| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Podatnicy i zakres opodatkowania > Czy opłata za licencję na program komputerowy jest należnością licencyjną i trzeba od niej płacić CIT?

Czy opłata za licencję na program komputerowy jest należnością licencyjną i trzeba od niej płacić CIT?

Spółka, w związku z planowanym zawarciem umów licencyjnych na użytkowanie programów komputerowych od kontrahentów posiadających siedzibę na terytorium 13 różnych państw, zwróciła się do organu z prośbą o wskazanie (w interpretacji podatkowej), czy tego rodzaju opłaty mieszczą się w zakresie dyspozycji przepisu art. 12 odpowiednich umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Chodziło tu w szczególności o umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarte przez Polskę z Niemcami, USA, Francją, Finlandią, Wielką Brytanią, Włochami, Japonią, Holandią, Czechami, Litwą, Izraelem, Szwecją oraz Irlandią.

W ocenie Ministra Finansów intencją Państw - Stron tych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania było objęcie zakresem dyspozycji przepisu art. 12 umów wszelkich dochodów uzyskiwanych w związku z korzystaniem z jakiegokolwiek dzieła, czy utworu chronionego prawem autorskim na gruncie prawa krajowego.

Tym samym – zdaniem fiskusa - dochód z tytułu użytkowania lub prawa do użytkowania programów komputerowych należy traktować jako należności licencyjne, albowiem program komputerowy stanowi utwór będący przedmiotem prawa autorskiego.

A w konsekwencji udzielenie licencji na używanie programu komputerowego z prawem do udzielania sublicencji za odpowiednią opłatą lub bez takiego prawa przez kontrahentów posiadających siedziby w tych krajach będzie skutkowało obowiązkiem uiszczenia podatku dochodowego u źródła (czyli licencjobiorca powinien potrącić 20% podatek od opłat licencyjnych i wpłacić do urzędu skarbowego), na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy o CIT z tytułu przychodów uzyskanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2. tej ustawy.

Jednocześnie organ podatkowy rozróżnił zakres praw uzyskanych przez użytkownika programu i od tego zakresu uzależnił kwalifikację opłat do należności licencyjnych.

Na szczęście dla podatnika WSA w Warszawie a następnie Naczelny Sąd Administracyjny, do którego ostatecznie trafiła sprawa nie zgodziły się ze stanowiskiem Ministra Finansów.

W wydanym 14 stycznia 2011 r. wyroku (sygn. II FSK 1550/09 - http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/32651B592C ) NSA jednoznacznie stwierdził, iż programy komputerowe są samodzielnym przedmiotem ochrony praw autorskich, stanowią samodzielny, autonomicznych utwór, a jedynie korzystają z ochrony prawej tak jak utwory literackie.

Z powyższego wynika, iż programy komputerowe nie zostały zakwalifikowane przez ustawodawcę jako dzieła literackie ani naukowe , a zatem opłaty za użytkowanie lub prawo użytkowania tych programów nie stanowią należności licencyjnych, o których stanowią art. 12 umów międzynarodowych.

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Polecamy: Podatki 2011

Konkludując NSA wskazał, iż gdy w odpowiednim artykule umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania definiującym należności licencyjne nie wymieniono należności tytułem korzystania z oprogramowania komputerowego to stosując art. 3 ust. 2 danej umowy, a także mając na uwadze obowiązujący w Polsce porządek prawny (ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych) oraz akty międzynarodowego prawa publicznego (Konwencję Berneńską), nie można tych należności przyporządkowywać do żadnej z wymienionych tam grup.
W takiej sytuacji należności z tytułu korzystania z oprogramowania komputerowego nie mogą być opodatkowane w państwie ich powstania, czyli w tym wypadku w Polsce. A polscy licencjobiorcy zagranicznych programów komputerowych nie muszą potrącać podatku od tych należności.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Wróbel

analityk rynków finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »