REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rok zmian w podatku u źródła. Planowana kolejna nowelizacja

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
Podatek u źródła
Podatek u źródła
DaftCafe

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy dotyczące podatku u źródła uległy w znaczący sposób modyfikacji. Podatek ten pobierany jest od transakcji z zagranicznymi podmiotami w zakresie m.in. dywidendy, odsetek, praw autorskich, a także co bardzo istotne usług o charakterze niematerialnym. Stawka podatku to 20%, 19% albo 10%.

Osoba wypłacająca takie wynagrodzenie, zobowiązana jest przekazać swojemu kontrahentowi kwotę pomniejszoną o ten podatek. Stawki te mogą ulec zmniejszeniu zgodnie z umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska. Aby tak się stało, podatnik zobowiązany jest posiadać certyfikat rezydencji, a także dochować należytej staranności.

Autopromocja

Podatek u źródła. Zmiany w certyfikacie rezydencji

Certyfikat rezydencji podatkowej jest kluczowym elementem w procedurze stosowania właściwej stawki podatku u źródła. Wskazuje on na kraj, w którym podatnik posiada nieograniczony obowiązek podatkowy, a tym samym także państwo, którego umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania należy stosować. Przed styczniową nowelizacją certyfikat rezydencji był bardzo problematycznym elementem. Niezbędne było posiadanie oryginału, aby móc stosować preferencyjne stawki. Problem ten dotyczył w szczególności transakcji z dużymi korporacjami, które co zrozumiałe nie miały możliwości wydawać certyfikatu, każdemu swojemu kontrahentowi z osobna. Podmioty te z reguły na swojej stronie internetowej udostępniały kopię tego dokumentu.

Zgodnie z przepisami podatku dochodowego w latach poprzednich kopia certyfikatu rezydencji była dopuszczalna w ramach transakcji niematerialnych pod warunkiem, że jej wartość w skali roku w stosunku do danego podatnika nie przekraczała 10 000 złotych. Podmioty, które korzystały więc z usług dużych, zagranicznych firm doradczych albo reklamowych po przekroczeniu tej kwoty miały dwa rozwiązania: uzyskać oryginał certyfikatu rezydencji i zastosować przepisy z UPO, które w przypadku usług niematerialnych zazwyczaj uprawniają do niepobierania podatku albo zastosować 20% zryczałtowany podatek dochodowy i pomniejszyć o tę kwotę wypłatę dla zagranicznego podmiotu. Kwestia ta zmieniła się jednak w ramach styczniowej nowelizacji i od tego roku przepisy zakładają, że kopię certyfikatu rezydencji można stosować pod warunkiem, że informację wynikające z tego dokumentu nie budzą wątpliwości. Jest to zdecydowanie korzystna zmiana, która ułatwia prowadzenie działalności w relacjach z podmiotami zagranicznymi.

Nowelizacja z pewnymi wątpliwościami

 Kolejnym istotnym aspektem jest limit stosowania stawek podatku wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Przepisy ograniczają możliwość ich stosowania. Jeżeli podatnik w zakresie wcześniej wspomnianych usług wypłaci danemu kontrahentowi więcej niż 2 000 000 złotych, nie może on stosować stawek wynikających z UPO, chyba, że złoży do urzędu skarbowego odpowiednie oświadczenie albo uzyska opinię zabezpieczającą. Nowelizacja przepisów ograniczyła ten wymóg i aktualnie dotyczy tylko transakcji z podmiotami powiązanymi w zakresie m.in. dywidendy, odsetek oraz praw autorskich. Limit ten nie odnosi się już do usług niematerialnych. Nowelizacja przepisów w zakresie podatku u źródła przyniosła jednak także problemy w zakresie prawidłowej interpretacji powyższych przepisów.

Przykładem może być, chociażby art. 26 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który wskazuje, że do limitu 2 000 000 złotych podatnik może korzystać ze zwolnienia dywidendowego po okazaniu odpowiednich dokumentów. Przepis wyznaczając limit wprowadza pewną niepewność spowodowaną tym, jak dana osoba ma się zachować po przekroczeniu tej kwoty, w szczególności w sytuacji, gdy podatnik nie jest podmiotem powiązanym z otrzymującym należności. Wydaje się, że skoro nowe przepisy ograniczają możliwość stosowania UPO jedynie do podmiotów powiązanych, to jeżeli w danej sytuacji podmiot nie jest powiązany ze swoim kontrahentem, to nadal może stosować ogólne zasady bez żadnych ograniczeń. Pojawia się więc pytanie, po co ustawodawca odwołał się w nim do limitu 2 000 000 złotych. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to niedociągnięcie spowodowane szybkim wprowadzaniem przepisów, ale ich literalne brzmienie może spowodować, że osoby wypłacające wynagrodzenie po przekroczeniu limitu nawet gdy nie są podmiotami powiązanymi, będą wysyłać odpowiednie oświadczenie albo nawet pobierać podatek u źródła zgodnie z przepisami krajowymi, aby nie wpaść w konflikt z organami podatkowymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podatek u źródła, kolejne zmiany

Niedawne zmiany dotyczące podatku u źródła nie są jednak ich ostatnimi. W ramach kolejnej nowelizacji przepisów tym razem podatku CIT zakładane są jego kolejne zmiany. Projekt ustawy zakłada wydłużenie terminu dotyczącego obowiązywania oświadczenia po przekroczeniu limitu 2 000 000 złotych. Jak zostało wcześniej wskazane, po przekroczeniu tej kwoty nie można stosować stawek podatku wynikających z UPO, chyba płatnik posiada opinię zabezpieczającą albo złoży oświadczenie do urzędu skarbowego.

Aktualne przepisy zakładają, że oświadczenie takie powinno zostać złożone w terminie wpłaty podatku za wynagrodzenie, które spowoduje przekroczenie limit. Po jego złożeniu podatnik może nadal stosować UPO do momentu upływu drugiego miesiąca następującego po miesiącu złożenia tego oświadczenia, a po tym terminie w ciągu 7 dni musi złożyć jeszcze kolejny dokument potwierdzający, że posiadał on przez cały ten czas wymaganą dokumentację. Jak widać przepisy dotyczące podatku u źródła, są przepełnione biurokracją, jednak w odniesieniu do składania tego oświadczenia pojawił się dość duży problem. Zdaniem organów podatkowych przepis wskazuje, że taki dokument można złożyć tylko raz.

Przykładowo, jeżeli więc osoba wypłaci w lutym zagranicznemu podmiotowi powiązanemu dywidendę, która sumarycznie od początku roku przekroczy 2 000 000 złotych, to podatnik powinien do 7 albo 20 marca (w zależności czy otrzymującym wynagrodzenie jest osoba prawna, czy fizyczna) złożyć oświadczenie, aby móc stosować postanowienia odpowiedniego UPO. Następnie może on do końca maja nadal wypłacać wynagrodzenie zgodnie z tymi przepisami, a w terminie do 7 czerwca złożyć ostatnie oświadczenie informując, że przez cały ten okres posiadał odpowiednią dokumentację. Stosując jednak przepisy zgodnie z poglądem organów podatkowych wraz z upływem maja osoba ta nie może już złożyć kolejnego oświadczenia, a tym samym powinna wypłacając następną dywidendę w ramach tego samego roku podatkowego pobrać 19% zryczałtowany podatek dochodowy, zgodnie z krajowymi przepisami.

Nowelizacja przepisów zakłada jednak, że w przypadku, gdy dany płatnik złoży oświadczenie, będzie ono obowiązywać do końca roku podatkowego. Oznacza to, że jedynie w terminie 7 dni po jego zakończeniu będzie on musiał złożyć kolejny dokument, a dzięki temu przez cały rok w stosunku do danego podmiotu będzie mógł stosować odpowiednie postanowienia UPO. Jest to zdecydowanie korzystne rozwiązanie, które jeżeli nie zostanie zmienione na etapie prac legislacyjnych, powinno w znaczący sposób uprościć stosowanie tych przepisów.

Wiktor Nadolski, Kancelaria Mentzen

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

REKLAMA