REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wątpliwości interpretacyjne wokół estońskiego CIT

ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
estoński CIT
estoński CIT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wdrożenie tzw. estońskiego CIT do polskiego systemu podatkowego ustanowiło ciekawą alternatywę w stosunku do klasycznego opodatkowania CIT. Kolejne nowelizacje istotnie stwarzają łatwiejszą przestrzeń do wdrażania i stosowania tego rozwiązania, choć niektóre kwestie pozostają nadal problematyczne i rodzą wiele niepewności wśród podatników, stąd tak wielu z nich dąży do rozwiązania swych wątpliwości, szukając odpowiedzi w interpretacjach podatkowych.  

Estoński CIT a umowa spółki cichej

Interpretacje indywidualne z 1 lutego 2023 r. sygn. 0111-KDIB1-1.4010.806.2022.1.SG oraz 8 lutego 2023 r. sygn. 0111-KDIB1-1.4010.807.2022.2.SG przyniosły bardzo interesujące rozstrzygnięcie. Podatnik zapytał fiskusa, czy fakt bycia stroną umowy spółki cichej, wyłącza – w świetle art. 28j ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT— możliwość skorzystania z estońskiego CIT.

Autopromocja

Warto zauważyć, że na krajowym gruncie brak jest regulacji w zakresie konstrukcji spółki cichej zarówno w kodeksie cywilnym, jak i kodeksie spółek handlowych. Pomimo tego, ten rodzaj stosunku prawnego funkcjonuje normalnie w obrocie gospodarczym. W doktrynie wskazuje się, że spółka cicha polega na niejawnym uczestniczeniu jednego podmiotu (wspólnik cichy) w zysku wypracowywanym przez przedsiębiorstwo prowadzone we własnym imieniu przez inny podmiot (przedsiębiorcę) - w zamian za wniesienie wkładu. Dlatego też spółka cicha nie występuje jako podmiot prawa. Wspólnik będący przedsiębiorcą, który prowadzi przedsiębiorstwo, ponosi całą odpowiedzialność z tego tytułu, natomiast wspólnik cichy nie odpowiada za zobowiązania spółki wobec wierzycieli.

Zatem fakt bycia stroną umowy spółki cichej nie znajduje odzwierciedlenia w art. 28j ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT jako posiadanie udziałów (akcji) w kapitale innej spółki bądź ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną. Nie stanowi to okoliczności, która uniemożliwiałaby skorzystanie z estońskiego CIT.

Estoński CIT: kontrowersje wokół wydatków związanych z samochodami osobowymi

Interpretacja indywidualna z 14 grudnia 2022 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.696.2022.1.AND przyniosła zaskakujące rozstrzygnięcie w zakresie rozliczania kosztów związanych 
z użytkowaniem samochodów osobowych na cele mieszane.

Fiskus uznał, że w związku z ustalaniem wartości ukrytych zysków przy użytkowaniu samochodów osobowych pod uwagę należy brać wydatki ujęte w kwocie brutto. Organ przy interpretowaniu tej sytuacji odniósł się do art. 3 ust. 1 pkt 31 i art. 28 ust. 2  ustawy o rachunkowości stwierdzając, iż definicje wynikające z powyższych przepisów nie są tożsame z definicją „wydatku”. Wydatkiem wg fiskusa jest bowiem wypływ środków pieniężnych, a koszt lub cena nabycia nie jest z tym tożsame. Dla przykładu odpisy amortyzacyjne są kosztem podatnika, ale nie wydatkiem. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mając na uwadze powyższe, przy ustalaniu wartości ukrytych zysków z tytułu wykorzystywania na cele mieszane aut osobowych przez podatnika, należy brać pod uwagę kwotę brutto, czyli z uwzględnieniem VAT wykazanego na fakturach dokumentujących wydatki eksploatacyjne

Powyższa interpretacja wzbudza wiele wątpliwości wśród podatników, ponieważ na gruncie art. 28m ust. 4 ustawy o CIT jednoznaczne powinno być, że dotyczy to kosztów podatnika w ujęciu księgowym. 

Wypłaty dla wspólników a estoński CIT

Dyrektor KIS nieoczekiwanie stwierdził w interpretacji indywidualnej z 29 czerwca 2022 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.217.2022.1.IM, że dobrowolne umorzenie części udziałów stanowi dla podatnika ukryty zysk.

Fiskus podkreślił przy tym, że świadczeniem, które stanowić będzie ukryty zysk, 
w przypadku którego stroną jest wspólnik spółki opodatkowanej ryczałtem, może być oceniane w kontekście świadczenia równoważnego dywidendzie. Tego rodzaju świadczenie powstanie m.in. w sytuacji, gdy podatnik, dokonując czynności prawnej, osiąga taki sam rezultat, jaki osiągnąłby poprzez wypłatę zysku w formie dywidendy. 

Z takim poglądem nie zgodził się WSA w Gliwicach. W wyroku z 27 grudnia 2022 r. (sygn. akt 
I SA/GL 1122/22) WSA stwierdził, iż fiskus dokonał błędnej wykładni art. 28m ust. 3 ustawy o CIT. Zasadnie podniesiono w orzeczeniu, że do powstania dochodu z ukrytych zysków dochodzi w przypadku gdy wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału lub zmniejszenia wartości udziału wypłacane jest z zysku. W związku z tym nie obejmuje umorzenia łączącego się z obniżeniem kapitału zakładowego, które nie następuje z zysku. 

Jak słusznie wskazał WSA, jeśli w każdym przypadku wypłaty wynagrodzenia z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki czy ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce mielibyśmy mieć do czynienia z ukrytym zyskiem, zupełnie zbędny byłby element dotyczący zysku w treści przepisu art. 28m ust. 3 pkt 5 ustawy o CIT.

Podsumowując, świadczenie otrzymane przez wspólników, które wynikało z obniżenia kapitału zakładowego, nie jest ukrytym zyskiem. Wskazać należy, że ustawodawca w sposób nie do końca jasny dokonał kwalifikacji umorzenia udziałów jako ukryte zyski, jak również nie wskazał, że za ukryty zysk można traktować tylko umorzenie z zysku z okresu, gdy podatnik podlegał opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.

Autor: Maciej Różycki, Prawnik, ID Advisory

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie? Najnowsze dane GUS

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Projekt CPK - potrzebne będą zmiany w prawie celno-podatkowym

  Żeby projekt CPK miał szanse powodzenia, niezbędne będą zmian w prawie celno-podatkowym. Powstanie hubu lotniczo-kolejowego powinno się zacząć od przygotowań do prawno-celnej jego obsługi.

  Ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT. Czy jest automatycznie uwzględniana?

  Czy ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT jest uwzględniana automatycznie? Jak skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów w rozliczeniu rocznym PIT?

  REKLAMA