REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Modele SAAS, PAAS i IAAS – czym różnią się w konsekwencjach podatkowych?

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
SaaS, PaaS oraz IaaS podatek
SaaS, PaaS oraz IaaS podatek

REKLAMA

REKLAMA

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad świadczeniem usług za pośrednictwem chmury obliczeniowej? W skrócie polega to na dostarczaniu np. mocy obliczeniowej, ale również oprogramowania czy systemów w modelu usługowym. Problem jaki może pojawić się na Twojej drodze to wybór sposobu świadczenia tych usług oraz skutków podatkowych z nimi związanych.

SaaS, PaaS oraz IaaS – podstawowe różnice

Każde z prezentowanych rozwiązań tak naprawdę cechuje się własnym sposobem dystrybucji, modelem płatności oraz unikalnym rodzajem zasobów oraz zastosowań.

Autopromocja

Wyróżniamy model SaaS, czyli Software as a Service, w którym oprogramowanie działa w infrastrukturze dostawcy. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownik opłaca licencję, a kwestia hostingu oraz utrzymania sprzętu leży po stronie dostawcy.

Dostępnością do środowiska chmurowego, w którym użytkownicy mogą m.in. projektować aplikacje, korzystając również z gotowych narzędzi do ich tworzenia, czy testowania cechuje się model PaaS (Platform as a Service).

Natomiast w modelu IaaS (Infrastructure as a Service) użytkownik ma możliwość przechowywania oraz odzyskiwania danych, czy pracy nad rozbudowaniem stron internetowych, aplikacji lub oprogramowania.

Bez wątpienia outsourcing usług w wyżej przedstawionych modelach ułatwi pracę, ale także jest znacznie tańszy i efektywniejszy niż tworzenie w lokalnej infrastrukturze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konsekwencje podatkowe zastosowania poszczególnych modeli usług w chmurach obliczeniowych

Na gruncie doktryny prawno-podatkowej nie doszło do jednolitej kwalifikacji umów na korzystanie z oprogramowania w modelach SaaS, PaaS oraz IaaS.

W zakresie modelu SaaS wskazuje się, że podstawowe rozróżnienie, które warunkuje dane skutki podatkowe, zawiera się we wskazaniu, czy dochody osiągnięte z tytułu udostępniania oprogramowania w modelu SaaS stanowią dochody z opłat licencyjnych, czy jednak są dochodami z oprogramowania uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi.

W przypadku, gdy umowa na udostępnienie oprogramowania w modelu SaaS przewiduje udzielenie licencji niewyłącznej, otrzymane z tego tytułu przez dostawcę dochody można zakwalifikować jako dochody uzyskane z opłat licencyjnych. Zatem, jeśli oprogramowanie to stanowi kwalifikowane prawo własności intelektualnej, można zastosować preferencyjną 5% stawkę podatku dochodowego. Może zdarzyć się również sytuacja, gdy umowa nie przewiduje udzielenia użytkownikowi licencji, co wzbudzi wątpliwości w zakresie możliwości skorzystania z preferencyjnej stawki. Kwestię tę rozstrzygnął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z dnia 21 września 2020 r., o sygnaturze 0112-KDIL2-2.4011.536.2020.2.KP, wskazując, iż dochody uzyskane ze świadczenia usług SaaS mogą zostać zakwalifikowane przez podatników jako dochody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie usługi. 

Przychody uzyskane ze świadczenia usług w modelu SaaS -  stawka podatku

Warto również wspomnieć, że przychody uzyskane ze świadczenia usług w modelu SaaS mogą zostać opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu.

Autopromocja

Instrukcje VAT. 15 praktycznych procedur dla podatników

Publikacja przedstawia wytyczne dotyczące rozliczania VAT i akcyzy od sprowadzanych samochodów. Omawia także kwestie związane z płatnościami faktur na rachunek bankowy, stosowaniem split payment oraz wyborem kwartalnego rozliczenia na rok 2024.
Sprawdź

Sprawa jednak nieco komplikuje się na gruncie modelu IaaS oraz PaaS, które nie są tak popularne w zakresie skorzystania z ulgi IP Box tak jak wcześniej opisywany model SaaS. W ich zakresie brak jest interpretacji jednoznacznie wskazujących na możliwość zastosowania preferencyjnej 5% stawki podatku dochodowego, a więc jeśli masz zamiar skorzystać z ulgi IP Box w zakresie dochodów uzyskiwanych ze świadczenia usług ww. modelach – wystąp najpierw o indywidualną interpretację podatkową, aby zabezpieczyć się przed negatywnymi skutkami w przyszłości!

Mimo  tego, że tworząc na bazie modelu IaaS korzystasz z zasobów danej architektury, skorzystanie z ulgi IP Box nie jest tak oczywiste, jak w przypadku Architektów IT, w zakresie których wydano szereg pozytywnych interpretacji indywidualnych, umożliwiających im korzystanie z preferencyjnej stawki (por. 0114-KDIP2-2.4011.462.2021.2.AG, 0114-KDIP2-2.4011.256.2022.2.AP, 0114-KDIP2-2.4011.382.2021.2.AP, 0114-KDIP2-2.4011.151.2022.2.RK, 0114-KDIP2-2.4011.1.2022.2.ASK). Warto również wskazać na istnienie pozytywnych interpretacji potwierdzających wyżej prezentowane stanowisko, chociażby interpretację z dnia 19 listopada 2019 roku o sygn.: 0114-KDIP3-2.4011.459.2019.2.MG, z której wynika, że nie ma znaczenia, czy prace twórcze polegają wyłącznie na opracowaniu kodu i przenoszeniu do niego prawa autorskich, czy też na innych pracach twórczych w ramach przenoszenia praw do utworu.

Należy również wskazać na ryzyko, które może wystąpić w sytuacji, gdy Twoja spółka, która uzyskuje  ponad 50% przychodów ze świadczenia usług w modelu SaaS będzie na CIT estońskim. Przychody te najprawdopodobniej zostaną potraktowane jako przychody z praw autorskich, co uniemożliwi Ci korzystanie z tego modelu opodatkowania! Przed wyborem CIT-u estońskiego koniecznie wystąp o indywidualną interpretację podatkową!

Oliwia Gogol, Kancelaria Mentzen

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  „Biały wywiad” – nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania informacji

  Metody stosowane przez wywiad gospodarczy należy zaliczyć do tzw. wywiadu białego lub z ang. OSINT (ang. open-source Intelligence) czyli do kategorii wywiadu, polegającego na gromadzeniu informacji pochodzących z ogólnie dostępnych źródeł, jakim jest między innymi Internet. Jednak nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania niezbędnych informacji. Od dawna metodę tę stosują wywiady państwowe, a wraz z rozwojem Internetu i mediów społecznościowych, OSINT w Internecie zyskiwał na znaczeniu. Obecnie, ocenia się, że informacje zdobywane w ten sposób stanowią od 70 do 90% wszystkich informacji pozyskiwanych przez państwowe służby wywiadowcze.

  Tabela kursów średnich NBP z 30 listopada 2023 r. - NBP nr 232/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 30 listopada 2023 r. NBP nr 232/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,3492 zł.

  Ulga termomodernizacyjna 2024. Ile zwrotu?

  Ulga termomodernizacyjna w rozliczeniu PIT dokonywanym w 2024 roku daje możliwość odliczenia maksymalnie 106 tys. zł. Tak wysokie odliczenie w PIT występuje w przypadku podatników pozostających w związku małżeńskim, gdzie każdy z małżonków dysponuje odrębnym limitem w wysokości 53 tys. zł.

  Kiedy nieruchomość (np. budynek) powinna być opodatkowana wyższą stawką podatku od nieruchomości jako związana z prowadzeniem działalności gospodarczej?

  Na podstawie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych maksymalne stawki podatku od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej są znacznie (a w przypadku budynków - wielokrotnie) większe od stawek dotyczących np. nieruchomości przeznaczonych na cele mieszkalne. Rodzi to częste konflikty właścicieli nieruchomości z organami podatkowymi (gminami). Bo przecież nie każda nieruchomość będąca własnością przedsiębiorcy jest związana z prowadzoną przez niego działalnością. Choć czasem granica jest subtelna i cienka. Jakie kryteria decydują o tym, że nieruchomość jest związana z działalnością gospodarczą?

  REKLAMA