REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Były pracownik zwraca dofinansowanie – skutki w CIT

Piotr Kaim
Doradca podatkowy
Były pracownik zwraca dofinansowanie - skutki w CIT
Były pracownik zwraca dofinansowanie - skutki w CIT
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Bywa, że odejście pracownika pociąga za sobą rozliczenia, wykraczające poza zobowiązania wynikające z prawa pracy. Przykładem są skutki umowy, w której pracodawca zobowiązał się do finansowania kosztów kształcenia pracownika, a pracownik postanowił rozwiązać stosunek pracy przed odpracowaniem uzgodnionego okresu. Jakie skutki w CIT mają roszczenia pracownika w takiej sytuacji.

1. Zdarza się niekiedy, że po wypowiedzeniu umowy o pracę przez pracownika, pracodawcy przysługuje roszczenie o zwrot kosztów poniesionych na jego kształcenie. Wspomniany zwrot powinien być zaliczony do przychodów pracodawcy w momencie, w którym stał się należny. 

Autopromocja

2. Jeżeli w przyszłości okaże się, że zwrot został zawyżony i wymaga korekty, korekta powinna być odniesiona do roku podatkowego, w którym dokonano pierwotnego zarachowania przychodu. 

Powyższe stwierdzenia to zasadnicze tezy wynikające z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 18 listopada 2011 r. (sygn. IPTPB3/423-210/11-2/GG), wydanej w imieniu Ministra Finansów. 

Podnoszenie kwalifikacji: skutki uboczne 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawa dotyczyła spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która w przeszłości zawarła z jednym z pracowników – umowę o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Zgodnie z tą umową, w latach 2006 – 2009 pokrywała koszty jego kształcenia. Poniesione w ten sposób wydatki zaliczała do kosztów uzyskania przychodów.

Czy wydatki na kształcenie pracownika stanowią koszty uzyskania przychodów

W 2010 r. pracownik wypowiedział umowę o pracę, co oznaczało, że – zgodnie z tą samą umową – będzie zobowiązany do zwrotu zwaloryzowanych kosztów kształcenia w części, która nie została odpracowana.

Kiedy pracownik musi zwrócić koszty szkolenia?

Z początku spółka uznała, że kwota należnego zwrotu wynosi ok. 11 tys. zł. W związku z tym potrąciła tę kwotę z wynagrodzenia za trzy miesiące 2010 r., jakie przypadały na okres wypowiedzenia. Jednocześnie całą wartość potrąconego zwrotu zaliczyła do przychodów podatkowych.

Okazało się jednak, że nie był to koniec rozliczeń. Po wygaśnięciu stosunku pracy, pracownik uznał, że spółka zawyżyła kwotę zwrotu przez niewłaściwy sposób jej obliczenia i wniósł pozew do sądu. Sąd przyznał mu rację i stwierdził, że kwota zwrotu została zawyżona o ok. 3,6 tys. zł. W efekcie spółka musiała oddać tę nadwyżkę pracownikowi, co nastąpiło w czerwcu 2011 r. 

Który rok do korekty? 

Autopromocja

W kontekście powyższych zdarzeń, spółka złożyła wniosek o interpretację z pytaniem o to, w jaki sposób ująć ten ostatni etap rozliczeń na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych. We wniosku przedstawiła stanowisko, wedle którego wypłata kwoty, która wcześniej została nienależnie potrącona, powinna zostać ujęta jako zmniejszenie przychodów roku 2010 r. Był to bowiem rok, w którym zwrot kosztów kształcenia stał się należny jako całość i został zaliczony do przychodów podatkowych. Skoro później okazało się, że ten przychód został zawyżony, korekta powinna być dokonana w roku, w którym dokonano pierwotnego zarachowania.

W odpowiedzi na wniosek, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi wydał interpretację, w której stwierdził, że stanowisko spółki było prawidłowe. Uzasadniając rozstrzygnięcie, Dyrektor przypomniał, że przepisy ustawy o CIT nie określają – w sposób bezpośredni – zasad dokonywania korekt przychodów. Dlatego musiał oprzeć swoją  interpretację na wnioskowaniu z jej ogólnych zasad. Jedną z nich jest reguła, że do przychodów podatkowych zalicza się tylko takie przychody, które są – w danym momencie – należne podatnikowi, czyli są wymagalne, niewątpliwe i bezwarunkowe.  

Odnosząc te wymogi do stanu faktycznego, uznać należy, że co do zasady zwrot kosztów kształcenia stał się przychodem należnym w 2010 r. Nie zmienia tego okoliczność, że późniejsze postępowanie sądowe wykazało, iż jego wysokość została zawyżona. Jak zauważył Dyrektor, „fakt skorygowania wartości przychodu nie zmienia daty jego powstania.” Dlatego też „korekta przychodu winna odnosić skutek w okresie, w którym przychód ten został uprzednio zarachowany”, a zatem powinna być odniesiona do 2010 r.

Piotr Kaim jest doradcą podatkowym

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  REKLAMA