REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wątpliwości interpretacyjne wokół estońskiego CIT

ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
estoński CIT
estoński CIT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wdrożenie tzw. estońskiego CIT do polskiego systemu podatkowego ustanowiło ciekawą alternatywę w stosunku do klasycznego opodatkowania CIT. Kolejne nowelizacje istotnie stwarzają łatwiejszą przestrzeń do wdrażania i stosowania tego rozwiązania, choć niektóre kwestie pozostają nadal problematyczne i rodzą wiele niepewności wśród podatników, stąd tak wielu z nich dąży do rozwiązania swych wątpliwości, szukając odpowiedzi w interpretacjach podatkowych.  

Estoński CIT a umowa spółki cichej

Interpretacje indywidualne z 1 lutego 2023 r. sygn. 0111-KDIB1-1.4010.806.2022.1.SG oraz 8 lutego 2023 r. sygn. 0111-KDIB1-1.4010.807.2022.2.SG przyniosły bardzo interesujące rozstrzygnięcie. Podatnik zapytał fiskusa, czy fakt bycia stroną umowy spółki cichej, wyłącza – w świetle art. 28j ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT— możliwość skorzystania z estońskiego CIT.

REKLAMA

Autopromocja

Warto zauważyć, że na krajowym gruncie brak jest regulacji w zakresie konstrukcji spółki cichej zarówno w kodeksie cywilnym, jak i kodeksie spółek handlowych. Pomimo tego, ten rodzaj stosunku prawnego funkcjonuje normalnie w obrocie gospodarczym. W doktrynie wskazuje się, że spółka cicha polega na niejawnym uczestniczeniu jednego podmiotu (wspólnik cichy) w zysku wypracowywanym przez przedsiębiorstwo prowadzone we własnym imieniu przez inny podmiot (przedsiębiorcę) - w zamian za wniesienie wkładu. Dlatego też spółka cicha nie występuje jako podmiot prawa. Wspólnik będący przedsiębiorcą, który prowadzi przedsiębiorstwo, ponosi całą odpowiedzialność z tego tytułu, natomiast wspólnik cichy nie odpowiada za zobowiązania spółki wobec wierzycieli.

Zatem fakt bycia stroną umowy spółki cichej nie znajduje odzwierciedlenia w art. 28j ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT jako posiadanie udziałów (akcji) w kapitale innej spółki bądź ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną. Nie stanowi to okoliczności, która uniemożliwiałaby skorzystanie z estońskiego CIT.

Estoński CIT: kontrowersje wokół wydatków związanych z samochodami osobowymi

Interpretacja indywidualna z 14 grudnia 2022 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.696.2022.1.AND przyniosła zaskakujące rozstrzygnięcie w zakresie rozliczania kosztów związanych 
z użytkowaniem samochodów osobowych na cele mieszane.

REKLAMA

Fiskus uznał, że w związku z ustalaniem wartości ukrytych zysków przy użytkowaniu samochodów osobowych pod uwagę należy brać wydatki ujęte w kwocie brutto. Organ przy interpretowaniu tej sytuacji odniósł się do art. 3 ust. 1 pkt 31 i art. 28 ust. 2  ustawy o rachunkowości stwierdzając, iż definicje wynikające z powyższych przepisów nie są tożsame z definicją „wydatku”. Wydatkiem wg fiskusa jest bowiem wypływ środków pieniężnych, a koszt lub cena nabycia nie jest z tym tożsame. Dla przykładu odpisy amortyzacyjne są kosztem podatnika, ale nie wydatkiem. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mając na uwadze powyższe, przy ustalaniu wartości ukrytych zysków z tytułu wykorzystywania na cele mieszane aut osobowych przez podatnika, należy brać pod uwagę kwotę brutto, czyli z uwzględnieniem VAT wykazanego na fakturach dokumentujących wydatki eksploatacyjne

Powyższa interpretacja wzbudza wiele wątpliwości wśród podatników, ponieważ na gruncie art. 28m ust. 4 ustawy o CIT jednoznaczne powinno być, że dotyczy to kosztów podatnika w ujęciu księgowym. 

Wypłaty dla wspólników a estoński CIT

Dyrektor KIS nieoczekiwanie stwierdził w interpretacji indywidualnej z 29 czerwca 2022 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.217.2022.1.IM, że dobrowolne umorzenie części udziałów stanowi dla podatnika ukryty zysk.

Fiskus podkreślił przy tym, że świadczeniem, które stanowić będzie ukryty zysk, 
w przypadku którego stroną jest wspólnik spółki opodatkowanej ryczałtem, może być oceniane w kontekście świadczenia równoważnego dywidendzie. Tego rodzaju świadczenie powstanie m.in. w sytuacji, gdy podatnik, dokonując czynności prawnej, osiąga taki sam rezultat, jaki osiągnąłby poprzez wypłatę zysku w formie dywidendy. 

Z takim poglądem nie zgodził się WSA w Gliwicach. W wyroku z 27 grudnia 2022 r. (sygn. akt 
I SA/GL 1122/22) WSA stwierdził, iż fiskus dokonał błędnej wykładni art. 28m ust. 3 ustawy o CIT. Zasadnie podniesiono w orzeczeniu, że do powstania dochodu z ukrytych zysków dochodzi w przypadku gdy wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału lub zmniejszenia wartości udziału wypłacane jest z zysku. W związku z tym nie obejmuje umorzenia łączącego się z obniżeniem kapitału zakładowego, które nie następuje z zysku. 

Jak słusznie wskazał WSA, jeśli w każdym przypadku wypłaty wynagrodzenia z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki czy ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce mielibyśmy mieć do czynienia z ukrytym zyskiem, zupełnie zbędny byłby element dotyczący zysku w treści przepisu art. 28m ust. 3 pkt 5 ustawy o CIT.

Podsumowując, świadczenie otrzymane przez wspólników, które wynikało z obniżenia kapitału zakładowego, nie jest ukrytym zyskiem. Wskazać należy, że ustawodawca w sposób nie do końca jasny dokonał kwalifikacji umorzenia udziałów jako ukryte zyski, jak również nie wskazał, że za ukryty zysk można traktować tylko umorzenie z zysku z okresu, gdy podatnik podlegał opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.

Autor: Maciej Różycki, Prawnik, ID Advisory

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

REKLAMA

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

REKLAMA