą za kierownika jednostki uważa się tę osobę.  Za kierownika jednostki uważa się również likwidatora, a także syndyka lub zarządcę ustanowionego w postępowaniu upadłościowym.

Kierownik jednostki ponosi odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości określonych w ustawie.  Odpowiada za właściwy nadzór nad wykonywaniem obowiązków w zakresie rachunkowości  również w przypadku, gdy obowiązki te - z wyłączeniem odpowiedzialności za przeprowadzenie inwentaryzacji w formie spisu z natury - zostały powierzone innej osobie za jej zgodą.

Jest odpowiedzialny za zapewnienie aby sprawozdanie finansowe spełniało wymagania określone w ustawie.  Wreszcie kierownik jednostki ustala w formie pisemnej i aktualizuje dokumentację opisującą w języku polskim przyjęte przez nią zasady (politykę) rachunkowości.

W świetle tej definicji sprawa wydaje się jednoznaczna wówczas, gdy w strukturze wspólnoty funkcjonuje prawidłowo powołany zarząd.

Kiedy wspólnota mieszkaniowa nie musi płacić podatku dochodowego

Wspólnoty mieszkaniowe jako podatnicy CIT

O tym czy we wspólnotach mieszkaniowych powstanie określona struktura to znaczy czy zostanie wyłoniony zarząd, decyduje wola właścicieli wyodrębnionych lokali oraz liczba lokali. Wynika to z uregulowań zawartych w art. art. 18 ust. 1 i 2a ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r o własności lokali ( dalej: uowl). Gdy lokali wyodrębnionych oraz niewyodrębnionych jest więcej niż siedem, właściciele,  stosownie do przepisu art. 20 uowl, mają obowiązek dokonać wyboru zarządu.

W przeciwnej sytuacji właściciele lokali nie mają obowiązku powoływać zarządu, jednak mogą to  zrobić. W umowie należy wtedy postanowić, że sprawami wspólnoty kierował będzie zarząd.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK