REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek u źródła - usługi reklamowe, księgowe, doradcze

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
podatek u źródła
podatek u źródła
Inne

REKLAMA

REKLAMA

Korzystanie z usług zagranicznych kontrahentów może wymagać od wypłacającego wynagrodzenie poboru podatku u źródła. Konsekwencją jest przekazanie usługodawcy mniejszej kwoty niż ta która została określona w umowie albo przerzucenie ciężaru podatku na korzystającego. Przepisy czasami po spełnieniu dodatkowych wymogów pozwalają jednak na odstąpienie od wymogu poboru podatku, dzięki czemu należne wynagrodzenie pozostaje bez zmian.

Podatek u źródła - usługi niematerialne

Zgodnie z przepisami prawa krajowego podmiot wypłacający wynagrodzenie za usługi niematerialne zagranicznym kontrahentom powinien pobrać przed wypłatą takiego wynagrodzenia 20% podatek dochodowy. Wymóg ten zgodnie z ustawą powstaje w odniesieniu do wynagrodzenia za: usługi doradcze, księgowe, badania rynku, usługi reklamowe, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usługi rekrutacyjne pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze.

Autopromocja

Konstrukcja podatku u źródła prowadzi więc do niestandardowej sytuacji, gdzie w relacjach między przedsiębiorstwami to podmiot wypłacający musi pobrać podatek od wynagrodzenia usługodawcy albo zapłacić go ze swoich środków stosując tzw. mechanizm ubruttowienia. Taka sytuacja ma szczególnie duże znaczenie w przypadku usług reklamowych, gdyż to właśnie z nich korzysta najwięcej podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Chodzi tu m.in. o reklamy na Facebooku czy w wyszukiwarce Google.

W przypadku uzyskania certyfikatu rezydencji zagranicznego kontrahenta powyższe przepisy mogą jednak zostać zmodyfikowane przez umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jest to bardzo istotna kwestia, gdyż zgodnie z większością UPO wynagrodzenie za takie usługi podlega wtedy opodatkowaniu tylko w kraju rezydencji usługodawcy, chyba że prowadzi on zakład na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Oznacza to, że w znakomitej większości przypadków podatek u źródła wcale nie wystąpi.

Certyfikat rezydencji a podatek u źródła

Warto jednak zaznaczyć, że najważniejszą rolę w tej konstrukcji odgrywa certyfikat rezydencji. Bez niego nie jest możliwe stosowanie przepisów z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, a w konsekwencji niezbędne jest pobranie 20% podatku dochodowego. Do końca 2021 r. przepisy wymagały, aby usługobiorca posiadał oryginał takiego dokumentu. Kopia była dopuszczalna jedynie do wysokości 10 000 złotych w odniesieniu do wszystkich transakcji z danym podmiotem w trakcie jednego roku. Od 2022 r. przepisy te uległy jednak zmianie i aktualnie kopia certyfikatu może być stosowana bez ograniczeń pod warunkiem, że nie budzi wątpliwości co do zgodności ze stanem faktycznym.

Wszystkie powyższe wymogi mają bardzo duże znaczenie ze względu na fakt, że za niepobrany podatek odpowiada usługobiorca. To on w przypadku wykrycia braku wpłaty będzie musiał ponieść konsekwencje w postaci zapłaty podatku, odsetek za zwłokę oraz kar karnoskarbowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapłacony podatek można odzyskać

Zapłata podatku zgodnie z przepisami krajowymi nie oznacza jednak braku możliwości jego odzyskania. W przypadku uzyskania certyfikatu rezydencji po wpłacie podatku usługobiorca, jak i zagraniczny kontrahent mogą wystąpić do organu podatkowego o jego zwrot. Kto odzyska podatek zależy od tego, kto poniósł jego ekonomiczny ciężar. Jeżeli polski podmiot zastosował tzw. mechanizm ubruttowienia i wypłacił swojemu kontrahentowi, wskazane w umowie wynagrodzenie to będzie on także uprawniony do uzyskania zwrotu, natomiast jeżeli kwota należna usługodawcy została wypłacona w kwocie pomniejszonej o podatek, to zagraniczny kontrahent będzie do tego uprawniony.

Istotne znaczenie ma także fakt, że niezależnie od tego, czy zastosowana zostanie krajowa stawka podatku, czy zgodnie z UPO podatek nie zostanie pobrany na usługobiorcę będą nałożone dodatkowe obowiązki informacyjne względem US. W przypadku gdy wynagrodzenie zostanie wypłacone osobie fizycznej polski podmiot będzie musiał złożyć ITF-1R w terminie do końca lutego za rok poprzedni, natomiast jeżeli zagranicznym kontrahentem będzie podmiot podlegający opodatkowaniu CIT-em właściwą deklaracją będzie IFT-2R, która do US będzie musiała zostać złożona w terminie 3 miesięcy po zakończeniu roku podatkowego.

Wiktor Nadolski, Kancelaria Mentzen

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA