Przedsiębiorstwa podmiotów leczniczych na gruncie ustawy o CIT
REKLAMA
REKLAMA
W poprzednio obowiązującym stanie prawnym, wyodrębnienie NZOZ w ramach struktury spółki kapitałowej pozwalało na skorzystanie ze zwolnienia podatkowego przewidzianego w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT.
REKLAMA
Zgodnie z tym przepisem, dochody przeznaczone na działalność w zakresie ochrony zdrowia są zwolnione z podatku dochodowego. Zwolnienie to nie dotyczy spółek kapitałowych, jednakże mógł z niego skorzystać NZOZ w sytuacji posiadania przez niego statusu odrębnego podatnika CIT.
Pomimo negatywnego stanowiska w tym względzie administracji skarbowej, sądy administracyjne konsekwentnie broniły tezy, że NZOZ utworzony przez spółkę kapitałową, posiadający odrębną od podmiotu założycielskiego strukturę organizacyjną i przedmiot działania oraz majątek, może być, jako jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy o CIT (wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 26 kwietnia 2013 r. sygn. akt II FSK 1770/11, z dnia 11 grudnia 2012 r. sygn. akt II FSK 1362/11, z dnia 13 listopada 2012 r. sygn. akt II FSK 566/11).
Wszystkie wskazane wyżej orzeczenia zapadły na gruncie nieobowiązującego już stanu prawnego. Ustawa z 1991 r. definiowała zakład opieki zdrowotnej jako wyodrębniony organizacyjnie zespół osób i środków majątkowych utworzony i utrzymany w celu udzielania świadczeń zdrowotnych. Tym samym istniały przekonywujące argumenty świadczące o odrębności organizacyjnej NZOZ od spółki kapitałowej, która była jego podmiotem założycielskim.
Druki PIT 2013 / 2014 - PIT-37, PIT-36 i inne formularze do rozliczeń rocznych
Podatki i opłaty lokalne 2014 - stawki maksymalne
REKLAMA
Z kolei obecnie obowiązujące przepisy stanowią, że przedsiębiorstwem jest zespół składników majątkowych, za pomocą którego podmiot leczniczy wykonuje określony rodzaj działalności leczniczej, natomiast schemat organizacyjny przedsiębiorstwa podmiotu leczniczego określa regulamin organizacyjny tego podmiotu. Wyodrębnienie organizacyjne nie jest zatem już tak oczywiste, jak w poprzednim stanie prawnym i nie wynika wprost z przepisów ustawowych.
W interpretacjach indywidualnych Ministra Finansów (np. Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 8 października 2012 r. nr ITPB3/423-427/12/AW, Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 5 marca 2013 r. nr ILPB3/423-495/12-4/JG) wskazuje się, że w obecnym stanie prawnym przedsiębiorstwo podmiotu leczniczego nie może być uznane za odrębnego podatnika podatku dochodowego.
W konsekwencji, omawiana kwestia będzie musiała poczekać na rozstrzygnięcia sądów administracyjnych, by przedsiębiorcy prowadzący działalność leczniczą mieli jasny obraz co do opodatkowania tej działalności.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat