REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Były pracownik zwraca dofinansowanie – skutki w CIT

Piotr Kaim
Doradca podatkowy
Były pracownik zwraca dofinansowanie - skutki w CIT
Były pracownik zwraca dofinansowanie - skutki w CIT
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Bywa, że odejście pracownika pociąga za sobą rozliczenia, wykraczające poza zobowiązania wynikające z prawa pracy. Przykładem są skutki umowy, w której pracodawca zobowiązał się do finansowania kosztów kształcenia pracownika, a pracownik postanowił rozwiązać stosunek pracy przed odpracowaniem uzgodnionego okresu. Jakie skutki w CIT mają roszczenia pracownika w takiej sytuacji.

1. Zdarza się niekiedy, że po wypowiedzeniu umowy o pracę przez pracownika, pracodawcy przysługuje roszczenie o zwrot kosztów poniesionych na jego kształcenie. Wspomniany zwrot powinien być zaliczony do przychodów pracodawcy w momencie, w którym stał się należny. 

REKLAMA

Autopromocja

2. Jeżeli w przyszłości okaże się, że zwrot został zawyżony i wymaga korekty, korekta powinna być odniesiona do roku podatkowego, w którym dokonano pierwotnego zarachowania przychodu. 

Powyższe stwierdzenia to zasadnicze tezy wynikające z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 18 listopada 2011 r. (sygn. IPTPB3/423-210/11-2/GG), wydanej w imieniu Ministra Finansów. 

Podnoszenie kwalifikacji: skutki uboczne 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawa dotyczyła spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która w przeszłości zawarła z jednym z pracowników – umowę o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Zgodnie z tą umową, w latach 2006 – 2009 pokrywała koszty jego kształcenia. Poniesione w ten sposób wydatki zaliczała do kosztów uzyskania przychodów.

Czy wydatki na kształcenie pracownika stanowią koszty uzyskania przychodów

W 2010 r. pracownik wypowiedział umowę o pracę, co oznaczało, że – zgodnie z tą samą umową – będzie zobowiązany do zwrotu zwaloryzowanych kosztów kształcenia w części, która nie została odpracowana.

Kiedy pracownik musi zwrócić koszty szkolenia?

Z początku spółka uznała, że kwota należnego zwrotu wynosi ok. 11 tys. zł. W związku z tym potrąciła tę kwotę z wynagrodzenia za trzy miesiące 2010 r., jakie przypadały na okres wypowiedzenia. Jednocześnie całą wartość potrąconego zwrotu zaliczyła do przychodów podatkowych.

Okazało się jednak, że nie był to koniec rozliczeń. Po wygaśnięciu stosunku pracy, pracownik uznał, że spółka zawyżyła kwotę zwrotu przez niewłaściwy sposób jej obliczenia i wniósł pozew do sądu. Sąd przyznał mu rację i stwierdził, że kwota zwrotu została zawyżona o ok. 3,6 tys. zł. W efekcie spółka musiała oddać tę nadwyżkę pracownikowi, co nastąpiło w czerwcu 2011 r. 

Który rok do korekty? 

REKLAMA

W kontekście powyższych zdarzeń, spółka złożyła wniosek o interpretację z pytaniem o to, w jaki sposób ująć ten ostatni etap rozliczeń na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych. We wniosku przedstawiła stanowisko, wedle którego wypłata kwoty, która wcześniej została nienależnie potrącona, powinna zostać ujęta jako zmniejszenie przychodów roku 2010 r. Był to bowiem rok, w którym zwrot kosztów kształcenia stał się należny jako całość i został zaliczony do przychodów podatkowych. Skoro później okazało się, że ten przychód został zawyżony, korekta powinna być dokonana w roku, w którym dokonano pierwotnego zarachowania.

W odpowiedzi na wniosek, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi wydał interpretację, w której stwierdził, że stanowisko spółki było prawidłowe. Uzasadniając rozstrzygnięcie, Dyrektor przypomniał, że przepisy ustawy o CIT nie określają – w sposób bezpośredni – zasad dokonywania korekt przychodów. Dlatego musiał oprzeć swoją  interpretację na wnioskowaniu z jej ogólnych zasad. Jedną z nich jest reguła, że do przychodów podatkowych zalicza się tylko takie przychody, które są – w danym momencie – należne podatnikowi, czyli są wymagalne, niewątpliwe i bezwarunkowe.  

Odnosząc te wymogi do stanu faktycznego, uznać należy, że co do zasady zwrot kosztów kształcenia stał się przychodem należnym w 2010 r. Nie zmienia tego okoliczność, że późniejsze postępowanie sądowe wykazało, iż jego wysokość została zawyżona. Jak zauważył Dyrektor, „fakt skorygowania wartości przychodu nie zmienia daty jego powstania.” Dlatego też „korekta przychodu winna odnosić skutek w okresie, w którym przychód ten został uprzednio zarachowany”, a zatem powinna być odniesiona do 2010 r.

Piotr Kaim jest doradcą podatkowym

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA