REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Data powstania przychodu ze sprzedaży nieruchomości

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Dorota Gaweł
Data powstania przychodu ze sprzedaży nieruchomości
Data powstania przychodu ze sprzedaży nieruchomości

REKLAMA

REKLAMA

Spółka z o.o. zawarła umowę przedwstępną dotyczą sprzedaży nieruchomości. Z treści kontraktu wynika, że w dniu zawarcia umowy kupujący przekaże sprzedającemu określoną kwotę tytułem zadatku, dokumentowaną fakturą VAT-zaliczka. Natomiast pozostała część ceny będzie płatna w dniu zawarcia umowy przyrzeczonej. Jak prawidłowo określić datę powstania przychodu w CIT w takiej sytuacji?

W celu wskazania daty, w jakiej zbycie nieruchomości powinno dla spółki skutkować rozpoznaniem przychodu należy odwołać się to treści art. 12 ust. 3 i ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa o CIT”).

REKLAMA

Autopromocja

Zgodnie z art. 12 ust. 3 tego aktu, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Za datę powstania wskazanego przychodu, zasadniczo uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień

1) wystawienia faktury albo

2) uregulowania należności (art. 12 ust. 3a ustawy o CIT).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: serwis VAT

Z powyższego zatem przepisu wynika tzw. „zasada pierwszeństwa”, zgodnie z którą przychód powstaje z chwilą wystąpienia, któregokolwiek ze zdarzeń wymienionych w tym przepisie jako pierwsze.

Jednocześnie należy mieć na uwadze wyłączenie zawarte w art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT, na podstawie którego do przychodów nie zalicza pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.

W opisanej sytuacji mamy do czynienia z transakcją sprzedaży nieruchomości, którą musimy utożsamiać z dostawą towarów na gruncie powyższego przepisu. Stąd też otrzymanie zaliczki nie będzie stanowić dla podatnika przychodu. Za powyższym wnioskiem, przemawia również fakt, że takie przysporzenia nie stanowią w chwili ich otrzymania kwoty – przychodu należnego, którym staną się w chwili przeniesienia prawa własności nieruchomości.

Do tego jednak momentu są  przysporzeniem tymczasowym i mogącym podlegać zwrotowi, podczas gdy fundamentalną cechą przychodu jako przedmiotu opodatkowania jest jego definitywny i bezzwrotny charakter.

Z powyższych względów należy uznać, że w przypadku zaliczki na poczet  ceny sprzedaży spółka nie będzie zobowiązana do rozpoznania przychodu w dacie ich otrzymania (co potwierdza np.: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 5 maja 2010 r., sygn. IPPB5/423-148/10-2/AM).

Polecamy: Jak założyć firmę

REKLAMA

Należy zatem ustalić, jakie inne zdarzenia z art. 12 ust. 3a ustawy o CIT  będą determinować moment rozpoznania przychodu. Tymi zdarzeniami nie będzie fakt wystawienia faktur zaliczkowych, skoro w przypadku zaliczki nie można mówić o powstaniu przychodu.  Zasadniczo więc przychód powinien powstawać w chwili, w której jako pierwsze nastąpi którekolwiek ze zdarzeń w postaci wydania  rzeczy, zbycia prawa majątkowego czy uregulowania należności. 

W orzecznictwie organów podatkowych dla celów rozpoznania przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości podkreśla się  znaczenie cywilnoprawnego momentu przeniesienia jej własności, niezależnie od faktu, że wcześniej doszło do fizycznego wydania rzeczy. Wskazuje się, że owo wydanie należy utożsamiać z przeniesieniem prawa własności, co też oznacza, że dopiero w chwili podpisania ostatecznej umowy w formie aktu notarialnego można mówić o powstaniu przychodu z tytułu sprzedaży (tak też Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 12 sierpnia 2009 r., sygn. IPPB5/423-322/09-4/JC , Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z dnia 10 maja 2010 r., sygn. ITPB3/423-165b/10/PSTJ).

Zgadzając się z powyższym poglądem, należy więc przyjąć, że przychód z tytułu transakcji sprzedaży powstanie w chwili przeniesienia prawa własności nieruchomości, co nastąpi w chwili podpisania umowy przyrzeczonej. Otrzymanie przez spółkę zaliczki nie będzie stanowić przychodu w chwili jej otrzymania.

Dorota Gaweł - konsultant podatkowy ECDDP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA