REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Unikanie opodatkowania przez holdingi zagraniczne a polskie spółki

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Unikanie opodatkowania przez holdingi zagraniczne a polskie spółki
Unikanie opodatkowania przez holdingi zagraniczne a polskie spółki

REKLAMA

REKLAMA

Unikanie opodatkowania przez holdingi zagraniczne a polskie spółki. W dniu 25 maja 2021 r. Szef KAS wydał opinię zabezpieczającą potwierdzającą że wniesienie przez nierezydentów, w drodze wkładu niepieniężnego, polskiej spółki do kontrolowanej przez nich spółki zagranicznej, ukierunkowane na utworzenie za granicą holdingu rodzinnego nie stanowi unikania opodatkowania. Będzie tak mimo tego, iż wypłacane przez polską spółkę do holdingu dywidendy będą mogły korzystać ze zwolnienia z opodatkowania. Fragmenty opinii wydają się wskazywać, że zarówno wybór jurysdykcji w której lokalizowany jest holding jak i moment w którym następuje wypłata dywidenda, mogą być analizowane przez pryzmat zaistnienia przesłanek zastosowania GAAR (General Anti‑Avoidance Rule – czyli ogólna klauzula obejścia prawa /podatkowego/).

Polska spółka wniesiona aportem do zagranicznej spółki

Z opublikowanej przez Szefa KAS informacji wynika, że trzech spokrewnionych rezydentów Włoch, jest właścicielami dwóch spółek - włoskiej i polskiej. Planują oni podwyższenie kapitału spółki włoskiej i wniesienie do niej w drodze wkładu niepieniężnego udziałów w spółce polskiej. W przyszłości spółka Polska może  wypłacać do Włoch dywidendy korzystając ze zwolnienia z opodatkowania wynikającego z dyrektywy parent-subsididary. 

Autopromocja

W wydanej opinii zabezpieczającej Szef KAS stwierdził, że do analizowanej czynności, nie powinna znaleźć zastosowania klauzula ogólna przeciwko unikaniu opodatkowania.

Będzie tak mimo, że nowa struktura własnościowa będzie pozwalała na bezpośrednie przekazanie dywidend ze spółki polskiej do spółki włoskiej bez konieczności zapłaty podatku dochodowego. Szef KAS ocenił, iż oznacza to, że w analizowanej sprawie dojdzie do osiągnięcia korzyści podatkowej oraz, że osiągnięcie tej korzyści jest jednym z głównych celów dokonania czynności. 

Analiza sztuczności czynności

Równocześnie Szef KAS uznał, iż sposób działania nie jest sztuczny. Uwzględnił on, iż celem planowanej czynności jest utworzenie grupy kapitałowej poprzez przekazanie kontroli nad spółką polską bezpośrednio do spółki włoskiej, w celu uproszczenia aktualnej struktury korporacyjnej i wyeliminowania nieefektywności związanych z pośrednim powiązaniem obu spółek. Podkreślił, iż spółka włoska funkcjonuje na rynku dłużej oraz posiada siedzibę w kraju miejsca zamieszkania nierezydentów. Stąd też naturalnym kierunkiem działań zarządczych jest powierzenie spółce włoskiej funkcji dominującej w nowoutworzonej grupie kapitałowej. W efekcie nie można zatem uznać, że wybór spółki włoskiej na spółkę holdingową jest nieracjonalny i nosi znamiona sztuczności.

Zdaniem Szefa KAS stworzenie struktury holdingowej łączącej spółki działającej w jednym segmencie rynku i posiadające podobną strukturę własnościową należy uznać za racjonalne działanie, które pozwala na lepsze wykorzystanie zasobów finansowych posiadanych przez obie spółki – poprzez ich bezpośrednie powiązanie i wyeliminowanie ze struktury ich powiązań tych o charakterze osobowym. Treść opinii wydaje się wskazywać przy tym, iż Szef KAS  rezerwuje sobie prawo do oceny czy wybór kraju, w którym zlokalizowany nie stanowi nadużycia. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Analizując przedstawiony dokument warto zwrócić uwagę na fakt, iż Szef KAS uważnie analizował kwestię tego czy za sztuczne nie należy uznać faktu, iż spółka polska wypłaci dywidendę dopiero po jej przeniesieniu do spółki włoskiej. W analizowanym stanie faktycznym uznał on, iż sztuczność nie zachodzi, bowiem w Spółce Polskiej nie zostały nagromadzone znaczne zyski niepodzielone, które po przeprowadzeniu czynności mogłyby podlegać zakumulowanej wypłacie. Sam fakt analizy tej okoliczności przez Szefa KAS wydaje się wskazywać przy tym, iż sytuacje w których wypłata dywidendy jest odraczana do momentu gdy znaleźć może zastosowanie zwolnienie podatkowe, może podlegać analizie z punktu widzenia zasadności zastosowania GAAR. 

Analiza sprzeczności z celem przepisów

Odnosząc się do przesłanki sprzeczności Szef KAS stwierdził, iż sam fakt braku opodatkowania nierezydentów z tytułu czynności przeniesienia udziałów spółki polskiej do spółki włoskiej nie może być postrzegany jako sprzeczny z przedmiotem lub celem ustawy podatkowej lub jej przepisu. Brak opodatkowania w tym zakresie wynika bowiem z faktu, iż wniesienie przez nierezydentów do włoskiej spółki udziałów w spółce polskiej nie wykazuje związku z terytorium Rzeczypospolitej wystarczającego, aby ustawodawca zdecydował o powstaniu obowiązku podatkowego w tym zakresie. 

Organ stwierdził także, że nieopodatkowanie dywidend wypłacanych przez spółkę polską do spółki włoskiej nie może być traktowane jako spełniające przesłankę sprzeczności. W tym zakresie ważna dla niego pozostawała analiza czy dywidendy wypłacane przez spółkę polską będą automatycznie transferowane do nierezydentów. Ponieważ okoliczności sprawy wskazywały, że wypłata dywidendy przez spółkę włoską będzie następowała tylko, jeżeli spółka ta osiągnie zysk i zajdą przesłanki uzasadniające wypłatę dywidendy na rzecz nierezydentów oraz dywidenda ta będzie opodatkowana podatkiem dochodowym we włoszech, zwolnienie z opodatkowania dywidend otrzymanych przez spółkę włoską od spółki polskiej nie zostało uznane za sprzeczne z przedmiotem lub celem ustaw o podatku dochodowym. 

Warto zwrócić uwagę, iż w treści dokumentu Szef KAS podkreślił, że w analizowanej sytuacji płatnik będzie mógł zastosować zwolnienie dywidendowe, jeżeli spełni wynikające z polskich przepisów wymogi dokumentacyjne. Pokazuje to w naszej ocenie, że uzyskanie opinii zabezpieczającej może stanowić cenne zabezpieczenie przed zastosowaniem klauzul antyabuzywnych w odniesieniu do płatności realizowanych w ramach złożonych struktur międzynarodowych.

Agata Oktawiec, Partner
Mikołaj Kondej, Manager
Monika Szwed, Associate
Hubert Okrasa, International Tax Services
PwC Polska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PwC

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

REKLAMA