REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie z CIT dla byłych niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Zwolnienie z CIT dla byłych niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej
Zwolnienie z CIT dla byłych niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej

REKLAMA

REKLAMA

W stanie prawnym obowiązującym do dnia 30 czerwca 2011 r. niepubliczny zakład opieki zdrowotnej jako jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, mógł korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT.

Tak wynika z interpretacji ogólnej Ministra Finansów z 31 października 2013 r. – nr DD6/033/139/MNX/13/RD-106351.

Autopromocja

Szansa na zwrot podatku w byłych NZOZach?

W stanie prawnym do 30 czerwca 2011 r. możliwe było organizacyjne wyodrębnienie NZOZów od tworzących je spółek (po 1 lipca 2011 r. NZOZy zostały z mocy ustawy przekształcone w przedsiębiorstwa podmiotów leczniczych).

Możliwość rozliczania przez nie, odrębnie od spółek będących ich właścicielami, CIT (a co za tym idzie – skorzystania ze zwolnienia przewidzianego w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, z którego nie mogą korzystać spółki) budziła do tej pory wątpliwości.

Jednocześnie sądy administracyjne orzekały w sposób korzystny dla podatników, którzy forsowali takie stanowisko w postępowaniach zarówno interpretacyjnych, jak i podatkowych. Wydana przez Ministra Finansów interpretacja ogólna wydaje się rozstrzygać te wątpliwości jednoznacznie na korzyść podatników.

Polecamy: Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Należy zastanowić się jednak nad tym, jakie konsekwencje interpretacja ta będzie miała dla NZOZów, które zostały wyodrębnione organizacyjnie od tworzących je spółek, ale nigdy nie zarejestrowały się jako odrębni podatnicy i nie rozliczały CIT? Wydaje się, że interpretacja ogólna Ministra Finansów niesie za sobą zarówno potencjalne ryzyko podatkowe, jak i szansę na odzyskanie nadpłaconego podatku.

Potencjalne ryzyko wiąże się z faktem, iż na gruncie interpretacji NZOZy powinny być zarejestrowane dla celów CIT i odprowadzać ten podatek niezależnie od tworzących je spółek. W skrajnych przypadkach organy podatkowe mogłyby uznać, iż podatek w ogóle nie został zapłacony i żądać jego zapłaty razem z odsetkami.

Taki scenariusz jest jednak mało prawdopodobny – wszak to organy podatkowe przez długi czas uważały, iż NZOZy nie są odrębnymi podatnikami i wątpliwe jest, aby próbowały karać podatników za stosowanie pro-fiskalnego podejścia (tj. opodatkowanie dochodów na poziomie spółek i brak stosowania zwolnienia z art. 17 ust. 4 ustawy o CIT).

Potencjalnych szans należy natomiast doszukiwać się w możliwości uzyskania zwrotu podatku nadpłaconego przez spółkę wraz z jednoczesnym skorzystaniem przez NZOZ ze zwolnienia z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT.

Postępowanie przed organami skarbowymi w tym zakresie może być skomplikowane, ale gra wydaje się być warta świeczki (oczywiście w sytuacji, gdy Spółka osiągała w poszczególnych latach dochody które wydatkowała na cele wskazane w art. 17 ust. 4 ustawy o CIT i jednocześnie nie korzystała ze zwolnienia na gruncie art. 17 ust. 1c ustawy o CIT). Do końca tego roku można jeszcze złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty w CIT za 2007 r.

Krzysztof Stoigniew Sieja, konsultant w Dziale Prawno-Podatkowym PwC.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

Wysokość kosztów pracowniczych u seniorów w 2024 r.

Zasady rozliczania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na ich wiek. Dlatego również pracujący seniorzy, którzy już osiągnęli wiek emerytalny – mimo zwolnienia podatkowego – mają takie same koszty jak inni pracownicy.

Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

PIT 2024. Koszty uzyskania przychodów (pracownicze), zwykłe, podwyższone, autorskie - kwoty, limity, oświadczenia, praca zdalna

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2024 roku? Jakie są koszty zwykłe, a jakie podwyższone? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie daje prawa (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Czy Polska powinna przyjąć euro? Znamienny sondaż. Stanowcze słowa ministra finansów

W opinii 49 proc. badanych Polska w ogóle nie powinna przyjmować euro. Tak wynika z sondażu CBOS dla Polskiej Agencji Prasowej przeprowadzonego w dniach 20 do 23 maja 2024 roku. Według 13 proc. ankietowanych Polska powinna przyjąć euro w ciągu kolejnych 3 lat, w ocenie 22 proc. - w ciągu kolejnych 10 lat, a według 10 proc. - jeszcze później.

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej w 2024 roku. Do kiedy wniosek? Niedopłata już z odsetkami

ZUS informuje, że 3 czerwca 2024 r. upływa termin, w którym można złożyć wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za 2023 r. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku w określonym  czasie, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca tego roku.

Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

REKLAMA