Modele SAAS, PAAS i IAAS – czym różnią się w konsekwencjach podatkowych?

REKLAMA
REKLAMA
SaaS, PaaS oraz IaaS – podstawowe różnice
Każde z prezentowanych rozwiązań tak naprawdę cechuje się własnym sposobem dystrybucji, modelem płatności oraz unikalnym rodzajem zasobów oraz zastosowań.
Wyróżniamy model SaaS, czyli Software as a Service, w którym oprogramowanie działa w infrastrukturze dostawcy. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownik opłaca licencję, a kwestia hostingu oraz utrzymania sprzętu leży po stronie dostawcy.
Dostępnością do środowiska chmurowego, w którym użytkownicy mogą m.in. projektować aplikacje, korzystając również z gotowych narzędzi do ich tworzenia, czy testowania cechuje się model PaaS (Platform as a Service).
Natomiast w modelu IaaS (Infrastructure as a Service) użytkownik ma możliwość przechowywania oraz odzyskiwania danych, czy pracy nad rozbudowaniem stron internetowych, aplikacji lub oprogramowania.
Bez wątpienia outsourcing usług w wyżej przedstawionych modelach ułatwi pracę, ale także jest znacznie tańszy i efektywniejszy niż tworzenie w lokalnej infrastrukturze.
Konsekwencje podatkowe zastosowania poszczególnych modeli usług w chmurach obliczeniowych
Na gruncie doktryny prawno-podatkowej nie doszło do jednolitej kwalifikacji umów na korzystanie z oprogramowania w modelach SaaS, PaaS oraz IaaS.
W zakresie modelu SaaS wskazuje się, że podstawowe rozróżnienie, które warunkuje dane skutki podatkowe, zawiera się we wskazaniu, czy dochody osiągnięte z tytułu udostępniania oprogramowania w modelu SaaS stanowią dochody z opłat licencyjnych, czy jednak są dochodami z oprogramowania uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi.
W przypadku, gdy umowa na udostępnienie oprogramowania w modelu SaaS przewiduje udzielenie licencji niewyłącznej, otrzymane z tego tytułu przez dostawcę dochody można zakwalifikować jako dochody uzyskane z opłat licencyjnych. Zatem, jeśli oprogramowanie to stanowi kwalifikowane prawo własności intelektualnej, można zastosować preferencyjną 5% stawkę podatku dochodowego. Może zdarzyć się również sytuacja, gdy umowa nie przewiduje udzielenia użytkownikowi licencji, co wzbudzi wątpliwości w zakresie możliwości skorzystania z preferencyjnej stawki. Kwestię tę rozstrzygnął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z dnia 21 września 2020 r., o sygnaturze 0112-KDIL2-2.4011.536.2020.2.KP, wskazując, iż dochody uzyskane ze świadczenia usług SaaS mogą zostać zakwalifikowane przez podatników jako dochody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie usługi.
Przychody uzyskane ze świadczenia usług w modelu SaaS - stawka podatku
Warto również wspomnieć, że przychody uzyskane ze świadczenia usług w modelu SaaS mogą zostać opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu.
Instrukcje VAT. 15 praktycznych procedur dla podatników
Publikacja przedstawia wytyczne dotyczące rozliczania VAT i akcyzy od sprowadzanych samochodów. Omawia także kwestie związane z płatnościami faktur na rachunek bankowy, stosowaniem split payment oraz wyborem kwartalnego rozliczenia na rok 2024.
Sprawdź
Sprawa jednak nieco komplikuje się na gruncie modelu IaaS oraz PaaS, które nie są tak popularne w zakresie skorzystania z ulgi IP Box tak jak wcześniej opisywany model SaaS. W ich zakresie brak jest interpretacji jednoznacznie wskazujących na możliwość zastosowania preferencyjnej 5% stawki podatku dochodowego, a więc jeśli masz zamiar skorzystać z ulgi IP Box w zakresie dochodów uzyskiwanych ze świadczenia usług ww. modelach – wystąp najpierw o indywidualną interpretację podatkową, aby zabezpieczyć się przed negatywnymi skutkami w przyszłości!
Mimo tego, że tworząc na bazie modelu IaaS korzystasz z zasobów danej architektury, skorzystanie z ulgi IP Box nie jest tak oczywiste, jak w przypadku Architektów IT, w zakresie których wydano szereg pozytywnych interpretacji indywidualnych, umożliwiających im korzystanie z preferencyjnej stawki (por. 0114-KDIP2-2.4011.462.2021.2.AG, 0114-KDIP2-2.4011.256.2022.2.AP, 0114-KDIP2-2.4011.382.2021.2.AP, 0114-KDIP2-2.4011.151.2022.2.RK, 0114-KDIP2-2.4011.1.2022.2.ASK). Warto również wskazać na istnienie pozytywnych interpretacji potwierdzających wyżej prezentowane stanowisko, chociażby interpretację z dnia 19 listopada 2019 roku o sygn.: 0114-KDIP3-2.4011.459.2019.2.MG, z której wynika, że nie ma znaczenia, czy prace twórcze polegają wyłącznie na opracowaniu kodu i przenoszeniu do niego prawa autorskich, czy też na innych pracach twórczych w ramach przenoszenia praw do utworu.
Należy również wskazać na ryzyko, które może wystąpić w sytuacji, gdy Twoja spółka, która uzyskuje ponad 50% przychodów ze świadczenia usług w modelu SaaS będzie na CIT estońskim. Przychody te najprawdopodobniej zostaną potraktowane jako przychody z praw autorskich, co uniemożliwi Ci korzystanie z tego modelu opodatkowania! Przed wyborem CIT-u estońskiego koniecznie wystąp o indywidualną interpretację podatkową!
Oliwia Gogol, Kancelaria Mentzen
REKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: