REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Unikanie opodatkowania przez holdingi zagraniczne a polskie spółki

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Unikanie opodatkowania przez holdingi zagraniczne a polskie spółki
Unikanie opodatkowania przez holdingi zagraniczne a polskie spółki

REKLAMA

REKLAMA

Unikanie opodatkowania przez holdingi zagraniczne a polskie spółki. W dniu 25 maja 2021 r. Szef KAS wydał opinię zabezpieczającą potwierdzającą że wniesienie przez nierezydentów, w drodze wkładu niepieniężnego, polskiej spółki do kontrolowanej przez nich spółki zagranicznej, ukierunkowane na utworzenie za granicą holdingu rodzinnego nie stanowi unikania opodatkowania. Będzie tak mimo tego, iż wypłacane przez polską spółkę do holdingu dywidendy będą mogły korzystać ze zwolnienia z opodatkowania. Fragmenty opinii wydają się wskazywać, że zarówno wybór jurysdykcji w której lokalizowany jest holding jak i moment w którym następuje wypłata dywidenda, mogą być analizowane przez pryzmat zaistnienia przesłanek zastosowania GAAR (General Anti‑Avoidance Rule – czyli ogólna klauzula obejścia prawa /podatkowego/).

Polska spółka wniesiona aportem do zagranicznej spółki

Z opublikowanej przez Szefa KAS informacji wynika, że trzech spokrewnionych rezydentów Włoch, jest właścicielami dwóch spółek - włoskiej i polskiej. Planują oni podwyższenie kapitału spółki włoskiej i wniesienie do niej w drodze wkładu niepieniężnego udziałów w spółce polskiej. W przyszłości spółka Polska może  wypłacać do Włoch dywidendy korzystając ze zwolnienia z opodatkowania wynikającego z dyrektywy parent-subsididary. 

Autopromocja

W wydanej opinii zabezpieczającej Szef KAS stwierdził, że do analizowanej czynności, nie powinna znaleźć zastosowania klauzula ogólna przeciwko unikaniu opodatkowania.

Będzie tak mimo, że nowa struktura własnościowa będzie pozwalała na bezpośrednie przekazanie dywidend ze spółki polskiej do spółki włoskiej bez konieczności zapłaty podatku dochodowego. Szef KAS ocenił, iż oznacza to, że w analizowanej sprawie dojdzie do osiągnięcia korzyści podatkowej oraz, że osiągnięcie tej korzyści jest jednym z głównych celów dokonania czynności. 

Analiza sztuczności czynności

Równocześnie Szef KAS uznał, iż sposób działania nie jest sztuczny. Uwzględnił on, iż celem planowanej czynności jest utworzenie grupy kapitałowej poprzez przekazanie kontroli nad spółką polską bezpośrednio do spółki włoskiej, w celu uproszczenia aktualnej struktury korporacyjnej i wyeliminowania nieefektywności związanych z pośrednim powiązaniem obu spółek. Podkreślił, iż spółka włoska funkcjonuje na rynku dłużej oraz posiada siedzibę w kraju miejsca zamieszkania nierezydentów. Stąd też naturalnym kierunkiem działań zarządczych jest powierzenie spółce włoskiej funkcji dominującej w nowoutworzonej grupie kapitałowej. W efekcie nie można zatem uznać, że wybór spółki włoskiej na spółkę holdingową jest nieracjonalny i nosi znamiona sztuczności.

Zdaniem Szefa KAS stworzenie struktury holdingowej łączącej spółki działającej w jednym segmencie rynku i posiadające podobną strukturę własnościową należy uznać za racjonalne działanie, które pozwala na lepsze wykorzystanie zasobów finansowych posiadanych przez obie spółki – poprzez ich bezpośrednie powiązanie i wyeliminowanie ze struktury ich powiązań tych o charakterze osobowym. Treść opinii wydaje się wskazywać przy tym, iż Szef KAS  rezerwuje sobie prawo do oceny czy wybór kraju, w którym zlokalizowany nie stanowi nadużycia. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Analizując przedstawiony dokument warto zwrócić uwagę na fakt, iż Szef KAS uważnie analizował kwestię tego czy za sztuczne nie należy uznać faktu, iż spółka polska wypłaci dywidendę dopiero po jej przeniesieniu do spółki włoskiej. W analizowanym stanie faktycznym uznał on, iż sztuczność nie zachodzi, bowiem w Spółce Polskiej nie zostały nagromadzone znaczne zyski niepodzielone, które po przeprowadzeniu czynności mogłyby podlegać zakumulowanej wypłacie. Sam fakt analizy tej okoliczności przez Szefa KAS wydaje się wskazywać przy tym, iż sytuacje w których wypłata dywidendy jest odraczana do momentu gdy znaleźć może zastosowanie zwolnienie podatkowe, może podlegać analizie z punktu widzenia zasadności zastosowania GAAR. 

Analiza sprzeczności z celem przepisów

Odnosząc się do przesłanki sprzeczności Szef KAS stwierdził, iż sam fakt braku opodatkowania nierezydentów z tytułu czynności przeniesienia udziałów spółki polskiej do spółki włoskiej nie może być postrzegany jako sprzeczny z przedmiotem lub celem ustawy podatkowej lub jej przepisu. Brak opodatkowania w tym zakresie wynika bowiem z faktu, iż wniesienie przez nierezydentów do włoskiej spółki udziałów w spółce polskiej nie wykazuje związku z terytorium Rzeczypospolitej wystarczającego, aby ustawodawca zdecydował o powstaniu obowiązku podatkowego w tym zakresie. 

Organ stwierdził także, że nieopodatkowanie dywidend wypłacanych przez spółkę polską do spółki włoskiej nie może być traktowane jako spełniające przesłankę sprzeczności. W tym zakresie ważna dla niego pozostawała analiza czy dywidendy wypłacane przez spółkę polską będą automatycznie transferowane do nierezydentów. Ponieważ okoliczności sprawy wskazywały, że wypłata dywidendy przez spółkę włoską będzie następowała tylko, jeżeli spółka ta osiągnie zysk i zajdą przesłanki uzasadniające wypłatę dywidendy na rzecz nierezydentów oraz dywidenda ta będzie opodatkowana podatkiem dochodowym we włoszech, zwolnienie z opodatkowania dywidend otrzymanych przez spółkę włoską od spółki polskiej nie zostało uznane za sprzeczne z przedmiotem lub celem ustaw o podatku dochodowym. 

Warto zwrócić uwagę, iż w treści dokumentu Szef KAS podkreślił, że w analizowanej sytuacji płatnik będzie mógł zastosować zwolnienie dywidendowe, jeżeli spełni wynikające z polskich przepisów wymogi dokumentacyjne. Pokazuje to w naszej ocenie, że uzyskanie opinii zabezpieczającej może stanowić cenne zabezpieczenie przed zastosowaniem klauzul antyabuzywnych w odniesieniu do płatności realizowanych w ramach złożonych struktur międzynarodowych.

Agata Oktawiec, Partner
Mikołaj Kondej, Manager
Monika Szwed, Associate
Hubert Okrasa, International Tax Services
PwC Polska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PwC
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    Inflacja 2024. Skokowy wzrost w kwietniu poza górną granicę celu inflacyjnego. Prognoza eksperta

    W marcu 2024 r. inflacja będzie najniższa w całym roku. A już w kwietniu nastąpi skokowy wzrost inflacji, która znajdzie się poza górną granicą celu. Taką prognozę przedstawił ekspert Konfederacji Lewiatan, Mariusz Zielonka. 

    Obligacje skarbowe 2024. Drastyczna obniżka oprocentowania od marca i kwietnia

    Inflacja w Polsce obniża się tak szybko, że jeszcze rok temu wydawało się to niemal nieprawdopodobne. Większość osób to cieszy, ale nie wszystkich. Hamująca inflacja to informacja, która może rozsierdzić osoby posiadające w portfelu detaliczne obligacje skarbowe. W skrajnym przypadku kwietniowa aktualizacja oprocentowania może doprowadzić do spadku stawki z prawie 20% do niewiele ponad 4%. 

    REKLAMA