REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Modele SAAS, PAAS i IAAS – czym różnią się w konsekwencjach podatkowych?

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
SaaS, PaaS oraz IaaS podatek
SaaS, PaaS oraz IaaS podatek

REKLAMA

REKLAMA

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad świadczeniem usług za pośrednictwem chmury obliczeniowej? W skrócie polega to na dostarczaniu np. mocy obliczeniowej, ale również oprogramowania czy systemów w modelu usługowym. Problem jaki może pojawić się na Twojej drodze to wybór sposobu świadczenia tych usług oraz skutków podatkowych z nimi związanych.

SaaS, PaaS oraz IaaS – podstawowe różnice

Każde z prezentowanych rozwiązań tak naprawdę cechuje się własnym sposobem dystrybucji, modelem płatności oraz unikalnym rodzajem zasobów oraz zastosowań.

REKLAMA

Autopromocja

Wyróżniamy model SaaS, czyli Software as a Service, w którym oprogramowanie działa w infrastrukturze dostawcy. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownik opłaca licencję, a kwestia hostingu oraz utrzymania sprzętu leży po stronie dostawcy.

Dostępnością do środowiska chmurowego, w którym użytkownicy mogą m.in. projektować aplikacje, korzystając również z gotowych narzędzi do ich tworzenia, czy testowania cechuje się model PaaS (Platform as a Service).

Natomiast w modelu IaaS (Infrastructure as a Service) użytkownik ma możliwość przechowywania oraz odzyskiwania danych, czy pracy nad rozbudowaniem stron internetowych, aplikacji lub oprogramowania.

Bez wątpienia outsourcing usług w wyżej przedstawionych modelach ułatwi pracę, ale także jest znacznie tańszy i efektywniejszy niż tworzenie w lokalnej infrastrukturze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konsekwencje podatkowe zastosowania poszczególnych modeli usług w chmurach obliczeniowych

Na gruncie doktryny prawno-podatkowej nie doszło do jednolitej kwalifikacji umów na korzystanie z oprogramowania w modelach SaaS, PaaS oraz IaaS.

W zakresie modelu SaaS wskazuje się, że podstawowe rozróżnienie, które warunkuje dane skutki podatkowe, zawiera się we wskazaniu, czy dochody osiągnięte z tytułu udostępniania oprogramowania w modelu SaaS stanowią dochody z opłat licencyjnych, czy jednak są dochodami z oprogramowania uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi.

W przypadku, gdy umowa na udostępnienie oprogramowania w modelu SaaS przewiduje udzielenie licencji niewyłącznej, otrzymane z tego tytułu przez dostawcę dochody można zakwalifikować jako dochody uzyskane z opłat licencyjnych. Zatem, jeśli oprogramowanie to stanowi kwalifikowane prawo własności intelektualnej, można zastosować preferencyjną 5% stawkę podatku dochodowego. Może zdarzyć się również sytuacja, gdy umowa nie przewiduje udzielenia użytkownikowi licencji, co wzbudzi wątpliwości w zakresie możliwości skorzystania z preferencyjnej stawki. Kwestię tę rozstrzygnął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z dnia 21 września 2020 r., o sygnaturze 0112-KDIL2-2.4011.536.2020.2.KP, wskazując, iż dochody uzyskane ze świadczenia usług SaaS mogą zostać zakwalifikowane przez podatników jako dochody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie usługi. 

Przychody uzyskane ze świadczenia usług w modelu SaaS -  stawka podatku

Warto również wspomnieć, że przychody uzyskane ze świadczenia usług w modelu SaaS mogą zostać opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu.

Sprawa jednak nieco komplikuje się na gruncie modelu IaaS oraz PaaS, które nie są tak popularne w zakresie skorzystania z ulgi IP Box tak jak wcześniej opisywany model SaaS. W ich zakresie brak jest interpretacji jednoznacznie wskazujących na możliwość zastosowania preferencyjnej 5% stawki podatku dochodowego, a więc jeśli masz zamiar skorzystać z ulgi IP Box w zakresie dochodów uzyskiwanych ze świadczenia usług ww. modelach – wystąp najpierw o indywidualną interpretację podatkową, aby zabezpieczyć się przed negatywnymi skutkami w przyszłości!

Mimo  tego, że tworząc na bazie modelu IaaS korzystasz z zasobów danej architektury, skorzystanie z ulgi IP Box nie jest tak oczywiste, jak w przypadku Architektów IT, w zakresie których wydano szereg pozytywnych interpretacji indywidualnych, umożliwiających im korzystanie z preferencyjnej stawki (por. 0114-KDIP2-2.4011.462.2021.2.AG, 0114-KDIP2-2.4011.256.2022.2.AP, 0114-KDIP2-2.4011.382.2021.2.AP, 0114-KDIP2-2.4011.151.2022.2.RK, 0114-KDIP2-2.4011.1.2022.2.ASK). Warto również wskazać na istnienie pozytywnych interpretacji potwierdzających wyżej prezentowane stanowisko, chociażby interpretację z dnia 19 listopada 2019 roku o sygn.: 0114-KDIP3-2.4011.459.2019.2.MG, z której wynika, że nie ma znaczenia, czy prace twórcze polegają wyłącznie na opracowaniu kodu i przenoszeniu do niego prawa autorskich, czy też na innych pracach twórczych w ramach przenoszenia praw do utworu.

Należy również wskazać na ryzyko, które może wystąpić w sytuacji, gdy Twoja spółka, która uzyskuje  ponad 50% przychodów ze świadczenia usług w modelu SaaS będzie na CIT estońskim. Przychody te najprawdopodobniej zostaną potraktowane jako przychody z praw autorskich, co uniemożliwi Ci korzystanie z tego modelu opodatkowania! Przed wyborem CIT-u estońskiego koniecznie wystąp o indywidualną interpretację podatkową!

Oliwia Gogol, Kancelaria Mentzen

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA

Są już propozycje nowych definicji budynku i budowli, na potrzeby podatkowe. Jest temat garaży wielostanowiskowych

Mamy już propozycje nowych definicji budynku i budowli oraz rozwiązanie kwestii opodatkowania garaży wielostanowiskowych. Zmiany zawiera projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym i innych ustaw, który został właśnie opublikowany na stronach rządowych.

Przedsiębiorca wydaje pieniądze na edukację i szkolenia. Kiedy może te wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych firmy?

Czy przedsiębiorca może zaliczyć różnoraki wydatki edukacyjne i szkoleniowe do kosztów uzyskania przychodów? Przedsiębiorca może bowiem podjąć naukę w celu rozpoczęcia wykonywania określonej działalności gospodarczej lub zdobycia przewagi konkurencyjnej w ramach już wykonywanej. Nierzadko również dochodzi do otwierania nowej gałęzi prowadzonej działalności. Idąc tym samym tropem można spotkać się ze szkoleniami dla pracowników oraz współpracowników, które mogą okazać się korzystniejszym rozwiązaniem niż poszukiwanie nowych specjalistów. Co na ten temat sądzą organy podatkowe?

Chińskie platformy marketplace podbijają europejski rynek i logistykę e-commerce. Jakie skutki Europie i Polsce?

Na platformach e-commerce typu marketplace dokonywanych jest ok. 35% globalnych zakupów online, a według wyliczeń ChannelX w 2027 r. będzie to już 60% ogółu e-handlu. W Chinach 80% całkowitej e-sprzedaży to transakcje w serwisach działających właśnie w tym modelu. Azjatyckie platformy szturmem zdobyły Europę napędzając przy tym sektor logistyczny, także w Polsce.

Korekta składki zdrowotnej – ostateczny termin mija 1 lipca [komunikat ZUS]

ZUS informuje, że za każdy miesiąc prowadzenia działalności w 2023 r. płatnicy składek mieli obowiązek złożyć do ZUS dokumenty rozliczeniowe z ustaloną składką na ubezpieczenie zdrowotne. Korektę dokumentów, w których wskazali podstawy wymiaru i należne składki mogli przekazać do ZUS do dnia złożenia wniosku o zwrot nadpłaty. Jeśli nie złożyli takiego wniosku, to korekty mogą dostarczyć najpóźniej do 1 lipca.

REKLAMA

Wyższe preferencyjne składki ZUS od 1 lipca 2024 r. Zapłacą niektórzy przedsiębiorcy [tzw. Mały ZUS]

Od 1 lipca 2024 r. wzrosną preferencyjne składki ZUS przedsiębiorców (tzw. Mały ZUS), których podstawa nie może być niższa od 30% minimalnego wynagrodzenia. Spowodowane jest to wzrostem minimalnego wynagrodzenia od 1 lipca br. do kwoty 4300 zł brutto.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

REKLAMA