REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek u źródła - usługi reklamowe, księgowe, doradcze

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
podatek u źródła
podatek u źródła
Inne

REKLAMA

Korzystanie z usług zagranicznych kontrahentów może wymagać od wypłacającego wynagrodzenie poboru podatku u źródła. Konsekwencją jest przekazanie usługodawcy mniejszej kwoty niż ta która została określona w umowie albo przerzucenie ciężaru podatku na korzystającego. Przepisy czasami po spełnieniu dodatkowych wymogów pozwalają jednak na odstąpienie od wymogu poboru podatku, dzięki czemu należne wynagrodzenie pozostaje bez zmian.

Podatek u źródła - usługi niematerialne

Zgodnie z przepisami prawa krajowego podmiot wypłacający wynagrodzenie za usługi niematerialne zagranicznym kontrahentom powinien pobrać przed wypłatą takiego wynagrodzenia 20% podatek dochodowy. Wymóg ten zgodnie z ustawą powstaje w odniesieniu do wynagrodzenia za: usługi doradcze, księgowe, badania rynku, usługi reklamowe, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usługi rekrutacyjne pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze.

Konstrukcja podatku u źródła prowadzi więc do niestandardowej sytuacji, gdzie w relacjach między przedsiębiorstwami to podmiot wypłacający musi pobrać podatek od wynagrodzenia usługodawcy albo zapłacić go ze swoich środków stosując tzw. mechanizm ubruttowienia. Taka sytuacja ma szczególnie duże znaczenie w przypadku usług reklamowych, gdyż to właśnie z nich korzysta najwięcej podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Chodzi tu m.in. o reklamy na Facebooku czy w wyszukiwarce Google.

W przypadku uzyskania certyfikatu rezydencji zagranicznego kontrahenta powyższe przepisy mogą jednak zostać zmodyfikowane przez umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jest to bardzo istotna kwestia, gdyż zgodnie z większością UPO wynagrodzenie za takie usługi podlega wtedy opodatkowaniu tylko w kraju rezydencji usługodawcy, chyba że prowadzi on zakład na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Oznacza to, że w znakomitej większości przypadków podatek u źródła wcale nie wystąpi.

Certyfikat rezydencji a podatek u źródła

Warto jednak zaznaczyć, że najważniejszą rolę w tej konstrukcji odgrywa certyfikat rezydencji. Bez niego nie jest możliwe stosowanie przepisów z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, a w konsekwencji niezbędne jest pobranie 20% podatku dochodowego. Do końca 2021 r. przepisy wymagały, aby usługobiorca posiadał oryginał takiego dokumentu. Kopia była dopuszczalna jedynie do wysokości 10 000 złotych w odniesieniu do wszystkich transakcji z danym podmiotem w trakcie jednego roku. Od 2022 r. przepisy te uległy jednak zmianie i aktualnie kopia certyfikatu może być stosowana bez ograniczeń pod warunkiem, że nie budzi wątpliwości co do zgodności ze stanem faktycznym.

Autopromocja

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur

Kup książkę:

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku

Wszystkie powyższe wymogi mają bardzo duże znaczenie ze względu na fakt, że za niepobrany podatek odpowiada usługobiorca. To on w przypadku wykrycia braku wpłaty będzie musiał ponieść konsekwencje w postaci zapłaty podatku, odsetek za zwłokę oraz kar karnoskarbowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapłacony podatek można odzyskać

Zapłata podatku zgodnie z przepisami krajowymi nie oznacza jednak braku możliwości jego odzyskania. W przypadku uzyskania certyfikatu rezydencji po wpłacie podatku usługobiorca, jak i zagraniczny kontrahent mogą wystąpić do organu podatkowego o jego zwrot. Kto odzyska podatek zależy od tego, kto poniósł jego ekonomiczny ciężar. Jeżeli polski podmiot zastosował tzw. mechanizm ubruttowienia i wypłacił swojemu kontrahentowi, wskazane w umowie wynagrodzenie to będzie on także uprawniony do uzyskania zwrotu, natomiast jeżeli kwota należna usługodawcy została wypłacona w kwocie pomniejszonej o podatek, to zagraniczny kontrahent będzie do tego uprawniony.

Istotne znaczenie ma także fakt, że niezależnie od tego, czy zastosowana zostanie krajowa stawka podatku, czy zgodnie z UPO podatek nie zostanie pobrany na usługobiorcę będą nałożone dodatkowe obowiązki informacyjne względem US. W przypadku gdy wynagrodzenie zostanie wypłacone osobie fizycznej polski podmiot będzie musiał złożyć ITF-1R w terminie do końca lutego za rok poprzedni, natomiast jeżeli zagranicznym kontrahentem będzie podmiot podlegający opodatkowaniu CIT-em właściwą deklaracją będzie IFT-2R, która do US będzie musiała zostać złożona w terminie 3 miesięcy po zakończeniu roku podatkowego.

Wiktor Nadolski, Kancelaria Mentzen

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie

  Panele fotowoltaiczne stały się symbolem przejścia ku bardziej zrównoważonej i ekologicznej przyszłości energetycznej. Coraz więcej osób prywatnych i przedsiębiorstw decyduje się na inwestycję w technologię słoneczną, aby zmniejszyć swój ślad węglowy i obniżyć rachunki za energię. Jednak wraz z rosnącą popularnością tej technologii pojawiają się również pytania dotyczące jej aspektów podatkowych. Czy wiesz, że produkcja energii z paneli fotowoltaicznych może podlegać opodatkowaniu akcyzą? Czy zdajesz sobie sprawę, że nie tylko przedsiębiorcy, ale także osoby prywatne mogą być zobowiązane do zapłaty tego podatku? W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej kwestii opodatkowania energii elektrycznej produkowanej z paneli fotowoltaicznych w kontekście przepisów dotyczących akcyzy. Zapraszamy do lektury!

  Faktura wystawiona na pracownika przez unijnego przewoźnika. Czy to jest import usług?

  Otrzymaliśmy fakturę za przelot pracownika na trasie Warszawa-Paryż. Dokument wystawił unijny przewoźnik, który wskazał na fakturze swój francuski numer VAT UE. Czy w tej sytuacji musimy rozliczyć import usług, jeśli faktura jest wystawiona na naszego pracownika, który nie prowadzi działalności gospodarczej?

  MF podnosi oprocentowanie obligacji skarbowych

  Ministerstwo Finansów podniosło preferencyjną marżę październikowych obligacji 2-letnich, których oprocentowanie wynika ze stopy referencyjnej NBP i marże dla obligacji 4-, 6-, 10 i 12-letnich, których oprocentowanie uzależnione jest od inflacji - poinformował resort.

  Sprawdzisz online salda i szczegóły rozliczeń z fiskusem. Usługa „Rozliczenia” już działa w e-Urzędzie Skarbowym

  Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa poinformowali 25 września 2023 r., że usługa „Rozliczenia” jest już dostępna w e-Urzędzie Skarbowym. Usługa ta pozwala podatnikom i płatnikom zweryfikować salda i szczegóły rozliczeń z urzędem skarbowym.

  Kara 3 tys. zł za paragon na ladzie. Przepisy milczą, fiskus wręcza mandaty

  Trzy tysiące złotych - tyle miała zapłacić sprzedawczyni w jednej z lodziarni w Polsce, którą urząd skarbowy ukarał mandatem za położenie paragonu na ladzie sklepu. Kara została ostatecznie uchylona przez Krajową Administrację Skarbową. Jednak przepisy nie regulują sposobu wręczania paragonów konsumentom, co prowadzi do kuriozalnych sytuacji.

  Bezrobocie w Polsce. Sierpień 2023 w liczbach

  Główny Urząd Statystyczny przedstawił najnowsze dane dotyczące bezrobocia w Polsce na koniec sierpnia 2023. Jak kształtują się te statystyki w porównaniu z poprzednimi miesiącami i co to oznacza dla rynku pracy?

  Ulga termomodernizacyjna - co można odliczyć?

  Ulga termomodernizacyjna to specjalne odliczenie podatkowe, które pozwala na zmniejszenie podstawy opodatkowania o wydatki poniesione na termomodernizację budynków mieszkalnych. Wielu właścicieli domów jednorodzinnych zastanawia się, jakie wydatki kwalifikują się do tej ulgi i jakie warunki trzeba spełnić, aby z niej skorzystać. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat.

  Polska przyciąga zagranicznych inwestorów. Co sprzyja inwestycjom?

  Polska gospodarka znajduje się w fazie dynamicznego rozwoju i jest coraz bardziej atrakcyjna w oczach przedsiębiorców z innych krajów. Na warszawskiej giełdzie udział inwestorów zagranicznych osiągnął w I połowie roku poziom 65 procent - to najwyższy wynik w perspektywie całej dekady. 

  Handel hurtowy. Co pokazują dane GUS z sierpnia?

  Sierpniowe dane GUS o handlu hurtowym i nowych zamówieniach w przemyśle pokazują kontynuację spadkowego trendu z poprzednich miesięcy. Słabe wyniki handlu hurtowego ogółem w ujęciu rocznym są m.in. efektem wysokiej bazy z ubiegłego roku, w którym przedsiębiorstwa intensywnie budowały zapasy. Efekt ten widoczny jest szczególnie w przypadku półproduktów pochodzenia nierolniczego i złomu, których sprzedaż w sierpniu ubiegłego roku notowała blisko 60 proc. wzrost r/r a w sierpniu tego roku spadła w ujęciu rocznym o ponad 47 proc.

  Wymiana towaru na nowy w toku reklamacji a VAT. Czy trzeba wystawić fakturę korygującą i nową fakturę?

  Jesteśmy spółką z o.o. W maju 2023 r. sprzedaliśmy klientowi towar. Sprzedaż została udokumentowana fakturą. Na początku sierpnia klient zareklamował sprzedany mu towar i odesłał go do nas. Zamierzamy uznać reklamację i wysłać klientowi nowy towar. Czy w tej sytuacji powinniśmy wystawić fakturę korygującą "zerującą" oraz fakturę dokumentującą nową sprzedaż?

  REKLAMA